Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Νοέμ 30, 2021 12:21 pm

Επίσης, άφηνε τους καφέδες να κάνουν degass καμιά 10αρια μέρες μετά την ημερομηνία ψησίματος γιατί αλλιώς την ξινίλα δεν τη γλυτώνεις. Πρόσφατα, την πάτησα έτσι με έναν καφέ που απορούσα γιατί δεν μου έβγαινε επί 10 μέρες. Τελικά, απλά δεν είχε κάνει το degass που έπρεπε.

thanos9999
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 1:11 am
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lelit pl042 temd pid
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Lelit pl043 mmi
Οι καφέδες μου:: Taresso tigrato, taf (hacienda blend)

Re: Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από thanos9999 » Τρί Νοέμ 30, 2021 5:10 pm

Παρέλαβα και εγώ εχθες την black friday προφορά! mignon specialita καλά μεγάλη διαφορά όντως από τον lelit fred... Καταρχήν μικρό μέγεθος και τελείως αθόρυβος! Έπαθα σοκ... Ωραια κατασκευή και στιβαρή... Στο 0 άκουσα τα μαχαίρια και η αλεση με φρέσκο καφε taf ειναι περίπου στο 2,5 με στα 9,4 sec περίπου. Πολύ αφρατη άλεση και ομοιόμορφη ! είχα ζυγαρια για να βγαλω 18 gr καφε αλεσμενο και όταν πάτησα με το tamber μου φάνηκαν λίγα (ενώ τόσο καιρό τόσα gr δούλευα με αυτόν τον καφε)

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από Earendil » Τρί Νοέμ 30, 2021 5:52 pm

DgSensei έγραψε:
Τρί Νοέμ 30, 2021 12:21 pm
Επίσης, άφηνε τους καφέδες να κάνουν degass καμιά 10αρια μέρες μετά την ημερομηνία ψησίματος γιατί αλλιώς την ξινίλα δεν τη γλυτώνεις. Πρόσφατα, την πάτησα έτσι με έναν καφέ που απορούσα γιατί δεν μου έβγαινε επί 10 μέρες. Τελικά, απλά δεν είχε κάνει το degass που έπρεπε.
Καλά αυτό δεν το συζητάμε καν. Εγώ αφήνω 15 μέρες συνήθως. Μάλιστα το Round Cup από όπου παραγγέλνω συνήθως, με παίρνουν τηλέφωνο αν είναι πολύ φρεσκοκαβουρδισμένος ο καφές να με ενημερώσουν.

ntou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2021 9:54 am
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Lelit PL41PLUST
2η Μηχανή:: Eureka mignon spec.
Τοποθεσία: Άνδρος

Re: Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από ntou » Τρί Δεκ 21, 2021 5:32 pm

Καλό σας απόγευμά.

1.Έχει δοκιμάσει κάποιος τον συγκεκριμένο για μονή δόση με τροποποίηση και αν αξίζει να μπεις σε αυτό τον κόπο ;

Είδα ότι μπορείς να αλλάξεις την χοάνη για μονή δόση με λίγη δουλειά και παράλληλα με ένα φυσητήρα σκόνης να καθαρίσεις ότι μένει όταν τελειώσει ο χρόνος αλέσματος με τα μαχαίρια να λειτουργούν .

2.Το καθάρισμα του δεν δείχνει να είναι εύκολο , πρέπει να ξεβιδώσεις μερικές βίδες , το βρίσκεται κουραστικό ;

3.Δεν είδα να έχει αρκετές επιλογές ρύθμισεις στο κόψιμο ή κάνω λάθος ;

Υπάρχει κάποιο μείον του συγκεκριμένου το οποίο να μου έχει ξεφύγει ;

Απάντηση