Rocket fausto

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
panos1988
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 7:50 pm
Μηχανή:: Ecm classika pid
Μύλος:: Rocket fausto
Οι καφέδες μου:: espresso
Τοποθεσία: Αθήνα

Rocket fausto

Δημοσίευση από panos1988 » Δευ Ιουν 24, 2019 12:05 pm

Καλημέρα και καλη εβδομαδα. Μετα απο διαβασμα κατεληψα στην αγορα του Rocket fausto απο το εξωτερικο, όμως εχω καπιους ενδιασμους. Αυτοι ειναι οι εξης:
1)υπαρχει αντιπροσωπεια που μπορουμε να απευθυνθουμε σε περιπτωση που χρειαστει?
2) Ειναι αξιοππιστοσ?
3) Ειναι ευκολη η ευρεση καταστηματοσ που πουλα μαχαιρια για τον συγκεκριμενο μυλο?
4) Στα λεφτα αυτά, υπάρχει καποοσ αλλοσ μυλοσ που να αξιζει περισσοτερο η αγορά του?
5) Τέλοσ, σαν χρηση είναι ευκολοσ ή δυσκολος?
Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα το σκεφτομαι σοβαρα για τον μυλο αυτον και δε θελω να τον αγοράσω και μελλοντικα να αντιμετωπισω καποιο απο τα παραπανω προβληματα.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Rocket fausto

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιουν 24, 2019 12:36 pm

Δεν νομίζω να έχει κάποιος άλλος τον συγκεκριμένο μύλο.

panos1988
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 7:50 pm
Μηχανή:: Ecm classika pid
Μύλος:: Rocket fausto
Οι καφέδες μου:: espresso
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Rocket fausto

Δημοσίευση από panos1988 » Δευ Ιουν 24, 2019 12:45 pm

Artisti έγραψε:
Δευ Ιουν 24, 2019 12:36 pm
Δεν νομίζω να έχει κάποιος άλλος τον συγκεκριμένο μύλο.
Γιατι όμως? Θεωρειται πολυ καλος μυλος.

kspyr
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 10:47 am
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Pure
2η Μηχανή:: AEG EA150 Crema
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Rocket fausto

Δημοσίευση από kspyr » Πέμ Ιουν 27, 2019 3:53 pm

O Fausto είναι φασόν από την Eureka.
https://www.elektros.it/gr/en/coffee_gr ... romed.html Οπότε μαχαίρια, μοτέρ, πλακέτες κλπ. βασικά μέρη είναι ίδια. Διαφέρουν σε σχέδιο και διαστάσεις, καθώς ο Fausto είναι πολύ πιο μαζεμένος.

Από αξιοπιστία και ποιότητα, ό,τι ισχύει για την Eureka θα ισχύει λογικά και για τον Fausto.
Όποιος εισάγει Eureka λογικά θα μπορεί να σε εξυπηρετήσει εάν και εφόσον χρειαστεί τουλάχιστον στα βασικά παραπάνω + εργασία.

Το value for money τώρα, είναι σχετικό. Το όνομα Rocket είναι λίγο "βαρύ" είναι η αλήθεια, αλλά και πάλι όχι ασήκωτο για όποιον του αρέσει ο συγκεκριμένος μύλος για τους οποιουσδήποτε λόγους.

panos1988
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 7:50 pm
Μηχανή:: Ecm classika pid
Μύλος:: Rocket fausto
Οι καφέδες μου:: espresso
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Rocket fausto

Δημοσίευση από panos1988 » Πέμ Ιουν 27, 2019 4:56 pm

Με κατατόπησες και σε ευχαριστω πολυ. Ομως για ενα ποσο γυρω στα 700€, μηπως κάποιος μύλος ειναι ανώτερος απο τον Fausto?

kspyr
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 10:47 am
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Pure
2η Μηχανή:: AEG EA150 Crema
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Rocket fausto

Δημοσίευση από kspyr » Τετ Ιούλ 03, 2019 11:04 pm

Στα 700 ευρώ όρεξη να 'χεις σε καινούργιους και μεταχειρισμένους!
Επειδή όμως οι εμπειρίες του κάθε ιδιώτη χρήστη είναι περιορισμένες (ακόμα και π.χ. 5 μύλους να έχει αλλάξει κάποιος), δεδομένου ότι οι επιλογές του θα είναι από διαφορετικές κατηγορίες (λόγω αναβάθμισης) δεν ξέρω πόσο μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος αντικειμενικά, παρά μόνο να σου επισημάνει κάτι που μπορεί να αγνοούσες όπως π.χ οι πληροφορίες που σου έδωσα πιο πάνω για τον Fausto, χωρίς και πάλι να τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
Εξαιρούνται όσοι έχουν δουλέψει επαγγελματικά όπως π.χ. η Σταυριάννα (aka Jazz) που έχουν σίγουρα χειριστεί περισσότερους μύλους αλλά και πάλι κατά βάση διαφορετικής κατηγορίας από οικιακούς.
Οπότε να σου πω ότι ο Χ (που έχω) είναι καλύτερος από τον Ψ (που δεν έχω καν αγγίξει) είναι στην καλύτερη υποκειμενικό αν όχι προκατειλημένο.

Οπότε οι μόνες πιθανές επιλογές που βλέπω, αφού καθορίσεις τις προτεραιότητες, το μπάτζετ και τις ανάγκες σου, είναι:
1. Να κάνεις μια δική σου έρευνα σε κάποιες από τις πιθανές επιλογές συλλέγοντας όσο το δυνατό περισσότερες πληροφορίες
2. Να έρθεις σε επαφή με κάποιον σοβαρό επαγγελματία/έμπορο και να σε κατευθύνει με βάση τα παραπάνω στις καταλληλότερες επιλογές για σένα

Λυπάμαι που δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.

panos1988
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 7:50 pm
Μηχανή:: Ecm classika pid
Μύλος:: Rocket fausto
Οι καφέδες μου:: espresso
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Rocket fausto

Δημοσίευση από panos1988 » Παρ Ιούλ 05, 2019 1:57 pm

Σε Ευχαριστω για την απάντηση σου. Σιγουρα παιζει ρόλο η εμπειρία του καθενός. Απλά με τις ερωτήσεις μου, ηλπιζα μήπως υπαρχει κάποιος που τον εχει χρησιμοποιήσει και μπορούσε να μου πει, έστω με την εμπειρία που εχει αν θα τον ξαναγοραζε ή θα προτιμούσε καποιον αλλον. Οπως και να εχει τον παρηγγειλα και μάλιστα τον παρέλαβα κιολας. Η επιλογή για τον μύλο αυτον, εγινε με το σκεπτικό οτι ειναι παραπλήσιος με τον mazzer mini electronic e σε χαρακτηριστικά και θελω να πιστευω σε αξιοπιστία. Μετα την παραλαβή του μύλου, διαπίστωσα οτι σαν εταιρεία η rocket, ειναι στα πανω επίπεδα της αγοράς. Αυτο το διακρίνω απο τη στιβαρότητα και ποιότητα κατασκευής.

kspyr
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 10:47 am
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Pure
2η Μηχανή:: AEG EA150 Crema
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Rocket fausto

Δημοσίευση από kspyr » Παρ Ιούλ 05, 2019 4:13 pm

H Μazzer έφτιαχνε παλιότερα για τη Rocket μύλους φασόν. Ο Mini E ήταν αν δεν κάνω λάθος πανομοιότυπος και σε σασί με τον Rocket, με μόνη διαφορά σε διακοσμητικά και σήματα.
Σε κάθε περίπτωση καλορίζικος και καλοδούλευτος. Γράψε και την εμπειρία σου όταν εξοικειωθείς αν θέλεις.

panos1988
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 7:50 pm
Μηχανή:: Ecm classika pid
Μύλος:: Rocket fausto
Οι καφέδες μου:: espresso
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Rocket fausto

Δημοσίευση από panos1988 » Σάβ Ιούλ 06, 2019 12:06 am

Ευχαριστώ πολύ. Εννοείται ότι με την πρώτη ευκαιρία θα σας πω την εμπειρία μου από τον μύλο, γιατί τώρα είμαι σε αναζήτηση μηχανής και δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμη.

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Rocket fausto

Δημοσίευση από vasilas432 » Τρί Ιούλ 09, 2019 8:28 pm

Στη Θεσσαλονίκη έχει αντιπροσωπία της Rocket. Το παλικάρι εκεί είναι πολύ εξυπηρετικό αλλά αφού τον πήρες απ έξω θα πρέπει να μιλάς με το κατάστημα που τον πήρες για βλάβες. Επι πληρωμή φαντάζομαι θα σε εξυπηρετήσει στη Θεσσαλονίκη

Απάντηση