1Zpresso JX-Pro

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Grisos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2020 11:42 pm
Όνομα: Στάθης
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM PID
2η Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: 1zpresso JX-PRO
Οι καφέδες μου:: Moka Brazil, Samba Colombia

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από Grisos » Τρί Σεπ 08, 2020 10:04 pm

todoornot έγραψε:
Τρί Σεπ 08, 2020 2:54 pm
Κωνικός όμως αυτός. Καλορίζικος, όμορφος είναι. Έχει συν και πλην η επιλογή όπως οι περισσότερες. Κι εγώ θυμάμαι πολύ καλές κριτικές στο home barista. Πρόσεχε αν αλλάζεις πολύ τη ρύθμιση προς το σφιχτότερο, καθώς και να μην σου πέσει.
Σε ευχαριστώ. Επειδη προορίζεται για espresso κυρίως η ρύθμιση θα παραμείνει μεταξύ πρώτης και δεύτερης περιστροφής έτσι και αλλιώς.

Grisos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2020 11:42 pm
Όνομα: Στάθης
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM PID
2η Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: 1zpresso JX-PRO
Οι καφέδες μου:: Moka Brazil, Samba Colombia

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από Grisos » Τετ Σεπ 09, 2020 11:55 am

Το λοιπόν.

Ήρθε και το lelito-μωρό. Γίνανε ρυθμίσεις στο PID βάσει του ιστορικού πια video.

Μετά από ένα ατύχημα, ξεβίδωσα καταλάθος ελάχιστα το μεγαλο μαχαίρι και είχε μπλοκάρει όλος ο μύλος, και αφού ξεπεράσαμε το panic mode και μετά από 8 περίπου νεροχύτες, βρήκα το κατάλληλο κόψιμο για μπαγιάτικο dimello supermarket στο 1.5.3 με 17gr in και 34gr out στα 32".

Φαντάζομαι με τον tigrato που συνόδευε την μηχανή, όπως πάντα άλλωστε, θα έχει μερικά κλικ διαφορά.

Επίσης να πω σε όσους χρησιμοποιούν σαν επιχείρημα ότι είναι δύσκολη και βαρετή η χρήση χειροκίνητου μύλου ότι η χρήση του εν λόγω μύλου είναι αποκάλυψη. Πανεύκολη. Εκτός βέβαια αν όντως υπάρχει θέμα αρθρίτιδας ή τενοντήτιδας.

Αυτα

Romanos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 2:43 pm

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από Romanos » Σάβ Σεπ 19, 2020 5:26 pm

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι και εγώ για τον ίδιο μύλο. Βασικά είμαι ανάμεσα σε αυτόν και τον comandante που έρχονται στα ίδια λεφτά απλά κλείνω πιο πολυ στον jx pro για τα μεγαλύτερα μαχαίρια, τα περισσότερα steps και την ρύθμιση στο πάνω μερος. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις δοκιμάσει τον μυλο σε v60 καθώς και σε πιο χοντρό άλεσμα τύπου γαλλική πρεσα η cold brew και πως ήταν το αποτέλεσμα.

Romanos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 2:43 pm

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από Romanos » Σάβ Σεπ 19, 2020 6:19 pm

Επίσης πόσες μέρες έκανε να σου έρθει από Ιταλία;

Grisos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2020 11:42 pm
Όνομα: Στάθης
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM PID
2η Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: 1zpresso JX-PRO
Οι καφέδες μου:: Moka Brazil, Samba Colombia

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από Grisos » Σάβ Σεπ 26, 2020 12:35 pm

Λοιπόν μετά από αρκετές μέρες δοκιμών με καφέδες από σαπάκια όπως dimello και kimbo μέχρι specialty όπως taresso, moka brasil και samba Colombia, μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τις εκχυλίσεις μου. Ο μύλος είναι απόλυτα προβλέψιμος στην συμπεριφορά του προσθέτοντας 4-5 δεύτερα σε κάθε βήμα πιο fine. Επίσης μετά από επαλίθευση, έχοντας φτιάξει γύρω στους 30 καφέδες μέχρι στιγμής, η απώλεια καφέ, βάσει και της τωρινής ρουτίνας χωρίς φάνελ, είναι 0.4 γραμμάρια. Και ένα σχόλιο για τις ποικιλίες που δοκίμασα, moka και samba πολύ ανώτερες από tigrato.
Romanos έγραψε:
Σάβ Σεπ 19, 2020 5:26 pm
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι και εγώ για τον ίδιο μύλο. Βασικά είμαι ανάμεσα σε αυτόν και τον comandante που έρχονται στα ίδια λεφτά απλά κλείνω πιο πολυ στον jx pro για τα μεγαλύτερα μαχαίρια, τα περισσότερα steps και την ρύθμιση στο πάνω μερος. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις δοκιμάσει τον μυλο σε v60 καθώς και σε πιο χοντρό άλεσμα τύπου γαλλική πρεσα η cold brew και πως ήταν το αποτέλεσμα.
Καλημέρα!

Σε V60 δεν τον έχω δοκιμάσει καθώς πίνω μόνο espresso. Από Ιταλία δίνοντας μερικά ευρώ παραπάνω στην DHL, έκανε περίπου 3 μέρες.

Αλεξ
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 15, 2019 4:20 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Dedica EC685
Μύλος:: 1Zpresso JX-PRO

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από Αλεξ » Τρί Δεκ 22, 2020 1:45 am

Ρε παιδιά μπορείτε ν αγοράσετε τον jx pro από Ali Express ή ακόμα καλύτερα από το official website της 1zpresso. Απλώς στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να περιμένετε γιατί λόγω covid υπάρχει πρόβλημα με flight restrictions και δε το στέλνουν Ελλάδα.
Επίσης έχουν πολύ καλό customer service, εγώ τους έστειλα ορισμένα email και απαντήσανε άμεσα σε όλα.

Όσον αφορά το Ali Express που έκανα την αγορά, ρώτησα την 1zpresso αν το μαγαζί που το πουλάει μέσω Ali Express είναι συνεργαζόμενο μαζί τους και αν το προϊόν είναι το αυθεντικό και το επιβεβαίωσαν.
Προσοχή ότι έρχεται εκτός Ευρώπης μπορεί να φάει τελωνείο. Χωρίς τελωνείο πάντως το πουλάνε γύρω στα 140 ευρώ. Έχει και επιλογή DHL express στα +17 ευρώ για να έρθει άμεσα.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Δεκ 22, 2020 9:53 am

Αν έρχεται με Dhl θα φάει τελωνείο

geagelak
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 13, 2016 1:59 pm

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από geagelak » Πέμ Δεκ 24, 2020 9:27 pm

Εγώ τον παρέλαβα πρόσφατα από το εξής μαγαζί:
https://m.aliexpress.com/item/1005001329527193.html
Μπορείτε να αγοράσετε άφοβα από εκεί, επιβεβαιώνω τη γνησιότητα του Το δέμα πέρασε τελωνείο και χρεώθηκαν επιπλέον 23,09€, (8,09ΦΠΑ και 15€ τέλη) χωρίς να μου ζητήσουν δικαιολογητικά.
Το μόνο κακό είναι ότι έκανε πάνω από δύο μήνες να έρθει.

Chelito
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2018 12:42 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: 1zpresso KPLUS
2ος Μύλος:: Kinu M47,Fiorenzato
Οι καφέδες μου:: Taf, Kudu, Moka

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από Chelito » Δευ Ιαν 04, 2021 11:23 pm

Ο μύλος υπαρχει επισης και στο ολλανδικο https://kohiraifu.com/collections/grinder για όποιον ενδιαφέρεται. Αγορασα τον K plus απο εκει εδω και περίπου δυο μήνες. Ειναι και σε προσφορά που ισχυει ακομα και μαλιστα αν κανεις subscribe το mail σου εχεις εξτρα 10% εκπτωση + δωρεαν μεταφορικα (στέλνουν με UPS, σε μια βδομαδα περιπου παραλαμβάνεις) για ανω των 65€, οποτε αξίζει.

Grisos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2020 11:42 pm
Όνομα: Στάθης
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM PID
2η Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: 1zpresso JX-PRO
Οι καφέδες μου:: Moka Brazil, Samba Colombia

Re: 1Zpresso JX-Pro

Δημοσίευση από Grisos » Δευ Ιαν 11, 2021 10:03 am

Καλημέρα και Καλή Χρονιά!

Μετά από 4 μήνες σκισίματος ο μύλος παραμένει σταθερή αξία. Κατακράτηση μηδενική ή όσο επιτρέπει η ακρίβεια της ζυγαριάς. Το μόνο σπαστικό είναι το σκληρό του πινέλου που έχει την τάση, όταν σπρώχνεις τα υπολείμματα του καφέ από τα μαχαίρια, να μαγκώνουν τρίχες του στα κενά και μερικές φορές να ξυλώνονται, ειδικά στις αρχές. Κατά τα άλλα τα έχει βγάλει τα λεφτά του.

Απάντηση