Βοήθεια με Bezzera BB004

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Sprocket
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Απρ 16, 2020 12:26 pm

Βοήθεια με Bezzera BB004

Δημοσίευση από Sprocket » Τετ Μάιος 13, 2020 9:42 am

Hello all, πρώτο ποστ εδώ με μια ερώτηση να ακολουθεί. Ο παρακάτω μύλος (Bezzera BB004) αγοράστηκε ως "restoration project" καθώς δεν ήταν και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.

Ο μύλος έγινε "βίδες", καθαρίστηκε και όποια βίδα έχριζε αλλαγής, έχει αντικατασταθεί με καινούρια. Τα πλαστικά μέρη καθαρίστηκαν, αλλά ακόμα δεν έχω βρει τρόπο να επαναφέρω το πλαστικό πλήρως... ίδωμεν για αυτό!

Λειτουργικά είναι όλα οκ, δουλεύει κανονικά και δεν χρειάστηκε κάποιο κομμάτι αλλαγή. Μένουν τα μαχαίρια φυσικά αλλά κι αυτά με την σειρά τους.

Στα τεχνικά τώρα... σε επιθυμία για καθαρισμό, προσπάθησα να αφαιρέσω το burr holder (κάτω μέρος) με παταγώδη αποτυχία! Προφανώς δεν έβγαινε, οπότε και δοκίμασα μία μέθοδο, στην οποία χρησιμοποιείς τρεις μεγάλου μήκους βίδες, τις οποίες τις βιδώνεις έτσι ώστε να σπρώξουν το burr holder προς επάνω... ένας εξωλκέας δηλαδή.

Εν κατακλείδι, "τράβηξε" όλο τον άξονα λιγάκι πιο ψιλά μαζί με το burr holder, το οποίο δεν βγήκε, με αποτέλεσμα να μείνει εκεί και να μην κατεβαίνει πίσω.

Καθώς δεν ξέρω ποιος μπορεί να ασχοληθεί και να μου το "φέρει" εκεί που πρέπει, θα ήθελα τα φώτα σας και να με κατευθύνετε που να πάω. Βρίσκομαι Αθήνα. Θέλω να δω αν αξίζει να τον κρατήσω ή όχι!
Συνημμένα
Selection_004.png

Απάντηση