1Zpresso JX-Pro

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από gaper » Δευ Απρ 05, 2021 9:45 am

Grisos έγραψε:
Δευ Ιαν 11, 2021 10:03 am
Καλημέρα και Καλή Χρονιά!

Μετά από 4 μήνες σκισίματος ο μύλος παραμένει σταθερή αξία. Κατακράτηση μηδενική ή όσο επιτρέπει η ακρίβεια της ζυγαριάς. Το μόνο σπαστικό είναι το σκληρό του πινέλου που έχει την τάση, όταν σπρώχνεις τα υπολείμματα του καφέ από τα μαχαίρια, να μαγκώνουν τρίχες του στα κενά και μερικές φορές να ξυλώνονται, ειδικά στις αρχές. Κατά τα άλλα τα έχει βγάλει τα λεφτά του.
Καλημέρα. Επειδή ενδιαφέρομαι για την αγορά του συγκεκριμένου μύλου και αφού Grisos τον έχεις πολύ καιρό, οι τελικές σου εντυπώσεις ποιες είναι;

Grisos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2020 11:42 pm
Όνομα: Στάθης
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM PID
2η Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: 1zpresso JX-PRO
Οι καφέδες μου:: Moka Brazil, Samba Colombia

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από Grisos » Τετ Απρ 07, 2021 11:47 pm

gaper έγραψε:
Δευ Απρ 05, 2021 9:45 am
Grisos έγραψε:
Δευ Ιαν 11, 2021 10:03 am
Καλημέρα και Καλή Χρονιά!

Μετά από 4 μήνες σκισίματος ο μύλος παραμένει σταθερή αξία. Κατακράτηση μηδενική ή όσο επιτρέπει η ακρίβεια της ζυγαριάς. Το μόνο σπαστικό είναι το σκληρό του πινέλου που έχει την τάση, όταν σπρώχνεις τα υπολείμματα του καφέ από τα μαχαίρια, να μαγκώνουν τρίχες του στα κενά και μερικές φορές να ξυλώνονται, ειδικά στις αρχές. Κατά τα άλλα τα έχει βγάλει τα λεφτά του.
Καλημέρα. Επειδή ενδιαφέρομαι για την αγορά του συγκεκριμένου μύλου και αφού Grisos τον έχεις πολύ καιρό, οι τελικές σου εντυπώσεις ποιες είναι;
Πολυ καλός, στεθερα αποτελέσματα, πολυ καλή ποιότητα. 0νικη κατακράτηση.

Αν πρέπει να πω κάποιο αρνητικό είναι ότι θέλει να του παρεις το κολάι στο λύσιμο για να τον καθαρίσεις, ακόμα το κάνω βλέποντας youtube, και επίσης το πινελάκι που έχει μέσα θα μπορόυσε να ήταν λίγο πιο ανθεκτικό, έχει αρχίσει και ψιλολυγίζει οταν το χρησιμοποιείς. Το θέμα με το μαδιμα οκ δεν συμβαίνει πλέον.

gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από gaper » Πέμ Απρ 08, 2021 9:01 am

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση :a013:

Grisos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2020 11:42 pm
Όνομα: Στάθης
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM PID
2η Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: 1zpresso JX-PRO
Οι καφέδες μου:: Moka Brazil, Samba Colombia

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από Grisos » Παρ Μάιος 14, 2021 4:34 pm

Καλησπέρα!

Απλά θα ήθελα να περιγράψω την εμπειρία μου από το δεύτερο λύσιμο του μύλου. Γενικά δεν είναι κάτι υπερβολικά δύσκολο απλά θέλει προσοχή να μπουν τα επι μέρους μερη με την σειρά που βγήκαν και σωστά.

Το θέμα λοιπόν που μπορεί να προκύψει είναι η τελική ροδέλα ρύθμισης των βημάτων να μην μπει με τρόπο ώστε να ξεκινάει η αρίθμιση από το 0. Την πρώτη φορά που τον έλυσα η ροδέλα προσγειώθηκε στο 0 με την μία. Σήμερα όμως όπως την βίδωσα και την έσφιξα ξεκίνησε απο το 5. Υπάρχει τρόπος να το καλιμπράρεις αλλά δεν είχα περισσότερο χρόνο να ασχοληθώ και δεν πολυκατάλαβα το πως.

Το αναφέρει και εδώ https://youtu.be/GQmqaEfuQgA .

Οπότε με το ξεκίνημα από το 5 το μόνο που αλλάζει είναι ότι η παλιά ρύθμιση 1.5.3, που ήταν ιδανική για εσπρέσσο για την πλειοψηφία όσων καφέδων έχω δοκιμάσει, θα πάει 2.0.3. Δηλαδή ίδια ακριβώς βήματα απλά προσαρμόζεις την αρίθμηση.

Grisos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2020 11:42 pm
Όνομα: Στάθης
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM PID
2η Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: 1zpresso JX-PRO
Οι καφέδες μου:: Moka Brazil, Samba Colombia

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από Grisos » Τρί Σεπ 21, 2021 3:54 pm

Καλησπέρα στην παρέα!

Επανέρχομαι για το Update του ενός έτους.

Κανένα απολύτως παράπονο. Μετά από περίπου 20 ποικιλίες (Taresso, Samba, Round Cup, Cup 10, Dope Roasting, Mokka, Taf) μπορώ να πω ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα αφενός να ακολουθήσω την προτεινόμενη συνταγή, όπου υπήρχε, και αφετέρου να πειραματιστώ περαιτέρω. Πάντα υπήρχαν σταθερά αποτελέσματα χωρίς αποκλείσεις.

Προφανώς το ότι έιναι χειρός παραμένει θέμα όταν πρέπει να φτιάξεις στο καπάκι 2-3 καφεδάκια αλλά όταν πρόκειται για ένα μπορώ να πω ότι προσωπικά μου αρέσει κιόλας σαν διαδικασία καθώς η μυρωδιά του καφέ καθώς τρίβεται ο κόκος είναι ασυναγώνιστη.

dtzgr
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 05, 2021 6:40 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: 1ZPRESSO JX-PRO

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από dtzgr » Τετ Νοέμ 17, 2021 11:27 am

Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει στο www.wild-kaffee.de .

Η τιμή είναι καλή σε σχέση με ό,τι άλλο μπόρεσα να βρω εντός Ευρώπης.
Στο www.wild-kaffee.de αναφέρει 159€, τα οποία για παράδοση στην Ελλάδα γίνονται 165,68, λόγω της διαφοράς στο ΦΠΑ (η Γερμανία έχει 19%, εμείς 24%). Αυτό όμως είναι κατά κάποιο τρόπο καλό, γιατί για αποστολές >160€ δεν χρεώνει μεταφορικά! Άρα τα 165,68€ αυτή τη στιγμή είναι τελική (κάτι που δεν θα συνέβαινε αν η τιμή ήταν 159€, οπότε θα ήθελε +18,90€!!!).

Παρήγγειλα έναν την προηγούμενη εβδομάδα και περιμένω. Αποστολή με DHL οδικώς (παραδίδεται από elta-courier.gr απ' όσο μπόρεσα να δω). Για την ώρα περιμένω.

Akala
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2021 11:56 am
Μηχανή:: flair classic
Μύλος:: eureka mignon filtro

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από Akala » Τετ Νοέμ 17, 2021 12:31 pm

Γεια σου φίλε,
αν δεν σε πειράζει κράτα μας ενήμερους για την όλη παραγγελία γιατί όντως δεν έχω δει πουθενά αυτόν τον μύλο σε τέτοια τιμή.
Γενικά διαβάζω πως είναι ικανότατος για εσπρέσσο αλλά να μας πεις και εσύ τις εντυπώσεις σου.
Με το καλό να σου έρθει και καλούς καφέδες.

dtzgr
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 05, 2021 6:40 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: 1ZPRESSO JX-PRO

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από dtzgr » Τετ Νοέμ 17, 2021 1:06 pm

BTW σύμφωνα με το τρακιγκ μόλις έφτασε Ελλάδα, οπότε λογικά μέχρι τέλος της εβδομάδας θα πρέπει να μου παραδοθεί.

dtzgr
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 05, 2021 6:40 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: 1ZPRESSO JX-PRO

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από dtzgr » Πέμ Νοέμ 18, 2021 12:41 pm

Λοιπόν, ήρθε σήμερα.
Πρώτη παρατήρηση, στο εντελώς κλειστό το "εργοστασιακό" calibration πήγαινε το dial στο -1 (δηλαδή στο 9, 4 κλίκ κάτω από το 0). Για να ξεκινώ από την ίδια βάση κάθε φορά σε περίπτωση που τον λύσω στο μέλλον για καθάρισμα, τον ρύθμισα ώστε στο εντελώς κλειστό να δείχνει 0. Ακολούθησα τις σχετικές οδηγίες στο site της 1zpresso και δεν δυσκολεύτηκα.

Η μηχανή μου είναι μια Delonghi ECO.310, για την οποία έχω αγοράσει αυτό το unpressurized 2πλό καλαθάκι:
https://www.eaparts.gr/parts/item/48341

Ο καφές που χρησιμοποίησα για τις πρώτες δοκιμές ήταν ένα medium roast της σειράς, 100% arabica. Σε όλες τις προσπάθειες μέχρι τώρα έβαλα 15γρ καφέ.

Ο μύλος έχει 10 νούμερα ανά περιστροφή, και ανάμεσα στο κάθε νούμερο υπάρχουν 4 κλικ, και το βήμα είναι 12.5 μικρά ανά κλικ.
Θέση Χ.Υ.Ζ σημαίνει ότι ξεκινώντας από την αρχική θέση 0 (εντελώς κλειστό) κάνουμε Χ ολόκληρες περιστροφές + Υ νούμερα + Ζ κλικ (1.5.3 = 1 πλήρης περιστροφή + 5 νούμερα + 3 κλικ, δηλαδή πάμε μια ολόκληρη περιστροφή και συνεχίζουμε μέχρι 1 κλικ πριν το 6).

Πρώτη προσπάθεια με ρύθμιση 1.6.1 --> Μεγάλη ροή, καθόλου καιμάκι
Δεύτερη προσπάθεια με ρύθμιση 1.5.0 --> Καλύτερα τα πράγματα, λίγο καιμάκι αλλά επίσης μεγάλη ροή.
Τρίτη προσπάθεια με ρύθμιση 1.3.0 (κατέβηκα στο άλλο άκρο) --> Μπούκωσε η μηχανή
Τέταρτη προσπάθεια με ρύθμιση 1.4.0 --> Δυσκολεύτηκε πολύ η μηχανή αλλά έβγαλε καφέ, έστω και με μικρή ροή. Είδα λίγο καιμάκι (όχι ικανοποιητικό, πάντως), αλλά μου έκανε εντύπωση η διαφορετική υφή του από τον αφρό που έπαιρνα όταν χρησιμοποιούσα τα pressurized με καφέ προαλεσμένο του εμπορίου. Τώρα ήταν πιο fine και έμοιαζε με το καιμάκι του ελληνικού παρά με αφρό!

Εδώ σταμάτησα γιατί είχα ήδη 3 καφέδες να πιω (λυπήθηκα να τους πετάξω, σορρυ).
Επόμενη προσπάθεια θα είναι στο 1.4.2.

billvardou
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 18, 2021 11:36 pm

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από billvardou » Παρ Νοέμ 19, 2021 12:49 am

dtzgr έγραψε:
Πέμ Νοέμ 18, 2021 12:41 pm
Λοιπόν, ήρθε σήμερα.
Πρώτη παρατήρηση, στο εντελώς κλειστό το "εργοστασιακό" calibration πήγαινε το dial στο -1 (δηλαδή στο 9, 4 κλίκ κάτω από το 0). Για να ξεκινώ από την ίδια βάση κάθε φορά σε περίπτωση που τον λύσω στο μέλλον για καθάρισμα, τον ρύθμισα ώστε στο εντελώς κλειστό να δείχνει 0. Ακολούθησα τις σχετικές οδηγίες στο site της 1zpresso και δεν δυσκολεύτηκα.

Η μηχανή μου είναι μια Delonghi ECO.310, για την οποία έχω αγοράσει αυτό το unpressurized 2πλό καλαθάκι:
https://www.eaparts.gr/parts/item/48341

Ο καφές που χρησιμοποίησα για τις πρώτες δοκιμές ήταν ένα medium roast της σειράς, 100% arabica. Σε όλες τις προσπάθειες μέχρι τώρα έβαλα 15γρ καφέ.

Ο μύλος έχει 10 νούμερα ανά περιστροφή, και ανάμεσα στο κάθε νούμερο υπάρχουν 4 κλικ, και το βήμα είναι 12.5 μικρά ανά κλικ.
Θέση Χ.Υ.Ζ σημαίνει ότι ξεκινώντας από την αρχική θέση 0 (εντελώς κλειστό) κάνουμε Χ ολόκληρες περιστροφές + Υ νούμερα + Ζ κλικ (1.5.3 = 1 πλήρης περιστροφή + 5 νούμερα + 3 κλικ, δηλαδή πάμε μια ολόκληρη περιστροφή και συνεχίζουμε μέχρι 1 κλικ πριν το 6).

Πρώτη προσπάθεια με ρύθμιση 1.6.1 --> Μεγάλη ροή, καθόλου καιμάκι
Δεύτερη προσπάθεια με ρύθμιση 1.5.0 --> Καλύτερα τα πράγματα, λίγο καιμάκι αλλά επίσης μεγάλη ροή.
Τρίτη προσπάθεια με ρύθμιση 1.3.0 (κατέβηκα στο άλλο άκρο) --> Μπούκωσε η μηχανή
Τέταρτη προσπάθεια με ρύθμιση 1.4.0 --> Δυσκολεύτηκε πολύ η μηχανή αλλά έβγαλε καφέ, έστω και με μικρή ροή. Είδα λίγο καιμάκι (όχι ικανοποιητικό, πάντως), αλλά μου έκανε εντύπωση η διαφορετική υφή του από τον αφρό που έπαιρνα όταν χρησιμοποιούσα τα pressurized με καφέ προαλεσμένο του εμπορίου. Τώρα ήταν πιο fine και έμοιαζε με το καιμάκι του ελληνικού παρά με αφρό!

Εδώ σταμάτησα γιατί είχα ήδη 3 καφέδες να πιω (λυπήθηκα να τους πετάξω, σορρυ).
Επόμενη προσπάθεια θα είναι στο 1.4.2.
Καλησπέρα φίλε, τσέκαρα κι εγώ το μαγαζί που έστειλες από Γερμανία και όντως δείχνει πολύ καλή τιμή. Τελικά πέρασε από τελωνείο με τη DHL ή σου βγήκε απευθείας τελική τιμή στα 165,68 όπως είπες;

Απάντηση