Compak Ε10 on demand

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Compak Ε10 on demand

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Φεβ 24, 2018 10:38 pm

Τρέχω σαν παλαβή, και ούτε να 'ενημερώσω' για σημαντικά θέματα δε προλαβαίνω...
... Λοιπόν, εν ολίγοις, τις προάλλες άνοιξα κανονικά το μύλο για αναλυτικό καθάρισμα με σκούπα/βούρτσάκι κλπ. Πρώτα έβαλα puly grindz (κρυστάλλους), και μετά ξεκίνησα το χειροκίνητο καθαρισμό.

Τα ευχάριστα;; No τούνελ!! Όπως το είχα φανταστεί, και το είχα αναφέρει εδώ (με επιφύλαξη όπως θυμάστε, καθώς σκεφτόμουν ότι ίσως να μη στέκει ο έστω και λιγάκι 'διαφορετικός σχεδιασμός' στον σκελετό Κ10, από τον Ε10) δεν υπάρχει το θέμα της γνωστής ποσότητας κατακράτησης του Κ10, λόγω doser και τούνελ. Ό,τι κατακρατά ο μύλος εδώ, είναι αυτό που κρατάνε κλασικά τα μαχαίρια στο "χώρο" τους.

Ο καθαρισμός ήταν πολύ εύκολος και γρήγορος. Πιο πολύ ώρα για να είμαι ειλικρινής μου πήρε στο τέλος να βιδώσω το κολάρο με ενδιάμεση τη βίδα/τρύπα ασφαλείας. :P Δε μπορούσα να βρω το κενό! Χαχα

Λοιπόν, και μερικές φωτογραφίες παραθέτω:
Συνημμένα
Έξοδος Καφέ.jpg
Δεν υπάρχει ενδιάμεσο τούνελ. Κατευθείαν αρχίζει η "κατηφορική" έξοδος, το μήκος της οποίας είναι λίγο μεγαλύτερο από τον μέσο (δάχτυλο) του χεριού μου. Εκεί δηλαδή που βλέπουμε το άνοιγμα-παραθυράκι στη φωτογραφία στην αρχή της εξόδου, εκεί αρχίζει ο χώρος των μαχαιριών.
Μαχαίρια μετά τον Καθαρισμό 2.jpg
Μαχαίρια μετά τον Καθαρισμό.jpg
Μαχαίρια μετά από 4,5 Kg άλεσης 2.jpg
Αν και εσκεμμένα καθυστερούσα τον καθαρισμό του μύλου (2 μήνες) και ανέμενα ότι ο καφές θα έβγαινε 'δύσκολα' από τα μαχαίρια λόγω χρονικού διαστήματος, εντούτοις δεν ήθελε καν πίεση με το βουρτσάκι. Δεν ήταν ξηρός σαν "κρούστα". Καθαρίστηκαν πολύ εύκολα!
Μαχαίρια μετά από 4,5 Kg άλεσης.jpg
Περίμενα περισσότερο καφέ 'κολλημένο' στα μαχαίρια. Πρέπει να έβγαλα στο καθάρισμα συνολικά γύρω στα 10gr. Για σχεδόν 5kg αλεσμένο, είναι μια χαρά.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak Ε10 on demand

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Φεβ 25, 2018 11:19 am

Σταυριανα καλημερα.
Ευκαιρια τωρα που τον καθαρισες να μετρησεις τη παρακρατηση.Πετα μεσα 20γρ να δουμε ποσο θα σου βγαλει στο καλαθι.
Παντως απο τη πρωτη σου φωτο εκει που αρχιζει η τσουληθρα, φαινεται να υπαρχει ενα κενο πισω, γιατι κρυβει το μισο παραθυρακι.Αλλιως δεν θα επρεπε να φαινοταν ολοκληρο?
Δες και εδω http://www.compakgrinders.com/docs/E10_ ... D_M_EN.pdf στο manual του Ε10 στη σελιδα 32 και καντο zoom, φαινεται ξεκαθαρα οτι υπαρχει ενα μικρο οριζοντιο τουνελ, ιδιο με του Κ10 αλλα μικροτερο γιατι δεν εχει την προεκταση που εχει ο Κ10 εκει που βιδωνει το doser που λεγαμε την αλλη φορα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Compak Ε10 on demand

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Φεβ 25, 2018 11:26 am

Παιδιά ο Compak E10 on demand της Σταυριάνας θα γίνει δικό του αυτόνομο νήμα. Θα το αρχίσω από την δημοσίευση του καθαρισμού, εάν υπάρχει κάποια προηγούμενη δημοσίευση που πρέπει να συμπεριληφθεί θα σας παρακαλούσα να μου την υποδείξετε.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak Ε10 on demand

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Φεβ 25, 2018 1:41 pm

xristospet21 έγραψε:Σταυριανα καλημερα.
Ευκαιρια τωρα που τον καθαρισες να μετρησεις τη παρακρατηση.Πετα μεσα 20γρ να δουμε ποσο θα σου βγαλει στο καλαθι.
Παντως απο τη πρωτη σου φωτο εκει που αρχιζει η τσουληθρα, φαινεται να υπαρχει ενα κενο πισω, γιατι κρυβει το μισο παραθυρακι.Αλλιως δεν θα επρεπε να φαινοταν ολοκληρο?
Δες και εδω http://www.compakgrinders.com/docs/E10_ ... D_M_EN.pdf στο manual του Ε10 στη σελιδα 32 και καντο zoom, φαινεται ξεκαθαρα οτι υπαρχει ενα μικρο οριζοντιο τουνελ, ιδιο με του Κ10 αλλα μικροτερο γιατι δεν εχει την προεκταση που εχει ο Κ10 εκει που βιδωνει το doser που λεγαμε την αλλη φορα.
Και όμως, δεν υπάρχει τούνελ. Από τη φωτό του manual, φαίνεται ότι υπάρχει οριζόντιο μικρό τμήμα. Όταν τον άνοιξα δεν είδα κάτι τέτοιο. Η φωτό που ανέβασα, μάλλον δεν είναι αρκετά καλή/ευκρινής. Δε πειράζει, την επόμενη φορά, στο επόμενο καθάρισμα... Δεν υπάρχει κενό στο "παραθυράκι". Εκεί που βλέπεις το άνοιγμα, εκεί αρχίζει ο κυκλικός χώρος των μαχαιριών.Δηλαδή, μιλάμε για μια τσουλήθρα ~10cm, που απλά στην αρχή της δεν έχει την ίδια μεγάλη κλίση. Το μικρό 'οριζόντιο' κομμάτι που φαίνεται στη φωτό του manual, δεν υπάρχει όπως το φανταζόμουνα. Ε, τώρα, αν αυτό που απεικονίζεται είναι το μισό εκατοστό, ως φυσιολογική προέκταση που βιδώνει ο ηλεκτρονικός μηχανισμός, τότε ok. Απλά, μάλλον η φωτογραφία του manual, παραπλανά. Εμένα για παράδειγμα, με είχε μπερδέψει. Από τη μία σκεφτόμουν, ότι πρακτικά δε βλέπω κατακράτηση από δόση σε δόση, και γευστικά δεν έχω θέμα (που θεωρητικά θα είχα αν πχ είχα όντως 5gr μπαγιάτικα), αλλά από την άλλη η φωτογραφία στο εγχειρίδιο μου έδειχνε ότι μάλλον υπάρχει στο σκελετό ένα μικρό τούνελ ~3cm. Αυτό όμως, δεν υπάρχει.
Όπως είχα αναφέρει ξανά, αν βάλεις το δαχτυλάκι σου, ή ένα βουρτσάκι, φτάνεις σχεδόν στην αρχή της τσουλήθρας, και παίρνεις ~0.8gr. Άντε να υπάρχει άλλο μισό. Άντε 1gr βαριά βαριά. Παραπάνω δεν είναι.

Σχετικά με την Παρακράτηση στο χώρο των μαχαιριών, νομίζω είναι τα κλασικά αναμενόμενα στα 68άρια κωνικά του compak. Επειδή το τελευταίο καιρό τρέχω σε μόνιμη κατάσταση, δεν είχα το χρόνο να τσεκάρω με ακρίβεια και προσεκτικά πολλά πράγματα. Βιαζόμουν. Θυμάμαι όμως ότι έριξα στον καθαρό μύλο, 21gr και πήρα νομίζω 15gr. (?) Δεν είμαι σίγουρη... Πήρα 100% αρκετά λιγότερα, αλλά τώρα αν αυτά ήταν 3gr ή 5gr ή 8gr πχ, δε θυμάμαι... Πέρασε και μια εβδομάδα :P

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak Ε10 on demand

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Φεβ 25, 2018 2:54 pm

Mεσα στο χωρο των μαχαιριων, οταν ειναι τελειως καθαρος ο μυλος και αλεσεις για πρωτη φορα, κραταει 1,5γρ.
Αν αλεσεις κανα δυο φορες ακομα και γεμισουν οι εγκοπες - εσοχες με καφε, μετα κραταει λιγοτερο, περιπου 1γρ.
Αν δεν υπαρχει τουνελ, αποκλειεται να εβαλες 21γρ και να πηρες εξω 15γρ, σιγουρα θα ηταν παραπανω.
Αν κραταει 1γρ στη τσουληθρα και αλλο 1γρ πιο πισω που δεν φτανεις, θα πρεπει να σου βγαζει 17,5γρ.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak Ε10 on demand

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Φεβ 25, 2018 3:13 pm

Ίσως, τι να πω;; Δε θυμάμαι όπως έγραψα και προηγουμένως... :e014: Σίγουρα πήρα λιγότερο, αλλά πόσο λιγότερο... δεν είμαι καθόλου σίγουρη. Την επόμενη φορά, ελπίζω να έχω χρόνο, και να τσεκάρω πράγματα πιο λεπτομερώς. Στη φάση που άνοιξα τον μύλο, η αλήθεια είναι ότι το μόνο που σκεφτόμουν ήταν να τον καθαρίσω. Τελευταία στιγμή σκέφτηκα να τραβήξω και 4-5 φωτογραφίες για συγκριτικό. Οι οποίες φωτογραφίες, τώρα που τις βλέπω ξανά, δεν είναι και πολύ αντιπροσωπευτικές του τι 'θέλω' ουσιαστικά να δείξω. :(
Anyway, next time. Συγγνώμη μόνο που εν τέλει δε σας διαφώτισα... :a116:

Άβαταρ μέλους
xatziilias
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 9:41 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Vibiemme super 2b
Μύλος:: Compak E10 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasting Huky 500T
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Compak Ε10 on demand

Δημοσίευση από xatziilias » Δευ Μαρ 19, 2018 2:47 pm

Μετα από τρεις μηνες συμβιωσης με τον Ε10 εφτασε η ωρα για καθαρισμα και προπαντων
επιλυση των αποριων σχετικα με το θεμα της κατακρατησης.Ο μυλος εχει τον ιδιο κορμο
με τον Κ10,που σημαινει οτι υπαρχει οριζοντιο τμημα μηκους 2,5 εκατοστων περιπου από
την τρυπα εξοδου του χωρου αλεσης,μεχρι τον αγωγο εξοδου(τσουληθρα).
Μεσα στον χωρο αλεσης δεν μενουν καθολου υπολειμματα καφε,ουτε επανω στα μαχαιρια
εκτος από μια μικρη ποσοτητα που κρυσταλοποιειται στην κατω επιφανεια του σταθερου
μαχαιριου.Οση κατακρατηση υπαρχει είναι σε αυτό το οριζοντιο κομματι και είναι του
μεγεθους των 2,3 gr (περιμενα τουλαχιστον το διπλασιο). Ο μονος τροπος να παρουμε
αυτή την ποσοτητα είναι με φυσημα από επανω. Νομιζω το μπουκαλι που λεει
η Σταυριανα είναι καλυτερο από το poire που εχω φτιαξει.Τωρα που ειδα τι συμβαινει
μεσα στον μυλο κατι θα σκεφτω.
16032018098.jpg
16032018099.jpg

Απάντηση