Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Ιουν 09, 2020 3:03 pm

Ο μύλος αν ειναι αγορασμένος απο Ελλάδα , ο εισαγωγέας barista.gr δίνει 2 χρόνια εγγύηση. Για το αν θα καλύψει τη βλάβη ή θα προφασιστεί οτι π.χ. άλεσες στραγάλια , ειναι άλλο θέμα.
Αν αγοράστηκε απο εξωτερικό η εγγύηση ήταν 1 χρόνος οπότε έπεξες κι έχασες.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Ιουν 09, 2020 4:08 pm

Παιδιά δεν είπα οτι ο barista μου αρνήθηκε κάτι, ηρεμήστε. :lick:
Δεν το έχω πει καν στους ανθρώπους γιατί δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ να τον πάω ακόμα.

Απλά το ανέφερα οτι κι εμένα έκανε το ίδιο, έτσι για να υπάρχει.
Επειδή λέγανε οτι λύσανε το πρόβλημα στους wi.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Ιουν 09, 2020 5:14 pm

Από αυτά που λένε οι παραπάνω κάτι παίζει...και τον είχα για μελλοντική αγορά :down: :a042:

Άβαταρ μέλους
barista.gr
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 11:11 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: La Marzocco GS3
2η Μηχανή:: Flair Pro
Μύλος:: Ceado E37S
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Taresso Artisan Coffee Roasters
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από barista.gr » Τρί Ιουν 09, 2020 6:16 pm

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ

Στους wi λύθηκαν όλα τα ηλεκτρολογικά και ηλεκτρονικά προβλήματα του μύλου που είχαν οι προηγούμενες εκδόσεις.

Στο gearbox το κεντρικό γρανάζι μετάδοσης είναι πλαστικό, ο λόγος είναι για να προστατεύει το μοτέρ σε περίπτωση που ο μύλος κολλήσει απο ξένο σώμα κατά την άλεση.

Κάθε φορά που γίνεται αυτό αλλά ο μύλος καταφέρνει να αλέσει ένα μικρό ξύλο ή μια μικρή πέτρα σίγουρα φθίνει την ζωή του γραναζιού.

Σε κάθε περίπτωση τις περισσότερες φορές προσπαθούμε και καλύπτουμε το γρανάζι εντός εγγύησης.

Επιπρόσθετα, η Baratza προσφάτως ανακοίνωσε δωρεάν αναβάθμιση του Gearbox και αναβάθμιση σε Wi σε όλους τους μύλους που πουλήθηκαν μέχρι και Νόεμβριο του 2019 και ας είναι και εκτός εγγύησης.

Η χρέωση των ανταλλακτικών είναι μηδενική, στους εκτός εγγύησης μύλους θα υπάρχει μια μικρή χρέωση για το κόστος εργασίας

Παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε μαζί μας για να προγραμματίσουμε τις συγκεκριμένες αναβαθμίσεις.

Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση

Με εκτίμηση

Βασίλης Τάρταρης

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Algebar » Τρί Ιουν 09, 2020 7:41 pm

barista.gr έγραψε: Σε κάθε περίπτωση τις περισσότερες φορές προσπαθούμε και καλύπτουμε το γρανάζι εντός εγγύησης.

Επιπρόσθετα, η Baratza προσφάτως ανακοίνωσε δωρεάν αναβάθμιση του Gearbox και αναβάθμιση σε Wi σε όλους τους μύλους που πουλήθηκαν μέχρι και Νόεμβριο του 2019 και ας είναι και εκτός εγγύησης.

Η χρέωση των ανταλλακτικών είναι μηδενική, στους εκτός εγγύησης μύλους θα υπάρχει μια μικρή χρέωση για το κόστος εργασίας
Μπράβο στο barista.gr και στη Baratza για την σωστή αντιμετώπιση των πελατών !!!

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Ιουν 09, 2020 8:45 pm

Εγώ δεν είμαι ο κλασσικός τύπος που θέλει μέταλλο μέχρι και στο καπάκι της τουαλέτας.
Μια χαρά είναι τα πλαστικά και σε πολλές περιπτώσεις και εφαρμογές καλύτερες απο τα μέταλλα.
Μέταλλο απο μέταλλο βέβαια και πλαστικό απο πλαστικό διαφέρει όμως δεν μπορώ να κρίνω τί έβαλε και γιατί η κατασκευάστρια εκεί.
Πλαστικά διαφόρων ειδών (απο ABS μέχρι nylon) χρησιμοποιούνται για χρόνια παντού, ακόμα και σε γρανάζια.

Η δικαιολογία περί αποφυγής stalling ακούγεται αστεία αλλά οκ, μάρκετινγκ...μπας και ησυχάσουν οι πλαστικοφοβικοί συμπολίτες.


Τελος πάντων, απλά όπως είπα ήθελα να αναφερθεί, δεν έχω κάποιο θέμα, ήξερα τί αγόρασα (1 μέρα πριν είχα ξεκινήσει έρευνα για νέο μύλο).
Προσωπικάα επιμένω, ο μύλος αυτός δεν θα μείνει μαζί σας για 10 χρόνια. Αγοράστε τον για αυτό που είναι, όχι για αυτό που θα θέλατε να είναι.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Ιουν 09, 2020 8:50 pm

Εδώ αναδεικνύεται το "καντο σωστά την πρώτη φορά".
Σε διαφορετική περίπτωση βγαίνει ο δυσαρεστημένος χρήστης, ο αντιπρόσωπος που τρέχει (χωρίς μομφή, μην παρεξηγηθώ) , εταιρία που επίσης τρέχει (και καλά να πάθει, αυτή φέρει ακέραια την ευθύνη) να συμμαζέψει τα σπασμένα. Γενικά, όλοι τρέχουν εξαιτίας κακού σχεδιασμού.

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Algebar » Τρί Ιουν 09, 2020 9:29 pm

Φίλε Jousis αν το γρανάζι αντικαθίσταται δωρεάν ή με μικρό κόστος γιατί δεν θα μείνει ο μύλος για 10+ χρόνια ?

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Ιουν 09, 2020 9:40 pm

Α, ναι, κανένα θέμα σε αυτήν την περίπτωση.
Για αυτό αγόρασα χωρίς σκέψη απο barista.gr και όχι απο αλλού με αμφίβολη υποστήριξη.

Δεν έκρινα το barista ή την υποστήριξη της baratza, στην κατασκευή του προϊόντος αναφερόμουν.

Άβαταρ μέλους
Theo164
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 11:34 am
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Mazzer Major DR
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Επικοινωνία:

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Theo164 » Πέμ Ιουν 11, 2020 1:18 pm

Τον αγόρασα και εγώ σχετικά πρόσφατα γνωρίζοντας τι αγοράζω και ότι έχει πιθανότητες κάποια στιγμή να χρειαστεί επισκευή είτε εντός εγγύησης είτε αργότερα εκτός
Η όλη ευκολία και απλοποίηση της διαδικασίας που έχει αν μετά από από 2 χρόνια εκτός εγγύησης για παράδειγμα μου κοστίσουν ένα gearbox ok χαλάλι να τα δώσω κάπου στο 100αρίκο είναι...

Ούτως η άλλος μέσα σε 2 χρόνια σιγουρα θα τα έδινα για άλλα εξαρτήματα που δεν έχω η για νέα που θα κυκλοφορούσαν η για να αναβαθμίσω κάποια άλλα σχετικά με την προετοιμασία του καφέ μέχρι να φτάσει να είναι σωστά μέσα στο portafilter... όπως μια καλύτερη ζυγαριά για παράδειγμα αλλά τώρα δεν χρειάζεται μιας και έχει ο μύλος και αυτή που έχω κάνει μια χαρά την δουλειά όταν τη χρειάζομαι...

Το ότι μου κάνει την όλη διαδικασία όσο ποιο απλή γίνετε και με επαναληψιμότητα έχει για μένα μεγάλη σημασία τον τελευταίο καιρό είχα βαρεθεί τα ζυγίσματα πριν και μετά την άλεση, τις διαδικασίες για την κατανομή και πάει λέγοντας

Τώρα γίνονται σχεδόν όλα τα παραπάνω χωρίς να κάνω κάτι το ιδιαίτερο κόβει o μύλος τη ποσότητα που χρειάζεται με πολύ καλή κατανομή στο κλείστρο, το μόνο που κάνω είναι ένα ελαφρύ χτύπημα στον πάγκο να κάτσει ο κώνος του καφέ που έχει σχηματιστεί στο κλείστρο 2-3 στροφές με το OCD και ένα πάτημα με το tamper, Από την στίμη που θα πατήσω το play στον μύλο να κόψει καφέ μέχρι να έχω τον καφέ στο φλιτζάνι είναι διαδικασία 1-1.5 λεπτό

Απάντηση