Niche zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Geokary
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2016 8:24 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia baby 06 + PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: KUDU: Ethiopia Guji Allona
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Geokary » Σάβ Σεπ 26, 2020 10:46 am

Πιστεύω ότι είναι αυτό ακριβώς που ζητά ο οικιακός χρήστης, δηλαδή single dosing, ελάχιστη κατακράτηση ώστε να μπορεί άμεσα να αλέσει διαφορετικούς καφέδες, απλος σχεδιασμός με φιλοσοφία επισκευής από τον ίδιο κ χαμηλή τιμη

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Niche zero

Δημοσίευση από giorgos.b » Τετ Οκτ 07, 2020 8:52 pm

λόγω της ημέρας του καφέ, πήρα διάφορους καφέδες, ένας από τους οποίους ο https://kudu.gr/el/collections/america/ ... icion-250g

Πρώτη φορά είδα τόσο μεγάλο σπυρί σε καφέ.
στο πρώτο κόψιμο, οι κόκκοι πέρναγαν πάρα πολύ αργά από τον τον anti-pop-corning δίσκο, οπότε για τον συγκεκριμένο καφέ αναγκάστηκα να τον βγάλω
Δείτε τη φώτο (δεξιά κόκκοι από mokka-El Salvador - Los Pirineos) και αριστερά βέβαια οι κόκκοι από τον nicaragua-el-bosque-benedicion-
kudu_niche.jpg
κόκκοι που σχεδόν δεν χωράνε στον NFC Disk

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Niche zero

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Οκτ 07, 2020 9:16 pm

Καλό! :a016: :a080:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Niche zero

Δημοσίευση από edifis » Δευ Οκτ 12, 2020 8:28 pm

Απεστάλλει σήμερα ο μύλος, παρόλο που είχε ως χρόνο αποστολής τον Νοέμβριο. Σε καμιά βδομαδούλα λογικά εδώ θα είναι :b050:

Dimitris690
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2020 12:16 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia classic 2012
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Taf sweet blue - la minita

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Dimitris690 » Τρί Οκτ 13, 2020 11:07 am

Καλημέρα! Απεστάλλει και ο δικός μου niche. Είχε γίνει παραγγελία 25 Αυγούστου και είχα προβλεπόμενο χρόνο παράδοσης μέσα στον Νοέμβριο. Το status μου βγάζει μέρα παράδοσης 23 Οκτωβρίου.
Νομίζω η ACS κάνει την παράδοση.

pketiki
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2020 5:23 pm

Re: Niche zero

Δημοσίευση από pketiki » Τετ Οκτ 21, 2020 10:07 pm

Σήμερα παρέλαβα τη φουρνιά Νοεμβρίου
Έχω μια ερώτηση σχετικά με το ποσό πιο fine μπορείς να πας από το μηδέν με ασφάλεια.
Αν για παράδειγμα κάνω calibrate κ αντί για τη θέση calibrate δηλώσω τη θέση 0. Από ποια τιμή κ μετά θα θεωρείται ότι έχουν κάποια ασφαλή απόσταση τα μαχαίρια ώστε να αλέσω;
Η απόσταση από το calibrate έως το 0 είναι 120 μοίρες όσο δηλ η απόσταση από το 0 έως το 30.
Αρα η απάντηση είναι μεταξύ καπου ανάμεσα στο 0-30

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Niche zero

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Οκτ 21, 2020 10:37 pm

pketiki έγραψε:
Τετ Οκτ 21, 2020 10:07 pm
Σήμερα παρέλαβα τη φουρνιά Νοεμβρίου
Έχω μια ερώτηση σχετικά με το ποσό πιο fine μπορείς να πας από το μηδέν με ασφάλεια.
Αν για παράδειγμα κάνω calibrate κ αντί για τη θέση calibrate δηλώσω τη θέση 0. Από ποια τιμή κ μετά θα θεωρείται ότι έχουν κάποια ασφαλή απόσταση τα μαχαίρια ώστε να αλέσω;
Η απόσταση από το calibrate έως το 0 είναι 120 μοίρες όσο δηλ η απόσταση από το 0 έως το 30.
Αρα η απάντηση είναι μεταξύ καπου ανάμεσα στο 0-30
δεν πιστεύω ότι έχεις πρόβλημα ακόμα και στο calibrate, παρόλα αυτά για να μην κάνουμε και πειράματα είναι ρεαλιστικό ότι θα είσαι από 5 και μετά εκτός και αν αλέθεις ελληνικό καφέ.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Τετ Οκτ 21, 2020 10:59 pm

Φανταζομαι οτι αν κανεις σωστα το calibrate (σε πληρες σφυξιμο ο δεικτης να ειναι στο calibrate), ηδη απο τη θεση μηδεν εισαι καλα.
Αν φοβασαι να βαλεις μπρος τον μυλο σε καποια θεση, παρε το κατσαβιδι που σου εδωσαν μαζι, βαλε το στη βιδα κ δοκιμασε με αυτο να γυρισεις το μαχαιρι. Αν γυρναει χωρις να βρισκει, εισαι μια χαρα.

pketiki
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2020 5:23 pm

Re: Niche zero

Δημοσίευση από pketiki » Τετ Οκτ 21, 2020 11:29 pm

Ναι, αναφέρομαι για άλεση ελληνικού καφε.

Ουσιαστικά η ερώτηση μου έχει να κάνει με ποσό πιο αριστερά μπορω να πάω στην άλεση από το calibrate χωρίς να έχω κάποιο προβλημα.
Το εργοστασιακό είναι από το calibrate να πάω στη θέση μηδέν που είναι 120 μοίρες αριστερόστροφα.
Αρα σύμφωνα με τα λεγόμενα του publicDomain μπορω να πάω πρπ 20 μοίρες (όση είναι η απόσταση από το μηδέν έως το 5, οπως έγραψες).

nkout, το να γυρνάνε τα μαχαίρια εν κενω οριακά χωρίς προβλημα, ίσως είναι προβλημα αν υπάρχουν κόκκοι μέσα επειδή αναπτύσσονται δυνάμεις π δεν υπάρχουν στην εν κενω λειτουργία. Μπορεί με μια η δυο φορές να μην υπάρξει θέμα αλλά για πολλές χρήσεις κάτι θα αστοχήσει...

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Niche zero

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Οκτ 22, 2020 11:13 am

Υποστηρίζω ότι ακόμα και στο calibrate να το πας κατά 90% τα μαχαίρια δεν θα ακουμπάνε

Στην πράξη ακόμα και να γυρίσεις το δίσκο μέχρι να "φρακάρει" και να θέλει έξτρα δύναμη (λίγο πριν το calibrate και εφόσον έχεις κάνει σωστά την διαδικασία calibrate) πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα, πιστεύω έχουν αφήσει αρκετή απόσταση ακόμα...

το 5 το ανέφερα γιατί πάλι στην πράξη λίγο δύσκολο να θες πιο ψιλά από αυτό (αν και δεν αποκλείεται και πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα)

Εδώ να αναφέρω την άψογη εξυπηρέτηση από Niche Zero σε ότι απορία υπάρχει και σε οτιδήποτε άλλο χρειαστεί κάποιος χρήστης του ΝΖ.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση