Mahlkonig Ek43

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
proverp
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2011 8:48 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Bezzera Strega
Μύλος:: Eureka Atom 75
Οι καφέδες μου:: The Barn
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από proverp » Τρί Μάιος 21, 2019 3:00 pm

Καλορίζικος αγαπητέ,

Μια απορία όμως, δεν έρχεται ευθυγραμμισμένος;
Εμένα προσωπικά μου φαίνεται βουνό η διαδικασία της ευθυγράμμισης, θα τον έκανα μάλλον χειρότερο, λόγω έλλειψης εμπειρίας...

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Μάιος 21, 2019 4:05 pm

Ο μύλος σαφώς κι ερχεται ευθυγραμμισμένος απο το εργοστάσιο , όπως οποιοσδήποτε άλλος μύλος του εμπορίου.
Απλά για έναν παθιασμένο ερασιτέχνη του καφέ ''Το μέτριο είναι απαράδεκτο στη συγκεκριμένη περίπτωση που έχουμε πάρει έναν τεράστιο μύλο απο καφεκοπτείο ,ο οποίος δεν είναι σχεδιασμένος για να αλέθει καφέ στο εύρος του εσπρέσσο ,τον έχουμε πληρώσει πολύ ακριβά και τον έχουμε βάλει να κάνει single dosing ενώ ο ανταγωνισμός υπερτερεί παντού σε χαμηλότερη τιμή.Εχουμε κάνει πολλές υποχωρήσεις για ενα μέτριο αποτέλεσμα.''
Για να γίνω πιο παραστατικός αρκεί να πω οτι ο Scott Rao (ο άνθρωπος που πρωτοχρησιμοποίησε τον Ek43 για να κανει εσπρέσο) στο blog του ,σε άρθρο του που ''τάραξε τα νερα'' στο home-barista ,αναφέρει οτι προτιμάει εναν Baratza Forte που εχει στην κατοχή του απο εναν Ek43 όπως βγαίνει απο το εργοστάσιο.

Αυτό γιατι όπως αναφέρει:
Poorly aligned Ek43’s are the norm, a problem Mahlkonig has chosen not to resolve, and a problem that has caused their quality-oriented users endless grief and wasted time, as users have had to personally realign the burrs both out of the box and upon each burr change, a frustrating process. There is no excuse for selling such an expensive grinder that usually underperforms right out of the box. Nor should customers have to spend so much precious time bringing the grinder’s performance up to a reasonable standard.

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από BasilTh » Τετ Μάιος 22, 2019 8:45 pm

Μελετώντας το άρθρο του Matt Perger σκάλωσα στο παρακάτω διάγραμμα .


matt 1.JPG


Μου είναι αδύνατον να πιστέψω ότι ο ΕΚ43 , ή οποιοσδήποτε σοβαρός μύλος , παράγει ποσότητα άλεσης στην περιοχή 0-200μm της τάξης του 44% ( 19%+25% ) . Ακόμα πιο αδύνατο μου φαίνεται το 19% στην περιοχή 0-90μm .
Καταλαβαίνω ότι ο οριζόντιος άξονας x κλιμακώνεται εκθετικά , αλλά τα ποσοστά Volume φαίνεται να έχουν υπολογιστεί θεωρώντας ότι ο άξονας είναι αναλογικός . Έτσι στην αριστερή μεριά του άξονα , εμφανίζονται πολλαπλασιασμένα σε σχέση με τις πραγματικές τους διαστάσεις .
Οι ίδιοι μύλοι σε ένα αναλογικό διάγραμμα παρουσιάζονται από το socratic team .

Matt 2.PNG

Βλέπουμε ότι η περιοχή 0-100μm εμφανίζεται στην σωστή της διάσταση και το ποσοστό άλεσης μεταξύ 100-400μm ξεπερνά το 80% .

Θεωρώ ότι πρέπει να αντιμετωπίσουμε τα δεδομένα Volume , που μάλλον προστέθηκαν εκ των υστέρων , ως λανθασμένα .

Ακόμα και ο Matt Perger φαίνεται να παραπλανήθηκε από το πόσο εκτεταμένη εμφανίζεται στο γράφημα η περιοχή των fines ( 0-100mμ ) γιατί βασίζει το άρθρο του πάνω σε αυτό το δεδομένο .
Matt Perger :
– 4 –
The EK43 is making the most fines (gasp!) but I have two things to say to this.
1. The EK43 is slicing each coffee bean so many more times than the other grinders; it’s a super small grind size. With this in mind, there should be much more fines; but there isn’t. It’s only producing 3% more 0-90um particles than the Robur. It’s doing an admirable job of hitting such a fine grind and producing so few fines.

Πάντως αυτό που με καλύπτει σαν μυστικό επιτυχίας του μύλου , είναι ότι τεμαχίζει τον κόκκο σε περισσότερες φάσεις από τούς άλλους μύλους , γ΄ αυτό και συγκεντρώνει σχεδόν το σύνολο της άλεσης γύρω από τα 300μm .


Υ.Γ
Για όποιον αναρωτηθεί κατά πόσο τα ανακριβή δεδομένα ποσοτήτων άλεσης , επηρεάζουν την αξιοπιστία του άρθρου , θα του πρότεινα να κάνει την δική του εκτίμηση , διαβάζοντας το .

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Μάιος 24, 2019 10:05 pm

ΒΕΛΤΙΩΣΗ

Ενας τόσο δημοφιλής μύλος δεν θα μπορούσε παρά να κινήσει το ενδιαφέρον διαφόρων για να κατασκευάσουν εξαρτήματα βελτίωσης της χρήσης του ή ακόμα και του ίδιου του μύλου.

Τα περισσότερα και πιο χρήσιμα αξεσουάρ για τον Ek43 ,έχουν δημιουργηθεί απο έναν Γερμανό με το όνομα Frank Durra περισσότερο γνωστός ως Titus.Ο Frank κατασκευάζει και πουλάει διάφορα προϊόντα σχετικά με τον καφέ ,ειδικότερα έναν μύλο δικής του σχεδίασης και κατασκευής ,υψηλής κατασκευαστικής ακρίβειας και αντίστοιχου κόστους.
img_3206.jpg
Titus grinder
Γενικότερα επεξεργάζεται τα μέταλλα με διάφορους τρόπους για τις κατασκευές του , επιμεταλλώνει διάφορα εξαρτήματα κατά παραγγελία ,ενώ παράλληλα ''ειδικεύεται'' στον Ek43 και στην παραμετροποίησή του.Είναι ίσως ο γνωστότερος Modder για τον συγκεκριμένο μύλο .

Οπως αναφέρθηκε πιο πριν ,το πρώτο και χρησιμότερο εξάρτημα είναι ο μετρητής απόκλισης των μαχαιριών
39d1194ae208b6dcf0a15a042576fe52.jpg
ενα άλλο εξάρτημα ειναι το portafilter holder το οποίο όπως λέει το όνομά του ,βοηθάει στο να αλέθουμε κατευθείαν στο portafilter και οχι σε δοχείο.
Hot-Mods-titus-pf-740x493.jpg
ύστερα υπάρχουν διάφορα βοηθητικά του μύλου όπως το single/double doser με ή χωρίς rdt , για να δουλεύει ο μύλος με γεμάτο hoper και κάθε δόση να προμετράται ογκομετρικά ,
005a._DSC03051-2_900x.jpg
εδω και τα 2 μαζί σε λειτουργία



Τέλος κυκλοφορούν διάφορα επιμεταλλωμένα ή ανοξείδωτα στοιχεία του μύλου ,όπως δείκτες ή κλίμακες.
24838674_2014733988739026_8374304461824196608_n.jpg
38701091_1874050469570740_5802818026000613376_n.jpg
Η λίστα με τα aftermarket αξεσουάρ δεν τελειώνει εδώ, καθότι υπάρχουν hoppers , funnels , μαχαίρια και οτι άλλο φανταστεί κανείς κάνοντας ενδεικτικό το πόσο δημοφιλής είναι σαν μύλος ο Ek43 .

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Σάβ Μάιος 25, 2019 10:03 am

Rallakias έγραψε:
Παρ Μάιος 24, 2019 10:05 pm
ΒΕΛΤΙΩΣΗ

Ενας τόσο δημοφιλής μύλος δεν θα μπορούσε παρά να κινήσει το ενδιαφέρον διαφόρων για να κατασκευάσουν εξαρτήματα βελτίωσης της χρήσης του ή ακόμα και του ίδιου του μύλου.

Τα περισσότερα και πιο χρήσιμα αξεσουάρ για τον Ek43 ,έχουν δημιουργηθεί απο έναν Γερμανό με το όνομα Frank Durra περισσότερο γνωστός ως Titus.Ο Frank κατασκευάζει και πουλάει διάφορα προϊόντα σχετικά με τον καφέ ,ειδικότερα έναν μύλο δικής του σχεδίασης και κατασκευής ,υψηλής κατασκευαστικής ακρίβειας και αντίστοιχου κόστους.
Μια μικρή διόρθωση, ο Titus πήρε τον versalab και τον αντέγραψε, βελτιώνοντας τις συγκεκριμένες αδυναμίες που είχε ο τελευταίος. Στο home barista δεν ειναι λίγες οι φορές που ο δημιουργός του versalab του εχει απαντησει όπως αρμόζει σε τέτοιες περιπτώσεις κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας. Το λάθος του δημιουργού του versalab ήταν οτι επέλεξε να πατένταρει μια άλλη κατασκευή του και όχι τον μύλο, ο οποίος έκανε και την μεγάλη επιτυχία.
Κατά τ αλλα, η δουλειά του Titus ειναι εντυπωσιακή σε οτι εχει να κάνει με επιχρωμιωση.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Μάιος 25, 2019 3:33 pm

Off topic:
Γενικότερα θα έλεγα οτι ίσως δεν πατεντάρεται η σχεδίαση του συγκεκριμένου μύλου που έχει εναν κάθετο άξονα που κρατάει το μικρό μαχαίρι κτλ .Είναι πολύ γενική σαν σχεδίαση ,ίσως μάλιστα να ειναι και παλιά πατέντα που έχει λήξει.Υπάρχουν τουλάχιστον άλλοι 10 αντίστοιχοι μύλοι με τον versalab όπως ο Mola-e , o Helor-Stance , o Malwani Livi ,o Tidaka CB1 ,o ρουμάνικος Hedone ,ο HG-1 και πόσοι άλλοι ακόμα με παρόμοια σχεδίαση.Αν μπορούσε να πατεντάρει το μύλο ,κάποιος θα το ειχε κάνει-προφανώς κάποιο θέμα υπάρχει.
Ο μύλος του Titus μπορεί να μην είναι εντελώς δικής του σχεδίασης ,αλλά κι αυτα που λέει ο Versalab τα ''ακούω βερεσέ'' που λένε .Η αγορά είναι ανοικτή - βγάλε ενα καλύτερο προιόν απο τον ανταγωνισμό και βγές μπροστά.Τα υπόλοιπα είναι για λαική κατανάλωση στα φόρα και στα καφενεία.


Σημ:Με κάθε σεβασμό στο σχόλιο σου , η αντίρρησή μου αναφέρεται στην άποψη του Versalab, όχι στη δική σου.

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Σάβ Μάιος 25, 2019 11:47 pm

Δεν έχουμε να χωρίσουμε τπτ, όποτε no worries, no,offense taken, που λένε και οι ξένοι.

Εμένα ως καταναλωτή εννοείται πως δεν με νοιάζει ποιος ανακάλυψε πρώτος τι, παρά κοιτάω ποιος θα μου δώσει το καλύτερο προϊόν.

Όμως αν ήμουν στη θέση του κατασκευαστή, και από το μηδέν έβγαζα ένα νέο προϊόν και κάποιος μου το αντέγραφε, σίγουρα δεν θα χαιρόμουν ιδιαίτερα.

Λίγο διαφωνώ και στο ποσο ανοικτή ειναι η αγορά, όταν τα πάντα καλύπτονται από πατέντες. Αν η Mazzer δεν κυνηγάει ας πούμε κάποιους που την κοπιαρουν, ειναι γιατί κρίνει οτι δεν αξίζει να ασχοληθεί, μιας και ξέρει οτι και 100 μύλους να πωλήσει κάποιος το χρόνο, δεν θα πέσουν έξω.

Στα σημαντικά θέματα τώρα, ποτε με το καλό παραλαμβάνεις; :oneup:

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Μάιος 26, 2019 12:21 pm

Ο μύλος ειναι στα χέρια μου και κάνω δοκιμές.
thumbnail_IMG_1182.jpg

Προσπαθώ να τον μάθω ,ενω παράλληλα βγάζω φωτό/βίντεο για παρουσίασή του .
Κάνω μετρήσεις και συγκρίσεις για να έχω κάτι χειροπιαστό να αναφέρω όταν τον παρουσιάσω.Προς το παρόν ξέκλεβα χρόνο ποστάροντας γενικά στοιχεία για το μύλο αυτό. :a016:
Ελπίζω να βρώ χρόνο σήμερα να γράψω την πρώτη εμπειρία μου.Προς το παρόν μπορώ να πω οτι είναι ο μύλος που κάνει τη διαφορά.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Μάιος 27, 2019 3:31 pm

Ηδη απο το 2017 ψάχνω για έναν high-end μύλο που να ταιριάζει στα θέλω μου και κυρίως στα ''δεν θέλω'' μου.Αφορμή ήταν το τότε αντίστοιχο τόπικ της Σταυριάννας (Jazz) η οποία ως πιο έμπειρη απο εμένα ήταν πιο στοχευμένη στο τι ήθελε .Εγω έπρεπε να το ανακαλύψω πρώτα και μετά να βρω έναν high-end μύλο που να το υλοποιεί.

Ξεκίνησα απο εναν ταπεινό Graef , πήγα σε εναν τίμιο Quamar M80e και συνέχισα με την επιτομή της ευκολίας στην οικιακή άλεση, τον Sette 270w.Εν τω μεταξύ έψαχνα τι μου αρέσει και γι αυτό αγόρασα εναν OE Pharos για να δοκιμάσω τα κωνικά μαχαίρια με την αργή άλεση.Στο δρόμο ανακάλυψα οτι αυτό που ήθελα ήταν επίπεδα μαχαίρια με single dosing.Τα κωνικά μαχαίρια ταιριάζουν περισσότερο σε όσους ψάχνουν οξύτητες , σε όσους εσκεμμένα υποεκχυλίζουν πίνοντας 1:1,5 , σε όσους θέλουν πρώτα απο όλα σώμα στον εσπρέσσο.Εμένα μου αρέσουν οι πιο στρογγυλεμένες γεύσεις ,οι πιο σύνθετες ,η γλύκα στον καφέ ,ενώ παράλληλα πίνω και Βραζιλίες στις οποίες υπερτερούν τα επίπεδα μαχαίρια.

Αρα λοιπόν η ζυγαριά έγειρε-ΕΠΙΠΕΔΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ.

Μετά τι?Πείτε μου πόσες επιλογές υπάρχουν με κωνικά μαχαίρια single dosing και πόσες με επίπεδα?Οι high end μύλοι με κωνικά είναι τουλάχιστον καμιά 10αριά ,ενω με επίπεδα είναι μόνο 3! Ποιοί? Μα φυσικά ο Monolith Flat ο ακόμα ακριβότερος EG-1 και ο Ek43 .Οι υπόλοιποι με επίπεδα απλά δεν κάνουν για single dosing.Κατι Simonelli Mythos , κάτι Anfim Caimano κτλ απλά δεν κάνουν για τα θέλω μου.
Αφου λοιπόν κατέληξα σε 3 επιλογές , βρέθηκα σε αδιέξοδο: ο Monolith αγοράζεται μόνο αν σου κάτσει το λαχείο και απο πλευράς τύχης να εισαι μέσα στους 50 τυχερούς που 1-2 φορές το χρόνο θα καταφέρουν να προ-παραγγείλουν έναν μύλο και να τον περιμένουν 6 μήνες ,αλλά και απο πλευράς χρημάτων αφού η τιμή του + τα μεταφορικά + το τελωνείο μιας και έρχεται απο τις ΗΠΑ ,είναι απαγορευτικά .Ο Eg-1 δεν έχει τη σπανιότητα του monolith αλλά η τιμή του είναι ακόμα ακριβότερη και παράλληλα έχει τα ίδια μειονεκτήματα τελωνείου/μεταφορικών κτλ. Αντίθετα ο Ek43 στην αυθεντική του έκδοση είναι ενα τεράστιο θηρίο που για να μπεί σε οικιακή κουζίνα ,θα πρέπει να με χωρίσει η γυναίκα μου και επιπλέον η αγορά του είναι ένα λαχείο για το κατά πόσο θα αποδίδει το αναμενόμενο. Αρα μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Για να καταλήξω στον Ek43 συνετέλεσαν 2 παράγοντες: Πρώτα η έκδοση ek43s με τον μικρότερο όγκο ,η οποία χωρίς το hopper θεωρώ οτι είναι άνετα αποδεκτή σε μια οικιακή κουζίνα ενός τρελαμένου με τον καφέ. Δεύτερον η δυνατότητα να ξεπεραστεί το εμπόδιο της μη ευθυγράμμισης του μύλου , δηλαδή να μη χρειαστεί μετά την αγορά του να κάνω τον μηχανικό εφαρμόζοντας πατέντες και παίζοντας με τα δέκατα του χιλιοστού.Οπως έχω αναφέρει άλλωστε δεν υπήρχε καμία περίπτωση να πληρώσω ενα τόσο μεγάλο ποσό για να αγοράσω ενα μύλο που θα με έβαζε σε μπελάδες και θα έψαχνα εγω να λύσω τα προβλήματα που επέλεξε να μην λύσει η ίδια η Mahlkonig!
Η δυνατότητα αυτή παρέχεται -με το αζημίωτο βέβαια- απο τον Titus στη Γερμανία.Ο Νο1 Modder του Ek43 αναλαμβάνει να παραδώσει έναν μύλο απόλυτα ευθυγραμμίσμένο , ο οποίος να αποδίδει σίγουρα αυτά που μπορεί.

Μετά έψαξα από πού να τον προμηθευτώ. Επειδή προτιμώ να κάνω τις αγορές μου πρώτα από ελληνικά μαγαζιά ,ξεκίνησα την έρευνά μου απο τον Ελληνα αντιπρόσωπο-εισαγωγέα της Mahlkonig ,την Eurogat.H Eurogat ορίζοντας σαν προτεινόμενη τιμή τιμοκαταλόγου τα 2.400€+ΦΠΑ=3.000€ προς τιμήν της αρνήθηκε χαρακτηριστικά να μου πουλήσει απευθείας τον μύλο και με παρέπεμψε σε μεταπωλητές της.Ενδεικτικά να αναφέρω οτι ο μύλος πωλείται στο εξωτερικό απο 2.200€ τελική τιμή μαζί με το ΦΠΑ.Ελπίζοντας στο γεγονός η προτεινόμενη τιμή να είναι απόλυτα ''πλασματική'' και οι μεταπωλητές να μπορούν να κάνουν κάποια σημαντική έκπτωση έφαγα τα μούτρα μου 2 φορές ακούγοντας τρελές τιμές απο τα καταστήματα-μεταπωλητές. Για να μην πολυλογώ κατάλαβα οτι η Eurogat ζει ''στον κόσμο του Marlboro'' θέτοντας πολύ υψηλή τιμή την ώρα που η αγορά μέσω ίντερνετ είναι ανοικτή και ο ανταγωνισμός τεράστιος και γι αυτό έπαψα να ασχολούμαι και δεν θα ξανασχοληθώ ούτε στο μέλλον.
Πάνω στην ώρα που σκόπευα να αγοράσω τον μύλο απο το εξωτερικό ,να μου έρθει Ελλάδα και μετά να πληρώσω για να πάει στη Γερμανία στον Titus για ευθυγράμμιση, έμαθα οτι πουλάει τον μύλο και ο ίδιος ο Titus!

Επόμενη κίνηση ,email στον Titus για αγορά πλήρως έτοιμου ευθυγραμμισμένου Ek43 απευθείας απο εκείνον.Αν και ηταν 11 τη νύχτα η απάντηση ήρθε εντός 15 λεπτών.Με 2.200 τιμή αγοράς +μεταφορικά μπορούσα να αποκτήσω έναν εργοστασιακό Ek43s και πληρώνοντας επιπλέον να διαλέξω απο μια λίστα με εξτρά βελτίωσης-είτε αισθητικής είτε ευθυγράμμισης.Δεν χωρούσε πολύ σκέψη - ήμουν αποφασισμένος να πάρω εναν κορυφαίο μύλο και να τον πληρώσω αντίστοιχα.

Εντός ολίγου η παραγγελία δόθηκε.
Ο ek43s και επιπλέον ,
  • ευθυγράμμιση της βάσης του σταθερού μαχαιριού ,
  • αγορά της απόλυτα ευθυγραμμισμένης -κατασκευασμένης σε cnc απο τον Titus- βάσης του κινούμενου μαχαιριού ,
  • μαχαίρια βολφραμίου απο τον SSP με επίστρωση Red Speed (ίσως τα καλύτερα μαχαίρια στον κόσμο-τα χρησιμοποιούν ο Monolith Max και ο Eg-1 ως έξτρα επιλογή) και τέλος για αισθητικούς λόγους
  • ανοξείδωτη κλίμακα μέτρησης με το σήμα του Titus.

    Η παραγγελία για να ολοκληρωθεί τεχνικά πήρε 2 μέρες , κατα τη διάρκεια των οποίων έλαβα το ακόλουθο βίντεο ως πιστοποίηση οτι έχει γίνει η δουλειά για την οποία πλήρωσα.



    Κατα τύχη η βάση του κινούμενου μαχαιριού που παρέλαβα ήταν η πρώτη απο μια σειρά που κατασκευάζονται σε CNC με ανοχές <0,01mm ,την οποία ανέβασε και στο λογαριασμό του στο instagram o Titus .

    Μετά απο όλα αυτά βέβαια ,ήμουν σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι να παραλάβω μετά απο 2 εργάσιμες ημέρες!

    Συνεχίζεται σε επόμενο ποστ με unpacking/φωτογραφίες/γευστικό αποτέλεσμα....

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Δευ Μάιος 27, 2019 4:17 pm

Καλορίζικο το θηρίο σου, πραγματικά πολύ ωραία πράγματα!

Πολύ ενδιαφέρουσες και οι τιμολογιακές πληροφορίες που μας έδωσες, στα πολύ + ότι ο μύλος θα σου έρθει απευθείας από τον Titus. Αυτό που δεν γνωρίζω, σε περίπτωση βλάβης του μύλου, έχεις εγγύηση από την μαμά εταιρία ή θα πρέπει να τον πας πίσω Γερμανία στον Titus?

Ομολογώ ότι ζήλεψα, περιμένουμε φωτό από το κόσμημα αυτό :)

Απάντηση