Vario-Μείωση θορύβου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Vario-Μείωση θορύβου

Δημοσίευση από brexei » Παρ Νοέμ 27, 2020 10:01 pm

Ευτυχής (?) κάτοχος του Vario εδώ και σχεδόν 5 χρόνια μπορώ να πω ότι κόβει αρκετά ποιοτικά. Αλλά κάνει πολύ θόρυβο!

Και καλά άμα είσαι μόνος σου... Αν όμως έχεις οικογένεια και κυρίως μικρά παιδιά τότε αποτελεί σοβαρότατο πρόβλημα. Για παράδειγμα το πρωί αν τύχει και κοιμούνται τα παιδιά δεν κάνω καφέ αλλά περιορίζομαι σε στιγμιαίο...

Γίνεται να μειώσω το θόρυβο που κάνει ο μύλος; Αν ναι, με ποιο τρόπο; Να μειώσω τις στροφές;

Αν τον καλύψω με μια πετσέτα μειώνεται λίγο ο θόρυβος αλλά πάλι είναι σε ενοχλητικά επίπεδα.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Vario-Μείωση θορύβου

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Δεκ 19, 2020 5:39 pm

Μια ιδέα θα ήταν να μειώσω τις στροφές του κινητήρα, αλλά δεν ξέρω αν είναι σύγχρονος ή ασύγχρονος. Άλλη λύση θα μπορούσε να είναι η αλλαγή της σχέσης μετάδοσης.
Έχει κάνει κανείς παρόμοιο εγχείρημα; Φοβάμαι μη χαλάσω την ποιότητα άλεσης ή την ευθυγράμμιση των μαχαιριών...

spiderdim
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 16, 2015 11:45 pm
Μηχανή:: La marzocco linea
Μύλος:: mahlkonig ek43s,
2ος Μύλος:: Commandante
Οι καφέδες μου:: Samba
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Re: Vario-Μείωση θορύβου

Δημοσίευση από spiderdim » Κυρ Δεκ 20, 2020 2:06 am

Brexei εαν μειώσεις τις στροφές, λογικα σε καποιους κοκκους με μέτριο ψησιμο θα εχεις θεμα με την αλεση για εσπρεσο! Κόψε 40-50 γραμμαρια και βαζε τα σε ενα μικρο vaccum να πινεις το πρωι 2-3 καφεδακια αναλογα το ratio σου.
Ο καφές είναι ευχαρίστηση, μην το ξεχνάς.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Vario-Μείωση θορύβου

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Δεκ 20, 2020 2:12 pm

Καλή ιδέα αλλά θα προτιμούσα φρεσκοαλεσμένο καφέ.
Νομίζω ότι ο μύλος περιστρέφεται με πολλές στροφές και κάνει υπερβολικό θόρυβο. Άλλες υλοποιήσεις σε νεότερους μύλους όπως πχ ο Niche zero χρησιμοποιούν χαμηλές στροφές. Το ίδιο και χειρότερα οι χειροκίνητοι μύλοι.

Το πρόβλημα είναι πώς να κόψεις στροφές στο μοτέρ χωρίς να πέσει η ροπή του...

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Vario-Μείωση θορύβου

Δημοσίευση από nkout » Κυρ Δεκ 20, 2020 2:39 pm

brexei έγραψε:
Κυρ Δεκ 20, 2020 2:12 pm
Νομίζω ότι ο μύλος περιστρέφεται με πολλές στροφές και κάνει υπερβολικό θόρυβο. Άλλες υλοποιήσεις σε νεότερους μύλους όπως πχ ο Niche zero χρησιμοποιούν χαμηλές στροφές. Το ίδιο και χειρότερα οι χειροκίνητοι μύλοι.
Μιλας για μυλους με κωνικα μαχαιρια ενω ο δικος σου εχει επιπεδα. Στα επιπεδα μαχαιρια θες πιο πολλες στροφες.

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Vario-Μείωση θορύβου

Δημοσίευση από BasilTh » Κυρ Δεκ 20, 2020 2:51 pm

Ο Vario έχει ένα πολύ μικρό ασύγχρονο μοτέρ. Δεν μπορείς να μειώσεις στροφές μέσω ροοστάτη. Αν καταφέρει να ξεκινήσει, δεν θα μπορεί να αλέσει τίποτα.

Θεωρητικά, αν κατάφερνες να μειώσεις τις στροφές κατά 30% ο χρόνος της άλεσης θα διπλασιαζόταν η θα τριπλασιαζόταν. Τα μικρά επίπεδα μαχαίρια, θα δυσκολεύονταν να αρπάξουν τους κόκκους. Το επίπεδο θορύβου θα έπεφτε ελάχιστα, αλλά θα τον άκουγες για πολύ περισσότερο χρόνο.

Ο Niche zero δουλεύει σε χαμηλότερες στροφές, όπως όλοι οι μύλοι με κωνικά μαχαίρια.
Αλλά ακόμα και με χαμηλές στροφές, είναι ένας θορυβώδης μύλος.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Vario-Μείωση θορύβου

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Δεκ 20, 2020 10:18 pm

Κατάλαβα... επομένως μόνο με αλλαγή της σχέσης μετάδοσης μπορεί κανείς να μειώσει τις στροφές των μαχαιριών. Ή με κύκλωμα που κρατά σταθερές τις στροφές, αλλά θα χρειαστεί feedback από αισθητήρα...

Αναρωτιέμαι αν και ο sette για παράδειγμα κάνει τόσο θόρυβο όταν αλέθει. Τον έχουν κάμποσα μέλη του φόρουμ και δεν έχω διαβάσει διαμαρτυρίες.

Απάντηση