Δίλημμα στην επιλογή μύλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
grgz
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2019 7:59 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Evolution mod
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Kudu, Danesi, Distretto

Δίλημμα στην επιλογή μύλου

Δημοσίευση από grgz » Σάβ Απρ 20, 2019 11:28 am

Καλημέρα σε όλους, νέο μέλος στο forum αν και σας διαβάζω πολύ καιρό.
Ήρθε η στιγμή που θα αγοράσω μύλο αλλά διαβάζοντας πολύ έχω έρθει σε δίλημμα. Είναι καλύτερα να πάρω έναν Ascaso i mini i2 ή με λίγο παραπάνω χρήματα να βρω κάποιον Mazzer SJ ή Macap που έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής και στην ουσία για οικιακή χρήση μόνο μαχαίρια θα χρειαστούν και τίποτε άλλο;
Τα κωνικά μαχαίρια του Ascaso θα μου δώσουν αυτό το κάτι παραπάνω ή δεν αξίζει τον κόπο;
Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Δίλημμα στην επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Απρ 20, 2019 1:38 pm

Αν δεν έχεις θέμα με τον μέγεθος του SJ δεν υπάρχει δίλημμα.

mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: Δίλημμα στην επιλογή μύλου

Δημοσίευση από mooniac » Σάβ Απρ 20, 2019 2:35 pm

Είναι καλύτερα να πάρω έναν Ascaso i mini i2 ή με λίγο παραπάνω χρήματα να βρω κάποιον Mazzer SJ ή Macap που έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής και στην ουσία για οικιακή χρήση μόνο μαχαίρια θα χρειαστούν και τίποτε άλλο;

Για οικιακή χρήση δεν θα έπαιρνα ποτέ έναν «doser» μύλο, αλλά τουλάχιστον έναν «on demand» ή καλύτερα «single dosing», οπότε δεν συγκρίνονται χρηματικά o Ascaso με SJ electronic, έστω και με λίγα χρήματα παραπάνω. Δηλ. μιλάμε τώρα για μύλους που ο ένας κυμαίνεται καινούργιος περίπου στα 250€-300€ και ο άλλος 1000+€.

Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα τον Vario home με single dosing με εξαίρετο «σχετικά» αποτέλεσμα. Με τον SJ electronic υπάρχει όντως αισθητή διαφορά στο ρόφημα αλλά δυστυχώς σε κόστος καφέ που πετιέται.

Το Single dosing με τον SJ για να το πω απλά δουλεύει έτσι: ρίχνεις από πάνω τουλάχιστον έναν τριπλό (ίσως και μισό ακόμη) για να πάρεις από κάτω έναν διπλό φρεσκοκομμένο της στιγμής. Και αυτό γίνετε το πρωί στο πρώτο άνοιγμα της μηχανής όπως και αργότερα μετά από ώρες που στέκετε.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Δίλημμα στην επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Απρ 20, 2019 4:28 pm

Κατακράτηση έχει και ο i2 αλλά με τεχνική (φάπες) μπορεί να μειωθεί σημαντικά.
Ο SJ έχει και αυτός όπως όλοι της κλασικής διάταξης όμως συγκριτικά με τους άλλους της κατηγορίας του έχει μικρότερη γιατί έχει μικρό κανάλι αλεσμένου καφέ.
Μπορεί να μειωθεί και σε αυτόν με διάφορες τεχνικές αν υπάρχει πρόσβαση στο κανάλι του καφέ με σχετικά mod.

grgz
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2019 7:59 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Evolution mod
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Kudu, Danesi, Distretto

Re: Δίλημμα στην επιλογή μύλου

Δημοσίευση από grgz » Σάβ Απρ 20, 2019 6:47 pm

Εννοείται ότι το θέμα της κατακράτησης είναι υπαρκτό αλλά όπως είπατε άλλο να δώσεις 200 - 300 ευρώ και άλλο 1000 και η αρχική μου απορία είναι αν αξίζει ο Ascaso καινούριος στα 200 κάτι ή ένας μεταχειρισμένος Mazzer ή Macap όχι ηλεκτρονικός στα 250.

Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να τους βάλω δίπλα δίπλα για σύγκριση αλλά δυστυχώς δεν γίνεται.

Απάντηση