Προταση μυλου για newbie

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
gilles84
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 14, 2020 7:15 pm

Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από gilles84 » Κυρ Ιουν 14, 2020 7:34 pm

Καλησπέρες!

Νέος στο φορουμ αν και διαβασα αρκετα τα τοπικ για μυλους πριν ποσταρω, παραμενω προβληματισμενος!

Θελω να παρω ενα μυλο για οικιακη κυριως χρηση...Η καθημερινοτητα μου περιλαμβανει 2-4 εσπρεσσο και ο μυλος που εχω ειναι στα ορια του απαραδεκτου για εσπρεσσο...(bodum bistro)...

Μεταξυ αλλων ειχα καταληξει στους Sage dose control Pro, Baratza Sette 30 ή Graef 800.
Aπ οσα διαβασα ομως, ο πρωτος ειναι consumer electronic, o δευτερος εχει μεγαλα κενα στις ρυθμισεις αν και γενικα ειναι εξαιρετικος...και ο τριτος ειναι value for money, που πλεον ειναι ενας ορος που παντα με απωθει

Προσφατα μου προτειναν τον Eureka Mignon Filtro. Ο πωλητης επεμενε οτι ειναι αρκετα καλος για εσπρεσσο παρα το γεγονος οτι η εταιρεια τον κατατασει σε brew-filter μυλο. Θα ηταν καλη επιλογη?

Μετα απ οσα διαβασα στο φορουμ τεινω προς Ascaso i1, i2 ειτε mini ειτε κανονικο μεγεθος. Δε ξερω αν θα βρω με timer και αν ειναι τοσο σημαντικο αν αλλαζεις χαρμανια και καφεδες συχνα..... :a014:

Θα ημουν ευτυχισμενος με καποιες προτασεις στην κατηγορια τιμων που ειναι οι παραπανω....Ισως ως τα 300ε.. (Simonelli? Rancilio? Eureka?) :c034:

Ευχαριστω εκ των προτερων! :a013:

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από johnsin » Κυρ Ιουν 14, 2020 8:01 pm

Με τα 300 που διαθέτεις πας σε ascaso η baratsa sate 30 εκτός και αν ψάξεις για μεταχειρισμένο σε αυτή την τιμή.
Και φυσικά σε lelit που τους ξέχασα.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Ιουν 14, 2020 8:41 pm

Βρίσκεις άνετα μεταχειρισμένο mazzer sj
Αλλά είναι ογκώδης, μύλος για μια ζωή από την άλλη αθάνατος.

gilles84
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 14, 2020 7:15 pm

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από gilles84 » Κυρ Ιουν 14, 2020 10:33 pm

johnsin έγραψε:
Κυρ Ιουν 14, 2020 8:01 pm
Με τα 300 που διαθέτεις πας σε ascaso η baratsa sate 30 εκτός και αν ψάξεις για μεταχειρισμένο σε αυτή την τιμή.
Και φυσικά σε lelit που τους ξέχασα.
Για τον baratza sette 30 εχω διαβασει και δει αρκετα reviews και γενικα λενε τα καλυτερα. Πολλα ποστς εδω ωστοσο αναφερουν οτι οι 30 ρυθμισεις για εσπρεσσο ειναι πολυ 'αραιες' με αποτελεσμα να υπαρχει πιθανοτητα να πεσεις στο ενδιαμεσο, οποτε αυτοματως να ειναι αχρηστος ο μυλος...

Αscaso ειναι τοπ στη λιστα μου, αλλα ειμαι σε σκεψεις αν ο ι2 μινι ειναι αρκετα καλος.

kostas83
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 29, 2020 12:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από kostas83 » Τετ Ιουν 17, 2020 12:34 pm

Ο Sette 30 όπως κ οι άλλοι δυο Sette έχει αποστάτες που μπορούν να μπουν κάτω από το μαχαίρι

Όποτε δεν είναι μόνο 30 οι ρυθμίσεις, είναι πολύ περισσότερες. Σίγουρα θα πετύχεις τα δευτερόλεπτα που θέλεις

gilles84
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 14, 2020 7:15 pm

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από gilles84 » Κυρ Ιουν 21, 2020 12:25 pm

kostas83 έγραψε:
Τετ Ιουν 17, 2020 12:34 pm
Ο Sette 30 όπως κ οι άλλοι δυο Sette έχει αποστάτες που μπορούν να μπουν κάτω από το μαχαίρι

Όποτε δεν είναι μόνο 30 οι ρυθμίσεις, είναι πολύ περισσότερες. Σίγουρα θα πετύχεις τα δευτερόλεπτα που θέλεις
Αυτο που εννοουσα για τον sette 30 ειναι αυτο που περιγραφει ο τυπος στο βιντεο. Οτι ουσιαστικα τα κενα αναμεσα στις θεσεις 7-8-9 μπορουν να κανουν τεραστια διαφορα στον καφε. Στο τελος του βιντεο καταληγει πως ο μυλος ειναι πολυ καλος αλλα πρεπει να κανεις δοκιμες με τη δοση και την πιεση....
https://youtu.be/aAsqm-33ClY

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από thodoris5321 » Κυρ Ιουν 21, 2020 10:35 pm

Καλησπέρα κι από μένα ένα νέο μέλος Ψάχνω κι εγώ για μύλο πριν βρω και εσπρεσιέρα, γύρω στα ίδια χρήματα μαξ, οπότε μιας και βρήκα αυτό το θέμα να μην ανοίγω καινούριο :)

Σκεφτόμουν να αλέθω και για εσπρέσο, και φίλτρου και ελληνικού καφέ αλλά δεν ξέρω αν αυτοί οι μύλοι μπορούν να κόψουν ελληνικό. Οπότε θέλω να είναι εύκολος στην εναλλαγή βαθμού κοπής.

Στην αρχή κοίταζα τον Grd830 της H.Koenig που τον βρίσκω γύρω στα ~135, απ΄ ότι διάβασα αντιγραφή ενός παλιού Brivielle αλλά πιστεύω πως δε θα μου αρκεί και επίσης δεν έχει αρκετές αξιολογήσεις.

Η επόμενή μου επιλογή είναι ο Sette 30 στα χρήματα που διαθέτω που λογικά θα πάω σε αυτή.

Αν είχα τα λεφτά πιστεύω πως η καλύτερη λύση θα ήταν ο Niche Zero που αναφέρει πως αλέθει και "τούρκικο" καφέ, είναι εύκολο στη ρύθμιση αλλά και επειδή δεν αποθηκεύει πουθενά τον καφέ είναι εύκολο να χρησιμοποιείς διαφορετικούς κόκκους για κάθε είδους καφέ..

Οπότε σκέφτομαι για τον Sette 30 και αργότερα αν μπορέσω να αναβαθμίσω σε Niche ή κάποιον άλλο..

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Ιουν 22, 2020 9:17 am

Για να έχεις άμεση μεταφορά από esspreso σε φίλτρου είναι μονόδρομος με τα χρήματα που διαθέτεις, αλλά διαβάζω ότι έχει μεγάλο κενό από νούμερο σε νούμερο και υπάρχει θέμα αν πέσεις κάπου ενδιάμεσα για εσπρέσο... :a042:
Αλλά καλύτερα να απαντήσει με σιγουριά κάποιος που τον έχει.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Ιουν 22, 2020 10:13 am

Το ξέρω ότι θα εκνευρίσω πολλούς με αυτά που θα γράψω αλλά όσο πιο newbie είσαι τόσο πιο καλό εξοπλισμό θες!

Ύστερα από τόσο καιρό που ασχολούμαι θα δυσκολευόμουνα να βγάλω τον ίδιο καφέ με κάτι λιγότερο από αυτό που έχω!

Πας κατευθείαν για niche zero (και ας ελπίσουμε ότι μακροπρόθεσμα θα κρατήσει καλά αυτός ο μύλος) γιατί σαν newbie χρειάζεσαι την μέγιστη υποστήριξη και όχι να ψάχνεις να βρεις τι σου φταίει. Δεν θα τολμούσα να παλεύω να βγάλω καφέ με τον Barazza που προτείνεις…

Στη συνέχεια θες να τα παρατήσεις; πουλάς τον Niche Zero, θα γίνει ανάρπαστος με μηδενικό κόστος για σένα.

Τον barazza θα πρέπει να τον δώσεις στη μισή τιμή και αν φύγει…

Αν συνεχίσεις το χόμπι θα έχεις κλείσει με τον μύλο και θα θες μόνο καλή μηχανή. Και όλο αυτό το διάστημα θα πίνεις καφεδάκια.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Προταση μυλου για newbie

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Ιουν 22, 2020 2:42 pm

PublicDomain έγραψε:
Δευ Ιουν 22, 2020 10:13 am
Το ξέρω ότι θα εκνευρίσω πολλούς με αυτά που θα γράψω αλλά όσο πιο newbie είσαι τόσο πιο καλό εξοπλισμό θες!

Ύστερα από τόσο καιρό που ασχολούμαι θα δυσκολευόμουνα να βγάλω τον ίδιο καφέ με κάτι λιγότερο από αυτό που έχω!

Πας κατευθείαν για niche zero (και ας ελπίσουμε ότι μακροπρόθεσμα θα κρατήσει καλά αυτός ο μύλος) γιατί σαν newbie χρειάζεσαι την μέγιστη υποστήριξη και όχι να ψάχνεις να βρεις τι σου φταίει. Δεν θα τολμούσα να παλεύω να βγάλω καφέ με τον Barazza που προτείνεις…

Στη συνέχεια θες να τα παρατήσεις; πουλάς τον Niche Zero, θα γίνει ανάρπαστος με μηδενικό κόστος για σένα.

Τον barazza θα πρέπει να τον δώσεις στη μισή τιμή και αν φύγει…

Αν συνεχίσεις το χόμπι θα έχεις κλείσει με τον μύλο και θα θες μόνο καλή μηχανή. Και όλο αυτό το διάστημα θα πίνεις καφεδάκια.
>Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου άλλα ο άνθρωπος δεν μπορεί να διαθέσει παραπάνω χρήματα για την αγορά του zero το αναφέρει και ο ίδιος.

Απάντηση