Niche zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Παρ Νοέμ 13, 2020 8:39 pm

Καλωσηρθες!!

Τα κύρια χαρακτηριστικά του που τον κάνουν ενδιαφέρουσα επιλογή:
- πολυ καλη ποιότητα αλεσης (συναγωνίζεται μυλους 1000+ €)
- μικρό μέγεθος κατάλληλο για σπίτι
- φοβερή ευκολία στην εναλλαγή πάχους αλεσης (γυρνας στην ένδειξη που ησουν κ παίρνεις το ιδιο αποτέλεσμα)
- single dosing (ελάχιστη κατακράτηση)

spiritclay
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2018 6:43 pm

Re: Niche zero

Δημοσίευση από spiritclay » Παρ Νοέμ 13, 2020 9:05 pm

άν ανοίξουν αύριο οι παραγγελίες, υπάρχει περίπτωση να κρατήσουν για λίγο καιρό μόνο? δλδ εγώ που κάνω τα κουμάντα μου να μαζέψω λεφτά μέχρι τέλος Δεκέμβρη, παίζει να μην προλάβω και τελικά να πάρω τον μύλο μου κατα καλοκαίρι...? :a058:

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Παρ Νοέμ 13, 2020 9:13 pm

Συνηθως οι παραγγελίες ανοίγουν καθε μηνα, ειναι για παραδοση 2 μηνες μετα κ εχει κομματια για 10-15 μερες. Αυτή τη φορα εχουμε 2 διαφορετικες συνθηκες: αργησαν αρκετα σε σχεση με αλλα φορές, οποτε μπορει κ να πεσει κοσμος με τα μούτρα. Απο την αλλη, υπαρχει η ασάφεια του τελωνείου απο Αγγλία, που ισως επηρεάσει τη συμπεριφορά του κοσμου. Αν μαζέψεις τα λεφτά τον Δεκέμβρη, το πιο πιθανο ειναι να προλαβεις παραγγελίες του Μαρτίου.

spiritclay
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2018 6:43 pm

Re: Niche zero

Δημοσίευση από spiritclay » Παρ Νοέμ 13, 2020 9:18 pm

μάλιστα...οπότε κάπως έτσι θα γίνει...με βλέπω μέχρι τότε να πάρω τον graef και να κάνω την δουλειά μου για κανα 3μηνο και μετα να τον βάλω στην άκρη για εφεδρικό...

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero

Re: Niche zero

Δημοσίευση από agpol07 » Παρ Νοέμ 13, 2020 11:00 pm

nkout έγραψε:
Παρ Νοέμ 13, 2020 8:39 pm
Καλωσηρθες!!

Τα κύρια χαρακτηριστικά του που τον κάνουν ενδιαφέρουσα επιλογή:
- πολυ καλη ποιότητα αλεσης (συναγωνίζεται μυλους 1000+ €)
- μικρό μέγεθος κατάλληλο για σπίτι
- φοβερή ευκολία στην εναλλαγή πάχους αλεσης (γυρνας στην ένδειξη που ησουν κ παίρνεις το ιδιο αποτέλεσμα)
- single dosing (ελάχιστη κατακράτηση)
Εγώ να προσθέσω και την πολύ καλή ποιότητα κατασκευής εσωτερικά, με αποτέλεσμα να μην έχει βγάλει προβλήματα. Σημαντικό απ τη στιγμή που δεν υπάρχει αντιπρόσωπος εδώ.
Επιπροσθέτως, αν τυχόν προκύψει κάποιο μηχανικό πρόβλημα, κάπου είχα δει ότι είναι τόσο απλή κατασκευή, που μπορεί να στη φτιάξει κάποιος τεχνικός. Δεν έχει ιδιαίτερα ανταλλακτικά δηλαδή.

Άβαταρ μέλους
lef7
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2020 6:43 pm

Re: Niche zero

Δημοσίευση από lef7 » Παρ Νοέμ 13, 2020 11:29 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αυτό όμως που δεν μπορείς να βάλεις το pf από κατω αλλα πεφτει στο ποτήρι και μετά πρέπει από να το ρίξεις από το ποτήρι στο pf δεν είναι θέμα;

Μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά φαντάζομαι ότι είναι λίγο μπελάς, γίνεται ένα μπάχαλο στην κουζίνα και τελικά χάνετε καφες.

Πάντως, το τελωνείο θα είναι θέμα. Δύσκολο μια τετοιου μεγέθους συσκευασία και τέτοιου κόστους να μην περάσει από το τελεωνείο, εάν τελικά ισχύσει ότι από 1/1 η GB αντιμετωπίζεται ως τρίτη χώρα.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Niche zero

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Νοέμ 13, 2020 11:40 pm

Κάτι θα κάνουν θα πέσουν πολύ οι πωλήσεις τους, όπως τους Κινέζους με τις αποθήκες σε χώρες τις Ευρώπης και έρχεται το προϊόν χωρίς τελωνείο.

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Alexandros » Σάβ Νοέμ 14, 2020 12:42 am

lef7 έγραψε:
Παρ Νοέμ 13, 2020 11:29 pm
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αυτό όμως που δεν μπορείς να βάλεις το pf από κατω αλλα πεφτει στο ποτήρι και μετά πρέπει από να το ρίξεις από το ποτήρι στο pf δεν είναι θέμα;

Μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά φαντάζομαι ότι είναι λίγο μπελάς, γίνεται ένα μπάχαλο στην κουζίνα και τελικά χάνετε καφες.

Πάντως, το τελωνείο θα είναι θέμα. Δύσκολο μια τετοιου μεγέθους συσκευασία και τέτοιου κόστους να μην περάσει από το τελεωνείο, εάν τελικά ισχύσει ότι από 1/1 η GB αντιμετωπίζεται ως τρίτη χώρα.
Εγώ χρησιμοποιώ funnel χωρίς πρόβλημα. Το ποτηράκι δεν με βόλεψε.

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Niche zero

Δημοσίευση από edifis » Σάβ Νοέμ 14, 2020 10:00 am

lef7 έγραψε:
Παρ Νοέμ 13, 2020 11:29 pm
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αυτό όμως που δεν μπορείς να βάλεις το pf από κατω αλλα πεφτει στο ποτήρι και μετά πρέπει από να το ρίξεις από το ποτήρι στο pf δεν είναι θέμα;

Μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά φαντάζομαι ότι είναι λίγο μπελάς, γίνεται ένα μπάχαλο στην κουζίνα και τελικά χάνετε καφες.


Πάντως, το τελωνείο θα είναι θέμα. Δύσκολο μια τετοιου μεγέθους συσκευασία και τέτοιου κόστους να μην περάσει από το τελεωνείο, εάν τελικά ισχύσει ότι από 1/1 η GB αντιμετωπίζεται ως τρίτη χώρα.
Και εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή. Μάλιστα ψάχτηκα για funnel κλπ. Μετά από λίγο όμως βρήκα τον τρόπο και τώρα πια είναι ρουτίνα - και χωρίς να χάνεται ούτε κόκκος.

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Niche zero

Δημοσίευση από edifis » Σάβ Νοέμ 14, 2020 10:42 am

Όσον αναφορά τη μεταβατική περίοδο εξόδου του Ηνωμένου Βασιλείου που λήγει στις 31-12-2020, συνεχίζονται οι διαπραγματεύσεις που θα καθορίσουν τη μελλοντική εμπορική συμφωνία Ηνωμένου Βασιλείου και Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς και τις λοιπές τομεακές συμφωνίες των δύο πλευρών σε όλους τους τομείς κοινού ενδιαφέροντος. Που θα καταλήξουν, δε γνωρίζουμε. Για όποιον έχει κέφι να διαβάσει τις μέχρι τώρα διαπραγματεύσεις, εδώ:
https://ec.europa.eu/info/european-unio ... kingdom_en

Απάντηση