Graef cm 702 ή μεταχειρισμενο μεχρι 100 ευρω;

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
manthes
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 09, 2013 12:31 pm
Μηχανή:: Saeco poemia HD8323
Μύλος:: Delonghi kg79

Re: Graef cm 702 ή μεταχειρισμενο μεχρι 100 ευρω;

Δημοσίευση από manthes » Πέμ Νοέμ 02, 2017 2:42 pm

Ειχα παραγγειλει απο αυτους, περιμενα 20 μερες χωρις την παραμικρη ενημερωση και τελικα οταν τους πηρα τηλεφωνο μου απαντησαν πως ταχα ειχε ερθει μια φορα αλλα ηταν χτυπημενος και τον εστειλαν πισω και μετα περιμεναν να τους στειλουν καινουριο αλλα ο προμηθευτης δεν απαντουσε καν στα μηνυματα τους οποτε ακυρωσα την παραγγελια αφου δεν ειχαν ιδεα αν και ποτε θα τους εστελναν καινουριο. Βεβαια αυτο δεν τους εμποδιζει να συνεχιζουν να τον πουλανε και ελαφρως πιο ακριβο πλεον.
Αυτο τιποτα αλλο


rosspy
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Δεκ 21, 2012 9:50 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Gaggia Baby
Τοποθεσία: Αγιος Δημητριος

Re: Graef cm 702 ή μεταχειρισμενο μεχρι 100 ευρω;

Δημοσίευση από rosspy » Πέμ Νοέμ 02, 2017 6:11 pm

https://www.amazon.de/gp/product/B00EV9 ... KAKR8XB7XF
πιστευω βαση κριτικων οτι κ αυτος "Rommelsbacher EKM 300"
ειναι τιμιος για τα λεφτα του-ψηνομαι να τον χτυπησω μετα απο χρονια σχεση με τον porlex

manthes
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 09, 2013 12:31 pm
Μηχανή:: Saeco poemia HD8323
Μύλος:: Delonghi kg79

Re: Graef cm 702 ή μεταχειρισμενο μεχρι 100 ευρω;

Δημοσίευση από manthes » Σάβ Νοέμ 25, 2017 12:15 pm

Εχοντας πλεον τον μυλο αρκετες μερες το πιο σημαντικο ειναι το ομοιομορφο αλλα και σταθερο κοψιμο και επισης δεν λερωνει καθολου αν χρησιμοποιηθει ενα ποτηρακι (προτιμησα την λυση του ποτηριου απο φελιζολ καθως ειναι πιο σκληρο, πλενεται πιο ευκολα και κοβεται ακομα πιο ευκολα).
Οσο αφορα τις ροδελες αυτες προσθετουν ουσιαστικα 5 επιπλεον βηματα για πιο ψιλο κοψιμο για αυτο διαβαζα πως αλλοι εχουν μονο 2 ροδελες και αλλοι τις εβαλαν ολες. Το κακο ειναι οτι δεν προσθετει ενδιαμεσες επιλογες. Δηλαδη αν εκοβα στο 4 ή το 5 με 2 ροδελες τοτε με μια ακομα θα κοβω στο 9 ή στο 10. Δεν μου δινει μεγαλυτερο ευρος επιλογης δηλαδη απο το 7 εως το 10 οπως περιμενα οτι θα εδινε μικρα επιπλεον βηματακια η καθε ροδελα

Άβαταρ μέλους
gms
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 12:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: AeroPress, V60
Μύλος:: Eureka Specialita
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Mokka, Round Cup

Re: Graef cm 702 ή μεταχειρισμενο μεχρι 100 ευρω;

Δημοσίευση από gms » Σάβ Νοέμ 25, 2017 2:07 pm

Οι ροδέλες δε δίνουν περισσότερα ενδιάμεσα βήματα. Επιτρέπουν απλά στον μύλο να αλέθει ακόμα πιο λεπτά τη θέση 1 και λιγότερα χοντρά στη θέση 25. Βάζοντας μια ροδέλα στο κάτω μέρος του κωνικού μαχαιριού ουσιαστικά μειώνεις την απόσταση με το πάνω μαχαίρι. Ο μύλος τώρα θα κόβει πιο λεπτά σε όλες τις θέσεις.

Η προσθήκη εχτρά ροδέλας έχει νόημα μόνο αν αλέθεις στις πρώτες θέσεις του μύλου (π.χ. στη θέση 1 ή 3) οπότε είναι πολύ πιθανό σε κάποιον άλλον καφέ να χρειάζεσαι ακόμα πιο λεπτή άλεση. Όπως λες και εσύ αν έκοβες στο 4, με μια ακόμα ροδέλα θα κόβεις στο 9. Πριν τη ροδέλα είχες μόνο 3 θέσεις για πιο λεπτό κόψιμο (τις θέσεις 1, 2, 3) ενώ με τη ροδέλα θα έχεις 8 θέσεις για πιο λεπτό κόψιμο (τις θέσεις 1 έως 8).

STELRETH
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 19, 2017 7:02 pm

Re: Graef cm 702 ή μεταχειρισμενο μεχρι 100 ευρω;

Δημοσίευση από STELRETH » Κυρ Ιαν 09, 2022 11:37 pm

manthes έγραψε:
Σάβ Νοέμ 25, 2017 12:15 pm
Εχοντας πλεον τον μυλο αρκετες μερες το πιο σημαντικο ειναι το ομοιομορφο αλλα και σταθερο κοψιμο και επισης δεν λερωνει καθολου αν χρησιμοποιηθει ενα ποτηρακι (προτιμησα την λυση του ποτηριου απο φελιζολ καθως ειναι πιο σκληρο, πλενεται πιο ευκολα και κοβεται ακομα πιο ευκολα).
Οσο αφορα τις ροδελες αυτες προσθετουν ουσιαστικα 5 επιπλεον βηματα για πιο ψιλο κοψιμο για αυτο διαβαζα πως αλλοι εχουν μονο 2 ροδελες και αλλοι τις εβαλαν ολες. Το κακο ειναι οτι δεν προσθετει ενδιαμεσες επιλογες. Δηλαδη αν εκοβα στο 4 ή το 5 με 2 ροδελες τοτε με μια ακομα θα κοβω στο 9 ή στο 10. Δεν μου δινει μεγαλυτερο ευρος επιλογης δηλαδη απο το 7 εως το 10 οπως περιμενα οτι θα εδινε μικρα επιπλεον βηματακια η καθε ροδελα
Μετα απο 4 χρονια θα ηθελα να μου πεις εντυπωσεις απο τον μυλο,εχω τον Bosch TSM6A013B ο οποιος δεν ειναι μυλος με μαχαιρια απλα πιο πολυ μυλος για μπαχαρικα με αποτελεσμα να μην κοβονται οι κοκκοι ομοιομορφα,θα δω διαφορα αισθητη στον καφε με τον Graef cm 702? ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Graef cm 702 ή μεταχειρισμενο μεχρι 100 ευρω;

Δημοσίευση από giorgoscha » Δευ Ιαν 10, 2022 12:58 am

STELRETH έγραψε:
Κυρ Ιαν 09, 2022 11:37 pm
manthes έγραψε:
Σάβ Νοέμ 25, 2017 12:15 pm
Εχοντας πλεον τον μυλο αρκετες μερες το πιο σημαντικο ειναι το ομοιομορφο αλλα και σταθερο κοψιμο και επισης δεν λερωνει καθολου αν χρησιμοποιηθει ενα ποτηρακι (προτιμησα την λυση του ποτηριου απο φελιζολ καθως ειναι πιο σκληρο, πλενεται πιο ευκολα και κοβεται ακομα πιο ευκολα).
Οσο αφορα τις ροδελες αυτες προσθετουν ουσιαστικα 5 επιπλεον βηματα για πιο ψιλο κοψιμο για αυτο διαβαζα πως αλλοι εχουν μονο 2 ροδελες και αλλοι τις εβαλαν ολες. Το κακο ειναι οτι δεν προσθετει ενδιαμεσες επιλογες. Δηλαδη αν εκοβα στο 4 ή το 5 με 2 ροδελες τοτε με μια ακομα θα κοβω στο 9 ή στο 10. Δεν μου δινει μεγαλυτερο ευρος επιλογης δηλαδη απο το 7 εως το 10 οπως περιμενα οτι θα εδινε μικρα επιπλεον βηματακια η καθε ροδελα
Μετα απο 4 χρονια θα ηθελα να μου πεις εντυπωσεις απο τον μυλο,εχω τον Bosch TSM6A013B ο οποιος δεν ειναι μυλος με μαχαιρια απλα πιο πολυ μυλος για μπαχαρικα με αποτελεσμα να μην κοβονται οι κοκκοι ομοιομορφα,θα δω διαφορα αισθητη στον καφε με τον Graef cm 702? ευχαριστω.
Δες αυτή την αναλογία στο βίντεο για να καταλάβεις: https://youtu.be/ODSHB4OicEQ?t=105

STELRETH
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 19, 2017 7:02 pm

Re: Graef cm 702 ή μεταχειρισμενο μεχρι 100 ευρω;

Δημοσίευση από STELRETH » Παρ Ιαν 14, 2022 12:23 pm

ευχαριστω πολυ για το βιντεο,ηταν πολυ κατατοπιστικο,ηθελα συγκεκριμενα για τον μυλο γνωμη,αν αξιζουν τα 100 ευρω,ευχαριστω.

Απάντηση