Αγορά μύλου (500-600€)

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από pagratios » Τρί Δεκ 19, 2017 3:08 pm

Καλησπέρα σε όλους,

μετά από σχεδόν 2 χρόνια εγκρίθηκε άδεια χώρου στον πάγκο της κουζίνας για μύλο από τους γονείς :lick: :lick: :lick:

Θα ήθελα την βοήθεια σας να μου προτείνετε σε αυτή την τιμή κάποιον. Δεν έχω σκεφτεί αν είναι καλύτερο flat or conical κάτι που από ότι έχω δει είναι δύσκολο να επιλέξει κανείς αν δεν έχει χρησιμοποιήσει αρκετά και τους 2 τύπους.
Σκέφτομαι για ondemand χωρίς doser και να μπορεί να λειτουργήσει αν του βάλουμε 20γρ, δλδ να μην θέλει γεμάτο hopper.

Θα προτιμούσα από Ελλάδα εκτός αν υπάρχει κάτι αξιόλογο σε κάποια από τα site που έχω δει να προτείνετε

Μερικές επιλογές που έχω δει
http://www.barista.gr/el/baratza-sette- ... s-alesis-3
http://www.barista.gr/el/eureka-mignon- ... s-aleshs-2
http://www.barista.gr/el/eureka-zenith-club-e-2

nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από nonickch » Τρί Δεκ 19, 2017 5:18 pm

Σημείωση: ΔΕΝ ξέρω πάρα πολλά από το σπορ, αλλά πέρασα τους τελευταίους 4 μήνες με το ίδιο ερώτημα (αλλά κάπως μικρότερο budger, μέχρι ~500 κοιτούσα).

Υπόθεση 1η: Ο μύλος είναι για espresso.
Υπόθεση 2η: Θέλεις ότι καλύτερο μέχρι 600 (δηλαδή όλοι θα σου λένε λύσεις κοντά στα 600 γιατί ψιλουπάρχει το "ότι δίνεις παίρνεις") και όχι κάποιο performance/cost="X"ε
Υπόθεση 3η: Θέλεις ηλεκτρικό
Υπόθεση 4η: Δεν σε ενδιαφέρει το οπτικό κομμάτι.

Βάση της υπόθεσης 2 ("μέχρι 600") η Eureka mignon πάει περίπατο γιατί άν και φαίνεται πολύ καλή για τα λεφτά της, είναι πολύ ποιο χαμηλά από το budget σου.
Όσον αφορά την sette, και εγώ σκεφτόμουν αρχικά για baratza αλλά αφού άρχισα να διαβάζω μου κόπηκε η όρεξη. Και σε αυτό το forum και σε άλλα έχει ιστορίες φρίκης και marketing. Tl;dr;: Θα ζείς με τον φόβο ότι θα σου μείνει στο χέρι ανα πάσα στιγμή, είναι εύκολη στη χρήση και έχει καλό performance/cost.

Οι Eurekes μια χάρα μου είχαν φανεί ποιο παλιά. Κοίτα και τις Ceado σε αυτά τα λεφτά.
Αν όμως κοιτάξεις δεύτερο χέρι ξαφνικά έχεις πρόσβαση στην Zenith 65E και την κοντόχοντρη ceado. Απλά κοιτά σε ξένα forum

Επίσης κοίτα/διάβασε για την Fiorenzato F4e και την F64E. 450&600 έχoυν στο elektros.it είναι doserless electronic. Αν και μπορώ να πω ότι το electronic κομμάτι μου βγαίνει ώς τώρα εντελώς αχρείαστο μιάς και κάνω dosing/weighing τους κόκκους.
Σημείωση η F64E είναι συνήθως πάνω απο 600.

Παίρνεις 2ο χέρι;
Γιατί από δεύτερο χέρι μπορείς να πάρεις πολλά με 600. Με πρώτο χέρι είσαι αρκετά ποιο περιορισμένος.
2ο χέρι απο μαγαζί (εισαγωγέα ή καφεερι) στην Eλλάδα δεν θα πρότεινα να κοιτάξεις, οι έλληνες καφετζήδες είναι μαμελούκοι και φαντάζομαι δεν είσαι από τους ελάχιστους ανθρώπους που μπορείς να μυριστείς το πρόβλημα του grinder απο μακρυά.
Σε αυτό το φόρουμ όμως θα βρείς καλές λύσεις, απλώς τα πωλητήρια είναι πολύ ποιο λίγα από ότι θα είναι στα αντίστοιχα ξένα (εγώ κοιτούσα στο coffeeforums.co.uk). Επίσης οι ξένοι δίνουν πολύ μικρότερη αξία οπότε και οι τιμές που ζητάνε είναι συνήθως αρκετά ποιο μικρές (nooma*: ~10-20%).
Επίσης αυτό είναι ένα παιχνίδι υπομονής. Αν δεν βιάζεσαι τότε σίγουρα θα βρεις κάτι πολύ ενδιαφέρον.


[*] Number Out Of My Ass

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από pagratios » Τετ Δεκ 20, 2017 2:06 am

Ευχαριστώ Γιώργο για την μίνι ανάλυση που έκανες. Πραγματικά παρέλειψα μερικά πράγματα γιατί στο δικό μου μυαλό ήταν δεδομένα :OOPS:
Όντως για ηλεκτρικό μύλο για εσπρέσο ενδιαφέρομαι, όντως ότι καλύτερο στην τιμή που αυτή και το οπτικό είναι κάτι το οποίο δεν με ενδιαφέρει.

Για δευτερο χέρι με τρομάζει και πράγματι ακόμα και αν μου έδιναν μύλο με πρόβλημα δεν παίζει να το καταλάβαινα πριν να είναι αργά θα κοιτάξω και τις προτάσεις που έκανες

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από harryv » Τετ Δεκ 20, 2017 8:45 am

Καλημέρα φίλε μου.
Εγώ θα τη πω τη μ..... κι εσύ μέτρα την όπως θες.
Ότι και να πάρεις σε αυτά τα λεφτά, πάντοτε θα υπάρχει η σκέψη αναβάθμισης. Οπότε αφού περίμενες τόσο, κάνε το σκατό σου παξιμάδι για κανά χρόνο ακόμη και πάρε τον :
https://www.elektros.it/gr/en/coffee_gr ... burrs.html
ή πέσε στα πόδια του κ. Τάρταρη μπας και σου δώσει το δικό του μεταχειρισμένο.
Αλλιώς τον Zenith όχι τον club, αλλά τον 65Ε. Θα τον βρεις στο μέγιστο του budget σου με λίγη διαπραγμάτευση.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Δεκ 20, 2017 11:18 am

Διαφωνώ με την άποψη του Χάρη οτι η πρότασή του είναι μ@λ@κια... πιστεύω ότι είναι η πιο σοφή! :geek:

Όλοι αυτοί οι μύλοι που κοιτάς είναι στην ίδια κατηγορία σε επίπεδα άλεσης. Ελάχιστες διαφορές που δεν θα καταλάβεις στο φλιτζάνι, είτε από κάποιο μικρό Eureka, είτε Sette, είτε ακόμα και στον λίγο μεγαλύτερο Fiorenzato. Αν το budget δεν παίρνει αύξηση, πρέπει να βάλεις κάτω τα πλεονεκτήματα κ μειονεκτήματα του καθενός κ με τη δική σου κρίση να δεις προς τα που γέρνει η ζυγαριά. Για μένα η ζυγαριά έγειρε προς τον Sette γιατί υπερτερεί έναντι των άλλων στα γνωστά σημεία. Τον έχω κοντά 2 μήνες κ λειτουργεί σαν ρολόι. Σίγουρα στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω τις ιστορίες του αμαρτωλού παρελθόντος, αλλά οι σκέψεις αυτές φθίνουν όταν έχεις μια σοβαρή εταιρεία που ανταποκρίνεται στα προβλήματα κ μια επίσης σοβαρή αντιπροσωπεία που είναι δίπλα σου. Η ποιότητα της άλεσης είναι εξαιρετική, τα φλυτζάνια είναι γευστικότατα, αλλά εν γνώσει μου δεν περιμένω να αποδώσει όπως ένας E10. Αν θελήσω το κάτι παραπάνω ενδεχομένως να κινηθώ σε ένα δεύτερο μεγάλο χειροκίνητο κωνικό.

Αν έχεις γευστικές ανησυχίες κ κυνηγάς την τοπ ποιότητα θα πας σε μεγάλο Eureka 75αρι, Mazzer (flat) ή K10, Mola ή τον πιο φθηνό χειροκίνητο Kinu m68 (conical)... θα τα σκάσεις μια φορά, αλλά θα είσαι ήσυχος οτι έχεις κλείσει από θέμα μύλος.

Από την άλλη η αναμονή μπορεί και να λειτουργήσει υπέρ σου, βρισκόμαστε σε μια εποχή που παρουσιάζονται συνεχώς νέες προτάσεις, ο μεγάλος Kinu στο άμεσο μέλλον θα γίνει ηλεκτρικός κ ο Niche φαίνεται να τα πηγαίνει καλά.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Δεκ 20, 2017 11:38 am

Διαφωνώ με την επιλογη του να αγοράσω (για πρώτο?) κατευθείαν εναν πολυ ακριβό μύλο-κι εξηγούμαι:
κάθε επιλογη μύλου έχει και κάποιους συμβιβασμούς, ο μικρος μυλος δεν αλέθει καλά , ο μεσαίος δεν ειναι φθηνός και υπάρχουν πολλες καλύτερες επιλογές , ο ακριβός αλέθει πολύ καλά αλλα είναι τεράστιος/έχει μεγαλη κατακράτηση για οικιακή χρήση κτλ.Αν δεν ξεκινησεις απο χαμηλά για να αποκτήσεις την απαραίτητη εμπειρία α)δεν ξέρεις τι ειναι αυτό που ψάχνεις σε ενα μύλο για να το βρείς στην επόμενη επιλογή σου β)δεν μπορείς να εκτιμήσεις αυτο που προσφέρει ο καλος μύλος γιατι δεν εχεις δει το χειροτερο ,ούτε ξέρεις ποιο ειναι το καλύτερο

Αντε και αγόρασες το γομαρι με τα 75αρια μαχαίρια ,μπορείς να καταλάβεις για ποιο λόγο θα βάλεις στην κουζίνα σου ενα ΦΑΡΟ (που δεν φωτίζει αλλα αλέθει) και τι διαφορά κάνει στη γεύση?Θα είναι συνειδητή επιλογή γνωρίζοντας τα μειονεκτήματα του ή θα τον εχεις πάρει επειδή διαβασες οτι αλέθει καλά ,αλλά δεν γνωρίζεις με τι θα βρεθείς αντιμέτωπος?Μήπως μετα απο καιρό βαρεθείς να παλεύεις με την κατακράτηση και πουλήσεις το θηρίο με την καλή άλεση για να πάρεις εναν μύλο με μέτρια άλεση αλλα τεράστια ευκολία ? (sette)

Προσωπικό συμπέρασμα:αγοράζεις με βάση το ότι μπορεί η τσέπη σου χωρίς να πονέσεις και με βάση τα θέλω σου και τα ξέρω σου τη στιγμή της αγοράς.Αν αργότερα αλλάξει κάτι απο τα θέλω/μπορώ τότε προχωράς πουλώντας το μέτριο για να πας στο καλύτερο.Δεν ξεκινάμε για αυτοκινητο αγοράζοντας BMW Μ3 γιατι αργα ή γρηγορα θα βρεθούμε αντιμέτωποι με τα ''προβλήματα'' που θα προκύψουν.Εκτός αν έχουμε την ανάλογη τσέπη.....

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Δεκ 20, 2017 12:47 pm

Ότι επίπεδα μαχαίρια και να πάρει κανείς σε αυτή την κατηγορία στο καφέ λίγο καλύτερο, λίγο χειρότερο θα είναι από τον SJ.
Συνήθως χειρότερο.
Την μεγάλη διαφορά στη γεύση μόνο μεγάλα κωνικά μαχαίρια την κάνουν και με το ανάλογο κόστος φυσικά.
Τώρα για χώρο, όγκο, ομορφιά μέσα στη κουζίνα του κάθε μύλου είναι περί ορέξεως...

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από phoinix_gr » Τετ Δεκ 20, 2017 3:52 pm

Πραγματικά θα ήθελα να γίνει κάποια στιγμή κάποιο αντικειμενικό επιστημονικό Α/Β testing, με amature/χομπίστες χρήστες σαν εμας.

Με σταθερές τις υπόλοιπες μεταβλητές , όπως:

- Χρήστης
- Γραμμαρια Καφε
- Καφες
- Μηχανη
- Θερμοκρασια εκχυλησης
- Χρόνος εκχυλησης
κτλ κτλ

Tο μόνο που να αλλάζει ειναι ο μύλος. Ενας των 50, 100, 500,1000, 5000 ευρώ

Το μονο που βλέπεις ειναι 5 καφέδες απο τον εκαστοτε μυλο, και βαθμολογείς αυτο που πινεις, χωρίς να ξέρεις απο που προέρχεται.
Θα ηθελα να δω πραγματικά τα αποτελέσματα απο τέτοιου είδους test.

Εχω δεί παρόμοιο Α/Β testing εχει γίνει σε κιθάρες, 100 Ευρω squier VS 4000 Eυρω Custom Shop Fender, και η squire να βγαίνει νικήτρια.

Αυτο που θέλω να πω, είναι μήπως η ψυχολογία παίζει τον μεγαλύτερο ρολο, τοσο που επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα γεύσης. Αυθυποβολή.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Δεκ 20, 2017 5:42 pm

phoinix_gr έγραψε:[...]
Αυτο που θέλω να πω, είναι μήπως η ψυχολογία παίζει τον μεγαλύτερο ρολο, τοσο που επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα γεύσης. Αυθυποβολή.
Ξεκάθαρα όχι! Και για να το καταλάβει κάποιος αυτό, πρέπει να έχει εμπειρία από τις κατηγορίες που προ ανέφερες. Αν δεν έχει, ουσιαστικά δεν έχει δει ποτέ του τι φλιτζάνι μπορεί να του δώσει ένας μύλος high end, άρα δεν είναι σε θέση να αξιολογήσει τελικά το "πόσο καλό/σωστό/ξεκάθαρο/ποιοτικό" κλπ είναι το προφίλ του εκάστοτε καφέ, που βγήκε ( αν βγήκε) στο φλιτζάνι του. Έχοντας δοκιμάσει/δουλέψει μύλους από 40€ (χειροκίνητος), 250, 400 , 1000+, σου λέω πως placebo effect δεν υπάρχει σε αυτό το εύρος. Τώρα από τα 2000 στα 5000, μπορεί και να υπάρχει (δε ξέρω). Αλλά ο μύλος των 100€, με τον μύλο των 1500€, έχουν απόσταση Ερμή-Πλούτωνα...

Σίγουρα στα πολύ μεγάλα ποσά, όπου τα μαχαίρια/μηχανισμοί πάνω κάτω είναι τα ίδια, μια διαφορά τιμής, δικαιολογείται και από την ευκολία που προσφέρει η χρήση ενός μύλου πχ, ή και από το design... Πολλά μπορούν να δουν τα μάτια σου με μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο. Έβλεπα τις προάλλες κάτι κατασκευές hand made με πολύτιμους λίθους(!) :a058: Γυάλιζε το σύμπαν. Καθρεφτίζεσαι στο μυλικό,χαχα :P

Anyway, τη θέση μου την εξέφρασα. Ας ακουστούν και άλλες απόψεις.

*Υ.Γ : Σχετικά με τις κιθάρες, δε ξέρω , αλλά μου φαίνεται παράλογο μια taylor/gibson/takamine ... να υπολείπεται μιας κιθάρας του εργοστασίου με αγνώστης προελεύσεως ξύλου και τα συναφή. Σίγουρα, και εδώ, μια κιθαρα των 2000€ με μια των 5000€, δε γίνεται να παρουσιάζει τόσο μεγάλη διαφορά, όσο μια των 100 από μία των 1000€. Το gap κλείνει από ένα σημείο και έπειτα.

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από phoinix_gr » Τετ Δεκ 20, 2017 5:59 pm

Σε ευχαριστώ για την Απάντηση Σταυριανα.

Είναι αλήθεια, δεν έχω χειριστεί μυλο πανω από 100 Ευρώ, παρόλα αυτά έχω πιει πολύ ωραίους καφέδες απο μαγαζιά, με πολύ καλό εξοπλισμό.

Εχεις δίκιο, ισοπεδώνω λιγο το θεμα, εστιάζοντας μόνο στο τελικό αποτέλεσμα, μιας και ο μυλος μπορεί να προσφέρει και αλλα πράγματα, όπως ποιότητα υλικών, serviceability, αξια μεταπώλησης, εμφάνιση, ευκολία χρήσης κτλ κτλ

Παρόλα αυτά προσπαθώ να περάσω ενα point κανωντας το.

Πολλα τα ερωτήματα πρως απάντηση:

- Εισαι σίγουρη οτι σε τυφλό επιστημονικό τεστ, θα μπορούσες σε 10-20 επαναλήψεις, να αναγνωρίζεις καθε φορά τον εσπρέσο τον οποίο εχει παραχτεί απο καφε κομμένο απο τον μύλο των 1500 Ευρω, σε σχέση με των 100 Ευρω?
Χωρίς να εχεις δοκιμάσει απο πριν τον καφε τον οποίο παράγετε απο τον καθε μυλο(ετσι μπαίνεις στην διαδικασία ανθυποβολης, ο μύλος είναι 1500 ευρω, αρα εχει καλύτερο αποτέλεσμα ) .
- Έστω οτι οντως μπορείς, η απόσταση Ερμή-Πλούτωνα αξίζει 1400Ευρω?

Γενικα ο ανθρώπινος εγκέφαλος, εχει την τάση να δουλέψει κάπως ετσι. Γνωρίζοντας οτι κατι ειναι παρα πολυ καλο, να τάσσεται θετικός προς το πολύ καλο, πριν την actual δοκιμή.

Απάντηση