Niche zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Nikos21
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Αύγ 06, 2019 1:03 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Nikos21 » Κυρ Μάιος 29, 2022 1:57 am

Να κάνω μια ερώτηση, ο μύλος όταν δεν χρησιμοποιείται πρέπει να βγαίνει από την πρίζα μιας και δεν έχει κουμπί on-off ή είναι έτσι κατασκευασμένος που δεν επηρεάζει το μύλο και να μένει πάντα στη πρίζα;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Niche zero

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Μάιος 30, 2022 8:45 am

Βάλε ένα πολύμπριζο με διακόπτη να τον κλίνεις από εκεί.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Niche zero

Δημοσίευση από NiPi » Δευ Μάιος 30, 2022 11:36 am

Nikos21 έγραψε:
Κυρ Μάιος 29, 2022 1:57 am
Να κάνω μια ερώτηση, ο μύλος όταν δεν χρησιμοποιείται πρέπει να βγαίνει από την πρίζα μιας και δεν έχει κουμπί on-off ή είναι έτσι κατασκευασμένος που δεν επηρεάζει το μύλο και να μένει πάντα στη πρίζα;
Δεν πειράζει να μένει στην πρίζα. Εγώ τον βγάζω από την πρίζα μόνο όταν φεύγω διακοπές.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Παρ Ιουν 03, 2022 12:27 pm

Καλησπέρα σας. Επειδή θα προβώ στην αγορά του συγκεκριμένου μυλου, διάβασα κάποια comments περί κόστος συναλλάγματος και ότι μέσω Revolut είναι καλύτερα. Έχω revolut , αλλά από την Niche μου είπαν ότι δεν δέχονται πληρωμές μέσω revolut. Άρα πληρώνω μέσω κλασικών τραπεζών (Πειραιώς κλπ) ;

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από AlexFocus » Παρ Ιουν 03, 2022 2:43 pm

Ναι μεσω των Ελληνικων τραπεζων θα πληρωσεις. Εγω χρησιμοποιησα Εθνικη.
Ford Focus MkII f/l 2008

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Παρ Ιουν 03, 2022 3:20 pm

Ναι μόλις πλήρωσα από Πειραιώς. μικρή η διαφορά απ ότι κατάλαβα.

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από AlexFocus » Παρ Ιουν 03, 2022 3:25 pm

Καλως να σου ερθει. Εγω ακομη δεν εχω προλαβει να ξεπακεταρω ποσο μαλλον να εκχυλισω. Μερικες κλεφτικες ματιες εχω ριξει στο Niche και παλι στο κυτιο. Εχει ολα τα συμπρακαλα .... πινελο, κατσαβιδι, ποτηρακι και NFC οπως εχει αναφερει :a049:
Ford Focus MkII f/l 2008

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Παρ Ιουν 03, 2022 4:09 pm

και εγώ θα τον παραλάβω πάνω σε μετακόμιση όποτε δυστυχώς δεν θα τον χαρώ κατευθείαν. χρειάζεται dosing funnel ? και ψαχνομαι για tamper και wdt tools

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από AlexFocus » Σάβ Ιουν 04, 2022 8:44 pm

Αλλοι το χρησιμοποιουν αλλοι οχι γιατι τους εχει βολεψει το ποτηρακι που εχει ο Niche. Αν εχω καταλαβει σωστα το dosing funnel ειναι οταν αλεθουμε κατευθειαν μεσα στο pf και οχι στο ποτηρακι. Εγω για να μην κανω περιττες αγορες θα ξεκινησω χωρις funnel και βλεπουμε στην πορεια. Και εγω περιμενω tamper και dt. Σε wdt δεν θα παω γιατι θελω να δω στην πραξη με το ποτηρακι, ανακατεμα με λιγο περα δωθε εχοντας το ποτηρακι κουμπωμενο και αναποδογυρισμενο στο pf και λαμβανοντας υπ' οψιν την αφρατη αλεση του Niche μηπως δεν χρειαζεται ο διασπορεας (wdt). Ο κατανεμητης (dt) ειναι εκ των ων ουκ ανευ.
Ford Focus MkII f/l 2008

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Δευ Ιουν 06, 2022 9:08 am

AlexFocus έγραψε:
Σάβ Ιουν 04, 2022 8:44 pm
Αλλοι το χρησιμοποιουν αλλοι οχι γιατι τους εχει βολεψει το ποτηρακι που εχει ο Niche. Αν εχω καταλαβει σωστα το dosing funnel ειναι οταν αλεθουμε κατευθειαν μεσα στο pf και οχι στο ποτηρακι. Εγω για να μην κανω περιττες αγορες θα ξεκινησω χωρις funnel και βλεπουμε στην πορεια. Και εγω περιμενω tamper και dt. Σε wdt δεν θα παω γιατι θελω να δω στην πραξη με το ποτηρακι, ανακατεμα με λιγο περα δωθε εχοντας το ποτηρακι κουμπωμενο και αναποδογυρισμενο στο pf και λαμβανοντας υπ' οψιν την αφρατη αλεση του Niche μηπως δεν χρειαζεται ο διασπορεας (wdt). Ο κατανεμητης (dt) ειναι εκ των ων ουκ ανευ.
Alex ησουν κατατοπιστηκότατος , σε ευχαριστω πολυ. Θα πραξω και εγω αναλογα. αρα δηλαδη αλεθεις κατευθειαν στο καλαθακι του Niche , κανεις κυκλικες κινησεις με το κλειστρο κουμπωμενο πανω απ το καλαθι του ΝΖ ετσι ωστε να κατανεμηθει σωστα και μετα απλα distribution και tamping ?

Γενικα απο αξεσουαρ tamping και distribution ποια θα χρησιμοποιησεις αν επιτρεπεται ? γιατι και εγω ακομα ψαχνομαι μεχρι να ερθει η μηχανη.

Ζυγαριά κλπ δεν αναγκαια σωστα ?

Αυτα που απλα ειχα στο μυαλο μου , τα οποια δεν ξερω αν ειναι απαραιτητα , ειναι ζυγαρια , ims / vst ( ???) , tamper , distribution και ελεγα και για funnel ή wdt αλλα θα δω πως ειναι χωρις αυτα για αρχη.

Απάντηση