Comandante C40 Mk3 Nitro Blade

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Comandante C40 Mk3 Nitro Blade

Δημοσίευση από pavlosola » Σάβ Νοέμ 25, 2017 5:50 pm

Σκέφτομαι να αγοράσω τον μύλο του τίτλου. Χρήση κυρίως για V60 και Cold Brew που νομίζω ότι ο
Porlex και ο Skerton που έχω δεν τα καταφέρνουν και τόσο καλά. Πολλά fines. Νομίζω ότι αυτοί οι δύο έχουν προσανατολισμό
λεπτότερο κόψιμο, για aeropress ή μηχανές με pressurized basket.
Τον Comandante τον έχω ξεχωρίσει ανάμεσα σε άλλους, φαντάζομαι εξίσου καλούς χειροκίνητους, στο ίδιο επίπεδο τιμής,
όπως kinu, lido, helor για διαφορετικούς λόγους για τον καθένα.
Έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές αλλά θα με ενδιέφερε και η άποψη των "δικών" μου ανθρώπων.
Τον θέλω χειροκίνητο για να τον παίρνω και στη δουλειά 1-2 φορές την εβδομάδα.
Έχει κανείς άποψη;

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Comandante C40 Mk3 Nitro Blade

Δημοσίευση από pavlosola » Σάβ Δεκ 02, 2017 3:55 pm

Τελικά δεν άντεξα...
received_725579714315633.jpeg
Νεότερα σε λίγες μέρες γιατί με ταλαιπωρεί ένα κρυολογημα, (την τύχη μου μέσα :a134:) και δεν καταλαβαίνω
γεύσεις και αρώματα. Η σύζυγος πάντως είναι ενθουσιασμένη από έναν V60.
Βέβαια δεν ξέρει την τιμή ακόμα.... :waf: Αν πω ότι τον έφερε ο Άγιος Βασίλης, λέτε να με πιστέψει; Μπααα όχι ε;

Το Taf shop από όπου έγινε η αγορά, άψογο σε όλα.

mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: Comandante C40 Mk3 Nitro Blade

Δημοσίευση από mooniac » Κυρ Δεκ 03, 2017 12:21 pm

Απο τους χειροκίνητους που προανέφερες είναι με απόσταση ο καλύτερος. Καλορίζικος.

Βρισκόμουν και εγώ στο δίλλημα να τον πάρω -βέβαια τότε δεν υπήρχε ΜΚ3 κλπ- αλλά για θέματα φιλοσοφίας κατέληξα στους portaspresso με τους οποίους τους έχω σε βαλιτσάκι μαζί και για εσπρέσο.

Αν πιστεύει στον άγιο Βασίλη .., καλώς ! Απλώς δεν αναφέρουμε τιμές!

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Comandante C40 Mk3 Nitro Blade

Δημοσίευση από pavlosola » Κυρ Δεκ 03, 2017 12:59 pm

Σ' ευχαριστώ Αριστείδη!
Καλά, το σετ portaspresso είναι ....αλλού, φανταστικό!
Σημαντικό ρόλο στην επιλογή μου έπαιξε και ότι ο μύλος ήρθε σε μια μέρα από την παραγγελία, σε παγκοσμίως καλύτερη τιμή,
από γνωστό και εξαιρετικό κατάστημα (Taf).
Διάβαζα τόσο καιρό που έψαχνα, για απελπισμένες προσπάθειες επικοινωνίας, εξαφανισμένους κατασκευαστές,
κάποιοι δεν έχουν καν ιστοσελίδα αλλά πουλάνε μέσω facebook, μη τήρηση χρόνων παράδοσης κλπ.
Ο Comandante δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος αλλά μου φαίνεται πιο επαγγελματικό αποτέλεσμα απο κάποιους άλλους,
με υποστήριξη και ανταλλακτικά. Σημαντικότατοι παράγοντες σε αυτά τα ποσά!

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Comandante C40 Mk3 Nitro Blade

Δημοσίευση από pagratios » Κυρ Δεκ 24, 2017 3:32 pm

Καλορίζικος Παύλο, καλά καφεδάκια.

Τα μαχαίρια είναι 40αρια? Σε σχέση με τον porlex πόσο πιο γρήγορα αλέθει για espresso, αν τον έχει χρησιμοποιήσει για espresso.

Για παράδειγμα εγώ στον porlex κάνω 2,5-3,5 λεπτά για 18-19γρ.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Comandante C40 Mk3 Nitro Blade

Δημοσίευση από ioannisz » Κυρ Δεκ 24, 2017 4:49 pm

Καλορίζικος Παύλο και καλή τύχη με τον Άγιο Βασίλη :D
Αγγίζει την περιοχή του espresso?

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Comandante C40 Mk3 Nitro Blade

Δημοσίευση από pavlosola » Κυρ Δεκ 24, 2017 6:41 pm

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τα καλορίζικα. Ο Άγιος Βασίλης δεν ξέρω αν είχε αποτέλεσμα
διότι τέθηκε θέμα αφού ήρθε μια φορά να ξανάρθει για....:waf: το έτερον ήμισυ. Άστα την πατήσαμε...
Θα απαντήσω λίγο βιαστικά. Θα κάνω μόλις βρω λίγο χρόνο μια ολοκληρωμένη παρουσίαση του μύλου.

Λοιπόν Άκη το μέγεθος των μαχαιριών δεν αναφέρεται πουθενά. Εγώ τουλάχιστον "χτένισα" το διαδίκτυο
και δεν βρήκα πουθενά κάτι. Τα μέτρησα με παχύμετρο το βρίσκω μάλλον 48mm. Και λέω μάλλον γιατί
δεν έχω βγάλει το εξωτερικό μαχαίρι και δεν έχω σκοπό να το κάνω μια και δεν προτείνετε από τον κατασκευαστή.
Έχει ένα μεταλλικό κάλυμμα βιδωμένο το οποίο απ' ότι κατάλαβα είναι ρεγουλαδόρος, και δεν φαίνεται καθαρά το μαχαίρι.
Φυσικά και τον έχω χρησιμοποιήσει για espresso και το αποτέλεσμα ήταν να εκτιμήσω ακόμα περισσότερο τον Κ3. Χαχαχα...
Λοιπόν, για 19,5 γρ light roast "COSTA RICA VOLCAN AZUL" χρειάστηκα ακριβώς ένα λεπτό με ίδια δύναμη νομίζω όπως
στον porlex, και 110 περιστροφές.

Γιάννη, αν εννοείς για το αν μπορεί να αλέσει για espresso φυσικά και μπορεί. Βέβαια η ρύθμιση είναι με step με ότι αυτό συνεπάγεται.
Πολύ πυκνά κλιμακωμένα αλλά step. Και όχι μόνο για espresso αλλά άλεσα μέχρι και για ελληνικό ή τούρκικο αν προτιμάς
καθ' όσον λέγεται ότι ο ελληνικός κανονικά θέλει μυλόπετρες.
Για να καταλάβεις στο 0 δεν κουνιέται και στο 1 κλικ άδειος γυρίζει άνετα χωρίς να ακούγεται κυριολεκτικά τίποτα.
Δοκίμασα στα 3 κλικ για ελληνικό και βγήκε πούδρα. Σαφώς πιο εύκολος και πρακτικός από τον porlex. Το θέμα του
αποτελέσματος όμως στο φλιτζάνι όχι ότι δεν είναι καλό, προς θεού, απλά το αφήνω λίγο ανοιχτό προς το παρόν.

Για espresso έχω υπολογίσει ότι μπορείς φυσιολογικά να αλέσεις από 7 μέχρι και 11.
Επίσης clumping μηδέν στο βαζάκι, λίγο αφού το βάλεις στο pf. Στατικός υπάρχει ο φυσιολογικός νομίζω.

Ορίστε και μερικές φώτο
26026989_734893500050921_1196725992_o.jpg
26038256_734893510050920_1993276604_o.jpg
26036889_734893526717585_1079212470_o.jpg
Και με λίγο χτύπημα του pf να ισιάξει (έχω καταλήξει ότι οτιδήποτε παραπάνω κάνει μόνο κακό) το αποτέλεσμα...
26036456_734893523384252_354966957_o.jpg
Στα χοντρά δε, νομίζω ότι έχει πάρα πολύ μεγάλη ομοιομορφία
25592006_734900150050256_8198584306059947029_n.jpg
Αυτά προς το παρόν. Ελπίζω να σας κάλυψα.

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Comandante C40 Mk3 Nitro Blade

Δημοσίευση από pagratios » Κυρ Δεκ 24, 2017 7:11 pm

pavlosola έγραψε:
...
Τα μέτρησα με παχύμετρο το βρίσκω μάλλον 48mm.
...
Λοιπόν, για 19,5 γρ light roast "COSTA RICA VOLCAN AZUL" χρειάστηκα ακριβώς ένα λεπτό με ίδια δύναμη νομίζω όπως
στον porlex, και 110 περιστροφές.
...
Σε ευχαριστούμε Παύλο για τις απαντήσεις!

Μιας και έχεις παχύμετρο όποτε έχεις χρόνο μπορείς να αναφέρεις του porlex την διάμετρο?
Το ένα λεπτό ήταν για κόψιμο espresso? Σε αντιστοιχία με τον porlex πόσο έκανες?

Σε σχέση με τον K3 ποιοτικά στην γεύση? Η εκτίμηση προς τον K3 ήταν για την μανιβέλα?

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Comandante C40 Mk3 Nitro Blade

Δημοσίευση από pavlosola » Κυρ Δεκ 24, 2017 10:42 pm

Τον porlex δεν τον έχω πια, τον πούλησα αλλά νομίζω ότι παλιά τον είχα μετρήσει
και είχα βρει ότι ήταν ίδιος (με επιφύλαξη) με τον skerton που έχω ακόμη και μόλις τον μέτρησα στα 38mm.
Να σημειώσω ότι μετράμε τη εξωτερική διάμετρο του εξωτερικού μαχαιριού.

Το ένα λεπτό ναι, για espresso το έκανα, στα 9 κλικ. Με τον Porlex να σου πω την αλήθεια δεν είχα μετρήσει
χρόνο γιατί δεν τον χρησιμοποιούσα καθόλου για espresso. Και τον comandante τώρα που ρώτησες μέτρησα το χρόνο,
για να σου απαντήσω. Άλλωστε δεν θα τον χρησιμοποιήσω για espressso και δεν με απασχολεί.

Εκτίμησα τον Κ3 για το αποτέλεσμα στο φλιτζάνι. Αυτό που μετράει στην τελική. Να πω την αλήθεια είχα μεγαλύτερες προσδοκίες
από τον comandante από αυτά που είχα διαβάσει για αυτόν και γενικά για τα κωνικά μαχαίρια.
Τον Κ3 τον συνέκρινα και με Mazzer SJ παλιότερα και το αποτέλεσμα το έχω γράψει εδώ:

viewtopic.php?f=6&t=5028&start=10#p71387

Και για τη μανιβέλα φυσικά, είναι μεγάλο θέμα, άλλο μια στο τόσο κι άλλο κάθε μέρα 3,4,5....φορές δεν παλεύεται όσο καλός και να είναι ο χειροκίνητος.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Comandante C40 Mk3 Nitro Blade

Δημοσίευση από ioannisz » Δευ Δεκ 25, 2017 12:58 pm

Παύλο δεν θα ήθελα να σε κουράσω, αλλά όποτε μπορέσεις δώσε μια γευστική σύγκριση σε espresso με αυτόν τον μύλο και τον άλλο που έχεις και σε άλλες ποικιλίες που ξέρεις καλά.
Thanks.

Απάντηση