Niche zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
logica1
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2020 2:28 am
Μηχανή:: ECM Classika II
Μύλος:: K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από logica1 » Κυρ Φεβ 06, 2022 2:09 pm

Hatori έγραψε:
Κυρ Φεβ 06, 2022 8:37 am
Καλημέρα και καλώς να τον δεχτείς! Μόνο που τα κωνικά είναι για οξύτητες κ μωβ φραγκοσταφυλα και τα επίπεδα για σοκολατένια γεύση! Καλά καφεδάκια
Νασε καλα :) Να δουμε ποσα ακομα θα σκασουμε για να τον δεχτουμε αυτον τον Niche!
Απο την ερευνα που εχω κανει-απο συζητησεις σε απειρα forums, απο παρακολουθηση απειρων βιντεο στο youtube τα επιπεδα μαχαιρια δινουν λιγοτερο σωμα αλλα πιο ευδιακριτα τα αρωματα του γευστικου προφιλ, και τα κωνικα μαχαιρια μια ομοιογενοποιημενη γευση που τινει προς τη σοκολατα και παχυρευστο σωμα. Τα επιπεδα μαχαιρια SSP τωρα χωριζοντε σε 2 κατηγοριες. Στα multipurpose και στα High Uniformity. Τα multupurpose ειναι για light roasts καφεδες και δινουν ακομα λεπτοτερο σωμα αλλα εμφανεστατη διακριση των αρωματων κ χρησιμοποιουντε για Pour over-φιλτρου (και για αναλογια απο 1-3 και πανω), ενω τα High Uniformity ειναι κατι μεταξυ των multipurpose και των κωνικων. και χρησιμοποιουντε κατα βαση για medium και dark roasts. και για χαμηλοτερο ratio απο 1-1 μεχρι 1-2.5 για espresso) Δλδ δινουν πιο παχυ σωμα (απο τα Multi-αλλα οχι οσο παχυ δινουν τα κωνικα, και περισσοτερο διακριση γευσεων απο τα κωνικα αλλα οχι τοσο οσο δινουν τα Multi). Εγω δλδ που ενδιαφερομαι μονο για espresso και μου αρεσει το παχυρεσυτο σωμα ειχα να επιλεξω μεταξυ Niche και G-iota με SSP High Uniformity (Espresso). και εκει η τιμη ειναι σχεδον η ιδια (γευστικα μαλλον ο Giota να ειχε περισσοτερο ενδιαφερον, αλλα επειδη δεν εχω καμμια ορεξη να ασχοληθω με τα καλουδια που θελει ο Giota k συναμα με ενδιαφερει πολυ και το οσο το δυνατον πιο παχυρεστο σωμα αλλα και το ανετο κ γρηγορο workflow του Niche-εκλεισα προς αυτη την κατευθυνση.)

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Alexandros » Δευ Φεβ 07, 2022 6:01 pm

Καλησπέρα σε όλους.
logica1 έγραψε:
Κυρ Φεβ 06, 2022 2:09 pm
Hatori έγραψε:
Κυρ Φεβ 06, 2022 8:37 am
Καλημέρα και καλώς να τον δεχτείς! Μόνο που τα κωνικά είναι για οξύτητες κ μωβ φραγκοσταφυλα και τα επίπεδα για σοκολατένια γεύση! Καλά καφεδάκια
Νασε καλα :) Να δουμε ποσα ακομα θα σκασουμε για να τον δεχτουμε αυτον τον Niche!
Απο την ερευνα που εχω κανει-απο συζητησεις σε απειρα forums, απο παρακολουθηση απειρων βιντεο στο youtube τα επιπεδα μαχαιρια δινουν λιγοτερο σωμα αλλα πιο ευδιακριτα τα αρωματα του γευστικου προφιλ, και τα κωνικα μαχαιρια μια ομοιογενοποιημενη γευση που τινει προς τη σοκολατα και παχυρευστο σωμα. Τα επιπεδα μαχαιρια SSP τωρα χωριζοντε σε 2 κατηγοριες. Στα multipurpose και στα High Uniformity. Τα multupurpose ειναι για light roasts καφεδες και δινουν ακομα λεπτοτερο σωμα αλλα εμφανεστατη διακριση των αρωματων κ χρησιμοποιουντε για Pour over-φιλτρου (και για αναλογια απο 1-3 και πανω), ενω τα High Uniformity ειναι κατι μεταξυ των multipurpose και των κωνικων. και χρησιμοποιουντε κατα βαση για medium και dark roasts. και για χαμηλοτερο ratio απο 1-1 μεχρι 1-2.5 για espresso) Δλδ δινουν πιο παχυ σωμα (απο τα Multi-αλλα οχι οσο παχυ δινουν τα κωνικα, και περισσοτερο διακριση γευσεων απο τα κωνικα αλλα οχι τοσο οσο δινουν τα Multi). Εγω δλδ που ενδιαφερομαι μονο για espresso και μου αρεσει το παχυρεσυτο σωμα ειχα να επιλεξω μεταξυ Niche και G-iota με SSP High Uniformity (Espresso). και εκει η τιμη ειναι σχεδον η ιδια (γευστικα μαλλον ο Giota να ειχε περισσοτερο ενδιαφερον, αλλα επειδη δεν εχω καμμια ορεξη να ασχοληθω με τα καλουδια που θελει ο Giota k συναμα με ενδιαφερει πολυ και το οσο το δυνατον πιο παχυρεστο σωμα αλλα και το ανετο κ γρηγορο workflow του Niche-εκλεισα προς αυτη την κατευθυνση.)
Έχω και τους δύο μύλους (Niche, Giota DF64) και θα έλεγα ότι για τον DF64 δεν είναι απαραίτητα όλα αυτά που περιγράφεις. Το μόνο που έχω προσθέσει είναι ένας καλύτερος δείκτης της ρύθμισης άλεσης.

Πάντως, θα έλεγα ότι θα μείνεις ικανοποιημένος από τον Niche. Και αφού πλέον έχεις πατήσει το κουμπί, είναι ο καλύτερος μύλος από όλους! :lol:

logica1
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2020 2:28 am
Μηχανή:: ECM Classika II
Μύλος:: K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από logica1 » Τετ Φεβ 09, 2022 6:54 am

Alexandros έγραψε:
Δευ Φεβ 07, 2022 6:01 pm
Καλησπέρα σε όλους.
logica1 έγραψε:
Κυρ Φεβ 06, 2022 2:09 pm
Hatori έγραψε:
Κυρ Φεβ 06, 2022 8:37 am
Καλημέρα και καλώς να τον δεχτείς! Μόνο που τα κωνικά είναι για οξύτητες κ μωβ φραγκοσταφυλα και τα επίπεδα για σοκολατένια γεύση! Καλά καφεδάκια
Νασε καλα :) Να δουμε ποσα ακομα θα σκασουμε για να τον δεχτουμε αυτον τον Niche!
Απο την ερευνα που εχω κανει-απο συζητησεις σε απειρα forums, απο παρακολουθηση απειρων βιντεο στο youtube τα επιπεδα μαχαιρια δινουν λιγοτερο σωμα αλλα πιο ευδιακριτα τα αρωματα του γευστικου προφιλ, και τα κωνικα μαχαιρια μια ομοιογενοποιημενη γευση που τινει προς τη σοκολατα και παχυρευστο σωμα. Τα επιπεδα μαχαιρια SSP τωρα χωριζοντε σε 2 κατηγοριες. Στα multipurpose και στα High Uniformity. Τα multupurpose ειναι για light roasts καφεδες και δινουν ακομα λεπτοτερο σωμα αλλα εμφανεστατη διακριση των αρωματων κ χρησιμοποιουντε για Pour over-φιλτρου (και για αναλογια απο 1-3 και πανω), ενω τα High Uniformity ειναι κατι μεταξυ των multipurpose και των κωνικων. και χρησιμοποιουντε κατα βαση για medium και dark roasts. και για χαμηλοτερο ratio απο 1-1 μεχρι 1-2.5 για espresso) Δλδ δινουν πιο παχυ σωμα (απο τα Multi-αλλα οχι οσο παχυ δινουν τα κωνικα, και περισσοτερο διακριση γευσεων απο τα κωνικα αλλα οχι τοσο οσο δινουν τα Multi). Εγω δλδ που ενδιαφερομαι μονο για espresso και μου αρεσει το παχυρεσυτο σωμα ειχα να επιλεξω μεταξυ Niche και G-iota με SSP High Uniformity (Espresso). και εκει η τιμη ειναι σχεδον η ιδια (γευστικα μαλλον ο Giota να ειχε περισσοτερο ενδιαφερον, αλλα επειδη δεν εχω καμμια ορεξη να ασχοληθω με τα καλουδια που θελει ο Giota k συναμα με ενδιαφερει πολυ και το οσο το δυνατον πιο παχυρεστο σωμα αλλα και το ανετο κ γρηγορο workflow του Niche-εκλεισα προς αυτη την κατευθυνση.)
Έχω και τους δύο μύλους (Niche, Giota DF64) και θα έλεγα ότι για τον DF64 δεν είναι απαραίτητα όλα αυτά που περιγράφεις. Το μόνο που έχω προσθέσει είναι ένας καλύτερος δείκτης της ρύθμισης άλεσης.

Πάντως, θα έλεγα ότι θα μείνεις ικανοποιημένος από τον Niche. Και αφού πλέον έχεις πατήσει το κουμπί, είναι ο καλύτερος μύλος από όλους! :lol:
Έχεις κ τους 2? Τυχερός...
Να σε ρωτησω τον Giota τον έχεις με italmill ή με Ssp (κ με ποια Ssp?)
Το "δεν εινσι απαραίτητσ όλα αυτά που γραφω" που αναφέρεσαι ακριβως; Γιατί σε αυτό που έχεις ταγκαρει δεν αναφέρομαι στον Giota αλλά σε μαχαίρια. Στο προηγούμενο μου post εχω γράψει για τον Giota κ θα ήθελα να μου πεις συγκεκριμένα τι δεν ισχύει κατά την άποψή σου μιας κ τον έχεις δουλεψει.

logica1
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2020 2:28 am
Μηχανή:: ECM Classika II
Μύλος:: K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από logica1 » Τετ Φεβ 09, 2022 7:09 am

Alexandros έγραψε:
Δευ Φεβ 07, 2022 6:01 pm
Και αφού πλέον έχεις πατήσει το κουμπί, είναι ο καλύτερος μύλος από όλους! :lol:
Ο Niche είναι καλύτερος μύλος για τα δικά μου θέλω. Για τα θελω κάποιου άλλου που μπορεί να ενδιαφέρεται για τα αρώματα του γευστικού προφίλ κ για light ψησιματα χωρίς να τον νοιάζει το σώμα τότε ο Giota είναι καλύτερος γιατί ανταποκρίνεται καλύτερα στα δικά του θελω.

Δεν είναι άμεσα συγκρισιμοι οι 2 μύλοι. Γιατί ο καθένας εκπροσωπεί άλλη σχολη μαχαιριων. Γι'αυτό είσαι τυχερός γιατί εχοντας κ τους 2 ότι ώρα θες τραβάς ότι Shοt θες απο οποία σχολη σου κάνει κέφι.

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Alexandros » Τετ Φεβ 09, 2022 10:53 am

logica1 έγραψε:
Τετ Φεβ 09, 2022 6:54 am
Έχεις κ τους 2? Τυχερός...
Να σε ρωτησω τον Giota τον έχεις με italmill ή με Ssp (κ με ποια Ssp?)
Το "δεν εινσι απαραίτητσ όλα αυτά που γραφω" που αναφέρεσαι ακριβως; Γιατί σε αυτό που έχεις ταγκαρει δεν αναφέρομαι στον Giota αλλά σε μαχαίρια. Στο προηγούμενο μου post εχω γράψει για τον Giota κ θα ήθελα να μου πεις συγκεκριμένα τι δεν ισχύει κατά την άποψή σου μιας κ τον έχεις δουλεψει.
Καλημέρα στην παρέα,

αναφέρομαι στο
για να πάρεις πολύ καλό αποτέλεσμα πρέπει να έχει SSP High uniformity μαχαίρια κ να είναι καλιμπραρισμενος. Αυτό σημαίνει ότι βγαίνει σχεδον στα ίδια λεφτά με Niche. Εαν προσθέσεις κ 1-2 3rd print καλούδια φτάνει ακριβώς την τιμή του Niche.
Για να απαντήσω και στην ερώτησή σου, τον Giota τον πήρα με τα απλά - italmill - μαχαίρια και μέχρι στιγμής οι καφέδες που δίνει είναι αξιοπρεπείς. Εφάμιλλοι με του Niche θα έλεγα. Οπότε δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητο να προσαρτήσεις κάτι επιπλέον.

Στο μέλλον, αν βρεθεί κάποια ευκαιρία για SSP, ίσως το πάρω απόφαση να ασχοληθώ περαιτέρω.
logica1 έγραψε:
Τετ Φεβ 09, 2022 6:54 am
Ο Niche είναι καλύτερος μύλος για τα δικά μου θέλω. Για τα θελω κάποιου άλλου που μπορεί να ενδιαφέρεται για τα αρώματα του γευστικού προφίλ κ για light ψησιματα χωρίς να τον νοιάζει το σώμα τότε ο Giota είναι καλύτερος γιατί ανταποκρίνεται καλύτερα στα δικά του θελω.

Δεν είναι άμεσα συγκρισιμοι οι 2 μύλοι. Γιατί ο καθένας εκπροσωπεί άλλη σχολη μαχαιριων. Γι'αυτό είσαι τυχερός γιατί εχοντας κ τους 2 ότι ώρα θες τραβάς ότι Shοt θες απο οποία σχολη σου κάνει κέφι.
Σωστή είναι η θεωρία που περιγράφεις και βάσει αυτής κινούμαστε από τη στιγμή που δεν υπάρχει η δυνατότητα για test drive πριν αποφασίσεις για έναν από τους δύο. :)
Στην πράξη, θεωρώ είναι λεπτές οι διαφορές μεταξύ των δύο μύλων και εξαρτώνται αρκετά από την εμπειρία του ουρανίσκου του καθενός.

Σίγουρα πάντως, σε χρηστικότητα (workflow και καθαρισμό) ο Niche υπερέχει με διαφορά πιστεύω από κάθε άλλο μύλο.

Επειδή ήθελα να έχω την ευκολία να παίζω παράλληλα με διάφορους καφέδες και έχω στάνταρ τουλάχιστον δύο, αυτό ήταν το σκεπτικό μου, να έχω έναν από κάθε σχολή για να έχω αυτή τη δυνατότητα.

Με το καλό να έρθει ο μύλος σου και καλά καφεδάκια.

:coffee:

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από pagratios » Πέμ Μαρ 03, 2022 2:19 am

dimach έγραψε:
Σάβ Φεβ 05, 2022 11:12 am
Με τελωνείο 800-850 ευρώ ....είναι καλά !
Βλέπω 600+50 λίρες μύλος και μεταφορικά = 770 euros.
Στο τελωνειό έχουμε 24% φπα + φόρος + τέλη εκτελωνισμού ?
Είναι σωστά αυτά ? Αν γνωρίζει κάποιος κάτι νεότερο ας ενημερώσει
Να πω σε αυτό πως μία φορά σε δέμα εκτός Ευρώπης με κόστος στα 500€ ο εκτελωνιστής ήθελε ~350€

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από AlexFocus » Πέμ Μαρ 03, 2022 9:40 pm

Πριν λιγο εφυγε παραγγελια για μαυρο Niche. Σημερα το απογευμα που μπηκα δεν ηταν διαθεσιμο για EU αλλα το βραδακι με το που το ειδα διαθεσιμο εν βρασμω ψυχης πατησα το κομβιον και αναμενω το μυλαρακο βασει του email που μου ηρθε κατα το Μαιο. Μεχρι τοτε συνεχιζω το διαβασμα του πολυ ενδιαφεροντος forum, κραταω σημειωσεις και θα επανελθω εις το εγγυς μελλον με αγορα μηχανης, καλαθακιων, καφεδων, ταμπερ κτλ. Εμπαινε Γιουτσο …..⚽️⚽️⚽️

Nikos21
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Αύγ 06, 2019 1:03 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Nikos21 » Δευ Μαρ 14, 2022 8:00 am

Αρα συνολικο κοστοσ o niche για να φτασει ελλαδα ποσο ειναι?

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από AlexFocus » Δευ Μαρ 14, 2022 8:52 am

Χωρις μεταφορικα, δασμους κτλ μεχρι στιγμης τα εξοδα ανηλθαν σε €669,14 [=€656,02/κοστος μηχανης + €13,12/εξοδα μετατροπης συναλλαγματος(;;;)].

Nikos21
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Αύγ 06, 2019 1:03 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Nikos21 » Δευ Μαρ 14, 2022 10:50 am

Ρωτάω μαζί με όλα με ΦΠΑ τελωνεία μεταφορικά και την τιμή του μύλου, γύρο στα 800-850€;

Απάντηση