Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
bpel86
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιουν 03, 2013 12:52 am
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: DF64

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από bpel86 » Παρ Φεβ 26, 2021 10:31 pm

bpel86 έγραψε:
Δευ Φεβ 22, 2021 3:12 pm
Καλησπέρα! Έχω αυτή τη στιγμή έναν Fiorenzato F4e. Αξίζει η μετάβαση στο Sette 270 από πλευρά άλεσης και γεύσης? Ο λόγος που θα σκεφτόμουν την αλλαγή είναι κυρίως για την ευκολία που παρέχει ο Sette. Αλλά φοβάμαι μήπως αντί για αναβάθμιση καταλήξω σε υποβάθμιση του τελικού αποτελέσματος
Καμια βοήθεια - γνώμη;

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από thodoris5321 » Σάβ Φεβ 27, 2021 3:40 am

Δε τους έχω τους μύλους, fiorenzato δουλεύω στη δουλειά. Απ' ότι έχω ακούσει μάλλον σε υποβάθμιση θα καταλήξεις με τον sette, ειδικά αν πίνεις και φίλτρου.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Φεβ 27, 2021 8:01 am

Στο πρώτο ποστ του τόπικ θα βρείς σύγκριση του Sette με εναν Quamar αντιστοιχο με τον fiorenzato . Διάβασε το θα βοηθηθείς.

Το συμπέρασμα κατέληγε κάπως έτσι:
Η άλεση του Sette 270 δεν είναι και η καλύτερη.
Ειναι κακή?Δεν θα το έλεγα μιας και το γευστικό αποτέλεσμά του είναι παρόμοιο με του Quamar.Σίγουρα όμως δεν μιλάμε για high end μύλο.Μιλάμε για εναν μύλο ιδανικό για μέση οικιακή χρήση , με κατακράτηση κάτω απο 1γρ καφέ (ενω ο quamar έχει 3-4γρ) ,πανεύκολος στη χρήση ,γρήγορος και με ικανοποιητική αφράτη άλεση.

Αν θέλετε να πατάτε ενα κουμπί και να ξενοιάζετε ,ο sette 270w ειναι μονόδρομος!Αν ψάχνετε το κάτι παραπάνω απο το μύλο σας που θα κάνει τη διαφορά στο γευστικό αποτέλεσμα , τότε καλύτερα κοιτάξτε αλλού.

bpel86
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιουν 03, 2013 12:52 am
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: DF64

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από bpel86 » Σάβ Φεβ 27, 2021 11:13 am

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

naxos21
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2018 9:52 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Graef CM 702

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από naxos21 » Τρί Μαρ 09, 2021 11:16 am

Καλησπερα σε ολους. Ευτυχης κατοχος και γω του μυλου απο χθες. Θα ηθελα να ρωτησω, χρησιμοποιω καφε taresso και ειδα οτι για να παρω το αποτελεσμα που θελω σε χρονους εκχυλισης πρεπει να εχω το κοψιμο του μυλου στο 4c. Θεωρειτε οτι πρεπει να προσθεσω και αλλο μαχαιρακι? Επειδη σαν αρχικη ρυθμιση προτεινει το 9e.
Επισης στα 5 κοψιματα που εχω κανει μεχρι τωρα με 18γρ. ρυθμιση μου εχει βγαλει απο 17,6 - 17,8. Ειναι φυσιολογικο?

serqual
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιαν 21, 2020 2:25 pm
Όνομα: Σεραφείμ
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM Pid
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Τοποθεσία: Athens

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από serqual » Τρί Μαρ 09, 2021 11:46 am

μετά από καθαρισμό ή πρώτη χρήση, θέλει 1-2 κοψίματα και αμέσως μετά η παρακράτηση είναι μηδενική

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μαρ 11, 2021 10:23 am

Κωνσταντίνε η ιδανική ρύθμιση είναι αυτή που βγάζει το σωστό αποτέλεσμα για σένα. Οπότε, όταν θα είσαι κοντά στον μπούσουλα: άλεση, δοσολογία, χρόνος και κυρίως όταν όλα οδηγούν σε γεύση που σε ικανοποιεί, αυτή είναι η σωστή ρύθμιση!
Τα εγχειρίδια και οι γνώμες για τη ρύθμιση του μύλου είναι για να πειραματιστείς και μόνο, δεν υπάρχει "πρέπει".

Οι ροδέλες είναι μόνο για να δώσουν μεγαλύτερο περιθώριο στους δακτυλίους ρύθμισης. Αν δεν είσαι στο άκρο μην τους βάλεις.

naxos21
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2018 9:52 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Graef CM 702

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από naxos21 » Πέμ Μαρ 11, 2021 11:46 am

Luckees έγραψε:
Πέμ Μαρ 11, 2021 10:23 am
Κωνσταντίνε η ιδανική ρύθμιση είναι αυτή που βγάζει το σωστό αποτέλεσμα για σένα. Οπότε, όταν θα είσαι κοντά στον μπούσουλα: άλεση, δοσολογία, χρόνος και κυρίως όταν όλα οδηγούν σε γεύση που σε ικανοποιεί, αυτή είναι η σωστή ρύθμιση!
Τα εγχειρίδια και οι γνώμες για τη ρύθμιση του μύλου είναι για να πειραματιστείς και μόνο, δεν υπάρχει "πρέπει".

Οι ροδέλες είναι μόνο για να δώσουν μεγαλύτερο περιθώριο στους δακτυλίους ρύθμισης. Αν δεν είσαι στο άκρο μην τους βάλεις.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι στο 4 είμαι κομπλέ απλά παίζω λίγο με το micro. Οπότε για την ώρα δεν θα το πειράξω.

minaspit7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am
Όνομα: Μηνάς
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
Μύλος:: Baratza sette 270w
2ος Μύλος:: Kg79 modified
Οι καφέδες μου:: Cup10 Brazil, Cup10 Guatemala
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από minaspit7 » Σάβ Απρ 10, 2021 12:15 pm

barista.gr έγραψε:
Τρί Ιουν 09, 2020 6:16 pm
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ

Στους wi λύθηκαν όλα τα ηλεκτρολογικά και ηλεκτρονικά προβλήματα του μύλου που είχαν οι προηγούμενες εκδόσεις.

Στο gearbox το κεντρικό γρανάζι μετάδοσης είναι πλαστικό, ο λόγος είναι για να προστατεύει το μοτέρ σε περίπτωση που ο μύλος κολλήσει απο ξένο σώμα κατά την άλεση.

Κάθε φορά που γίνεται αυτό αλλά ο μύλος καταφέρνει να αλέσει ένα μικρό ξύλο ή μια μικρή πέτρα σίγουρα φθίνει την ζωή του γραναζιού.

Σε κάθε περίπτωση τις περισσότερες φορές προσπαθούμε και καλύπτουμε το γρανάζι εντός εγγύησης.

Επιπρόσθετα, η Baratza προσφάτως ανακοίνωσε δωρεάν αναβάθμιση του Gearbox και αναβάθμιση σε Wi σε όλους τους μύλους που πουλήθηκαν μέχρι και Νόεμβριο του 2019 και ας είναι και εκτός εγγύησης.

Η χρέωση των ανταλλακτικών είναι μηδενική, στους εκτός εγγύησης μύλους θα υπάρχει μια μικρή χρέωση για το κόστος εργασίας

Παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε μαζί μας για να προγραμματίσουμε τις συγκεκριμένες αναβαθμίσεις.

Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση

Με εκτίμηση

Βασίλης Τάρταρης
Εχω έναν μύλο sette 270w ο οποίος έχει αγοραστεί από το barista το 2018 αλλά δεν έχω την απόδειξη αγοράς, αλλά και από την κούτα φαίνεται να είναι από barista αγορασμένος. Μπορώ να τον στείλω για αναβάθμιση?

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από nkout » Δευ Απρ 12, 2021 5:49 pm

Θα εχουν αυτοι την αποδειξη στο αρχειο τους λογικα. Μιλα μαζι τους κ δωσε τους τον σειριακο αριθμο του μυλου

Απάντηση