Μετά τον ascaso τι??

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
georgio
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2016 3:49 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt Gourmet, Taf, C.I coffees
Τοποθεσία: Ηλιούπολη Αττικής

Μετά τον ascaso τι??

Δημοσίευση από georgio » Κυρ Οκτ 06, 2019 9:32 pm

Καλησπέρα στο φόρουμ!

Μετά απο σχεδόν 3 χρόνια παρέα με τον ascaso i2 σκέφτομαι την αγορά νέου μύλου, αν βρεθεί κάτι το οποίο θα δω σημαντική διαφορά.
Επίσης θέλω να παίξω και με V60 και θα με βόλευε να μπορώ γρήγορα και εύκολα να κάνω εναλλαγές.
Γι αυτό προσανατολίζομαι στο Sette Wi.

Πιστεύετε αξίζει η μετάβαση;

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Μετά τον ascaso τι??

Δημοσίευση από Nimrodel » Κυρ Οκτ 06, 2019 11:42 pm

Αλλαγή στην άλεση δεν θα δεις.
Ευκολία στην αλλαγή και για τη μηδενική κατακράτηση (θεέ μου αυτή η κατακράτηση του ασκασο.. πόσες φαπες θέλει) και για το ότι θα ξέρεις πού αλεθεις τι και θα μπορείς εύκολα να το ξαναβρεις....ναι. ειναι σημαντική αλλαγή.
Αναλόγως τι θέτεις ως προτεραιότητα.

georgio
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2016 3:49 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt Gourmet, Taf, C.I coffees
Τοποθεσία: Ηλιούπολη Αττικής

Re: Μετά τον ascaso τι??

Δημοσίευση από georgio » Δευ Οκτ 07, 2019 12:13 am

Ισχύει ο ασκασο θελει πολλές φάπες!!
Διαφορά εννοώ στη γεύση! Αν και πίνω κύριως freddo και προτιμώ τα blends, με τον ασκάσο βλεπω ελάχιστη εως μηδαμινή διαφορά είτε πιω pianeta απο taf είτε C.I είτε οποιοδήποτε άλλο blend!
Επίσης και στους μονοποικιλιακούς μου φαίνονται παρόμοιοι, δηλαδή σοκολατες φρουτα κλπ με δυσκολεία τα γεύομαι!
Τώρα μπορεί να κάνω και γω κάποιο άλλο λάθος στην παρασκευή αλλά όπως και να χει ο ασκασο είναι ότι πρέπει για αρχή αλλά θεωρώ ότι έχει περιορισμένες δυνατότητες (;;;)

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Μετά τον ascaso τι??

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Οκτ 07, 2019 8:12 am

Και ο sette περιορισμένες έχει.
Βέβαια ρώτα και κανέναν άλλον γιατί εγώ δεν πίνω blends και γενικά είμαι περίεργη στις γεύσεις. Πάντως είναι πανέυκολος στη χρήση ο sette. δλδ δεν θα το μετανιώσεις.

georgio
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2016 3:49 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt Gourmet, Taf, C.I coffees
Τοποθεσία: Ηλιούπολη Αττικής

Re: Μετά τον ascaso τι??

Δημοσίευση από georgio » Τετ Οκτ 30, 2019 11:05 pm

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!
Σίγουρα θεωρώ ότι θα με βολέψει περισσότερο απο τον ascaso το θέμα μου όμως είναι αν δω σημαντική διαφορά που να διακιολογεί αυτή την αγορά.
Δηλαδή μήπως αξίζει να περιμένω λίγο ακόμα να μαζέψω καποια ακόμα χρήματα και να παω σε καλύτερο μύλο;
Και αν ναι ποοιος μπορεί να είναι αυτός;
Γιατί και τον Sette φθηνό δεν τον λες, γύρω στα 550 έχει

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Μετά τον ascaso τι??

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Οκτ 31, 2019 11:06 am

Οι δυνατότητες του sette είναι περιορισμένες ως προς τα απαιτητικά προφίλ. Αν ψάχνεις να βρεις φρούτα δεν θα στα δώσει, μαλακώνει τους μονοποικιλιακούς σχεδόν σα να αλέθεις με φλατ μαχαίρια. Αντίθετα με τα blend τα πηγαίνει αρκετά καλά, ο καφές βγαίνει αφράτος και η κατακράτηση είναι μηδαμινή λόγω της κάθετης άλεσης. Όλα τα λεφτά η ζύγιση και η ευκολία εναλλαγής καφέδων με την πιο γρήγορη πρόσβαση στα μαχαίρια από κάθε άλλο μύλο. Επίσης η τρέχουσα έκδοση "i' έχει εξαλείψει κάθε παιδική ασθένεια.

Από την άλλη, το να πεις οτι αναβαθμίζεσαι γευστικά αλλάζοντας μύλο είναι παντελώς υποκειμενικό, διότι ο μύλος λειτουργεί σε συνάρτηση με τη μηχανή, τα σωστά βήματα παρασκευής και πάνω απ΄ όλα τη γεύση του καθενός. Για παράδειγμα η δικιά μου αίσθηση είναι οτι ο pianeta απέχει αρκετά γευστικά από τον CI blend (δεν θα πω ποιος είναι καλύτερος γιατί μπορεί να διαβάζει η Jazz :mrgreen: )

Προσωπικά μετά τον compaq k3(flat) πήγα στον sette και μια σύντομη σύγκριση/βαθμολόγηση θα ήταν:
  • Γεύση+
  • Καθαρισμός++++
  • Ταχύτητα άλεσης+++
  • Ευκολία στην καθημερινή ρουτίνα (αλλαγή ρύθμισης/ ζύγιση)++++
Μετά από συνύπαρξή αρκετών μηνών και με δεδομένο ότι πίνω σχεδόν αποκλειστικά blend (αυτές οι :waf: μας έχουν καταστρέψει) - για τις δικιές μου ανάγκες και προτεραιότητες- ο sette αποτέλεσε αναβάθμιση.

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Μετά τον ascaso τι??

Δημοσίευση από Tasos.p » Τρί Νοέμ 05, 2019 11:04 am

Luckees έγραψε:
Πέμ Οκτ 31, 2019 11:06 am
Οι δυνατότητες του sette είναι περιορισμένες ως προς τα απαιτητικά προφίλ. Αν ψάχνεις να βρεις φρούτα δεν θα στα δώσει, μαλακώνει τους μονοποικιλιακούς σχεδόν σα να αλέθεις με φλατ μαχαίρια. Αντίθετα με τα blend τα πηγαίνει αρκετά καλά, ο καφές βγαίνει αφράτος και η κατακράτηση είναι μηδαμινή λόγω της κάθετης άλεσης. Όλα τα λεφτά η ζύγιση και η ευκολία εναλλαγής καφέδων με την πιο γρήγορη πρόσβαση στα μαχαίρια από κάθε άλλο μύλο. Επίσης η τρέχουσα έκδοση "i' έχει εξαλείψει κάθε παιδική ασθένεια.

Από την άλλη, το να πεις οτι αναβαθμίζεσαι γευστικά αλλάζοντας μύλο είναι παντελώς υποκειμενικό, διότι ο μύλος λειτουργεί σε συνάρτηση με τη μηχανή, τα σωστά βήματα παρασκευής και πάνω απ΄ όλα τη γεύση του καθενός. Για παράδειγμα η δικιά μου αίσθηση είναι οτι ο pianeta απέχει αρκετά γευστικά από τον CI blend (δεν θα πω ποιος είναι καλύτερος γιατί μπορεί να διαβάζει η Jazz :mrgreen: )

Προσωπικά μετά τον compaq k3(flat) πήγα στον sette και μια σύντομη σύγκριση/βαθμολόγηση θα ήταν:
  • Γεύση+
  • Καθαρισμός++++
  • Ταχύτητα άλεσης+++
  • Ευκολία στην καθημερινή ρουτίνα (αλλαγή ρύθμισης/ ζύγιση)++++
Μετά από συνύπαρξή αρκετών μηνών και με δεδομένο ότι πίνω σχεδόν αποκλειστικά blend (αυτές οι :waf: μας έχουν καταστρέψει) - για τις δικιές μου ανάγκες και προτεραιότητες- ο sette αποτέλεσε αναβάθμιση.

Φίλε μου επειδή κι εγω compak k3 θέλω να πάρω κι αν δεν κάνω λάθος εδω τον βρισκουμε σαν eurogat k3, είναι καλός μύλος; Αξίζει τα λεφτα του;; Γιατι απ ότι ειδα σε κατι βίντεο δεν κάνει και πολυ κατακρατηση οπως ο ascaso και λύνεται και εύκολα. Ενα σχόλιο σου θα με καθοδηγούσε πολυ!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Μετά τον ascaso τι??

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Νοέμ 05, 2019 11:56 am

Είναι ο ίδιος μύλος και αν ανατρέξεις σε παλιότερα ποστ θα βρεις πολλές πληροφορίες.
Είναι ένας αξιοπρεπέστατος flat μύλος, αλλά τα ατού του δεν είναι σίγουρα η κατακράτηση (ειδικά αν μιλάμε για single dosing) και η ευκολία στο λύσιμο.

Ούτως ή άλλως τα flat μαχαίρια δεδομένης της λειτουργίας τους μειονεκτούν στο θέμα κατακράτηση, ο καφές διώχνεται από το κέντρο προς την περιφέρεια σχεδόν οριζόντια και στη συνέχεια περνάει μέσα από μικρό τούνελ με την παρεμβολή μιας πλαστικής "γλώσσας". Όλα αυτά δημιουργούν ταλαιπωρία, χρήση πινέλου και σβόλιασμα.

Για να αφαιρέσεις το πάνω μαχαίρι απαιτείται να ξεβιδώσεις τις άπειρες βόλτες και το κακό δεν είναι οτι είναι πολλές, αλλά οτι θέλουν πολύ προσοχή για να μη στραβο-βιδώσεις το πάνω κομμάτι και τις καταστρέψεις γιατί μετά θα κλαις ευθυγράμμιση και μύλο.

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Μετά τον ascaso τι??

Δημοσίευση από Tasos.p » Τρί Νοέμ 05, 2019 1:45 pm

Luckees έγραψε:
Τρί Νοέμ 05, 2019 11:56 am
Είναι ο ίδιος μύλος και αν ανατρέξεις σε παλιότερα ποστ θα βρεις πολλές πληροφορίες.
Είναι ένας αξιοπρεπέστατος flat μύλος, αλλά τα ατού του δεν είναι σίγουρα η κατακράτηση (ειδικά αν μιλάμε για single dosing) και η ευκολία στο λύσιμο.

Ούτως ή άλλως τα flat μαχαίρια δεδομένης της λειτουργίας τους μειονεκτούν στο θέμα κατακράτηση, ο καφές διώχνεται από το κέντρο προς την περιφέρεια σχεδόν οριζόντια και στη συνέχεια περνάει μέσα από μικρό τούνελ με την παρεμβολή μιας πλαστικής "γλώσσας". Όλα αυτά δημιουργούν ταλαιπωρία, χρήση πινέλου και σβόλιασμα.

Για να αφαιρέσεις το πάνω μαχαίρι απαιτείται να ξεβιδώσεις τις άπειρες βόλτες και το κακό δεν είναι οτι είναι πολλές, αλλά οτι θέλουν πολύ προσοχή για να μη στραβο-βιδώσεις το πάνω κομμάτι και τις καταστρέψεις γιατί μετά θα κλαις ευθυγράμμιση και μύλο.
Σ ευχαριστώ πολυ για το κατατοπιστικό σου σχολιο. 🙂
Με 2 3 καφεδακια τη μερα καθε ποτε κανετε καθαρισμό εσεις;;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Μετά τον ascaso τι??

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Νοέμ 05, 2019 2:01 pm

Κάθε μήνα περίπου, περισσότερο για τσεκάρισμα μαχαιριών και οτι όλα βαίνουν καλώς, εκτός αν αλλάξω καφέ οπότε εκεί θέλει προηγουμένως επιμελές καθάρισμα. To λύσιμο και καθάρισμα του sette είναι τόσο εύκολο, που καθ' υπερβολή, μπορείς να το κάνεις ακόμα και καθημερινά.

Απάντηση