baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Ιαν 22, 2019 1:43 am

Δεν μπορώ να συγκρίνω με τους άλλους που αναφέρεις γιατί δεν τους έχω δουλέψει.
Η ευκολία στον καθαρισμό το αφράτο άλεσμα, οι αμέτρητες ρυθμίσεις και η ζυγαριά έκαναν τον σετε νο1 για μένα.
Και δεν απογοητεύτηκα κάπου.

Όμως εγώ αναζητώ οξύτητες παντού. Δεν μπορώ σοκολάτα.
Οπότε δες σοβαρά αυτό που σου ανέφεραν για το προφίλ.

Τέλος, δύσκολοι για εμένα ήταν οι καφέδες που με τον 802 δεν πετύχαινα χρόνους και γεύση όπως έπρεπε (όπως είχα δοκιμάσει, όπως έγραφε το σακουλάκι). Δηλαδή στο 4 ήταν ξινός και στο 5 πικρός έπρεπε να παίξω με γραμμάρια, πάτημα να ισορροπήσω κάπως την γεύση. Οι steeples ρυθμίσεις είναι η μόνη λύση. Μην πάρεις άλλο με συγκεκριμένα βήματα.

rider6182
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 9:26 am
Όνομα: Timos
Μηχανή:: Lelit Mara x
2η Μηχανή:: Gaggia clasic
Μύλος:: Macap
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Round cup FAZENDA DA LAGOA, DAILY ROUND

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από rider6182 » Τρί Ιαν 22, 2019 9:52 am

Jousis
Όμως εγώ αναζητώ οξύτητες παντού. Δεν μπορώ σοκολάτα

στο 4 ήταν ξινός και στο 5 πικρός έπρεπε να παίξω με γραμμάρια, πάτημα να ισορροπήσω κάπως την γεύση

:OOPS:
Παρανόηση αλλά τελικά κατάλαβα τι εννοούμε εδώ μέσα όταν λέμε οξύτητα.

( έχω οξεία όραση, βλέπω καθαρά |έντονος, ξινός |για γεύση )
Εγώ όταν άκουγα για οξύτητα καταλάβαινα ότι σας αρέσει ο ξυνός εσπρέσσο.
Τώρα θα ξαναδιαβάσω την ανάλυση του χρήστου για φλατ και κοννικά μαχαίρια που ήταν η πρώτη ερώτηση του φιλου artisti.
Αλλά σίγουρα στον εσπρέσσο μ αρέσουν οι δυνατές γεύσεις και αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν μ αρέσει πια ο νες και στον καπουτσίνο στα καφέ μου φαίνεται ότι τσιγκουνευονται τον καφέ.
Πάντως μου θύμισες τις υπέροχες στιγμές με τον graef...τον καθημερινό μου αγώνα να νικήσω τις ξυνόπικρες γεύσεις :waf:
Θα τα ξανασκεφτώ όλα από την αρχή τώρα. Ευτυχώς θα είμαι ένα μηνα εκτός σπιτιού, θα είχα σκάσει ένα μήνα με τον πόρλεξ

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Ιαν 22, 2019 11:32 pm

Δεν είναι ακριβώς όπως το κατάλαβες. Οξύτητα δεν είναι το sharpness.
Είναι το acidity που έχει ένα φρούτο, ένα λεμόνι πχ.
Ξινίλα όμως είναι η δυσάρεστη οξύτητα και είναι αρκετά φλου τα όρια.

Ένας ισορροπημένος καφές με υψηλή οξύτητα είναι ευχάριστος σε πολλούς όπως ένα ωραίο πορτοκάλι.
Ένας κακος καφές χωρίς ισορροπία μπορεί να είναι τόσο ξινός που να θέλεις να χτυπιεσαι σαν να έφαγες χυμό λεμονιού από σουπερ μάρκετ (αυτά τα πλαστικά μπουκαλάκια με δήθεν χυμο).

Άβαταρ μέλους
Twangy
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 3:01 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer SJ (SSP MP)
Τοποθεσία: Βόλος

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από Twangy » Πέμ Ιαν 24, 2019 6:24 pm

Σε αντίστοιχο δίλημμα εγώ κοιτάζω και χειροκίνητους λόγω μειωμένης κατακράτησης, με κύριο μειονέκτημα το μανιβέλιασμα...

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από madnifestah » Παρ Ιαν 25, 2019 1:00 am

Off topic:
Αν και ξεφεύγουμε από την συζήτηση, φίλε Γιώργο ψάξε για τον apollo.. σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τον πάρω και να μείνω σε χειροκίνητο κυρίως για την μηδαμινή κατακράτηση και τον εύκολο καθαρισμό
https://www.bplus.biz/products/apollo-m ... nd-grinder
https://coffeegeek.co/en/test-apollo-an ... o-vs-kinu/

rider6182
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 9:26 am
Όνομα: Timos
Μηχανή:: Lelit Mara x
2η Μηχανή:: Gaggia clasic
Μύλος:: Macap
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Round cup FAZENDA DA LAGOA, DAILY ROUND

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από rider6182 » Παρ Ιαν 25, 2019 9:03 am

Twangy και madnifestah
Δεν είμαστε εκτός θέματος γιατί όπως έχω γράψει στον τίτλο, είμαι ανοικτός για οποιαδήποτε πρόταση.

Δεν είμαι ειδήμων. Την γνώμη μου πάντα θα σας πω. Έχω τον πόρλεξ δεύτερο μύλο που έγινε ο μόνος που έχω τώρα. Ιαπωνικός 0 κατακράτηση, από ποιότητα άλλεσης τίποτα το ιδιαίτερο. Αλλά...Υπάρχει και το αλλά. 10 μανιβελιές το γραμμάριο σύνολο 150 τα 15. Και μετά από αυτό 280 δολάρια + τους φόρους που μάλλον θα σου βάλει το τελωνείο για χειροκίνητο; Προτιμότερο να καθαρίζω τον graef (με τον πολυ χρονοβόρο καθαρισμό του) κάθε 4 μέρες παρά τόσες μανιβελιές :red: Για τον χειροκίνητο η κάρτα, όχι για σας :lol:
Γνώμη μου πάντα

Άβαταρ μέλους
Twangy
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 3:01 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer SJ (SSP MP)
Τοποθεσία: Βόλος

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από Twangy » Παρ Ιαν 25, 2019 11:22 am

Αυτο σκέφτομαι και εγώ και δεν έχω προβεί ακόμα σε αγορά. Ίσως όμως είναι πιο εύκολο σε ενα ποιοτικότερο μύλο το να κόψεις 15g λόγω κατασκευής και μεγαλύτερων κοπτικών απ΄ότι στον porlex αλλα σίγουρα είναι μείον... Όλα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους βέβαια.
Για τον apollo τους έστειλα mail αν έχουν κανένα διανομέα Ευρώπη και μου απάντησαν όχι οπότε δεν γλυτώνει τελωνείο και αν συμβεί κάτι δεν είναι εύκολο να ξαναστείλεις πίσω.

rider6182
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 9:26 am
Όνομα: Timos
Μηχανή:: Lelit Mara x
2η Μηχανή:: Gaggia clasic
Μύλος:: Macap
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Round cup FAZENDA DA LAGOA, DAILY ROUND

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από rider6182 » Παρ Ιαν 25, 2019 11:34 am

Jousis
Οξύτητα δεν είναι το sharpness.
Είναι το acidity που έχει ένα φρούτο, ένα λεμόνι πχ.
Ξινίλα όμως είναι η δυσάρεστη οξύτητα και είναι αρκετά φλου τα όρια.,


Τα σκέφτομαι μέρες αυτά που έγραψες. Δέν γίνεται να τα εξηγήσει κάποιος καλύτερα. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι το τελευταίο, δηλ τα φλου όρια από τον ένα στον άλλο άνθρωπο. Για μένα συγγεκριμένα, η οξύτητα είναι αρεστή αλλά σε αυξημένο βαθμό γινεται μη ανεκτή. Αυτό το όριο όμως δεν εξηγείται παρά μόνο με παράδειγμα ένα φλυτζάνι καφέ.
Σε μένα το μπαλάκι τώρα να αποφασίσω τι θα πάρω τελικά, την σέττε ή την sj για να πινουμε και να ευχαριστιόμαστε τους δύο + δύο μονούς καπουτσίνο που πίνουμε συνήθως κάθε μέρα + τα εσπρεσσάκια όταν έχουμε επισκέψεις.
Σαν μα μου φαίνεται όμως πως ότι και να πάρω θα μ αρέσει :inlove:

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από madnifestah » Παρ Ιαν 25, 2019 12:11 pm

στο review του apollo αν δεις το video σε 25 δεύτερα αλέθει 15g. δηλαδή 40-45 στροφές... σε σύγκριση τον porlex που έχω και εγώ νομίζω είναι ταχύτατος.. :a014:

με 350 το πολύ έχεις:
stepless
κωνικά 48αρια μαχαίρια
μηδενική κατακράτηση
εύκολο καθαρισμό
μικρό μέγεθος
και πρωινή γυμναστική για μισό λεπτό

Όμως δεν μας είπες... βάζεις ζάχαρη στον καφέ σου? μιλάμε για espresso μόνο η κάνεις και capuccino Κ.α ?
πόσους την ημέρα περίπου?

branakos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2015 8:05 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: lapavoni europiccola
Μύλος:: anfim+ comandantemk3
2ος Μύλος:: baratza encore

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από branakos » Παρ Ιαν 25, 2019 12:38 pm

rider6182 έγραψε:
Παρ Ιαν 25, 2019 9:03 am
Twangy και madnifestah
Δεν είμαστε εκτός θέματος γιατί όπως έχω γράψει στον τίτλο, είμαι ανοικτός για οποιαδήποτε πρόταση.

Δεν είμαι ειδήμων. Την γνώμη μου πάντα θα σας πω. Έχω τον πόρλεξ δεύτερο μύλο που έγινε ο μόνος που έχω τώρα. Ιαπωνικός 0 κατακράτηση, από ποιότητα άλλεσης τίποτα το ιδιαίτερο. Αλλά...Υπάρχει και το αλλά. 10 μανιβελιές το γραμμάριο σύνολο 150 τα 15. Και μετά από αυτό 280 δολάρια + τους φόρους που μάλλον θα σου βάλει το τελωνείο για χειροκίνητο; Προτιμότερο να καθαρίζω τον graef (με τον πολυ χρονοβόρο καθαρισμό του) κάθε 4 μέρες παρά τόσες μανιβελιές :red: Για τον χειροκίνητο η κάρτα, όχι για σας :lol:
Γνώμη μου πάντα
Έχοντας στην κατοχή μου έναν Macap mc5,δυο anfim caimano!εχοντας δουλέψει με Mythos 1 και ditting kr804 σε δοκιμές σύγκρισης με comandante mk3 έχω πάρει παρά πολύ ωραία αποτελέσματα(έχω δοκιμάσει σε καλαθάκια vst,σε ims,σε white eagle,σε La Pavoni pre millennium),χρησιμοποιώ για το σπίτι μου μόνον αυτόν!υπαρχει βιντεάκια με τον coffee you tuber Chris baca που λέει ότι θα πετάξω τον porlex γιατί κουράστηκα με τους χειροκίνητους μύλους και μετά από τρία χρόνια αυτοαναιρείται κάνοντας δοκιμές στο επαγγελματικό του σεταπ σε μια strada av,εμένα αυτό με έπεισε να τον αγοράσω ,σαν κάτοχος είμαι πολύ ευχαριστημένος σε όλους τους τομείς συμπεριλαμβανομένου και της εξυπηρέτησης(είχε σπάσει το καπάκι από δικό μου λάθος,μου έστειλαν δωρεάν από Γερμανία καινούργια μανιβέλα με καπάκι),οκ το μόνο μειονέκτημα για εμένα είναι στεπεντ,αλλά με ένα update που έκανα σε redclix,τα βήματα έγιναν ανά 15 microns,μια χαρά για οποιοδήποτε brew!

Απάντηση