Που βρίσκω Custom μικρό hopper για μύλο;

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Που βρίσκω Custom μικρό hopper για μύλο;

Δημοσίευση από nonickch » Παρ Ιαν 19, 2018 2:03 am

Έχω υποψίες ότι το single dosing που κάνω στον Fiorenzato F4e μου προκαλεί θέμα με την ποιότητα άλεσης (κάτι πάει στραβά και δεν το έχω βρει ακόμη).
Έχω δεί σε φωτογραφίες στενούς διάφανους σωλήνες με ένα βαρίδιο (και tamper έχω δει) που τα χρησιμοποιούν αντί για hopper ώστε να έχεις πίεση με λίγο καφέ να κάθετε στον μύλο και να σε κοιτάει.

Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να βρώ; Άρχισα να ψάχνω στον γούγλη και δεν βγάζω άκρη.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Που βρίσκω Custom μικρό hopper για μύλο;

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Ιαν 19, 2018 10:55 am

Οι περισσότεροι flat έχουν θέματα με το single dosing κ το έντονο pop corning. O σχεδιασμός των μαχαιριών δεν βοηθάει, οι κόκκοι αρπάζονται και συνθλίβονται βίαια αντίθετα με τα κωνικά, όπου ο σχεδιασμός είναι διαφορετικός κ η βαρύτητα κάπως διευκολύνει τη διαδικασία.

Στην orphan espresso θα βρεις κάτι τέτοιο που κάνει για τους Compak, για τον δικό σου όμως πρέπει να τους ρωτήσεις.
Άλλες εναλλακτικές είναι να χρησιμοποιήσεις ένα παλιό τάμπερ και αν δεν σου χωράει να το πας σε ένα τόρνο να στο μικρύνουν. Άλλοι κόβουν με ένα dremel το hopper για να το κοντύνουν, αυτό φυσικά δεν έχει επιστροφή αν θες μετά να τον πουλήσεις.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Που βρίσκω Custom μικρό hopper για μύλο;

Δημοσίευση από buddy » Παρ Ιαν 19, 2018 1:45 pm

Παρε τον μυλο μαζι σου και πηγαινε σε ενα μηχανουργειο να τους πεις τι ακριβως θελεις να κανεις και θα σου φτιαξουν οτι θελεις ευκολα.
Σκοπος ειναι να πιεζει μεχρι και τον τελευταιο κοκκο και ολους με την ιδια δυναμη.
Εγω στον Κ10 εχω αυτο της orphan espresso.

Παλια που ειχα mazzer εβαζα tamper, αλλα εκανε τα πραγματα χειροτερα, γιατι ναι μεν δεν πετουσαν οι κοκκοι, αλλα ετσι οπως ηταν ο σχεδιασμος του λαιμου του μυλου, πιεζε μονο ενα μερος των κοκκων, δεν πηγαινε μεχρι τερμα και ετσι επαιρνες 2 αλεσεις σε μια.

Eνναλακτικα δουλευεις με μπολικο καφε στο hopper, αλλα με το μειονεκτημα οτι θα μπαγιατευει.Ακομα και οταν τελειωνεις να τον ξαναβαζεις στο σακουλακι, παλι νομιζω αυτο το καθημερινο μπες - βγες θα αλλοιωνει τον καφε.
Σε αυτη τη περιπτωση παρε τηλ ή κανε μια αναζητηση στον doikas.gr μηπως εχει μικρο hopper που να ταιριαζει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Παρ Ιαν 19, 2018 1:56 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Που βρίσκω Custom μικρό hopper για μύλο;

Δημοσίευση από gsisr » Παρ Ιαν 19, 2018 1:46 pm

nonickch έγραψε:Έχω υποψίες ότι το single dosing που κάνω στον Fiorenzato F4e μου προκαλεί θέμα με την ποιότητα άλεσης (κάτι πάει στραβά και δεν το έχω βρει ακόμη).
Έχω δεί σε φωτογραφίες στενούς διάφανους σωλήνες με ένα βαρίδιο (και tamper έχω δει) που τα χρησιμοποιούν αντί για hopper ώστε να έχεις πίεση με λίγο καφέ να κάθετε στον μύλο και να σε κοιτάει.

Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να βρώ; Άρχισα να ψάχνω στον γούγλη και δεν βγάζω άκρη.
φίλε μου άρχισε να τον δουλεύεις με καφέ μέσα στο hopper. θα έχεις μία φύρα αλλά αλλάζει η ποιότητα άλεσης δραματικά. με mazzer major και Anfim Super Caimano συνέχεια έπαιζα με rdt και wdt και ζύγισμα κλπ. Απ όταν πήρα ένα eureka zenith electronic και τον δουλεύω με τουλάχιστον 100γρ στο χοπερ έχω βρει την υγειά μου. ούτε στατικός, ούτε wdt ούτε τίποτα. μόνο μείον η φύρα την οποία την αποθηκεύω και την κάνω γαλλικό!

Απάντηση