Σύγκριση Compak Κ10-Kinu M47-Jolly

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Σύγκριση Compak Κ10-Kinu M47-Jolly

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Νοέμ 27, 2018 12:41 am

Ψάχνοντας για μύλο είχα την τύχη να έχω 3 καταπληκτικούς μύλους ταυτόχρονα στο σπίτι μου.. 2 με κωνικά και έναν με επίπεδα(Jolly) μαχαίρια. Όλοι είναι σε άριστη λειτουργική κατάσταση απ'όσο γνωρίζω και μπορώ να κρίνω οπότε τους χρησιμοποίησα για κάμποσες μέρες τον καθένα προκειμένου να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για το ποιος θα είναι ο αντικαταστάτης του Fred και για τον αν αξίζει ή όχι να αποχωριστώ τον Kinu τον οποίο και έχω ενάμιση χρόνο τώρα. Ο Kinu λοιπόν θα αποτελέσει το μύλο αναφοράς μιας και από αυτόν έχω συνηθίσει να πίνω καφέ! Ξεκινάμε:

Mazzer Super Jolly:
Δανεικός άπο μέλος το οποίο ευχαριστώ πολύ, ήταν ο πρώτος μύλος με επίπεδα μαχαίρια που μπήκε σπίτι μου. Με δυσκόλεψε κάπως να βρω το σωστό range καθώς η παραμικρή αλλαγή στη ρύθμιση του κολάρου άλλαζε την εκχύλιση κατά 10δες δεύτερα. Με εντυπωσίασε το γεγονός πως με την πρώτη κατάφερα να πάρω και τα 19γρ καφέ που έριξα μετά από σκούπισμα με πινέλο,purge, ξανά σκούπισμα και καμμιά 10αρια γυρίσματα του doser. Πάραυτα, 19γρ αυτούσια! Χρόνος άλεσης μεγαλύτερος απ'ότι περίμενα αλλά λίγο με ένοιαξε καθότι μαθημένος στη μανιβέλα. Ομολογώ οτι είχα τη ρουτίνα αυτή πιο μπελαλίδικη στο μυαλό μου. Εκεί που εξεπλάγην ήταν όταν συνειδητοποίησα πως πρακτικά πιάνει τον ίδιο χώρο με τον Lelit στον παγκο. Βλέπετε, ο Lelit έχει το διακόπτη On/Off στο πίσω μέρος όπως και η baby, οπότε θες τουλάχιστον 10 πόντους free από τα αριστερά του για να φτάνεις το διακόπτη. Αυτοί οι πόντοι είναι ακριβώς η διαφορά του στο μέγεθος με τον Jolly ο οποίος έχει τον τεράστιο διακόπτη του μπροστά μπροστά, εύκολα προσβάσιμο.
Στο φλιτζάνι τώρα, ο καφές ήταν σαφέστατα διαφορετικός. Πραγματικά λιγότερες οξύτητες και κάποιος πιο "μπερδεμένες" γεύσεις. Σίγουρα όχι χειρότερο, αλλά διαφορετικό! Στο δικό μου γούστο έλειψαν οι οξύτητες, η γυναίκα μου όμως ξετρελάθηκε! Δοκίμασα διάφορες αναλογίες, με αντίστοιχα πάντα αποτελέσματα.
WeChat Image_20181127003545.jpg
Κ10
Βλέποντας έναν Κ10 στις αγγελίες σε αρκετά καλή τιμή σκέφτηκα να κάνω το πείραμα και να τον πάρω σπίτι. Με το που τον τοποθέτησα στον πάγκο ήξερα πως δε γίνεται να μείνει... Είναι ΤΕ-ΡΑ-ΣΤΙΟΣ.
WeChat Image_20181127003642.jpg
Όχι απαραίτητα καλό για σπίτι... Η ρουτίνα είναι ίδια με του Jolly αλλά πιο χρονοβόρα. Θέλει περισσότερο σκούπισμα και τουλάχιστον 3 purges για να σταματήσει να βγαίνει καφές. Πάραυτα δεν έχασα ποτέ περισσότερο από 0.2γρ αλλά με αρκετή προσπάθεια. Η ρύθμιση είναι αρκετά πιο εύκολη εδώ με το κολάρο να χρειάζεται πιο μεγάλες κινήσεις και άρα να μπορείς να παίξεις πιο εύκολα με τους χρόνους. Η επαναληψιμότητα σε χρόνους είναι απόλυτη και η όποια διαφοροποίηση είναι σίγουρα λόγω κατανομής.
Ο πρώτος καφές που έφτιαξα μου έδωσε 30γρ σε 1:08. Τον δοκίμασα και εντυπωσιάστηκα.... Δεν περίμενα σε τόσο μεγάλη εκχύλιση να πιώ τέτοιο καφέ..Φυσικά ήταν ο ίδιος κόκκος αλλά στο γούστο μου όλα ήταν πιο ωραία. Πιο διακριτές γεύσεις, full οξύτητες!Μετά από ρύθμιση για να έχω πιο "φυσιολογικές" χρονικά εκχυλίσεις ήρθε η μεγάλη έκπληξη. Ο καφές ήταν πολύ γνώριμος. Ίσως στα σημεία καλύτερος, αλλά σε γενικές γραμμές πολύ κοντά στον Kinu. Απελπιστικά κοντά θα έλεγα. Ίσως με τόσο καλό μύλο να έφτασα τα όρια της baby? Μπορεί!
Να σημειώσω επίσης πως από λάθος μου είχα ξεμείνει από φρέσκο καφέ και όλες οι δοκιμές έγιναν με καφέ 2μήνου περίπου.Περιμένω να έρθει στις μέρες ενα batch από cup10.

Συμπέρασμα:
Αρχικά καταλήγω στα κωνικά μαχαίρια. Όχι οτί θα πιώ τσάι άμα μου σερβίρεις καφέ από επίπεδα, αλλά στην καθημερινότητα μου προτιμώ κωνικά. Παιχνίδια του μυαλού? Ίσως...
Για αυτό που είμαι σίγουρος είναι πως ο Kinu θα μείνει στην κουζίνα μου αρκετό καιρό. Η διαδικασία άλεσης σε commercial μύλο παίρνει σίγουρα περισσότερο απο τα περίπου 30" χειροκίνητης άλεσης και τούμπας του δοχείου στο pf. Η ποιότητα άλεσης του έχει λίγα να ζηλέψει από τον γιγαντιαίο Κ10, τουλάχιστον όσο μπορεί να κρίνει ο δικός μου ουρανίσκος. Και οι 2 έχουν την παραξενιά τους(πινέλα ο ένας, μανιβέλα ο άλλος) οπότε διαλέγεις μαζοχισμό και παίρνεις!
Θα ξανακάνω δοκιμές με πιο φρέσκο καφέ και αν δω κάτι πολυ διαφορετικό θα ενημερώσω!

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Σύγκριση Compak Κ10-Kinu M47-Jolly

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Νοέμ 27, 2018 8:37 am

Γεράσιμε πολύ ωραία η παρουσίαση...
Ευχαριστούμε!!

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σύγκριση Compak Κ10-Kinu M47-Jolly

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Νοέμ 27, 2018 2:50 pm

Ευχαριστώ κι εγώ! Αν είχες κι εμπειρία από Sette, για να μην πω και Niche Zero, θα με είχες καλύψει... σχεδόν :lol:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Σύγκριση Compak Κ10-Kinu M47-Jolly

Δημοσίευση από buddy » Τετ Νοέμ 28, 2018 6:50 pm

Gaggia BC έγραψε:
Τρί Νοέμ 27, 2018 12:41 am
καταλήγω στα κωνικά μαχαίρια.
Μια παρατηρηση αν μου επιτρεπεις.
Η συγκριση conical/flat που εκανες ειναι ανιση και αδικη.
Συγκρινεις μια εκ των κορυφαιων αλεση σε κωνικα (Κ10) με μια πολυ μετρια/entry level αλεση σε επιπεδα (jolly).
Για να στο πω απο την αναποδη, ειναι σαν να συγκρινεις εναν mytho με εναν ascaso με κωνικα.
Η δικαιη συγκριση conical/flat με σωστα συμπερασματα, ειναι να συγκρινεις εναν Κ10 με εναν mytho.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Σύγκριση Compak Κ10-Kinu M47-Jolly

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Νοέμ 28, 2018 11:59 pm

Οντως δεν το συνυπολογισα αυτο... Εχεις δικιο. Ειναι τελειως αλλη κατηγορια. Εχει κανεις κανα ΕΚ43 για να συγκρινουμε?? :lick:
Περα απο την πλακα, η αληθεια ειναι οτι σε περιποιημενο coffee island που εχω πιει και απο mytho και απο EK43 ειχα εντυπωσιαστει... Αυτο σιγουρα δε συνεβη με τον jolly

Απάντηση