Χειροκίνητος μυλος...? (Αναποφάσιστη ακόμα)

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Χειροκίνητος μυλος...? (Αναποφάσιστη ακόμα)

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Νοέμ 17, 2018 8:31 pm

Μ έχει φάει η αναζήτηση εδώ και λίγο καιρό...θέλω να πάρω μύλο μέχρι τα Χριστούγεννα.
Θέλω να ταιριάζει με τη la pavoni (εξ ου και σκέφτομαι για kinu ή pharos χειροκινητους). Αλλά δεν έχω αποκλείσει και τον ηλεκτρικό.
Θέλω να μην πιάνει πολύ χώρο. Θα κόβει εσπρέσσο μόνο (θ αφήσω τον παλιό για τον φίλτρου αποκλειστικά).
Όσοι βλέπω και μ αρέσουν είναι κάτι θηρία...
Έχετε να μου προτείνετε κάτι μαζεμένο?
Θέλω να τον κρατήσω , θ αργήσω να πάω για αναβάθμιση μετά απ' αυτόν.
Μπάτζετ μέχρι 700 πάνω κάτω.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Χειροκίνητος μυλος...? (Αναποφάσιστη ακόμα)

Δημοσίευση από ioannisz » Σάβ Νοέμ 17, 2018 11:19 pm

Ποιά La Pavoni έχεις ακριβώς?
Το αν θα πάρεις χειροκίνητο μπορείς να το απαντήσεις μόνο εσύ. Μπορείς κάθε μέρα με το άγχος και την πίεση χρόνου που βιώνουμε να έχεις σαν κύριο μύλο έναν χειροκίνητο?
Μην βιαστείς να απαντήσεις γιατί πρέπει να δοκιμάσεις πόσο δύναμη θέλει ο pharos (δεν το περίμενα όταν τον δοκίμασα).
Μετά είναι η κατακράτηση σε έναν ηλεκτρικό, που για τα λεφτά σου ναι μεν θα βρεις (να μην έχει), αλλά η ποιότητα άλεσης θα είναι ίδια με άλλους που υποφέρουν από αυτή?
Σε μεταχειρισμένο το σκέφτεσαι?
Υπάρχουν εδώ συζητήσεις που δίνουν πολλή καλή εικόνα για πολλά μηχανάκια.
Και αυτός ο niche zero δείχνει πολύ καλός, αλλά είναι νέος στο χώρο και πραγματικά το σκέφτεσαι. Αλλά είναι μικρός με μεγάλα κωνικά μαχαίρια και καλή άλεση χωρίς κατακράτηση!!! Και λες είναι δυνατόν??? Εδώ το κυνήγι για το τέλειο μύλο που είναι και σε ανεκτή τιμή, καλά κρατεί.
Ίσως δεν υπάρχει άνθρωπος που να έχει δώσει αυτά τα λεφτά και να μην έχει συμβιβαστεί με κάποιο από τα μειονεκτήματά που μπορεί να έχει. Δεν λέω ότι δεν θα είναι ευχαριστημένος ...
Με λίγα λόγια, δυστυχώς ακόμα και σε αυτό το σεβαστό ποσό που θέλεις να δώσεις θα βρεις μειονεκτήματα. Το θέμα είναι να βάλεις τις προτεραιότητες σου με μια σειρά και σίγουρα θα επιστρέψουμε εδώ όλοι να σου πούμε την άποψή μας.
Βάλε λοιπόν σε μια σειρά τα εξής : μέγεθος μύλου, είδος μαχαιριών, κατακράτηση, ποιότητα άλεσης, θόρυβος, αξιοπιστία, μηχανή που θα τον ταιριάξεις (έστω και μελλοντικά) ...
Δώσε λοιπόν παραπάνω data
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Χειροκίνητος μυλος...? (Αναποφάσιστη ακόμα)

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Νοέμ 17, 2018 11:45 pm

Λοιπόν..
Δεν έχω αποκλείσει τη λύση του μεταχειρισμένου ανειναι να βρω κάτι σε καλή κατάσταση καλύτερο απ ο,τι θα έπαιρνα σε καινούριο.
La pavoni professional , τη μιλένιουμ . Αυτήν θα την κρατήσω (ίσως δοκιμάσω κανένα mod αργότερα ..να βάλω pid πχ).
Μάζευα για μηχανή (έλεγα να πάρω μια λελιτ Βικτώρια ) αλλά τώρα σκέφτομαι να τα δωσω σε μύλο και (αν βρω κάποιον που να μπορεί να το κάνει γτ εγώ δεν ) ίσως να έκανα καμία μετατροπή στη gaggia baby (ναι ναι να βάλω κάνα pid που έχω φαγωθεί ..).

Το μόνο που θα θελα από το μύλο είναι να καθαρίζεται εύκολα (για αυτό και σκέφτηκα τον kinu )...γενικά Μ αρέσει να μπορείς να ανοίξεις κάτι τελείως.
Πέρα απαυτο λοιπόν...θέλω ν αλεθει σωστά και πιο δύσκολους καφέδες (ο graef μπούκωνει που κ που) και τα υπόλοιπα δε με νοιάζουν..δλδ ο θόρυβος δεν νοιάζει καθόλου, καφέ πίνουμε πολύ οπότε ουτε single dosing με νοιαζει..
Κωνικα η επίπεδα μαχαίρια δεν ξέρω (γευστικά ) τη διαφορά οπότε δεν έχω άποψη.
Το niche που λες τον είδα και φαίνεται να συνδυάζει ο,τι μπορεί να ζητά ενας οικιακός μύλος ... Τον βάζω στα υπόψιν.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Χειροκίνητος μυλος...? (Αναποφάσιστη ακόμα)

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Νοέμ 17, 2018 11:47 pm

Α! Και θέλω να έχει στάδια αλλά δεν Μ ενδιαφέρει να αλλάζω εύκολα γιατί θα κόβει μόνο κενά είδος καφέ (εσπρέσσο )

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Χειροκίνητος μυλος...? (Αναποφάσιστη ακόμα)

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Νοέμ 17, 2018 11:49 pm

Α! Και Γιάννη ...
Ευχαριστώ για την συμβουλή της pavoni ....
Είναι πανέμορφη

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χειροκίνητος μυλος...? (Αναποφάσιστη ακόμα)

Δημοσίευση από todoornot » Κυρ Νοέμ 18, 2018 1:05 am

Αναστασία, στη θέση σου θα ξεχνούσα τον pharos. Εξαιρετικός στο φλιτζάνι, αλλά υπάρχουν αμέτρητες αναφορές από άντρες για το πόσο δύσκολος είναι στη χρήση. Εκτός αν μπορείς να τον μετατρέψεις σε μηχανοκίνητο όπως είχε παρουσιάσει σε μια εντυπωσιακή υλοποίηση ένας φίλος εδώ. Αντίθετα ο m68 έχει υποβοήθηση, ενώ σύμφωνα με όλες τις αναφορές δεν χρειάζεται να κάνεις ευθυγράμμιση στους kinu (σε αντίθεση με pharos), ενώ και για τον m47 δεν υπάρχουν αναφορές για δυσκολία - πάντως πέφτουν μακριά από το όριό σου, ο ένας εκτός, ο άλλος εντός, ποιον kinu έχεις υπόψη αλήθεια;

Συμφωνώ και επαυξάνω για τον προβληματισμό του Γιάννη αναφορικά με το αν θες να έχεις χειροκίνητο ως κύριο - εσύ κρίνεις αλλά επειδή το έχω ζήσει - με πιο απλό μύλο βέβαια, πρέπει να το σκεφτείς καλά. Ιδανικά πριν αποφασίσεις θα έπρεπε να μπορούσες να τους τεστάρεις αναφορικά με τη δύναμη που χρειάζεται, αλλά άντε να τους βρεις. Κι όταν λέω για δύναμη δεν εννοώ απλά να μπορείς - αλλά να μπορείς κάθε μέρα χωρίς να σου δημιουργηθεί πρόβλημα.

Για ηλεκτρικό, βάζοντας ως όρο το no retention, θα βρισκόμουν στο δίλημμα sette ή zero. Λογικά ο zero θα είναι καλύτερος στο φλιτζάνι, αλλά θα ήθελα πάρα πολύ να διαβάσω για μια απευθείας σύγκριση γεύσης μεταξύ τους που ακόμα δεν έχω δει. Στο λογικό και κοινό ερώτημα περί αξιοπιστίας του zero, σκέφτομαι πόσο χειρότερη του sette να είναι; Από την άλλη όμως η baratza ξέρεις πως ότι και να γίνει σε καλύπτει. Ο zero; Ποντάρεις ότι αν σου κάτσει η στραβή, με την κατάλληλη ...διαμαρτυρία, τώρα που είναι και φρέσκος, θα σε καλύψει επίσης; (Φάνηκε ότι με τρώει το χέρι για τον zero ή μπα; :a030: )

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Χειροκίνητος μυλος...? (Αναποφάσιστη ακόμα)

Δημοσίευση από Nimrodel » Κυρ Νοέμ 18, 2018 10:41 am

Τον m68 σκεφτόμουν (το ξέρω ότι πέφτω λίγο εκτός ...αλλά μου άρεσε).
Νά σου πω ότι φαίνεται ότι σε τρώει για τον niche Χαχαχαχαχα..
Για κάποιο λόγο ο sette δεν με ψήνει ...
Πάντως με προβληματισατε οφείλω να ομολογήσω...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Χειροκίνητος μυλος...? (Αναποφάσιστη ακόμα)

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Νοέμ 18, 2018 2:26 pm

Ο Pharos θέλει δύναμη και στήριζη οπότε την απάντηση την δίνεις μόνη σου.
Οι La Pavoni δεν θέλουν εξαιρετικά ψιλό κόψιμο οπότε κόβεις και με ένα porlex όπως θα δεις πολλές φορές στο YouTube.
Για καλό ηλεκτρικό σε καινούργιο βρίσκεις mazzer mini για Κ10 δεν σε φτάνουν.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Χειροκίνητος μυλος...? (Αναποφάσιστη ακόμα)

Δημοσίευση από cosini » Κυρ Νοέμ 18, 2018 6:23 pm

Nimrodel έγραψε:
Σάβ Νοέμ 17, 2018 8:31 pm
Μ έχει φάει η αναζήτηση εδώ και λίγο καιρό...θέλω να πάρω μύλο μέχρι τα Χριστούγεννα.
Θέλω να ταιριάζει με τη la pavoni (εξ ου και σκέφτομαι για kinu ή pharos χειροκινητους). Αλλά δεν έχω αποκλείσει και τον ηλεκτρικό.
Θέλω να μην πιάνει πολύ χώρο. Θα κόβει εσπρέσσο μόνο (θ αφήσω τον παλιό για τον φίλτρου αποκλειστικά).
Όσοι βλέπω και μ αρέσουν είναι κάτι θηρία...
Έχετε να μου προτείνετε κάτι μαζεμένο?
Θέλω να τον κρατήσω , θ αργήσω να πάω για αναβάθμιση μετά απ' αυτόν.
Μπάτζετ μέχρι 700 πάνω κάτω.
Εδώ 2 φωτό για να καταλάβεις τον όγκο σε σχεση με την μηχανή σου.
PHOTO_20181118_181104.jpg
1
PHOTO_20181118_181134.jpg
2

Δεν ξέρω τους λόγους βέβαια που δέν σε ψήνει αλλά ,μπορείς και απο εδώ να πάρεις απαντήσεις σε τυχόν απορίες σου ...
viewtopic.php?f=6&t=5571
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Χειροκίνητος μυλος...? (Αναποφάσιστη ακόμα)

Δημοσίευση από Gaggia BC » Κυρ Νοέμ 18, 2018 9:02 pm

Μιας και είμαι χρήστης χειροκίνητου (Kinu M47) ενάμιση χρόνο τώρα θα σου δώσω και το δικό μου feedback. Έχοντας και ενα hario για σύγκριση θα σου πω πως ο Kinu ειναι παρα πολυ πιο εύκολος στην άλεση ΑΛΛΑ, αν ο κόκκος είναι πολύ σκληρός(πολύ light roasts) παραμένει αρκετά δύσκολο. Όχι αδύνατο να αλεστεί, αλλά σημαντικά δυσκολότερο. Στα κλασσικά special(i)ty blends είναι πανεύκολος. Αυτά από έναν άντρα 75 κιλών (77 σε γιορτές) για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης. Αν μπορείς να πάρεις τον Μ68 με την υποβοήθηση θα είσαι κομπλέ, δεδομένου πάντα ότι δε σε πειράζει να δαπανάς 1' για άλεση και τράμπα στο portafilter. Αυτό που με ξενέρωσε στον Μ68 είναι οτι έγινε παλαβή ανατιμολόγηση και από 660€ πήγε κοντά 1000€! Πάραυτα σαν εταιρεία έχουν δείξει την αξία τους(καλό after sales, φοβερή ποιότητα).
Για το niche zero, ενώ υπάρχει πολυ καλό feedback, είναι αρκετά νωρίς για να δείξει την αξιοπιστία του.

Απάντηση