Προταση μυλου για newbie

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από thodoris5321 » Τετ Ιουν 24, 2020 9:14 pm

Εγώ τελικά για αρχή παρήγγειλα έναν χειρός Aergrind. (και έναν 2ο για δώρο γιατί έπρεπε.. :P) Bέβαια βγήκε γύρω στα 140 ευρώ ο ένας, μέχρι τελικά να μαζέψω για τον Niche. Πιστεύω πως θα με βολέψει έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Ιουν 24, 2020 9:52 pm

gilles84 έγραψε:
Τετ Ιουν 24, 2020 9:07 pm
PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιουν 24, 2020 8:43 pm
gilles84 έγραψε:
Τετ Ιουν 24, 2020 8:03 pm


Αυτο που καταληγουμε ωστοσο ειναι οτι αν θες ενα tool να κανει τα παντα απλα θα συμβιβαστεις. Οποτε αν για παραδειγμα παρεις τον Μπαρατζα που κανει τα παντα πρεπει να συμβιβαστεις με το γεγονος οτι τα στεπς που εχει στο ευρος του εσπρεσσο μπορει να μην ειναι αρκετα για να εχεις καλο εσπρεσσο. Οποτε... :a014:
ο μόνος συμβιβασμός στην περίπτωση του Niche zero είναι ότι δεν κάνει για μαγαζί λόγω έλλειψης hopper (ή μπορεί να τον έχεις απλά για ειδικές παραγγελίες πχ σε κάποιο συγκεκριμένο blend) ή δεν μετρά αυτόματα το βάρος γιατί λόγω zero retention δεν είναι 100% απαραίτητο....
O συμβιβασμος που βλεπω σ αυτη την περιπτωσηειναι οτι προκειται για προιον που ειναι στο indiegogo και με κοστος σχεδον 600ε...Αρα μιλαμε για 2.5 πανω στο μπατζετ. Προφανως σε αυτα τα λεφτα καποιος θα μπορουσε ναπαρει τον Μπαρατζα 270w που ειναι απο μια εταιρια που εχει μεγαλυτερη παραδοση στο χωρο και υποστηριξη κλπ κλπ...Προσωπικα δε θελω να παραγγειλω ενα μυλο για τον χρησιμοποιησω το Σεπτεμβριο στην καλυτερη των περιπτωσεων...
598,92€ κοστίζει ο 270 wi και 472,44€ ο σκέτος με 40mm κωνικά μαχαίρια σε σχέση με τα 63 mm κωνικά του NZ

αν σε συμφέρει πας σε Barazza πολύ απλά!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Ιουν 28, 2020 6:24 pm

ένα ακόμα βίντεο για τον Baratza Sette
https://www.youtube.com/watch?v=frRn_GQQJuE
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

gilles84
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 14, 2020 7:15 pm

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από gilles84 » Τρί Ιουν 30, 2020 4:39 pm

Μαλλον θα παω για τον Eureka Mignon Crono....Αν και ο baratza ειναι πολυ πιο οικονομικος και ευκολοχρηστος, με τρομαζει το κενο αναμεσα στις ρυθμισεις...

Grisos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2020 11:42 pm
Όνομα: Στάθης
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM PID
2η Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: 1zpresso JX-PRO
Οι καφέδες μου:: Moka Brazil, Samba Colombia

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από Grisos » Κυρ Ιούλ 05, 2020 1:25 pm

Καλησπέρες και από ένα άλλο newbie στο άθλημα. Ενώ έχω καταλήξει στην εσπρεσιέρα που θα αντικαταστήσει την γριά, κάποια από Lelit σειρά με PID, μου είναι σχεδόν αδύνατο να καταλήξω σε μύλο. Το budget είναι μέχρι 200 ευρώ. Διαβάζοντας γενικά διάφορα posts συμπεραίνω ότι σε <200 badget όλο και κάτι δεν θα κάνει σωστά την δουλειά του και θα πρέπει να μπει κατσαβίδι και θα πρέπει να βρεις το αντίστοιχο thread με το αντίστοιχο mod. Μετά σκέφτηκα τι παίζει με τους χειρός. Μήπως στο αντίστοιχο badget range προσφέρουν πιο καλή απόδοση με μόνο compromise την ποσότητα και το ότι δεν είναι ηλεκτρικοί; Από χειρός τι θα προτείνατε;

Να αναφέρω ότι στην γριά (Delonghi) έχει γίνει το mod με το naked-unpressurized με ένα la pavoni.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Ιούλ 05, 2020 1:34 pm

συγνώμη για το trollάρισμα αλλά ώρες ώρες οι μύλοι χειρός είναι ακόμα ακριβότεροι: HG-1 (2020 Edition) στα $995.00!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Jazzu Nyc
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2020 9:38 am

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από Jazzu Nyc » Κυρ Ιούλ 05, 2020 5:15 pm

Grisos έγραψε:
Κυρ Ιούλ 05, 2020 1:25 pm
; Από χειρός τι θα προτείνατε ;
... 1Zpresso jx pro ...

Απάντηση