Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από vsiorikis » Σάβ Ιαν 09, 2021 11:21 am

spy dag έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 7:08 pm
Καλη χρονια .
Η μεταβαση απο Graef 702 σε Specialita θα κανει διαφορα στο φλυτσανι?
Το αποτελεσμα εχει να κανει με την ποιοτητα κατασκευης η με τα διαφορετικα μαχαιρια?
Exω μια Gaggia Classic 2014 full mod pid,opv .
Moυ αρεσουν οι καφεδες με λιγο οξύτητα
Με προβληματιζει η αλλαγη απο κωνικα μαχαιρια σε επιπεδα
Αν και ομολογώ ότι αυτό μπορεί να στο απαντήσει μόνο κάποιος που έχει κάνει την συγκεκριμένη μετάβαση, από εκεί και πέρα κρίνοντας μόνο από την διαφορά ποιότητας νομίζω ότι θα δεις διαφορά προς το καλύτερο. Αν βέβαια έχεις φτάσει τους γευστικούς σου κάλυκες σε τέτοιο σημείο που να καταλαβαίνεις λεπτομέρειες τότε ίσως δεις πιο σοκολατένιες γεύσεις στα επίπεδα μαχαίρια. Αλλά πραγματικά αξίζει να προβληματίζεσαι τόσο;
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

spy dag
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2019 11:52 am

Re: Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από spy dag » Σάβ Ιαν 09, 2021 11:45 am

Έχεις δίκιο δεν αξιζει.Τελικα όσο ποιο πολύ το ψάχνεις τόσο περισσότερο μπερδεύεσε.Αν σου μπει το μικρόβιο γίνεσαι εμμονικος με το καφέ. Η μόνη λύση είναι να είσαι με το χέρι στη τσέπη και να δοκιμάζεις και όχι μόνο να διαβάζεις τι λέει ο καθένας .Δεν φτάνει μόνο το χέρι του Barista

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από vsiorikis » Σάβ Ιαν 09, 2021 12:00 pm

spy dag έγραψε:
Σάβ Ιαν 09, 2021 11:45 am
Έχεις δίκιο δεν αξιζει.Τελικα όσο ποιο πολύ το ψάχνεις τόσο περισσότερο μπερδεύεσε.Αν σου μπει το μικρόβιο γίνεσαι εμμονικος με το καφέ. Η μόνη λύση είναι να είσαι με το χέρι στη τσέπη και να δοκιμάζεις και όχι μόνο να διαβάζεις τι λέει ο καθένας .Δεν φτάνει μόνο το χέρι του Barista
Να ξέρεις κάθε μέρα εκπαιδεύεσαι, οπότε σε 1-2 χρόνια αν κάνουμε αυτή την συζήτηση ξανά ίσως να πούμε ότι αξίζει. Εγώ δεν είχα μύλο και πήρα κατευθείαν το Mignon. Εσύ όμως έχεις και είναι από τους καλούς entry level. Την κοπή σου θα σου την κάνει, ίσως σε λίγο παραπάνω χρόνο, ίσως με λίγο παραπάνω σβόλιασμα, αλλά θα την κάνει

Αν δεν θες να κάνεις ένα δώρο στον εαυτό σου (γιατί το παν είναι να γουστάρουμε και πολλές φορές θέλουμε αυτήν την αλλαγή) εγώ θα έλεγα κρατήσου, πιστεύω ότι μέσα στα επόμενα 1-2 χρόνια θα αλλάξουν πολλά και στις μηχανές και στους μύλους. Όλες οι εταιρείες αυτή την στιγμή δουλεύουν κάργα το IoT και θα δούμε όμορφα πράγματα
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

spy dag
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2019 11:52 am

Re: Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από spy dag » Σάβ Ιαν 09, 2021 12:20 pm

Αυτό το ιοτ που λες το ακούω πρώτη φορα που βρήκες πληροφορίες?

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από agpol07 » Σάβ Ιαν 09, 2021 1:15 pm

Ο πιο σημαντικός λόγος για να φύγεις από Graef είναι η επαναληψιμότητα. Θυμάμαι όταν τον είχα, πολύ δύσκολα θα πετύχαινα δεύτερη εκχύλιση ακριβώς ίδια με την 1η.
Επίσης η αλλαγή με βοήθησε πολύ και στο channeling. Ειδικά άμα χρησιμοποιείς naked pf θα καταλάβεις τη διαφορά.
Είναι ένας καλός μύλος για να κάνεις το "αγροτικό" σου, αλλά μέχρι εκεί..

spy dag
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2019 11:52 am

Re: Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από spy dag » Σάβ Ιαν 09, 2021 1:39 pm

Έχεις δίκιο για την επαναληψιμότητα κάποιες μέρες σου σπάει τα νεύρα .Με ενδιαφέρει όμως και η γεύση στο φλυτζάνι .θέλω να πάρω ένα μύλο που θα δω διαφορά στο φλυτζάνι όχι μόνο ευκολιες

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από agpol07 » Σάβ Ιαν 09, 2021 1:46 pm

Σ αυτό έγκειται το channeling που λέω.
Πάρε ένα naked pf να βλέπεις τι γίνεται. Εκεί θα καταλάβεις την ποιότητα του κοψιματος του μύλου σου. Με το μάτι δεν φαίνεται πάντα..

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από vsiorikis » Σάβ Ιαν 09, 2021 2:13 pm

spy dag έγραψε:
Σάβ Ιαν 09, 2021 12:20 pm
Αυτό το ιοτ που λες το ακούω πρώτη φορα που βρήκες πληροφορίες?
ΙοΤ= Internet of Things

Όλα πλέον θα τα κάνουν να συνδέονται μεταξύ τους με εφαρμογές, με οθόνες, με το κινητό θα δούμε πολλά
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

spy dag
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2019 11:52 am

Re: Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από spy dag » Σάβ Ιαν 09, 2021 2:53 pm

Έχω γυμνό ,Bf το δούλευα που και που με όχι καλά αποτελέσματα μέχρι που πήρα δοσομετρικο ποτηράκι και με ζύγισμα πριν και μετά Τούμπα στο Bf κατανομη ισιωμα λίγο πάτημα λίγο τύχη έχω θεαματικά αποτελέσματα .Η απορία μου είναι πετυχαίνοντας δύο τέλειες εκχυλισεις με ένα φθηνό και με ένα ακριβό μύλο αντίστοιχα ,το αποτέλεσμα στο φλυτζάνι θα είναι το ίδιο?

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Ερωτηση για Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από agpol07 » Σάβ Ιαν 09, 2021 3:41 pm

Αναλόγως τον καφέ.
Υπάρχουν καφέδες που δεν είναι τόσο "ευαίσθητοι" (πχ Βραζιλιες), υπάρχουν και άλλοι (πχ Αιθιοπίες) που θέλουν καλό εξοπλισμό για να δώσουν αυτό που μπορούν..
Για παράδειγμα, οι πιο ακριβοί του ταφ, ακομα κι αυτοί που είναι γύρω στο 10ευρω το σακουλάκι, δύσκολα θα πάρεις αυτό που πρέπει με ένα Graef.

Απάντηση