Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
eastend7
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2020 11:36 am
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: Lelit PL41 plus pid
Μύλος:: Baratza sette 270

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από eastend7 » Σάβ Ιουν 13, 2020 11:38 pm

Καλησπέρα.

Δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί στο φόρουμ και για αυτό το λόγο θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Αγόρασα τον συγκεκριμένο μύλο (baratza sette 270)
Ο καφές που πίνω είναι tigrato taresso.

Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει όσον αφορά με τη ρύθμιση άλεσης θα ήμουν ιδιαιτέρως χαρούμενος🙂

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

user76
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2014 5:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από user76 » Τρί Ιουν 16, 2020 11:06 pm

Καλησπέρα σε όλους !
Χρησιμοποιώ 15 γραμμ. μπαγιάτικο καφέ για άλεση..Στον sete η χονδρή η ρύθμιση έχει φτάσει μέχρι το 3 τέρμα για να μου βγάλει 35 γραμμ. καφέ..στις οδηγίες του μύλου λέει ότι δεν πρέπει να πάει κάτω από το 3..ισχύει ?

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από cosini » Κυρ Ιούλ 05, 2020 12:30 pm

.
Καλημέρα σε όλη την παρέα .

Αυτές οι γραμμές γράφονται με μόνο σκοπό να τονίσουν την σπουδαιότητα του after sale support .

Ο μυλος BARAZZA SETTE 270W αγοραστηκε το 2016 απο την εδω αντιπροσωπεια και απο τοτε με καθημερινη χρηση 5 περιπου καφεδων δουλευει μεχρι και σημερα τελεια.

Η BARAZZA βγαζοντας το νεο μοντελο SETTE 270Wι εδωσε σε ολους τους χρηστες του παλαιοτερου SETTE 270W την δυνατοτητα (μεσω των αντιπροσωπων της) να πραγματοποιησουν αναβαθμιση σε SETTE 270Wi αλλαζοντας την προσοψη με το ηλεκτρονικο κυκλωμα και χωρις κοστος εφοσον εiναι μεσα στην εγγυηση η με συμβολικο κοστος εαν ειναι εκτος .

Τωρα επανερχεται παλι για αναβαθμιση στα μηχανικά μερη χωρις χρεωση για μυλους εντος εγγυησης η με συμβολικο κοστος (εργασια) γαι τους εκτος εγγυησης .

Αποτελεσμα μετα απο 4 χρονια εχοντας κανει τις αναβαθμισεις να εχω στον παγκο μου ενα μυλο σε κατασταση βιτρινας με αναβαθμισμενα ηλεκτρονικα και μηχανικα μερη και γνωριζοντας πως απο πισω υπαρχει μια εταιρια που νοιαζεται για τον καταναλωτη ακομη και 4 χρονια μετα την αγορα του προιοντος .

Αυτο δειχνει τουλαχιστον σε εμενα ποσο σημαντικο ειναι ο σεβασμος του κατασκευαστη προς τον αγοραστη , καθως και το ποσο σημαντικο
ειναι να υπαρχει αντιπροσωπεια στην Ελλαδα και σωστη υποστηριξη προς τους πελατες .

Ενα μεγαλο μπραβο στο BARISTA.gr για την αψογη εξυπηρετηση και επικοινωνια για οσες φορες χρειαστηκε .

Πραγματικα οι ανθρωποι νοιαζονται και δινουν λυσεις !!
:coffee:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιούλ 06, 2020 10:45 am

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του Δημήτρη, to barista αποτελείται από αξιόλογη ομάδα, η οποία προσωπικά μου έδωσε λύσεις όποτε την χρειάστηκα. Εξαιρετικοί επαγγελματίες στο χώρο του καφέ.

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από john21 » Παρ Ιούλ 10, 2020 3:45 pm

cosini έγραψε:
Κυρ Ιούλ 05, 2020 12:30 pm
.

Τωρα επανερχεται παλι για αναβαθμιση στα μηχανικά μερη χωρις χρεωση για μυλους εντος εγγυησης η με συμβολικο κοστος (εργασια) γαι τους εκτος εγγυησης .
:coffee:
Τι αναβάθμιση είναι αυτή στα μηχανικά μέρη;

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από cosini » Κυρ Ιούλ 12, 2020 9:06 pm

john21 έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 3:45 pm

Τι αναβάθμιση είναι αυτή στα μηχανικά μέρη;

Απο barista.gr :

Η Baratza προσφάτως ανακοίνωσε δωρεάν αναβάθμιση του Gearbox ( Στο gearbox το κεντρικό γρανάζι μετάδοσης είναι πλαστικό, ο λόγος είναι για να προστατεύει το μοτέρ σε περίπτωση που ο μύλος κολλήσει απο ξένο σώμα κατά την άλεση κάθε φορά που γίνεται αυτό αλλά ο μύλος καταφέρνει να αλέσει ένα μικρό ξύλο ή μια μικρή πέτρα σίγουρα φθίνει την ζωή του γραναζιού ) και αναβάθμιση σε Wi σε όλους τους μύλους που πουλήθηκαν μέχρι και Νόεμβριο του 2019 και ας είναι και εκτός εγγύησης.

Η χρέωση των ανταλλακτικών είναι μηδενική, στους εκτός εγγύησης μύλους θα υπάρχει μια μικρή χρέωση για το κόστος εργασίας

Παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε μαζί μας για να προγραμματίσουμε τις συγκεκριμένες αναβαθμίσεις.

Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση

Με εκτίμηση

Βασίλης Τάρταρης
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

xgrigoris
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 23, 2019 3:36 pm

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από xgrigoris » Δευ Ιούλ 13, 2020 2:37 pm

Καλησπέρα,
Πριν λίγες μέρες πήρα και εγώ τον 270 αλλά έχω το πρόβλημα με το στατικό ηλεκτρισμό με αποτέλεσμα να γεμίζει καφέ γύρω από τον μύλο. Καθαρισα τα μαχαίρια μήπως αλλάξει κάτι αλλά τίποτα . Η μόνη 'λυση' είναι λίγο νερό στους κόκκους πριν την άλεση. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος με άλλη λύση; Επίσης με άλλο καφέ υπάρχει περίπτωση να μην έχει στατικό;
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από john21 » Τετ Ιούλ 15, 2020 11:52 am

cosini έγραψε:
Κυρ Ιούλ 12, 2020 9:06 pm
john21 έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 3:45 pm

Τι αναβάθμιση είναι αυτή στα μηχανικά μέρη;

Απο barista.gr :

Η Baratza προσφάτως ανακοίνωσε δωρεάν αναβάθμιση του Gearbox ( Στο gearbox το κεντρικό γρανάζι μετάδοσης είναι πλαστικό, ο λόγος είναι για να προστατεύει το μοτέρ σε περίπτωση που ο μύλος κολλήσει απο ξένο σώμα κατά την άλεση κάθε φορά που γίνεται αυτό αλλά ο μύλος καταφέρνει να αλέσει ένα μικρό ξύλο ή μια μικρή πέτρα σίγουρα φθίνει την ζωή του γραναζιού ) και αναβάθμιση σε Wi σε όλους τους μύλους που πουλήθηκαν μέχρι και Νόεμβριο του 2019 και ας είναι και εκτός εγγύησης.

Η χρέωση των ανταλλακτικών είναι μηδενική, στους εκτός εγγύησης μύλους θα υπάρχει μια μικρή χρέωση για το κόστος εργασίας

Παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε μαζί μας για να προγραμματίσουμε τις συγκεκριμένες αναβαθμίσεις.

Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση

Με εκτίμηση

Βασίλης Τάρταρης
Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
Theo164
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 11:34 am
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Mazzer Major DR
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Επικοινωνία:

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Theo164 » Κυρ Ιούλ 19, 2020 9:56 am

xgrigoris έγραψε:
Δευ Ιούλ 13, 2020 2:37 pm
Καλησπέρα,
Πριν λίγες μέρες πήρα και εγώ τον 270 αλλά έχω το πρόβλημα με το στατικό ηλεκτρισμό με αποτέλεσμα να γεμίζει καφέ γύρω από τον μύλο. Καθαρισα τα μαχαίρια μήπως αλλάξει κάτι αλλά τίποτα . Η μόνη 'λυση' είναι λίγο νερό στους κόκκους πριν την άλεση. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος με άλλη λύση; Επίσης με άλλο καφέ υπάρχει περίπτωση να μην έχει στατικό;
Ευχαριστώ
Τον τελευταίο καιρό με τη ζέστη και το a\c που δουλεύει σχεδόν ασταμάτητα έχω δει ότι ίσως υπάρχει ελάχιστος στατικός αλλά όχι να γεμίζει ο μύλος αλεσμένο καφέ
Μια μικρή ποσότητα κολλάει περιμετρικά μέσα στο πλαστικό χωνί στην έξοδο του μύλου και κάποια στιγμή μετά από κάποιο τράνταγμα στον πάγκο η μόνος του πέφτει στο λαστιχένιο tray από κάτω

Ισως αν αλλάξεις καφέ να μειωθεί.
Παίζουν πολλά ρόλο, από ότι έχω δει στον major όσο ποιο dark roasted και μπαγιάτικος ο καφές π.χ. συσκευασμένος τόσο ποιο έντονος ο στατικός, παίζει ρόλο το περιβάλλον αν είναι ξηρό και ζεστό, η ταχύτητα με την οποία βγάζει ο μύλος τον αλεσμένο καφέ...

Έχω δοκιμάσει διάφορα κατά καιρούς η ποιο εύκολη και αποτελεσματική λύση είναι λίγο νερό στους κόκκους του καφέ.
Παλιά χρησιμοποιούσα ένα μικρό μπουκάλι με αντλία και τους ψέκαζα - ανακάτευα τώρα βρέχω την ουρά από ένα κουτάλι και ανακατεύω τους κόκκους του καφέ μερικές φορές πριν τους ρίξω στον major είναι ο ποιο απλός τρόπος και με το καλύτερο αποτέλεσμα

user76
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2014 5:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από user76 » Τετ Ιούλ 22, 2020 5:09 pm

Έχω πάει τέρμα ( στο 3 ) την χονδρή και την ψιλή την ρύθμιση του μύλου..Απ΄ότι λέει στις οδηγίες δεν μπορείς να πάς παρακάτω..Είναι όντως έτσι ;;
Βάζω 16 γραμμ. commercial καφέ..Αν έβαζα 15 γραμμ. όπως παλιά, θα έπρεπε να τον πάω στο 2..

Απάντηση