Lelit PL043MMI // Grind marking

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
TafZeta
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 09, 2020 6:20 pm
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Niche
Οι καφέδες μου:: Το ψάχνω ακόμα...
Τοποθεσία: Βόλος

Lelit PL043MMI // Grind marking

Δημοσίευση από TafZeta » Δευ Νοέμ 23, 2020 6:07 pm

Καλησπέρα,

Δεδομένου ότι είναι stepless...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μαρκάρεις το βέλτιστο σημείο άλεσης για κάθε καφέ? Χρειάζονται μικροαλλαγές ανάλογα με κάθε καφέ.

Άσε που έκανα και το λάθος να το γυρίσω για V60 και μου πήρε πολύ να το ξαναφέρω στο βέλτιστο σημείο.

Ευχαριστώ,

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit PL043MMI // Grind marking

Δημοσίευση από Zen308 » Δευ Νοέμ 23, 2020 7:06 pm

Επειδή κι εγώ έχω stepless, κάνω το τρικ με τη μονωτική ταινία.Κοβω ένα κομμάτι και το κολαω έτσι ώστε να πιάνει από το δίσκο ρύθμισης της άλεσης μέχρι και το σώμα του μυλου. Κόβω την ταινία με κοπίδι και κοιτάζω να εφαρμόσει καλά και ισια.
Περιστρεφω το δίσκο ρύθμισης και ξέρω ότι όταν οι άκρες της μονωτικής ευθυγραμμιστουν ακριβώς ξανά, αυτή είναι η αρχική ρύθμιση που είχα. Τώρα ανάλογα τη σχεδίαση του μυλου σου μπορεί να χρειαστεί να αυτόσχεδιάσεις και λίγο αλλά περίπου αυτό ειναι το νόημα.
Βέβαια τον τελευταίο καιρό δεν αλλάζω καφέδες ευκολα κι έχω ησυχάσει.εχω και τον χειροκίνητο για κάτι έκτακτο

Άβαταρ μέλους
TafZeta
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 09, 2020 6:20 pm
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Niche
Οι καφέδες μου:: Το ψάχνω ακόμα...
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Lelit PL043MMI // Grind marking

Δημοσίευση από TafZeta » Δευ Νοέμ 23, 2020 7:17 pm

Σωστός!!!

θα το δοκιμάσω

Άβαταρ μέλους
TafZeta
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 09, 2020 6:20 pm
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Niche
Οι καφέδες μου:: Το ψάχνω ακόμα...
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Lelit PL043MMI // Grind marking

Δημοσίευση από TafZeta » Τρί Δεκ 01, 2020 7:26 pm

BTW Κάτι παρόμοιο μου πρότεινε και η Lelit...αλλά πιστεύω ότι η ταινία είναι πιο "καθαρή" λύση

QUOTE
A solution would be to use a marker and make a sign/point once you have reached the adjustment suitable for your coffee extraction so you can easily return on that specific position.

Take care!

Nicole Antimir
CARE Department | LELIT - Gemme Italian Producers Srl - Italy
P. +39 030 2141199 | M. +39 347 7857718 | W. www.lelit.com
UNQUOTE

rafael
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2015 2:08 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Baby Class
Μύλος:: Lelit Fred
Οι καφέδες μου:: Lavazza Tierra - Dimello Cento
Τοποθεσία: Αγρίνιο

Re: Lelit PL043MMI // Grind marking

Δημοσίευση από rafael » Πέμ Αύγ 26, 2021 6:16 pm

Zen308 έγραψε:
Δευ Νοέμ 23, 2020 7:06 pm
Επειδή κι εγώ έχω stepless, κάνω το τρικ με τη μονωτική ταινία.Κοβω ένα κομμάτι και το κολαω έτσι ώστε να πιάνει από το δίσκο ρύθμισης της άλεσης μέχρι και το σώμα του μυλου. Κόβω την ταινία με κοπίδι και κοιτάζω να εφαρμόσει καλά και ισια.
Περιστρεφω το δίσκο ρύθμισης και ξέρω ότι όταν οι άκρες της μονωτικής ευθυγραμμιστουν ακριβώς ξανά, αυτή είναι η αρχική ρύθμιση που είχα. Τώρα ανάλογα τη σχεδίαση του μυλου σου μπορεί να χρειαστεί να αυτόσχεδιάσεις και λίγο αλλά περίπου αυτό ειναι το νόημα.
Βέβαια τον τελευταίο καιρό δεν αλλάζω καφέδες ευκολα κι έχω ησυχάσει.εχω και τον χειροκίνητο για κάτι έκτακτο
Μπορείς να στείλεις ή να ανεβάσεις μια φωτογραφία με το κόλπο με τη μονωτική ταινία;

Απάντηση