Αξίζει η αγορά Graef cm 802;

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Αξίζει η αγορά Graef cm 802;

Δημοσίευση από Tasos.p » Δευ Νοέμ 11, 2019 6:39 pm

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικα με τον μύλο GRAEF cm802. Έχω μηχανή εσπρέσο delonghi dedica ec685 και προσφατα εβαλα καλαθάκι non pressurised. Τα αποτελεσματα πολυ καλυτερα απο το pressurized που είχε. Ξέρω ότι δεν ειναι μηχανή για να εχω μεγαλες προσδοκιες και οτι σε βαθος χρονου θα παρω μια μηχανη lelit. Ωστόσο ο μύλος αυτός θα αρκεί το αλεσμα του για να μου δώσει τα μεγιστα για αυτην την μηχανή τώρα ή θα τον παρω τσάμπα και θα χρειάζεται ακομα λεπτοτερη άλεση απ'ότι μπορει να δωσει για να εχω ένα σωστο τρεξιμο;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αξίζει η αγορά Graef cm 802;

Δημοσίευση από Gespresso » Δευ Νοέμ 11, 2019 7:24 pm

Μόνο για την άλεση θα σου απαντήσω: μπορεί να αλεσει τόσο ψιλά ώστε να "μπουκωσει" η μηχανή και να μην τρέχει στάλα καφέ.

Αν θέλεις να αναβαθμιστεις σε μηχανή πάντως, προτίμησε άλλο μύλο, πιο ακριβό, διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ για προτάσεις.

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Αξίζει η αγορά Graef cm 802;

Δημοσίευση από Tasos.p » Δευ Νοέμ 11, 2019 7:40 pm

Gespresso έγραψε:
Δευ Νοέμ 11, 2019 7:24 pm
Μόνο για την άλεση θα σου απαντήσω: μπορεί να αλεσει τόσο ψιλά ώστε να "μπουκωσει" η μηχανή και να μην τρέχει στάλα καφέ.

Αν θέλεις να αναβαθμιστεις σε μηχανή πάντως, προτίμησε άλλο μύλο, πιο ακριβό, διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ για προτάσεις.
Να μπουκωσει και τη μηχανή ε;; Με non preasurized καλαθακι μιλαμε σωστα;; Όχι με τα ψευτικα που εχει η μηχανη που εχουν μια τρυπα μονο. Σε ποιο ακριβο εχω σκεφτει τον eureka mignon specialita!

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αξίζει η αγορά Graef cm 802;

Δημοσίευση από Gespresso » Δευ Νοέμ 11, 2019 10:30 pm

Ναι, ναι και ναι. :D

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αξίζει η αγορά Graef cm 802;

Δημοσίευση από mplevris » Σάβ Νοέμ 16, 2019 6:32 pm

Tasos.p έγραψε:
Δευ Νοέμ 11, 2019 6:39 pm
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικα με τον μύλο GRAEF cm802. Έχω μηχανή εσπρέσο delonghi dedica ec685 και προσφατα εβαλα καλαθάκι non pressurised. Τα αποτελεσματα πολυ καλυτερα απο το pressurized που είχε. Ξέρω ότι δεν ειναι μηχανή για να εχω μεγαλες προσδοκιες και οτι σε βαθος χρονου θα παρω μια μηχανη lelit. Ωστόσο ο μύλος αυτός θα αρκεί το αλεσμα του για να μου δώσει τα μεγιστα για αυτην την μηχανή τώρα ή θα τον παρω τσάμπα και θα χρειάζεται ακομα λεπτοτερη άλεση απ'ότι μπορει να δωσει για να εχω ένα σωστο τρεξιμο;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Κάτοχος και εγώ της Delonghi αυτό που μπορώ να σου πω ότι με δικό σου μύλο και όταν θα καταφέρεις να βρεις το σωστό κόψιμο χρησιμοποιώντας πάντα το non pressulized basket θα πίνεις πολύ καλύτερα καφεδάκια από ότι πριν,ακόμα και με "μπαγιάτικο "από σούπερ μάρκετ
Εγώ βέβαια κόβω με mazzer super jolly και δεν ξέρω αν θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με τον Graef

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αξίζει η αγορά Graef cm 802;

Δημοσίευση από harryv » Κυρ Νοέμ 17, 2019 7:50 am

Tasos.p έγραψε:
Δευ Νοέμ 11, 2019 6:39 pm
Ωστόσο ο μύλος αυτός θα αρκεί το αλεσμα του για να μου δώσει τα μεγιστα για αυτην την μηχανή τώρα ή θα τον παρω τσάμπα και θα χρειάζεται ακομα λεπτοτερη άλεση απ'ότι μπορει να δωσει για να εχω ένα σωστο τρεξιμο;
ΥΠΕΡαρκεί.

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Αξίζει η αγορά Graef cm 802;

Δημοσίευση από Tasos.p » Κυρ Νοέμ 17, 2019 9:18 am

Να στε καλα παιδια ευχαριστώ πολύ🙂 προχωράω στην αγορα του σημερα κιόλας! Mazzer βεβαια δεν παίζεται αλλα αναβάθμιση θα γινει του χρόνου μαζι με μια μηχανή lelit pl91 😊 και η delonghi μπορει να δουλεύει με θερμομπλοκ αλλα ακομα και τωρα χωρις μύλο πίνω πολυ καλυτερα καφεδακια απ οτι εξω!😁

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Αξίζει η αγορά Graef cm 802;

Δημοσίευση από johny » Κυρ Νοέμ 17, 2019 12:10 pm

εγω που εχω τον 702 ακόμα κλαιω τα λεφτά μου και να ηταν μονο του μυλου χαλάλι αλλά είναι και απο καφέδες. έχει πολλά κενά και κάθε τρεις και λιγο θέλει να παιδεύεσαι για να αλεσει σωστά. Πόσα πρωινά πήγα να κάνω και έτσι από μονος αποφάσισε να κόψει πιο ψιλά ή πιο χοντρά και να καταλήξει στον νεροχύτη και εγώ σε ελληνικό ή ντελίβερι..... από τις χειρότερες αγορές γενικά..

Απάντηση