cunil tranquilo tron

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

cunil tranquilo tron

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Αύγ 03, 2020 11:33 am

Πήρα τον παραπάνω μύλο και μετά από 2 ώρες δοκιμών και ρυθμίσεων ήρθε η ώρα για τις πρώτες εντυπώσεις που μου άφησε.
Είναι στιβαρό μηχάνημα αρκετά βαρύ και δείχνει αξιόπιστο φυσικά σε αυτό τον τομέα θα δείξει ο χρόνος. Τα μαχαιριά του είναι επίπεδα 60mm και οι διαστάσεις του καλές για πάγκο κουζίνας με όριο 41 cm ύψος.
Ερχόμαστε στο δια ταύτα, ρυθμίζω το κόψιμο του καφέ και πίνω την πρώτη γουλιά, δεν είχε καθόλου την ίδια γεύση με τον ascaso η οξύτητα έχει εξαφανιστεί τελείως ο καφές ήταν ποιο γλυκόπιοτος και το πακ ήταν ποιο δεμένο και στεγνό.Το κόψιμο είναι σκόνη δεν κάνει σβόλους σε γενικές γραμμές τα επίπεδα μαχαίρια με έχουν κερδίσει γιατί είναι εμφανής η διαφορά τους στην γεύση.
Ο μύλος είναι αυτός https://e-coffeeshop.gr/horeca/μυλοι-κα ... λεσης-καφε

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: cunil tranquilo tron

Δημοσίευση από harryv » Δευ Αύγ 03, 2020 12:16 pm

Είχα δουλέψει παλιότερα Cunil (Brazil ή κάπως έτσι το μοντέλο) με επίπεδα μαχαίρια και doser.
Εξαιρετικό vfm αν και οτι καφέ κι αν δοκίμαζε, η τελική γεύση ήταν περίπου ίδια.
Ενημέρωνέ μας για το πως πάνε τα ηλεκτρονικά του, γιαί από μηχανικά δε νομίζω να έχεις ποτέ πρόβλημα.
Καλά :coffee:

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: cunil tranquilo tron

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Αύγ 03, 2020 12:27 pm

Ενημέρωνέ μας για το πως πάνε τα ηλεκτρονικά του, γιαί από μηχανικά δε νομίζω να έχεις ποτέ πρόβλημα.
Για την ώρα δουλεύουν μια χαρά υπάρχει επαναληψιμότητα στην δόση.Σε μερικές μέρες που θα τον έχω δουλέψει λίγο παραπάνω θα έχω μια καλύτερη άποψη και ποιο ολοκληρωμένη. Πάντως σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.

ptakis
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2014 1:21 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: LELIT PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Clever Dripper
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Bridge, Kudu, Famoso
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: cunil tranquilo tron

Δημοσίευση από ptakis » Δευ Αύγ 03, 2020 9:18 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω, κάνεις single dosing ή έχεις γεμίσει το hopper με κόκκους και κόβεις με τα κουμπιά δόσεων που έχει ο μύλος? Τι κατακράτηση έχει ο μύλος?

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: cunil tranquilo tron

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Αύγ 04, 2020 1:27 pm

Όχι βάζω καμιά 100 με 150 γραμμάρια στο χωνί και παίρνω την δόση που του έχω ρυθμίσει με το timer.παρακράτηση δεν μπορώ να σου πω πόση έχει
μέσα γιατί δεν τον έχω ανοίξει ακόμα, αλλά από δόση σε δόση είναι σχεδόν ακριβής αν δεν βγάλει τα γραμμάρια που του έχω ορίσει πατάω το κουμπί του manual.φαντάζομαι ότι η παρακράτηση πρέπει να είναι ίδια με αντίστοιχους μύλους όπως mazzer joly η rocket είναι πάνω κάτω η ίδια διαδρομή.
Ο μύλος είναι Vfm στιβαρός δείχνει αξιοπιστία αλλά ο χρόνος θα δείξει.

Απάντηση