Προταση μυλου για newbie

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Ιουν 22, 2020 3:16 pm

το ξέρω, αλλά έπρπε να πω αυτό που σκέφτομαι και τον καταλαβαίνω

παρόμοια και γω προσπαθούσα να κάνω οικονομία σε μύλο αλλά έχασα περισσότερα αγοράζοντας μύλους που δεν ήταν για την περίπτωσή μου!

αν είχα μελετήσει καλύτερα τώρα θα ήμουν απευθείας εδώ που είμαι τώρα! Αν και η γνώση πάνω στον καφέ συνέχεια εξελίσσεται!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από thodoris5321 » Δευ Ιουν 22, 2020 4:35 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, μάλλον θα περιμένω να μαζέψω για Niche, εκτός αν βρω τον Sette σε χαμηλή τιμή ώστε να μη χάσω πολλά όταν τον πουλήσω για να πάω σε καλύτερο.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Ιουν 22, 2020 6:11 pm

πες μας λίγο τι μηχανή εσπρέσο έχεις;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από thodoris5321 » Δευ Ιουν 22, 2020 6:30 pm

Εγώ δεν έχω ακόμα, πρώτα θα πάρω μύλο. Αργότερα σκέφτομαι Gaggia Classic, Lelit ή Silvia αν βρω μεταχειρισμένη. Εκτός αν ρωτάς τον TS. :D

gilles84
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 14, 2020 7:15 pm

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από gilles84 » Τρί Ιουν 23, 2020 11:35 pm

Μπορω να ρωτησω κατι ακομα....
Επειδη δεν αναφερθηκε σε κανενα ποστ.....Μηπως αξιζει να δωσει καποιος 300ε για να παρει εναν Eureka Mignon αντι του Barazza Sette 30?

Ημουν σχεδον σιγουρος για τον ascasso i2 μεχρι που διαβασα μερικα ριβιους που λενε τα χειροτερα για την ποιοτητα κατασκευης...

Προβληματιστηκα.... :c034: Μηπως να παω σε λυση αναγκης οπως ο graef τελικα? μιας και στοιχιζει το ενα τριτο της τιμης του Eureka?

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από johnsin » Τετ Ιουν 24, 2020 8:37 am

Ο eureka είναι πολύ καλός μύλος αλλά μιλούσαμε για μύλους να αλλάζουν άμεσα από εσπρέσο σε φίλτρου κόψιμο και να έχουν μικρή παρακράτηση γιαυτό αναφερόμασταν σε αυτούς.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Ιουν 24, 2020 8:39 am

johnsin έγραψε:
Τετ Ιουν 24, 2020 8:37 am
Ο eureka είναι πολύ καλός μύλος αλλά μιλούσαμε για μύλους να αλλάζουν άμεσα από εσπρέσο σε φίλτρου κόψιμο γιαυτό αναφερόμασταν σε αυτούς.
σωστά μιλούσαμε για μύλο που με ένα κλικ είσαι τούρκικο, στο επόμενο κλικ εσπρέσο και στο επόμενο φίλτρου χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα του κοψίματος!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

gilles84
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 14, 2020 7:15 pm

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από gilles84 » Τετ Ιουν 24, 2020 8:03 pm

PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιουν 24, 2020 8:39 am
johnsin έγραψε:
Τετ Ιουν 24, 2020 8:37 am
Ο eureka είναι πολύ καλός μύλος αλλά μιλούσαμε για μύλους να αλλάζουν άμεσα από εσπρέσο σε φίλτρου κόψιμο γιαυτό αναφερόμασταν σε αυτούς.
σωστά μιλούσαμε για μύλο που με ένα κλικ είσαι τούρκικο, στο επόμενο κλικ εσπρέσο και στο επόμενο φίλτρου χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα του κοψίματος!
Αυτο που καταληγουμε ωστοσο ειναι οτι αν θες ενα tool να κανει τα παντα απλα θα συμβιβαστεις. Οποτε αν για παραδειγμα παρεις τον Μπαρατζα που κανει τα παντα πρεπει να συμβιβαστεις με το γεγονος οτι τα στεπς που εχει στο ευρος του εσπρεσσο μπορει να μην ειναι αρκετα για να εχεις καλο εσπρεσσο. Οποτε... :a014:

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Ιουν 24, 2020 8:43 pm

gilles84 έγραψε:
Τετ Ιουν 24, 2020 8:03 pm
PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιουν 24, 2020 8:39 am
johnsin έγραψε:
Τετ Ιουν 24, 2020 8:37 am
Ο eureka είναι πολύ καλός μύλος αλλά μιλούσαμε για μύλους να αλλάζουν άμεσα από εσπρέσο σε φίλτρου κόψιμο γιαυτό αναφερόμασταν σε αυτούς.
σωστά μιλούσαμε για μύλο που με ένα κλικ είσαι τούρκικο, στο επόμενο κλικ εσπρέσο και στο επόμενο φίλτρου χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα του κοψίματος!
Αυτο που καταληγουμε ωστοσο ειναι οτι αν θες ενα tool να κανει τα παντα απλα θα συμβιβαστεις. Οποτε αν για παραδειγμα παρεις τον Μπαρατζα που κανει τα παντα πρεπει να συμβιβαστεις με το γεγονος οτι τα στεπς που εχει στο ευρος του εσπρεσσο μπορει να μην ειναι αρκετα για να εχεις καλο εσπρεσσο. Οποτε... :a014:
ο μόνος συμβιβασμός στην περίπτωση του Niche zero είναι ότι δεν κάνει για μαγαζί λόγω έλλειψης hopper (ή μπορεί να τον έχεις απλά για ειδικές παραγγελίες πχ σε κάποιο συγκεκριμένο blend) ή δεν μετρά αυτόματα το βάρος γιατί λόγω zero retention δεν είναι 100% απαραίτητο....
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

gilles84
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 14, 2020 7:15 pm

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από gilles84 » Τετ Ιουν 24, 2020 9:07 pm

PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιουν 24, 2020 8:43 pm
gilles84 έγραψε:
Τετ Ιουν 24, 2020 8:03 pm
PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιουν 24, 2020 8:39 am


σωστά μιλούσαμε για μύλο που με ένα κλικ είσαι τούρκικο, στο επόμενο κλικ εσπρέσο και στο επόμενο φίλτρου χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα του κοψίματος!
Αυτο που καταληγουμε ωστοσο ειναι οτι αν θες ενα tool να κανει τα παντα απλα θα συμβιβαστεις. Οποτε αν για παραδειγμα παρεις τον Μπαρατζα που κανει τα παντα πρεπει να συμβιβαστεις με το γεγονος οτι τα στεπς που εχει στο ευρος του εσπρεσσο μπορει να μην ειναι αρκετα για να εχεις καλο εσπρεσσο. Οποτε... :a014:
ο μόνος συμβιβασμός στην περίπτωση του Niche zero είναι ότι δεν κάνει για μαγαζί λόγω έλλειψης hopper (ή μπορεί να τον έχεις απλά για ειδικές παραγγελίες πχ σε κάποιο συγκεκριμένο blend) ή δεν μετρά αυτόματα το βάρος γιατί λόγω zero retention δεν είναι 100% απαραίτητο....
O συμβιβασμος που βλεπω σ αυτη την περιπτωσηειναι οτι προκειται για προιον που ειναι στο indiegogo και με κοστος σχεδον 600ε...Αρα μιλαμε για 2.5 πανω στο μπατζετ. Προφανως σε αυτα τα λεφτα καποιος θα μπορουσε ναπαρει τον Μπαρατζα 270w που ειναι απο μια εταιρια που εχει μεγαλυτερη παραδοση στο χωρο και υποστηριξη κλπ κλπ...Προσωπικα δε θελω να παραγγειλω ενα μυλο για τον χρησιμοποιησω το Σεπτεμβριο στην καλυτερη των περιπτωσεων...

Απάντηση