Gaggia MDF Stepless mod (ή Mod του ενός δολαρίου)

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Gaggia MDF Stepless mod (ή Mod του ενός δολαρίου)

Δημοσίευση από psycho » Παρ Φεβ 19, 2010 12:56 pm

Γεια σας κι από εμένα. Αποφάσισα να ανεβάζω ένα εικονογραφημένο οδηγό για την μετατροπή του μύλου Gaggia MDF σε step-less. Είναι αρκετά απλό και αξίζει να το δοκιμάσετε αφού αν αποφασίσετε ότι δεν σας ικανοποιεί, μπορείτε να επιστρέψετε στην αρχική κατάσταση εύκολα. Παρόλα αυτά, νομίζω ότι θα μείνετε ικανοποιημένοι.
Ταυτόχρονα παρέχονται και μερικά tip ώστε να μην παιδευτείτε άσκοπα όσο εγώ.

Υλικά
(x1) Σταυροκατσάβιδο
(x1) Κατσαβίδι
(x1) Ταινία Teflon (πάρτε δύο γτ μπορεί να αποτύχει την πρώτη φορά)
Συνολικό Κόστος (υποθέτοντας ότι όλοι έχουμε κατσαβίδια): 0,50 λεπτά του ευρώ.

Εικόνα

Το MOD Βήμα-Βήμα
Tip: Κάνετε το mod αν πιστεύετε ότι έχετε βρει στο περίπου μία ρύθμιση που σας ικανοποιεί. (π.χ. εγώ ήξερα ότι το βήμα 3 ήταν χοντρό ενώ το βήμα 2 αρκετά λεπτό οπότε έκανα το Mod για να παίξω ανάμεσα στο 3 και 2)
Tip: Γυρνάμε το hopper στην θέση ένα (θα δούμε το γιατί παρακάτω).

1. Βγάζουμε το καπάκι του hopper.
Εικόνα
2. Βλέπουμε 2 λαστιχένια καλύμματα των βιδών που συγκρατούν το hopper στον «επάνω» τροχό άλεσης (upper burr). Με ένα λεπτό κατσαβίδι τα αφαιρούμε όπως φαίνεται στην φωτογραφία.
Εικόνα
Εικόνα
3. Τώρα έχουμε αποκαλύψει τις δύο βίδες τις οποίες και ξεβιδώνουμε με το σταυροκατσάβιδο.
Εικόνα
Εικόνα
4. Κατόπιν αφαιρούμε το hopper τραβώντας το προς τα πάνω.
Εικόνα
5. Ξεβιδώνουμε τις 2 βίδες που συγκρατούν το πλαστικό κάλυμμα και το αφαιρούμε.
Εικόνα
Εικόνα
6. Με τα χέρια ξεβιδώνουμε τις 2 βίδες που συγκρατούν το κυκλικό τμήμα στο οποίο αναγράφονται οι αριθμητικές ενδείξεις του πάχους άλεσης και το αφαιρούμε.
Tip: Σημειώνουμε με μολύβι την θέση των βιδών πάνω στο πλαστικό κυκλικό τμήμα (αν και υπάρχουν τα σημάδια από την πίεση που έχουν ασκήσει οι βίδες).
Εικόνα
7. Βλέπουμε το upper burr.
Tip: Σημειώνουμε με μολύβι την αρχική θέση (θέση άλεσης 1) ώστε όταν το επανατοποθετήσουμε να ξέουμε ακριβώς την θέση αυτή. Παρατηρήστε ότι η θέση 1 είναι τέσσερεις με πέντε θέσεις πριν τα burr ακουμπήσουν τελείως το ένα με το άλλο. Αν σημειώσετε το σημείο 1 θα χρειαστεί η διαδικασία επαναπροσδιορισμού του αρχικού σημείου.
Εικόνα
8. Ξεβιδώνουμε upper burr και το αφαιρούμε.
Tip: Προς θεού βάλτε το hopper για να το κάνετε γιατί με το χέρι είναι κουραστικό και αργεί!!
Εικόνα
Εικόνα
9. Τώρα βλέπουμε και το άλλο δίσκο μαζί με τα δύο μεταλλικά τμήματα που προσδιορίζουν τα βήματα στην άλεση, τα οποία αφαιρούμε τραβώντας προ τα πάνω (προσοχή έχουν και ελατήριο).
Εικόνα
Εικόνα
10. Καθαρίζουμε τις στροφές και τα burr με ένα βουρτσάκι (και αυτό που πλένουμε τα δόντια κάνει καλή δουλειά!).
11. Τυλίγουμε με την ταινία Teflon το upper burr. 5 με 6 τρώσεις είναι αρκετές (με παραπάνω δεν θα βιδώνει το burr). Θα χρειαστούν δύο επαναλήψεις διότι το πλάτος της ταινία δεν καλύπτει ολόκληρο upper burr.
Εικόνα
Εικόνα
12. Βιδώνουμε το καλυμμένο με Teflon upper burr εντοπίζοντας από το σημάδι την αρχική θέση και τοποθετούμε το hopper αβίδωτο ώστε να δοκιμάσουμε με μερικές αλέσεις αν το πάχος κοπής είναι το σωστό.
Tip: Προσοχή μην ακουμπήσουν burr μεταξύ τους. Θα τα καταλάβετε από τον ήχο. Αν ακουστεί ο χαρακτηριστικός ήχος απομακρύνεται το upper burr «ξεβιδώνοντας» το.
13. Αφού βρούμε την αρχική θέση επανατοποθετούμε όλα τα εξαρτήματα εκτός των δύο μεταλλικών τμημάτων και των ελατηρίων τους.
14. Δεν έχει άλλο, τελείωσε! Καλές αλέσεις.

mx1001

Re: Gaggia MDF Stepless mod (ή Mod του ενός δολαρίου)

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Φεβ 19, 2010 1:00 pm

Οποιος εχει τέτοια μηχανή ας κάνει το test του σουρωτηριού , ή εάν το σνομπάρει ας μας δώσει ένα σημάδι πόσο ψιλά μπορεί να κόψει .

Μιας και η Gaggia MM εχει αποδεδειγμένα σχολιαστεί οτί κόβει χοντρά , η MDF αποτελεί την επόμενη προσιτή επιλογή .

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia MDF Stepless mod (ή Mod του ενός δολαρίου)

Δημοσίευση από psycho » Παρ Φεβ 19, 2010 1:04 pm

mx1001 έγραψε:Οποιος εχει τέτοια μηχανή ας κάνει το test του σουρωτηριού , ή εάν το σνομπάρει ας μας δώσει ένα σημάδι πόσο ψιλά μπορεί να κόψει .

Μιας και η Gaggia MM εχει αποδεδειγμένα σχολιαστεί οτί κόβει χοντρά , η MDF ακούγεται η επόμενη προστιτή επιλογή .
H Gaggia MM μπορεί να κόψει πολύ λεπτά κατεβάζοντας τα burr πιο χαμηλά (ένα ακόμα πιο εύκολο Μod) :o
To θέμα νομίζω είναι η ομογένεια.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia MDF Stepless mod (ή Mod του ενός δολαρίου)

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 19, 2010 8:19 pm

Φίλε psycho, δεν βρίσκω λόγια για να σε συγχαρώ για αυτόν τον πληρέστατο οδηγό. Πραγματικά άψογος.

Off topic:
Σε λίγο καιρό βλέπω το Google Translator να παίρνει φωτιά, αλλά από τα Ελληνικά στα Αγγλικά αυτήν την φορά
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia MDF Stepless mod (ή Mod του ενός δολαρίου)

Δημοσίευση από psycho » Παρ Φεβ 19, 2010 8:34 pm

satcur έγραψε:Φίλε psycho, δεν βρίσκω λόγια για να σε συγχαρώ για αυτόν τον πληρέστατο οδηγό. Πραγματικά άψογος.

Off topic:
Σε λίγο καιρό βλέπω το Google Translator να παίρνει φωτιά, αλλά από τα Ελληνικά στα Αγγλικά αυτήν την φορά
:):):):)Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!! Παραλίγο να γίνεις υπερβολικός! χεχε

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia MDF Stepless mod (ή Mod του ενός δολαρίου)

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 19, 2010 8:56 pm

Off topic:
Να προσθέσω επίσης ότι και από φωτογραφικής άποψης επίσης τα πας καλά. Πάντως, μόλις αρχίσει να χαλάει η Gaggia μου ξέρω σε ποιόν θα την στείλω για modifications, PID, Rancilio wand, κτλ :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Kirkat

Re: Gaggia MDF Stepless mod (ή Mod του ενός δολαρίου)

Δημοσίευση από Kirkat » Παρ Φεβ 19, 2010 10:25 pm

Συγχαρητηρια για τον οδηγό πραγματικά πολύ αναλυτικός :shock:

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia MDF Stepless mod (ή Mod του ενός δολαρίου)

Δημοσίευση από psycho » Σάβ Φεβ 20, 2010 11:16 am

Kirkat έγραψε:Συγχαρητηρια για τον οδηγό πραγματικά πολύ αναλυτικός :shock:
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Άντε περιμένω να τον δοκιμάσετε κι εσείς να μου πείτε αν βρήκατε την χρυσή τομή στο κόψιμο

akostop

Re: Gaggia MDF Stepless mod (ή Mod του ενός δολαρίου)

Δημοσίευση από akostop » Τρί Σεπ 13, 2011 10:17 pm

Λοιπόν, χρησιμοποιώντας αυτον τον οδηγό δοκίμασα να αλλάξω τα burrs απο ενα παλιο Mdf (τα burrs τα πηρα απο eurogat) (δεν εκανα το stepless mod, μονο τα burrs αλλαξα.

Το θέμα είναι ότι ακόμα και στο 1 κόβει χοντρά. Πρέπει να βάλω πολύ πίεση για να έχω μια σχετικά φυσιολογική εκχύλιση.

Το 1 πώς το βρίσκω, πως καλιμπράρω την μηχανή; Εκει που ακούω τα burrs να ακουμπάνε το αφήνω, ή λίγο πριν;

Περίεργα πράγματα..

(Νομίζω ότι με τα παλια burrs, πρίν το πειράξω, παιζει να έκοβε και οριακά καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia MDF Stepless mod (ή Mod του ενός δολαρίου)

Δημοσίευση από Christos » Τρί Σεπ 13, 2011 11:19 pm

Δεν έχει πραγματικά σημασία ποιό είναι το 1. Επειδή ο δίσκος με τα νούμερα δεν έχει 0 εγώ προσωπικά θα έφερνα τα burrs να ακουμπήσουν μεταξύ τους και θα έβαζα την αρίθμηση να δείχνει 1 εκεί (δεν ξέρω τον μύλο σου αλλά βλέποντας τις φωτογραφίες πιστεύω ότι γίνεται). Φυσικά δεν κόβεις όταν ακουμπάν τα μαχαίρια αλλά δοκιμάζεις να κόψεις γύρω στο 3 με 4 (με το 1 να είναι ορισμένο ως επαφή των burrs).

Ο mdf μπορεί να κόψει αρκετά ψιλά μέχρι σημείου να μπουκώσει η μηχανή, εάν όχι πιθανοί λόγοι θα ήταν:
α) μάπα καφές
β) τα burrs δεν είναι παράλληλα
γ) ελλατωματικά burrs
δ) άλλο πιο σημαντικό πρόβλημα όπως δονούμενος ρότορας.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση