Niche zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Οκτ 22, 2020 11:23 am

Φανταζομαι (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος) οτι στο calibrate τα μαχαιρια ακουμπανε μιας κ το πανω μαχαιρι οσο το πιεζεις προς τα κατω, καποια στιγμη θα βρει στο κατω. Νομιζω οτι αυτο ειναι κ το νοημα του calibrate, το σημειο που ακουμπανε τα μαχαιρια μεταξυ τους. Απο εκει κ περα εχουν υπολογισει οτι αν το κανεις σωστα, απο το 0 κ μετα ειναι οκ να κοψεις.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Niche zero

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Οκτ 22, 2020 11:54 am

nkout έγραψε:
Πέμ Οκτ 22, 2020 11:23 am
Φανταζομαι (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος) οτι στο calibrate τα μαχαιρια ακουμπανε μιας κ το πανω μαχαιρι οσο το πιεζεις προς τα κατω, καποια στιγμη θα βρει στο κατω. Νομιζω οτι αυτο ειναι κ το νοημα του calibrate, το σημειο που ακουμπανε τα μαχαιρια μεταξυ τους. Απο εκει κ περα εχουν υπολογισει οτι αν το κανεις σωστα, απο το 0 κ μετα ειναι οκ να κοψεις.
σίγουρα ΜΗΝ λειτουργήσετε τον μύλο στη θέση calibrate δεν ξέρω και αν έχει νόημα κάτι τέτοιο! :waf:


τον έχω λειτουργήσει και πολύ πιο κάτω από 0 αλλά και πάλι γιατί να κόψει κάποιος τόσο ψιλά;

------------------------------------------

πάλι ρώτησα κάτι το niche coffee και πάντα παίρνω προσωπική απάντηση:
That has been sorted for you.

Best regards,
James
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Οκτ 22, 2020 12:39 pm

Ενα απλο πειραμα ειναι να βγαλεις το πανω μαχαιρι κ να βιδωσεις τον δισκο. Λογικα θα πηγαινει αρκετα περα απο το calibrate. Αν ναι, τοτε στο calibrate σταματαγε γιατι βρισκουν τα μαχαιρια. Αν κ χωρις μαχαιρι σταματα στη θεση calibrate (σε ιδιο αριθμο στροφων), τοτε βρισκει ο δισκος κ οχι τα μαχαιρια, οποτε μαλλον εχουν αποσταση κ στο calibrate

Gi0rgi0
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2020 5:36 pm

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Gi0rgi0 » Σάβ Νοέμ 07, 2020 11:16 am

https://danishfashionliving.com/product ... e-grinder/

Κάπου βρομαει η δουλειά με τέτοια τιμή, παρόλα αυτά το ανεβάζω εάν κάποιος αισθάνεται έτοιμος να τζογαρει

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Niche zero

Δημοσίευση από odys2008 » Σάβ Νοέμ 07, 2020 11:19 am

Gi0rgi0 έγραψε:
Σάβ Νοέμ 07, 2020 11:16 am
https://danishfashionliving.com/product ... e-grinder/

Κάπου βρομαει η δουλειά με τέτοια τιμή, παρόλα αυτά το ανεβάζω εάν κάποιος αισθάνεται έτοιμος να τζογαρει
Εχουν βγεί πολλά scams με τον niche. Ανεβάζουν επανηλημένα στα  social media τα fakes. Και αυτό είναι ένα από αυτά.

Παραγγελίες μόνο από το official site!

Gi0rgi0
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2020 5:36 pm

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Gi0rgi0 » Σάβ Νοέμ 07, 2020 11:23 am

Κατά πάσα πιθανότητα πολύ καλό για να είναι αληθινο....

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Niche zero

Δημοσίευση από giorgos.b » Σάβ Νοέμ 07, 2020 2:29 pm

Από τον James Hoffmann, χτεσινό
Just wanted to give you all a heads up about a scam that's going on. Some frankly terrible people are running ads in front of my videos advertising the Niche Grinder for super cheap. They take your money, then shut down the domain the next day, and disappear while delivering you nothing. Because they keep moving the domain I can't block their ads effectively.
- If you see an ad like this - please, please report it.
- As far as I know, Niche only sell direct. They're also super responsive online so if you see a deal and want to check with them - do ask them. I'm sure they hate this stuff even more than me.

Sorry to anyone who has been caught out by this, and do please let me know if you see any other dodgy or questionable ads playing in front of my videos.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Niche zero

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Νοέμ 07, 2020 3:33 pm

αν το δείτε κάντε το report αμέσως...

το έχω πετύχει και το έχω κάνει!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από todoornot » Σάβ Νοέμ 07, 2020 11:22 pm

Και ο Hoffman και ο Sprometheus έχουν κάνει αναρτήσεις στο youtube ότι προσπαθεί αυτή η απάτη να συνδεθεί μαζί τους μεταξύ άλλων. Μακριά.

Άβαταρ μέλους
lef7
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2020 6:43 pm

Re: Niche zero

Δημοσίευση από lef7 » Παρ Νοέμ 13, 2020 6:13 pm

Καλησπέρα παιδιά,

είμαι καινούργιος στο forum και γενικώς στο χώρο του ποιοτικού espresso.

Έχω αφιερώσει αρκετές ώρες από εχθές για να διαβάσω όσο περισσότερα μπορώ και αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι τι είναι αυτό που κάνει τόσο ξεχωριστό αυτό το μύλο, σε αυτή τη τιμή μάλιστα; Επίσης στο μάτι δεν μου φαίνεται βολικός από την άποψη ότι δεν μπορείς να βάλεις το pf από κατω και να πάρεις έτοιμο το καφέ που θα βάλεις στη καφιετέρια. Πως ακριβώς την κάνετε αυτή τη διαδικασία;

Ο λόγος που ρωτάω και δεν κάθομαι να διαβάσω περισσότερα (μιας και σίγουρα έχουν απαντηθεί), είναι ότι από αύριο ξεκινάνε οι προπαραγγελίες για Φεβρουάριο από ότι ότι στη σελίδα της niche και συνεπώς πρέπει αν είναι να κινηθώ άμεσα.

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα. :cfstd:

Απάντηση