Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Strax » Κυρ Απρ 18, 2021 11:24 am

Κοντεύω αισίως 4 χρόνια μαζί με τον Sette που ξεκίνησε τη ζωή του σαν 270, αναβαθμίστηκε στην πορεία σε 270Wi και θα ήθελα να παραθέσω κάποια στοιχεία/συμβουλές που ίσως βοηθήσουν άλλους κατόχους να πάρουν καλύτερο αποτέλεσμα:

1. Ο μύλος ανεβαίνει επίπεδο αν δεν τον διατηρεί κάποιος αυστηρά σαν single dosing αλλά κρατάει μία μικρή ποσότητα καφέ μέσα στο Hopper. Συνήθως βάζω στο Hopper περίπου μία δόση παραπάνω από αυτές που θέλω να φτιάξω. Το βάρος των κόκκων κάνει μεγάλη διαφορά στη σταθερότητα της άλεσης και άρα στο τελικό αποτελεσμα. Όταν τελειώσω και ξέρω ότι δεν θα κάνω σύντομα άλλο καφέ μέσα τις επόμενες 2-3 ώρες, βγάζω το hopper και αδειάζω τον καφέ που έχει περισσέψει. Επίσης αφαιρώ και τους κόκκους που βρίσκονται στο στόμιο πριν τα μαχαίρια, για να μην μπαγιατέψει μέχρι την επόμενη φορά. Τέλος αλέθω και τους κόκους που έχουν ήδη εγκλωβιστεί στα μαχαίρια, για να μην μείνει καθόλου μπαγιάτικος καφές μέσα. Σημαντικό θεωρώ ότι είναι να αλέθει κανείς μία μικρή ποσότητα, περίπου 1 γραμμάριο, για να καθαρίσει από τυχόν παλιά κατακράτηση όταν ξεκινάμε νέα παρασκευή.

2. Τα μαχαίρια θέλουν πιο συχνά αλλαγή από ότι είχα συνηθίσει με πιο "επαγγελματικούς" μύλους σαν τον Super Jolly. Το βασικότερο σύμπτωμα που είχα δει είναι ότι η άλεση δεν ήταν τελικά πολύ "αφράτη" και είχε αυξηθεί και το clumping. Επειδή αυτό γίνεται σταδιακά, δεν είναι εύκολο να το αντιληφθεί κανείς.

3. Δεν αλέθω απευθείας στο portafilter, αλλά στο αντιστατικό δοχείο. Με αυτό μειώνεται 100% το spillage και το βασικότερο έχει κανείς τη δυνατότητα να ανακατέψει τον καφέ (2-3 περιστροφές) και να διαλύσει το λίγο κατά κανόνα clumping. Ρίχνω μετά τον καφέ στο portafilter χρησιμοποιώντας ένα μικρό funnel.

4. Από βλάβες, είχα ένα καμμένο μοτέρ σχετικά στην αρχή της ζωής του που αλλάχτηκε στην εγγύηση και στα 3 χρόνια περίπου το κάψιμο μιας πλακέτας. Τότε ήταν που έκανα και την αναβάθμιση σε Wi.

5. Η εμπειρία με την αυτόματη ζύγιση ακόμα με εκπλήσει, ενώ σαν απλός 270 δεν υπήρχε το ίδιο συνάισθημα εντυπωσιασμού. Στα συν η δυνατότητα αναβάθμισης, που έρχεται και πιο μαλακά οικονομικά.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Απρ 19, 2021 10:17 am

Κάτοχος για αρκετά χρόνια, προσυπογράφω και τα 5 σημεία.
Μετά από την αναβάθμιση σε 270wi είναι ο πιο vfm οικιακός μύλος με ζυγαριά.

naxos21
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2018 9:52 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Graef CM 702

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από naxos21 » Τετ Απρ 21, 2021 12:03 pm

Μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει. Πηρα ενα μαγνητικο funnel πολυ βολικο αλλα δυστυχως χωραει ισα ισα και βρισκει πανω στη ροδελα του μυλου με αποτελεσμα να μην μπορει να κοψει. Γνωριζει κανεις αν γινεται να τροποποιηθει ο μυλος ετσι ωστε να κατεβουν τα 2 χερουλια που συγκρατουν το πορταφιλτερ λιγο πιο χαμηλα?

kkoletsis
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2019 12:14 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: baratza sette 270 wi

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από kkoletsis » Κυρ Σεπ 19, 2021 1:53 pm

Καλησπέρα, έχω τον μύλο 2 χρόνια και κάτι, με μέσο όρο 2 καφέδες την ημέρα.
Τώρα τελευταία δεν έχω σταθερό αποτέλεσμα στις εκχυλισεις. Πιστεύετε ότι θέλει αλλαγή το μαχαίρι μετά από τόση χρήση.?

georgio
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2016 3:49 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt Gourmet, Taf, C.I coffees
Τοποθεσία: Ηλιούπολη Αττικής

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από georgio » Τετ Νοέμ 17, 2021 6:11 pm

Καλησπέρα!
Μετά απο 2 χρόνια χρήσης με τον μύλο, με 3-4 καφέδες ημερησίως, αρχισε ξαφνικα απο την προηγούμενη εβδομάδα να κανει αρκετό θόρυβο κατά την άλεση και να βγαινει το καπάκι του μύλου. Σήμερα κατα την άλεση κανει σαν τρακτερ, κόβει παρα πολύ χοντρα, και το σταμάτησα. Το καθαρισα όλο κλπ αρκετες φορές αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Τι μπορεί να φταίει;

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από cosini » Τετ Νοέμ 17, 2021 7:14 pm

georgio έγραψε:
Τετ Νοέμ 17, 2021 6:11 pm
Καλησπέρα!
Μετά απο 2 χρόνια χρήσης με τον μύλο, με 3-4 καφέδες ημερησίως, αρχισε ξαφνικα απο την προηγούμενη εβδομάδα να κανει αρκετό θόρυβο κατά την άλεση και να βγαινει το καπάκι του μύλου. Σήμερα κατα την άλεση κανει σαν τρακτερ, κόβει παρα πολύ χοντρα, και το σταμάτησα. Το καθαρισα όλο κλπ αρκετες φορές αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Τι μπορεί να φταίει;
Πιθανόν κάτι έφυγε απο την θέση του η κάτι έσπασε . Σταματάς την λειτουργία κ θα πρέπει να μιλήσεις με το σέρβις . :oneup:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

BigLitho
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2021 11:42 pm
Όνομα: ΓΙΑΝΝΗΣ
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem PID
Μύλος:: Baratza Sette 270

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από BigLitho » Πέμ Νοέμ 18, 2021 8:23 pm

Strax έγραψε:
Κυρ Απρ 18, 2021 11:24 am
Κοντεύω αισίως 4 χρόνια μαζί με τον Sette που ξεκίνησε τη ζωή του σαν 270, αναβαθμίστηκε στην πορεία σε 270Wi και θα ήθελα να παραθέσω κάποια στοιχεία/συμβουλές που ίσως βοηθήσουν άλλους κατόχους να πάρουν καλύτερο αποτέλεσμα:

1. Ο μύλος ανεβαίνει επίπεδο αν δεν τον διατηρεί κάποιος αυστηρά σαν single dosing αλλά κρατάει μία μικρή ποσότητα καφέ μέσα στο Hopper. Συνήθως βάζω στο Hopper περίπου μία δόση παραπάνω από αυτές που θέλω να φτιάξω. Το βάρος των κόκκων κάνει μεγάλη διαφορά στη σταθερότητα της άλεσης και άρα στο τελικό αποτελεσμα. Όταν τελειώσω και ξέρω ότι δεν θα κάνω σύντομα άλλο καφέ μέσα τις επόμενες 2-3 ώρες, βγάζω το hopper και αδειάζω τον καφέ που έχει περισσέψει. Επίσης αφαιρώ και τους κόκκους που βρίσκονται στο στόμιο πριν τα μαχαίρια, για να μην μπαγιατέψει μέχρι την επόμενη φορά. Τέλος αλέθω και τους κόκους που έχουν ήδη εγκλωβιστεί στα μαχαίρια, για να μην μείνει καθόλου μπαγιάτικος καφές μέσα. Σημαντικό θεωρώ ότι είναι να αλέθει κανείς μία μικρή ποσότητα, περίπου 1 γραμμάριο, για να καθαρίσει από τυχόν παλιά κατακράτηση όταν ξεκινάμε νέα παρασκευή.

2. Τα μαχαίρια θέλουν πιο συχνά αλλαγή από ότι είχα συνηθίσει με πιο "επαγγελματικούς" μύλους σαν τον Super Jolly. Το βασικότερο σύμπτωμα που είχα δει είναι ότι η άλεση δεν ήταν τελικά πολύ "αφράτη" και είχε αυξηθεί και το clumping. Επειδή αυτό γίνεται σταδιακά, δεν είναι εύκολο να το αντιληφθεί κανείς.

3. Δεν αλέθω απευθείας στο portafilter, αλλά στο αντιστατικό δοχείο. Με αυτό μειώνεται 100% το spillage και το βασικότερο έχει κανείς τη δυνατότητα να ανακατέψει τον καφέ (2-3 περιστροφές) και να διαλύσει το λίγο κατά κανόνα clumping. Ρίχνω μετά τον καφέ στο portafilter χρησιμοποιώντας ένα μικρό funnel.

4. Από βλάβες, είχα ένα καμμένο μοτέρ σχετικά στην αρχή της ζωής του που αλλάχτηκε στην εγγύηση και στα 3 χρόνια περίπου το κάψιμο μιας πλακέτας. Τότε ήταν που έκανα και την αναβάθμιση σε Wi.

5. Η εμπειρία με την αυτόματη ζύγιση ακόμα με εκπλήσει, ενώ σαν απλός 270 δεν υπήρχε το ίδιο συνάισθημα εντυπωσιασμού. Στα συν η δυνατότητα αναβάθμισης, που έρχεται και πιο μαλακά οικονομικά.
Καλησπέρα . Επειδή με ενδιαφέρει η αγορά του 270 sette , οι φθορές που είχατε (μοτερ και πλακετα) με τι χρήση προκλήθηκαν ;;
Για ποσους καφέδες την ημέρα μιλάμε ;;
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Strax » Σάβ Νοέμ 20, 2021 11:36 pm

Το μοτέρ μας άφησε σε λιγότερο από χρόνο, αλλά πιστεύω ότι τα αρχικά μοτέρ δεν ήταν το ίδιο ανθεκτικά με αυτά που χρησιμοποιούνται σήμερα. Το δεύτερο μοτέρ έχει αντέξει ήδη 3+ φορές παραπάνω.

Η πλακέτα ήταν στα 2,5-3 χρόνια.

Από καφέδες θα έλεγα ότι φτιάχνω γύρω στους 10-12 την εβδομάδα κατά μέσο όρο.

BigLitho
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2021 11:42 pm
Όνομα: ΓΙΑΝΝΗΣ
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem PID
Μύλος:: Baratza Sette 270

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από BigLitho » Κυρ Νοέμ 21, 2021 1:11 am

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση :)
Τέλος θα ήθελα να μου πείτε όσοι γνωρίζετε και τους έχετε δουλέψει μεταξύ specialita και sette 270 , πέρα
από τις ευκολίες ή δυσκολίες στην διαδικασία της άλεσης , ποιος θα μου φέρει καλυτερο αποτέλεσμα στο φλυτζάνι ;;
Αλήθεια σπάω το κεφάλι μου ποιον να πάρω. το μπατζετ μου είναι 500 Ε και θέλω να πάρω κάτι που να μην το μετανιώσω .

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Hatori » Κυρ Νοέμ 21, 2021 6:59 am

BigLitho έγραψε:
Κυρ Νοέμ 21, 2021 1:11 am
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση :)
Τέλος θα ήθελα να μου πείτε όσοι γνωρίζετε και τους έχετε δουλέψει μεταξύ specialita και sette 270 , πέρα
από τις ευκολίες ή δυσκολίες στην διαδικασία της άλεσης , ποιος θα μου φέρει καλυτερο αποτέλεσμα στο φλυτζάνι ;;
Αλήθεια σπάω το κεφάλι μου ποιον να πάρω. το μπατζετ μου είναι 500 Ε και θέλω να πάρω κάτι που να μην το μετανιώσω .
Αν σ ενδιαφέρει το single dose και εδώ:
https://www.espressocoffeeshop.com/en/s ... inder.html

Απάντηση