Προταση μυλου για εσπρεσσο/φιλτρου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Προταση μυλου για εσπρεσσο/φιλτρου

Δημοσίευση από konsider » Τρί Ιαν 07, 2020 2:20 pm

Καλησπερα, προσφατα αποφασισα να προχωρησω στην αγορα μιας μηχανης Lelit plust και αφου κατεληξα στην μηχανη ψανχω για εναν καταλληλο μυλο ωστε να εχω εναν καλο συνδιασμο. Επειδη ομως στο μελλον σκεφτομαι να αγορασω και μια μηχανη για καφε φιλτρου, θα ηθελα αν γινεται να μπορω να εχω τη δυνατοτητα να κοψω και για φιλτρου. Αν ειναι ασυμφορο η κανει υποδεεστερο το κοψιμο του εσπρεσσο τοτε θα το αφησω στην ακρη προς το παρον. Σκεφτομουν να διαθεσω γυρω στα 500-600 ευρω. Δεν ξερω αν το ποσο ειναι υπερβολικο και δεν αξιζει με την μηχανη που εχω επιλεξει, θα ηθελα την γνωμη σας εδω. Δεν εχω καμια ιδεα απο μυλους. Δεν με απασχολει ο θορυβος η να ειναι λιγο χρονοβορο το κοψιμο.
Προς το παρον εχω εναν φθηνο ηλεκτρικο μυλο (πολυ κακο) με μια μηχανη Delonghi EC685 (Kαταλαβαινετε τι καφεδες πινω δηλαδη).
Οποτε λοιπον, οποιος εχει την ορεξη ας μου προτινει κατι να το συζητησουμε. :coffee:

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Προταση μυλου για εσπρεσσο/φιλτρου

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Ιαν 07, 2020 2:26 pm

στα λεφτά που αναφέρεις πας για niche zero

ο χρόνος για το brexit τελειώνει οπότε αποφάσισε γρήγορα!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Προταση μυλου για εσπρεσσο/φιλτρου

Δημοσίευση από konsider » Τρί Ιαν 07, 2020 2:40 pm

Σκεφτομουν για κατι απο εσωτερικο γιατι δεν κανω συχνα αγορες απο εξωτερικο. Μου τον ξανα προτινανε τον συγκεκριμενο μυλο, ειναι τελικα οντως τοσο καλος ωστε να αξιζει να τον παραγγειλω απ εξω; Επισης ποσο καιρο κανει χονδρικα να ερθει στην Ελλαδα;

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Προταση μυλου για εσπρεσσο/φιλτρου

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Ιαν 07, 2020 2:55 pm

konsider έγραψε:
Τρί Ιαν 07, 2020 2:40 pm
Σκεφτομουν για κατι απο εσωτερικο γιατι δεν κανω συχνα αγορες απο εξωτερικο. Μου τον ξανα προτινανε τον συγκεκριμενο μυλο, ειναι τελικα οντως τοσο καλος ωστε να αξιζει να τον παραγγειλω απ εξω; Επισης ποσο καιρο κανει χονδρικα να ερθει στην Ελλαδα;
είναι ακριβώς αυτό που θες στα λεφτά που θες ώστε να κάνει και εσπρέσο & φίλτρου οτιδήποτε άλλο το βλέπω ταλαιπωρία

αν έχεις debit/credit card δεν βλέπω το πρόβλημα να αγοράσεις από έξω
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Προταση μυλου για εσπρεσσο/φιλτρου

Δημοσίευση από konsider » Τρί Ιαν 07, 2020 3:20 pm

OK το εψαξα λιγο παραπανω βλεπω θετικα σχολια, το μονο που σκεφτομαι ειναι μηπως μου ριξει την ποιοτητα του εσπρεσσο;
Αν ισχυει κατι τετοιο θα προτιμουσα αφου στο μελλον σκοπευω να αγορασω μηχανη φιλτρου, μηπως θα ηταν προτιμοτερο να μην προχωρησω στην αγορα του συγκεκριμενου μυλου. Εννοω αν ειναι να εχω εναν μετριο μυλο εσπρεσσο-μετριο μυλο φιλτρου, μηπως θα ηταν καλυτερα προς το παρον να εχω εναν καλο μυλο εσπρεσσο μονο. Αν δεν τιθεται τετοιο θεμα, τοτε ναι φαινεται μια πολυ καλη επιλογη. Ευχαριστω για την βοηθεια σου φιλε οπως και να εχει.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Προταση μυλου για εσπρεσσο/φιλτρου

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Ιαν 07, 2020 4:05 pm

konsider έγραψε:
Τρί Ιαν 07, 2020 3:20 pm
OK το εψαξα λιγο παραπανω βλεπω θετικα σχολια, το μονο που σκεφτομαι ειναι μηπως μου ριξει την ποιοτητα του εσπρεσσο;
Αν ισχυει κατι τετοιο θα προτιμουσα αφου στο μελλον σκοπευω να αγορασω μηχανη φιλτρου, μηπως θα ηταν προτιμοτερο να μην προχωρησω στην αγορα του συγκεκριμενου μυλου. Εννοω αν ειναι να εχω εναν μετριο μυλο εσπρεσσο-μετριο μυλο φιλτρου, μηπως θα ηταν καλυτερα προς το παρον να εχω εναν καλο μυλο εσπρεσσο μονο. Αν δεν τιθεται τετοιο θεμα, τοτε ναι φαινεται μια πολυ καλη επιλογη. Ευχαριστω για την βοηθεια σου φιλε οπως και να εχει.
για ποιο λόγο να σου ρίξει την ποιότητα του εσπρέσο, διάβασες κάτι τέτοιο;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Προταση μυλου για εσπρεσσο/φιλτρου

Δημοσίευση από Konstantinos » Τρί Ιαν 07, 2020 5:57 pm

konsider έγραψε:
Τρί Ιαν 07, 2020 3:20 pm
OK το εψαξα λιγο παραπανω βλεπω θετικα σχολια, το μονο που σκεφτομαι ειναι μηπως μου ριξει την ποιοτητα του εσπρεσσο;
Αν ισχυει κατι τετοιο θα προτιμουσα αφου στο μελλον σκοπευω να αγορασω μηχανη φιλτρου, μηπως θα ηταν προτιμοτερο να μην προχωρησω στην αγορα του συγκεκριμενου μυλου. Εννοω αν ειναι να εχω εναν μετριο μυλο εσπρεσσο-μετριο μυλο φιλτρου, μηπως θα ηταν καλυτερα προς το παρον να εχω εναν καλο μυλο εσπρεσσο μονο. Αν δεν τιθεται τετοιο θεμα, τοτε ναι φαινεται μια πολυ καλη επιλογη. Ευχαριστω για την βοηθεια σου φιλε οπως και να εχει.
από φίλους που έχουν στην κατοχή τους Niche, μόνο τα καλύτερα ακούω, είτε από άποψη άλεσης, θορύβου, κατακράτησης καφέ κλπ. Αν είχα τέτοιο budget θα πήγαινα για Niche αβλεπεί. go for it!

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Προταση μυλου για εσπρεσσο/φιλτρου

Δημοσίευση από konsider » Τρί Ιαν 07, 2020 8:27 pm

Δεν διαβασα κατι τετοιο απλα το σκεφτομουν. Οπως ανεφερα δεν γνωριζω πολλα απο μυλους. Εψαξα και στο φορουμ εδω και σε ξενα reviews και οντως βλεπω θετικες αποψεις. Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια. Λογικα συντομα θα προχωρησω στην αγορα.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Προταση μυλου για εσπρεσσο/φιλτρου

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Ιαν 07, 2020 9:59 pm

konsider έγραψε:
Τρί Ιαν 07, 2020 8:27 pm
Δεν διαβασα κατι τετοιο απλα το σκεφτομουν. Οπως ανεφερα δεν γνωριζω πολλα απο μυλους. Εψαξα και στο φορουμ εδω και σε ξενα reviews και οντως βλεπω θετικες αποψεις. Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια. Λογικα συντομα θα προχωρησω στην αγορα.
ο "κόσμος" εδώ τον αγοράζει κυρίως για εσπρέσο αλλά και στο φίλτρο τα πάει μια χαρά

το ότι θα πας σε αυτό τον μύλο ναι είναι ένα πρόβλημα γιατί δεν έχεις να τον συγκρίνεις με κάτι!

αυτή τη στιγμή πάντως έτσι έχουν τα δεδομένα και θα είναι σωστή η αγορά.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Προταση μυλου για εσπρεσσο/φιλτρου

Δημοσίευση από konsider » Τρί Ιαν 07, 2020 11:42 pm

PublicDomain έγραψε:
Τρί Ιαν 07, 2020 9:59 pm
konsider έγραψε:
Τρί Ιαν 07, 2020 8:27 pm
Δεν διαβασα κατι τετοιο απλα το σκεφτομουν. Οπως ανεφερα δεν γνωριζω πολλα απο μυλους. Εψαξα και στο φορουμ εδω και σε ξενα reviews και οντως βλεπω θετικες αποψεις. Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια. Λογικα συντομα θα προχωρησω στην αγορα.
ο "κόσμος" εδώ τον αγοράζει κυρίως για εσπρέσο αλλά και στο φίλτρο τα πάει μια χαρά

το ότι θα πας σε αυτό τον μύλο ναι είναι ένα πρόβλημα γιατί δεν έχεις να τον συγκρίνεις με κάτι!

αυτή τη στιγμή πάντως έτσι έχουν τα δεδομένα και θα είναι σωστή η αγορά.
Ευχαριστω πολυ, συνεχιζω να το ψαχνω και πεφτω πανω σε καλα λογια.
Ελπιζω να μου ερθει συντομα αν προχωρησω αυριο-μεθαυριο στην αγορα.

Απάντηση