Μύλος για stovetop bialetti ???

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
giannisleon

Μύλος για stovetop bialetti ???

Δημοσίευση από giannisleon » Δευ Σεπ 20, 2010 11:21 am

Καλήσπέρα και απο εμένα στους λάτρεις του espresso που πραγματικά ειναι μια απόλαυση για κάθε ώρα της ημέρας...
Είμαι κάτοχος 2 stovetop bialetti kai 2 moka express, γιατί ειμαι απο εκείνους που πιστεύουν πως έναςαπολιτάνικος γνήσιος καφές που πίνει η πλειονότητα των Ιταλών στα σπίτια τους παρασκευάζεται ακόμα από τις μακινέτες...
Θα ήθελα να με βοηθήσετε για την αγορά ενός μύλου που να κόβει τον καφέ για τις μακινέτες και μόνο για αυτές...
δεν με ενδιαφέρει αν είναι χειροκίνητος η ηλεκτρικός ή να έχει χιλιάδες ρυθμίσεις καθώς θα τον χρησιμοποιώ μόνο για bialetti, καθώς με περιορίζει και το θέμα το οικονομικό....δύσκολοι καιροί βλέπετε...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μύλος για stovetop bialetti ???

Δημοσίευση από Alex_Under » Δευ Σεπ 20, 2010 11:55 am

Επειδή όπως λες είναι και δύσκολοι οι καιροί, θα σου πρότεινα να μην πάρεις μύλο. Δεν χρειάζεται για τα μπρίκια. Μπορείς να παίρνεις συσκευασμένο καφέ (o Lavazza qualita rosa ακούω είναι δημοφιλής για τέτοια χρήση) ή να στον κόβουν στο καφεκοπτείο.

Εκτός αν θες ναναι φρεσκοκομμένος και να τον παίρνεις εσύ σε κόκκους, οπότε, άποψή μου είναι (για μπρίκι πάντα μιλώντας) ότι και με 25€ για ένα μύλο με λεπίδες, κάνεις δουλειά. Εφόσον δεν υπάρχει tamping στο μπίκι δεν μας ενδιαφέρει και τόσο το consistency του κοψίμματος. Δεν έχει δηλαδή και τόσο σημασία αν έχεις τέλεια ομοιόμορφο κόψιμο.

Για μύλο-επένδυση που να κρατήσει και για περίπτωση που πάρεις κανονική μηχανή, είναι εντελώς άλλο κεφάλαιο.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

giannisleon

Re: Μύλος για stovetop bialetti ???

Δημοσίευση από giannisleon » Δευ Σεπ 20, 2010 12:03 pm

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση !!
¨Οπως είπες προτιμώ τον φρεσκοαλεσμένο καφέ γιατί έχει να προσθέσει περισσότερα αρώματα απο αυτόν που παίρνω απο το σούπερ μάρκετ...
Παρεπιπτόντως ο lavazza rossa είναι ο πιό γευστικός στο μπρίκι απο τους υπόλοιπους...
Να προτιμήσω έναν χειροκίνητο απο το ebay ή κάποιον ηλεκτρικό απο εδώ??

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μύλος για stovetop bialetti ???

Δημοσίευση από Alex_Under » Δευ Σεπ 20, 2010 12:18 pm

Προσωπικά δεν συμπάθησα ποτέ τους χειροκίνητους.
Αν πας σε λύση που σου προτείνω, με λεπίδες, βρίσκεις ΠΑΝΤΟΥ. σε όλα τα μαγαζιά ηλεκτρικών (Mediamarkt, Κωτσόβολος ακόμα και στο Carrefour)
Και μοιάζουν με αυτό
http://brain.pan.e-merchant.com/5/2/005 ... 567425.jpg
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μύλος για stovetop bialetti ???

Δημοσίευση από psycho » Δευ Σεπ 20, 2010 3:27 pm

μπορείς να πάς και σε κάτι επώνυμο και πιο ίσως πιο αξιόπιστο, απο hario. Μπορεί να φέρνει και το ταφ αλλά δέν είμαι σίγουρος...

http://shop.squaremilecoffee.com/produc ... nd-grinder

tziz

Re: Μύλος για stovetop bialetti ???

Δημοσίευση από tziz » Δευ Σεπ 20, 2010 3:32 pm

Γεια σας και απο μένα..... Έχω αγοράσει κι εγώ πρόσφατα stovetop της bialetti (brikka elite) και ήθελα να κανω κι εγω αυτην την ερώτηση αλλά με πρόλαβες giannisleon :D . Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω επίσης: ποια είναι τα κριτήρια αγοράς ενός μύλου? Τι πρέπει να γνωρίζω γενικά για την αγορά του (σκάλες, λεπίδες κτλπ).

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μύλος για stovetop bialetti ???

Δημοσίευση από Christos » Δευ Σεπ 20, 2010 4:45 pm

Εγώ θα πήγαινα γι αυτόν συγκεκριμένα
http://shop.squaremilecoffee.com/produc ... nd-grinder

ή για Gaggia MM εάν υπήρχε καμιά προσφορά από κανένα Saturn ή MM με τιμή γύρω στα 80 ευρώ.
http://www.gaggia.com/macchine-da-caffe ... ee-Grinder

με την λογική μιας μελλοντικής χρήσης για espresso, καλύτερου ελέγχου του κοψίματος αναφορικά με το μέγεθος, και καλύτερης ομοιογένειας στον αλεσμένο καφέ. Τα δύο τελευταία ίσως μην είναι τόσο σημαντικοί παράγοντες στην περιπτωση του stovetop αλλά πιστεύω θα συμβάλουν έστω και λίγο στην παρασκευή καλύτερου γευστικά καφέ.

Update: Μου διέφυγε η απάντηση του Νίκου παραπάνω. Άρα δύο ψήφοι για τον skerton.
tziz έγραψε:Γεια σας και απο μένα..... Έχω αγοράσει κι εγώ πρόσφατα stovetop της bialetti (brikka elite) και ήθελα να κανω κι εγω αυτην την ερώτηση αλλά με πρόλαβες giannisleon :D . Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω επίσης: ποια είναι τα κριτήρια αγοράς ενός μύλου? Τι πρέπει να γνωρίζω γενικά για την αγορά του (σκάλες, λεπίδες κτλπ).
Δεν κατάλαβα εάν εννοείς μύλοι για stovetop που είναι και το θέμα ή οι μύλοι καφέ γενικότερα, οπότε:
Γενικά ένας καλός μύλος καφέ έχει πλάκες μεταλλικές ή κεραμικές, οριζόντιες (δίσκοι) ή κωνικές με σχεδίαση τέτοια ώστε να συνθλίβεται ο κόκκος καφέ αντί να κόβεται όπως συμβαίνει με τους φτηνούς με τα μαχαίρια τύπου λεπίδας.
Όσο μεγαλύτερη είναι η επιφάνεια των πλακών τόσο καλύτερη η απόδοση που έχει ο μύλος και η αντοχή του στον χρόνο.
Ο μύλος πρέπει να κόβει πολύ ψιλά, που απαιτείται για τον espresso, να δίνει ομοιογενές κόψιμο, να μην θερμαίνει υπερβολικά των καφέ από την τριβή και να έχει καλή διαβάθμιση στις ρυθμίσεις κοψίματος. Όσο πιο πολλές τόσο το καλύτερο.
Να συγκρατεί ελάχιστη ποσότητα στους δίσκους τριβής καθώς επίσης και στην έξοδο του. Να μην μένει δηλαδή πολύς καφές στο εσωτερικό του που θα μπαγιατεύει.
Τέλος σημασία έχει όπως και σε όλα τα πράγματα η γενική ποιότητα κατασκευής του καθώς επίσης και το ποιός είναι ο κατασκευαστής του και η φήμη του τελευταίου στην αγορά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Μύλος για stovetop bialetti ???

Δημοσίευση από dalas » Δευ Σεπ 20, 2010 6:58 pm

Christos έγραψε:
tziz έγραψε:Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω επίσης: ποια είναι τα κριτήρια αγοράς ενός μύλου? Τι πρέπει να γνωρίζω γενικά για την αγορά του (σκάλες, λεπίδες κτλπ).
Γενικά ένας καλός μύλος καφέ έχει πλάκες μεταλλικές ή κεραμικές, οριζόντιες (δίσκοι) ή κωνικές με σχεδίαση τέτοια ώστε να συνθλίβεται ο κόκκος καφέ αντί να κόβεται όπως συμβαίνει με τους φτηνούς με τα μαχαίρια τύπου λεπίδας.
Όσο μεγαλύτερη είναι η επιφάνεια των πλακών τόσο καλύτερη η απόδοση που έχει ο μύλος και η αντοχή του στον χρόνο.
Ο μύλος πρέπει να κόβει πολύ ψιλά, που απαιτείται για τον espresso, να δίνει ομοιογενές κόψιμο, να μην θερμαίνει υπερβολικά των καφέ από την τριβή και να έχει καλή διαβάθμιση στις ρυθμίσεις κοψίματος. Όσο πιο πολλές τόσο το καλύτερο.
Να συγκρατεί ελάχιστη ποσότητα στους δίσκους τριβής καθώς επίσης και στην έξοδο του. Να μην μένει δηλαδή πολύς καφές στο εσωτερικό του που θα μπαγιατεύει.
Τέλος σημασία έχει όπως και σε όλα τα πράγματα η γενική ποιότητα κατασκευής του καθώς επίσης και το ποιός είναι ο κατασκευαστής του και η φήμη του τελευταίου στην αγορά.
Καλύτερη επιγραμματική απάντηση από αυτή μάλλον δεν θα μπορούσα να δώσω. Συγχαρητήρια Χρήστο! :oneup:
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

giannisleon

Re: Μύλος για stovetop bialetti ???

Δημοσίευση από giannisleon » Τρί Σεπ 21, 2010 9:13 am

Πάντως εγώ προσανατολίζομαι στην ιδέα ενός χειροκείνητου δίσκου σαν αυτόν που λές Χρήστο ,γιατι
πιστεύω πως το αργό χειροκίνητο κόψιμο που κάνει αυτός ο μύλος μέσω της αργής σύνθλιψης, είναι ο ιδανικός τρόπος να "ξεζουμίσεις " τον καφέ και να πάρεις ότι έχει να δώσει απο αρώματα ο καφές...
Στο μόνο που έχω "ένσταση " είναι η αντοχή του στο χρόνο!!
Διαβάζοντας σε διάφορα forum διαπίστωσα πως μετά απο καθημερινή χρήση μετά απο ένα χρονο αρχίζουν και "ρετάρουν"
τα εξαρτήματά τους καθώς τρώγωνται τα δακτυλίδια τους ,και ιδικά αυτα που είναι απο τεφλόν...
Μήπως κανείς έχει να προτείνει κάποιον χειροκίνητο μύλο απο προσωπική εμπειρία???
Ευχαριστώ!!!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μύλος για stovetop bialetti ???

Δημοσίευση από Christos » Τρί Σεπ 21, 2010 9:48 am

Αυτός ο μύλος λειτούργησε/εί μετά από δεκαετίες. Αλλά είναι αγορά από ebay και εννοείται ότι πέρα από την δοκιμή δεν τον χρησιμοποιώ καθημερινά.
viewtopic.php?f=6&t=306#p3169
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση