Niche zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Niche zero

Δημοσίευση από agpol07 » Τετ Απρ 29, 2020 5:41 pm

brego έγραψε:
Τετ Απρ 29, 2020 4:30 pm
Από 14/02 που έχω κάνει την παραγγελία δεν έχω λάβει κάτι πέρα μια ειδοποίηση ότι μπορεί το NFC να μην είναι στην συσκευασία.

Λευκός και ο δικός μου και Μάιο υποτίθεται είναι για παραλαβή.

Δεν πιστεύω να πάρεις τον δικό μου!!!!!! :D
YFCBanana έγραψε:
Τετ Απρ 29, 2020 2:44 pm
Και εγώ έχω παραγγείλει έναν λευκό που λέει για Μάη άλλα δεν μου έχει έρθει κάτι. Βέβαια παράγγειλα από τα τελευταία κομμάτια οπότε μπορεί να παίζει και αυτό ρόλο..

Άντε με το καλό να σου έρθει
Λευκό όλοι πήραμε εε!! Μάλλον ήμουν ο τυχερός. :a016: :a016:
Αν και εγώ 5 Απρίλη παρήγγειλα οπότε Παντελή πολύ πιθανόν να σου έρθει και σένα σήμερα αύριο κάποια ενημέρωση. Δεν ξέρω αν επηρέασε ένα μεηλ που τους είχα στείλει πριν καμιά βδομάδα και τους είχα ρωτήσει ποτέ θα έχει αποστολές..

YFCBanana
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2017 1:43 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Porlex Tall

Re: Niche zero

Δημοσίευση από YFCBanana » Παρ Μάιος 01, 2020 10:15 am

Μου ήρθε και εμένα email χτες ότι έφυγε :a049:

Μου δίνει εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 14/05 το οποίο για 50 λίρες που είχαν τα μεταφορικά δεν το λες και γρήγορο, ειδικά όταν παραγγελία που έκανα μες την μεγάλη βδομάδα από Ιρλανδία με DHL 5 έκανε μέρες να έρθεί και με πολύ φτηνότερα μεταφορικά (25€)...

Όπως και να έχει άντε να έρθει να τον χαρούμε.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Niche zero

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Μάιος 01, 2020 11:27 am

YFCBanana έγραψε:
Παρ Μάιος 01, 2020 10:15 am
Μου ήρθε και εμένα email χτες ότι έφυγε :a049:

Μου δίνει εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 14/05 το οποίο για 50 λίρες που είχαν τα μεταφορικά δεν το λες και γρήγορο, ειδικά όταν παραγγελία που έκανα μες την μεγάλη βδομάδα από Ιρλανδία με DHL 5 έκανε μέρες να έρθεί και με πολύ φτηνότερα μεταφορικά (25€)...

Όπως και να έχει άντε να έρθει να τον χαρούμε.
δυστυχώς η συγκεκριμένη εταιρεία είναι ότι χειρότερο για προορισμό Ελλάδα και από πλευράς τιμής και από πλευράς παράδοσης αλλά δεν αλλάζει για την ώρα!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Niche zero

Δημοσίευση από harryv » Παρ Μάιος 01, 2020 6:47 pm

Άμα θες τη γνώμη μου, πολύ τυχερός θα είσαι αν παραλάβεις 14/5
Η GLS είναι μεταφορική, όχι courier. 10 ημέρες θα κάνει το πακέτο σου το γύρο της Ευρώπης οδικά. Και μετά θα το παραδώσει σε Ελληνική courier που αυτό τον καιρό έχουν και τα βιβλία των φοιτητών, πέραν όλων των "μένουμε σπίτι"

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Niche zero

Δημοσίευση από kchoriano » Τρί Μάιος 05, 2020 3:19 pm

Παιδιά καλησπέρα. Έχω το εξής ζήτημα. Όποιος ξέρει ας βοηθήσει. Μου ρθε χτες το NFC για τον Niche μου. Άνοιξα τελείως τον μύλο του έκανα ένα καλό καθάρισμα τοποθέτησα και αυτό το μαραφέτι έκανα και το καλιμπράρισμά μου και πάω βουρ για το πρώτο καφεδάκι. Βάζω λοιπόν τον ίδιο καφέ στην ίδια βαθμίδα κοψίματος 18,5 και το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό. Άρχισε και έτρεχε ροή σαν να έχω ανοίξει το λάστιχο για πότισμα. Πετάω όλο τον καφέ και κόβω στο 13 και πάλι ήμουν εκτός των δευτερολέπτων. Και ερωτώ. Έχω κάνει εγώ κάτι λάθος με το καλιμπράρισμα ή είναι φυσιολογικό επειδή με το flow control αλλάζει η πίεση κοψίματος;; Δηλαδή για να πάρω φυσιολογικό αποτέλεσμα εκτιμώ οτι πρέπει να κατεβω κάτω απο 12. Δηλαδη σε άλλους καφέδες που χωρις flow έκοβα στο δώδεκα τώρα που θα κόβω σε 4;;;

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Niche zero

Δημοσίευση από agpol07 » Τρί Μάιος 05, 2020 3:48 pm

Στο home-barista εχω διαβασει οτι πολλοι μετα την εγκατασταση του nfc κοβουν με πιο μικρο νουμερο (finer). Οποτε λογικα δεν εχεις κανει λαθος. Απλα θελει παλι ψαξιμο.

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Michalis_cy » Πέμ Μάιος 07, 2020 9:04 am

Τα νούμερα στον Niche είναι ενδεικτικά, μην περιμένεις ότι θα έχεις το ίδιο κόψιμο μετά από καλιμπράρισμα. Αν βρήκες το ιδανικό κόψιμο σε πχ αριθμό 12 μπορείς απλά γυρνώντας τον κάτω δακτύλιο, να πας σε όποιο νούμερο θες. Το κόψιμο δεν θα επηρεαστεί καθόλολου.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από todoornot » Πέμ Μάιος 07, 2020 9:46 am

Μια ερώτηση προς όσους έχουν πάρει το NFC... Στο φλυτζάνι, πώς σας φαίνεται; (ενδιαφέρομαι για το αν καταλαβαίνετε διαφορά στον καφέ, όχι για popcorning, διαφορετική ρύθμιση κλπ).

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Niche zero

Δημοσίευση από brego » Πέμ Μάιος 07, 2020 1:03 pm

YFCBanana έγραψε:
Παρ Μάιος 01, 2020 10:15 am
Μου ήρθε και εμένα email χτες ότι έφυγε :a049:

Μου δίνει εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 14/05 το οποίο για 50 λίρες που είχαν τα μεταφορικά δεν το λες και γρήγορο, ειδικά όταν παραγγελία που έκανα μες την μεγάλη βδομάδα από Ιρλανδία με DHL 5 έκανε μέρες να έρθεί και με πολύ φτηνότερα μεταφορικά (25€)...

Όπως και να έχει άντε να έρθει να τον χαρούμε.
Εγώ σήμερα παρέλαβα μετά από 7 ημέρες από την ημέρα αποστολής.

Ακόμα δεν το έχω ανοίξει να δω έχει το NFC. :a058:

OK πολλά τα 50€ αλλά μιλάμε για ένα σχετικά μεγάλο βαρύ δέμα το οποίο έφτασε στην εβδομάδα. Πόσο κάτω να πάει σε τιμή δεν το γνωρίζω.

Λόγο ότι ψωνίζω συχνά φωτογραφικά είδη από UK τα μεταφορικά είναι αρκετά και για μικρά πακέτα ακόμα οπότε τα χρήματα αυτά δεν μου έκαναν εντύπωση.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Niche zero

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Μάιος 07, 2020 1:17 pm

brego έγραψε:
Πέμ Μάιος 07, 2020 1:03 pm
YFCBanana έγραψε:
Παρ Μάιος 01, 2020 10:15 am
Μου ήρθε και εμένα email χτες ότι έφυγε :a049:

Μου δίνει εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 14/05 το οποίο για 50 λίρες που είχαν τα μεταφορικά δεν το λες και γρήγορο, ειδικά όταν παραγγελία που έκανα μες την μεγάλη βδομάδα από Ιρλανδία με DHL 5 έκανε μέρες να έρθεί και με πολύ φτηνότερα μεταφορικά (25€)...

Όπως και να έχει άντε να έρθει να τον χαρούμε.
Εγώ σήμερα παρέλαβα μετά από 7 ημέρες από την ημέρα αποστολής.

Ακόμα δεν το έχω ανοίξει να δω έχει το NFC. :a058:

OK πολλά τα 50€ αλλά μιλάμε για ένα σχετικά μεγάλο βαρύ δέμα το οποίο έφτασε στην εβδομάδα. Πόσο κάτω να πάει σε τιμή δεν το γνωρίζω.

Λόγο ότι ψωνίζω συχνά φωτογραφικά είδη από UK τα μεταφορικά είναι αρκετά και για μικρά πακέτα ακόμα οπότε τα χρήματα αυτά δεν μου έκαναν εντύπωση.
με γεια

άντε κάνε τεστ να μας πεις διαφορά στο φλιτζάνι...δεν έχει και τίποτα μέσα το πακέτο, είναι έτοιμο προς χρήση....
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση