Μυλος Melita Molino

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Κωστας75
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2019 12:15 pm

Μυλος Melita Molino

Δημοσίευση από Κωστας75 » Τρί Ιαν 15, 2019 12:23 pm

Καλησπερα
αγορασα ενα μυλο Melitta Molino και δυστυχως στο αλεσμα του καφε για espresso στις βαθμιδες 1-3 που αναγραφει στις οδηγιες , ο αλεσμενος καφες βγαινει πολυ χοντρος.Η ερωτηση μου αν υπαρχει καποια ρυθμιση η πατεντα για να μπορεσω να βγαζω πιο λεπτο τον καφε.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Μυλος Melita Molino

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιαν 15, 2019 2:18 pm

Θυμίζει τον περιβόητο "μύλο" delonghi kg79 με τα μάπα μαχαίρια. Η άλεση τέτοιων μύλων είναι ανομοιόμορφη με αμφίβολο γευστικό αποτέλεσμα ανεξαρτήτως μηχανής, οπότε λεπτότερη άλεση μη νομίζεις ότι θα βελτιώσει κάτι ιδιαίτερα.

Για να κάνεις πατέντα ώστε να κόβεις πιο ψιλά η λογική είναι οτι πρέπει να φέρεις πιο κοντά τα μαχαίρια. Δες εδώ τι κάνει ένας τύπος στον kg79 (διάβασε και τα σχόλια από κάτω που προτείνουν διάφορα). Αυτός ξεβιδώνει και αφαιρεί τον επιλογέα και μετά χειροκίνητα μειώνει την απόσταση των 2 μαχαιριών.
Προσοχή όταν θα βρεις το "σημείο 0" δλδ εκεί που ακουμπάνε τα μαχαίρια μεταξύ τους να μην τον θέσεις σε λειτουργία. Θα πρέπει πρώτα να αφήσεις ικανή απόσταση.
:warning: Όλες οι εργασίες εκτός ρεύματος :warning:

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Μυλος Melita Molino

Δημοσίευση από wowthodoris » Πέμ Μάιος 30, 2019 6:42 am

Στο παρελθον εχω κανει modification σαν και αυτο στο βιντεο και τα αποτελεσματα ηταν καλα. Βεβαια ο μυλος που ειχα ηταν ιδιο μοντελο με το βιντεο, αλλα πιστευω οτι κατι αντιστοιχο θα γινεται και στον δικο σου

https://www.youtube.com/watch?v=nduEn3j9WEg

giannaros
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Δεκ 14, 2020 3:11 pm

Re: Μυλος Melita Molino

Δημοσίευση από giannaros » Τρί Ιαν 24, 2023 5:20 pm

Καλησπέρα σας. Έχω ενα πολύ περίεργο πρόβλημα με τον αυτό τον μύλο. Παρόλο που όλοι λένε ότι δεν κόβει αρκετά λεπτά για εσπρέσσο , έχω δοκιμάσει και στις 3 βαθμίδες και είναι αρκετά λεπτότερος από μύλους καφεκοπτείου και καφέδες εμπορίου. Το ιδανικό κόψιμο που έχω βρει είναι το 4 , που στο μάνιουαλ λέει ότι είναι για φίλτρου. Δεν με ενοχλεί καθώς το αποτέλεσμα είναι καλό αλλά είναι πάρα πολύ περίεργο. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο ή έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Απάντηση