compak k10 ψωνιζω?

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

compak k10 ψωνιζω?

Δημοσίευση από panos0121 » Τετ Ιαν 22, 2020 11:40 pm

καλησπερα παιδες,ενημερωθηκα σημερα απο ενα γνωστο μου που διατηρει καταστημα καφε οτι πουλαει τον εν λογω μυλο.πηγα εκει,τον ειδα ,θελω να πω οτι φαινεται οτι ειναι αρκετα δουλεμενος αλλα η κατασταση του δεν μπορει να χαρακτηριστει και κακη..εχει ολοκαινουρια γνησια μαχαιρια και εχει αντικατασταθει απο αλλον μυλο(δηλαδη δεν τον δουλευει,τον εχει αποθηκη)..η τιμη του 250 ευρω..η αληθεια ειναι οτι εψαχνα να αναβαθμιστω στο θεμα μυλος αλλα δεν κοιταζα και τοσο ψηλα λογω του οικονομικου κυριως μιας και στο barista-shop ειδα οτι εχει 1200 το ενα μοντελο και 1600 το αλλο..(compak k10 conic black,δεν ξερω ποιο απο τα δυο ειναι γτ δεν ειχα χρονο να προσεξω λεπτομερειες)..διαβασα καποια νηματα στο φορουμ και νομιζω οτι ειναι καλη περιπτωση..το αν θα δω διαφορα σε σχεση με τον κατα τα αλλα τιμιο graef,νομιζω δε χωραει αμφιβολια..ποια η γνωμη σας?προκειται για ευκαιρια?τι θα μπορουσα να προσεξω πριν την αγορα του?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: compak k10 ψωνιζω?

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Ιαν 23, 2020 8:20 am

ο K10 είναι ένας καταπληκτικός μύλος (με 250 ευρώ αν δεν τον πάρεις, τον παίρνω εγώ μπαχαχαχαχα). Και με καινούρια μαχαίρια δεν το συζητώ καν. Έχει κωνικά 68άρια.
Το μόνο που θα σου έλεγα ως αρνητικό είναι ότι είναι τεράστιος και , αν κάτι πάνω του είναι ακόμα πιο τεράστιο...είναι το θεόρατο τούνελ. δλδ αν στον graef είχες μία φορά κατακράτηση, εκεί θα έχεις τρεις.
Πάντως η άλεσή του είναι η καλύτερη που έχω δει από αυτούς που έχω δοκιμάσει.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: compak k10 ψωνιζω?

Δημοσίευση από evaskal » Πέμ Ιαν 23, 2020 12:07 pm

Συμφωνώ με την Αναστασία. Κ10 με 250 ευρώ θεωρώ οτι είναι ευκαιρία. Ειδικά αν έχει καινούρια μαχαίρια. 110 ευρώ κάνουν μόνα τους καινούρια. Αν δεν έχει κάποια ζημιά(το οποίο θεωρώ απίθανο αλλά και δύσκολο να εξακριβώσεις) προχωράς. Εξωτερικά ότι και να έχει φτιάχνει. Λύνεται εύκολα ο μύλος και τον βάφεις οτι θες.

Το τούνελ μην το φοβάσαι. Αυτό καθαρίζει με το πινέλο. Θεωρώ οτι η ο φορέας του κάτω μαχαιριού είναι αυτός που έχει την κατακράτηση λόγω σχήματος (όπως και σε όλους τους κόνικους) όμως αν αλέθεις κατά δόση δεν κρατάει τπτ μέσα. Εννοείται βέβαια οτι περνάς σε άλλο επίπεδο. Η άλεση του δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει clumping, ο καφές είναι αφράτος, πέφτει στο πορταφίλτερ απαλά, χωρίς στατικό ηλεκτρισμό να κολλάει παντού. Όσο για το γευστικό δεν το συζητώ... απλά άλλοι καφέδες.

Τι μοντέλο είναι; ημερομηνία κατασκευής; να δούμε αν έχει και τις τελευταίες βελτιώσεις της Compak.

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: compak k10 ψωνιζω?

Δημοσίευση από panos0121 » Πέμ Ιαν 23, 2020 12:28 pm

Δυστυχώς δεν ξέρω τι μοντέλο είναι γιατί δεν ήξερα τίποτα για τους εν λόγω μυλους.. Ήξερα μόνο ότι ανήκουν στο πάνω ράφι με τιμές απαγορευτικες για το μπάτζετ μου.. Εγώ για ascaso μεριά κοίταζα.. Το μόνο που πρόσεξα είναι το αυτοκόλλητο της eurogat επάνω. .εχθες ξεκίνησα μια μίνι έρευνα και μεταξύ άλλων είδα ότι σε παλιότερες αγγελίες εδώ στο φόρουμ έχουν πωληθεί και 350 ευρώ.. Οπότε μάλλον δεν πρόκειται για σούπερ ευκαιρία όπως νόμιζα στην αρχή.. Αναστασία ασφαλώς, αν τελικά αποφασίσω να μην ολοκληρώσω την αγορά του θα δώσω πληροφορίες για οποίο άλλο μέλος τυχόν ενδιαφέρεται.. Επίσης θέλω να ρωτήσω εσείς έχετε κάνει μετατροπή σε doserless? Δηλαδή έχετε αφεραισει το doser και το έχετε αντικαταστήσει με ένα του msj όπως είδα ότι έχει κάνει κάποιο άλλο μέλος? Η το δουλεύετε με τον δοσομετρητη όπως είναι? Ο δοσομετρητης κάνει σωστή κατανομή?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: compak k10 ψωνιζω?

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Ιαν 23, 2020 1:21 pm

Δοσομετρητη ?! Μπα....όλοι οι μεγάλοι μύλοι που είναι για εμπορική χρήση και έχουν δοσομετρητη ειναι φουλ δυσχρηστοι. Θες να τον κάνεις single dose.
Ο δικός μου που έχει βάλει ένας φίλος το χεράκι του.
Συνημμένα
received_3444152388991845.jpeg

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: compak k10 ψωνιζω?

Δημοσίευση από Konstantinos » Πέμ Ιαν 23, 2020 1:24 pm

δεν το λες και "χεράκι". Γουάου. :respekt:

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: compak k10 ψωνιζω?

Δημοσίευση από panos0121 » Πέμ Ιαν 23, 2020 2:11 pm

Επίσης, +1 και για τη μοντα προθέρμανσης της μηχανής με το καλοριφερ.. Καταπληκτική ιδέα..βασικά σκέφτηκα να πάω άλλη μια βόλτα όχι σε ώρα αιχμης, να μην ενοχλώ και τον άνθρωπο από τη δουλειά του και να ζητήσω να τον δω λίγο πιο καλύτερα και σε λειτουργία συν ότι άλλες λεπτομέρειες μπορέσω να αντλησω.. Δεν θα ντραπω, άλλωστε τα 250 για μένα είναι ένα σεβαστό πόσο, νομίζω δεν θα μου το αρνηθεί.. Αναμείνατε φωτορεπορταζ..

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: compak k10 ψωνιζω?

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Ιαν 23, 2020 2:20 pm

Αν ανάβανε στην πολυκατοικία τα καλοριφέρ θα είχες ένα point ( αλλά δεν θα έβαζα τους καφέδες μου εκεί πάνω χαχα)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: compak k10 ψωνιζω?

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Ιαν 23, 2020 3:14 pm

:shock: Τι ειν τούτο ωρέ Αναστασία, ο παππούς του monolith? :mrgreen:

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: compak k10 ψωνιζω?

Δημοσίευση από evaskal » Πέμ Ιαν 23, 2020 4:14 pm

Προσωπικά εγώ τον δουλεύω με το δοσομετρικό. Δεν θα έκανα με τπτ μετατροπές που καταστρέφουν την εργοστασιακή εμφάνιση όσο εξυπηρετικές κι αν ήταν. Προσωπική άποψη πάντα. Το θεωρώ ιεροσυλία. Αν μπορούσε να γίνει με εργοστασιακά ανταλλακτικά όπως στους Mazzer τότε ναι. Στον Compak είναι κάπως δύσκολο με την έννοια οτι δεν θα έχεις πρόσβαση στο τούνελ. Κι αν είναι να μην έχεις πρόσβαση στο τούνελ τότε άστο καλύτερα. Εγώ τον χρησιμοποιώ single dosing με το δοσομετρικό. Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν έχω καθόλου κατακράτηση. Όσο βάλω τόσο θα βγάλει αρκεί να γίνει το σκούπισμα στο τουνελ. Συνήθειο είναι. Στην αρχή δεν τον δούλευα με μισογεμάτη γυάλα αλλά είχε κατακράτηση στην πίσω μεριά του φορέα του κάτω μαχαιριού οπού δεν μπορούσε να μπει πινελάκι. Αυτά τα 2-3 γραμμάρια ηταν αρκετά να χαλάσουν την επόμενη εκχύλιση. Από όταν άρχισα single dosing ξεμπέρδεψα. Το μοντέλο το γράφει στο αυτοκόλλητο της eurogat μαζί με το σειριακό και ημερομηνία κατασκευής. Καλά δεν έχει και τόση σημασία. Κάποιες λεπτομέρειες αλλάζουν.

Απάντηση