Επιλογή Μύλου (702, 802 ή PL043MMI)

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Christg
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Φεβ 14, 2017 10:44 am
Μηχανή:: Saeco Poemia 8423/11
Μύλος:: Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Bridge, Cup10
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Μύλου (702, 802 ή PL043MMI)

Δημοσίευση από Christg » Παρ Νοέμ 09, 2018 4:08 pm

Έχω προβληματιστεί και ενώ ψάχνω και παράλληλα διαβάζω και τις γνώμες σας ίσως και να κάνω το βήμα για τον Lelit. Κάποιος που την έχει ή πιθανόν να ξέρει, έχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία στο καθάρισμα; Έχει μεγάλη κατακράτηση καφέ; και τέλος ποια είναι η χώρα κατασκευής του;

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Επιλογή Μύλου (702, 802 ή PL043MMI)

Δημοσίευση από Jousis » Σάβ Νοέμ 10, 2018 5:16 pm

Να ρωτήσω, παιζεις με pressurised basket;

Σε αυτήν την περίπτωση, νομίζω το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ίδιο και με τους 3 μύλους. Ίσως κάποιος ποιο έμπειρος να έχει άλλη άποψη βέβαια.
Όμως αν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να αλλάξεις καλάθι ή μηχανή στο μέλλον, ο μύλος θα δείξει τα δόντια του. Δεν θα πάνε χαμένα τα λεφτά σου.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Επιλογή Μύλου (702, 802 ή PL043MMI)

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Νοέμ 10, 2018 9:26 pm

Christg έγραψε:
Παρ Νοέμ 09, 2018 4:08 pm
Έχω προβληματιστεί και ενώ ψάχνω και παράλληλα διαβάζω και τις γνώμες σας ίσως και να κάνω το βήμα για τον Lelit. Κάποιος που την έχει ή πιθανόν να ξέρει, έχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία στο καθάρισμα; Έχει μεγάλη κατακράτηση καφέ; και τέλος ποια είναι η χώρα κατασκευής του;
για καθάρισμα δε θέλω να το σκέφτομαι και όλο το αναβάλλω, πρέπει να τα λύσεις όλα ή αρκετά...ίσως με χρήση καθαριστικών τύπου Grindz καλύτερα...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Επιλογή Μύλου (702, 802 ή PL043MMI)

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Νοέμ 29, 2018 7:06 pm

Μου ειχε διαφύγει το θεμα και μπορω να σου λυσω πολλες αποριες για τον Fred μιας και τον εχω 3 χρονια και πλεον τον εχω κανει και βιδες καμμια 10αρια φορές.
Σε ποιοτητα αλεσης ειναι αρκετα καλος για τα χρηματα του και πραγματικα το stepless ειναι απαραιτητη προυποθεση για espresso. Με μικρομετρικη ρυθμιση παιζεις στα δευτερολεπτα της εκχυλισης(το θες). Εγω εχω την εκδοση με timer η οποια για καποιο αδικαιολογητο λογο κοστιζει 100€ παραπανω! Αν η τιμη που εχεις ειναι με timer, μην το σκεφτεσαι. Τρομερη ευκολια.
Για να αποκτησεις προσβαση στα μαχαιρια για πλήρες καθαρισμα πρεπει κυριολεκτικα να.λυσεις ολο το μυλο.
Νομιζω η εκδοση χωρις timer(με το πλαστικο κολαρο να φαινεται) σου δινει αμεση προσβαση ομως.Στα κακα του τωρα, μετα απο 3 χρονια χαλασε το μοτερ. Μπορει να ειναι μεμονωμενο γεγονος, μπορει να τον ζορισα με πολυ light ψημενους καφεδες.
Οτι απορια εχεις, ειμαι στη διαθεση σου

Edit: ειδα οτι ειναι η εκδοση χωρις timer, αρα ο καθαρισμος πρεπει να ειναι ευκολος

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Επιλογή Μύλου (702, 802 ή PL043MMI)

Δημοσίευση από wowthodoris » Κυρ Μαρ 31, 2019 6:16 am

Μια ερώτηση , ανάμεσα στους παραπάνω μύλος και στον Pharos 1 , τι θα διαλέγατε ? Μου φαίνεται ακριβός για χειροκίνητος. Προς το παρόν κ εγω έναν hario έχω, δεν με πειράζει η κούραση

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Επιλογή Μύλου (702, 802 ή PL043MMI)

Δημοσίευση από BasilTh » Κυρ Μαρ 31, 2019 1:35 pm

Pharos 1 ? . Πού τον βρήκες , είναι και τελείως άβολος .

Πάντως αν αντέχουν τα μπράτσα σου , με έναν Pharos 2 , θα έχεις έναν φορητό K10 , single dosing και χωρίς παρακράτηση .
Ο Hario από πλευράς δυσκολίας , είναι παιδικό παιχνίδι . Θα εκπλαγείς από το πόσο σκληρός είναι ο Pharos .

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Επιλογή Μύλου (702, 802 ή PL043MMI)

Δημοσίευση από wowthodoris » Δευ Απρ 01, 2019 7:37 am

Ο Pharos 1.1 υπάρχει σελίδα της εταιρείας, στα 250 δολάρια + ΦΠΑ+ μεταφορικά ( βέβαια το τελωνείο είναι άλλο θέμα). Κ ο Pharos 2 έχεις 350, ενώ το kit για μετατροπή του 1 σε 2 στα 55 δολάρια.
Όσο αφορά την κούραση, επειδή βλέπω ότι ο Κ10 πάει ένα χιλιάρικο, δεν ξέρω αν αντέχουν τα μπράτσα μου, αλλά αν μιλάμε για τέτοια ποιότητα θα τα κάνω να αντέξουν χαχα
http://www.oehandgrinders.com/OE-Pharos ... _p_79.html

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Επιλογή Μύλου (702, 802 ή PL043MMI)

Δημοσίευση από BasilTh » Δευ Απρ 01, 2019 2:36 pm

Αν και νομίζω ότι είμαστε off topic .

Νόμιζα ότι αναφέρεσαι σε μτχ .

Το κόστος Pharos 1 + upgrade kit ( 270 Ευρώ ) σύν τα έξοδα που περιγράφεις ίσως ξεπεράσει την τιμή του Pharos 2 .
Η ποιότητα άλεσης είναι κορυφαία , αυτό είναι αδιαμφισβήτητο και ρυθμίζοντάς τον , μπορείς να είσαι σίγουρος ότι έχεις έναν απόλυτα ευθυγραμμισμένο μύλο .

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Επιλογή Μύλου (702, 802 ή PL043MMI)

Δημοσίευση από wowthodoris » Δευ Απρ 01, 2019 9:46 pm

Ευχαριστω πολυ :oneup:

panagiotis
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 16, 2019 11:00 am
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Lelit pl043mmi
Οι καφέδες μου:: New York, buondi, dimello

Re: Επιλογή Μύλου (702, 802 ή PL043MMI)

Δημοσίευση από panagiotis » Κυρ Μάιος 17, 2020 3:54 pm

Gaggia BC έγραψε:
Πέμ Νοέμ 29, 2018 7:06 pm
Μου ειχε διαφύγει το θεμα και μπορω να σου λυσω πολλες αποριες για τον Fred μιας και τον εχω 3 χρονια και πλεον τον εχω κανει και βιδες καμμια 10αρια φορές.
Σε ποιοτητα αλεσης ειναι αρκετα καλος για τα χρηματα του και πραγματικα το stepless ειναι απαραιτητη προυποθεση για espresso. Με μικρομετρικη ρυθμιση παιζεις στα δευτερολεπτα της εκχυλισης(το θες). Εγω εχω την εκδοση με timer η οποια για καποιο αδικαιολογητο λογο κοστιζει 100€ παραπανω! Αν η τιμη που εχεις ειναι με timer, μην το σκεφτεσαι. Τρομερη ευκολια.
Για να αποκτησεις προσβαση στα μαχαιρια για πλήρες καθαρισμα πρεπει κυριολεκτικα να.λυσεις ολο το μυλο.
Νομιζω η εκδοση χωρις timer(με το πλαστικο κολαρο να φαινεται) σου δινει αμεση προσβαση ομως.Στα κακα του τωρα, μετα απο 3 χρονια χαλασε το μοτερ. Μπορει να ειναι μεμονωμενο γεγονος, μπορει να τον ζορισα με πολυ light ψημενους καφεδες.
Οτι απορια εχεις, ειμαι στη διαθεση σου

Edit: ειδα οτι ειναι η εκδοση χωρις timer, αρα ο καθαρισμος πρεπει να ειναι ευκολος
Φίλε μου επειδή έχω τον ίδιο μύλο; έχεις κάποια βίντεο υπόψιν σου για το πως μπορω να λύσω-καθαρίσω τον μύλο; σκέφτηκα να αρχίσω να ξεβιδβνω σιγά σιγά τις βίδες αλλά με προβλημάτισε μήπως μετά θέλει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση για να κόβω σωστά τον καφέ όπως πριν...

Απάντηση