Niche zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
nikosldn
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2021 6:47 pm
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Niche Zero

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nikosldn » Παρ Μαρ 19, 2021 7:51 pm

Ευχαριστω - Γενικα προλαβαινουμε η φευγουν στο 5λεπτο? Βλεπω αρκετους απο εδω που εχουν παραλαβει εναν...

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Παρ Μαρ 19, 2021 7:58 pm

nikosldn έγραψε:
Παρ Μαρ 19, 2021 7:51 pm
Ευχαριστω - Γενικα προλαβαινουμε η φευγουν στο 5λεπτο? Βλεπω αρκετους απο εδω που εχουν παραλαβει εναν...
Παλια φευγαν στο 10μερο, τωρα στο 3ωρο πια, οποτε πρεπει να εισαι ετοιμος

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Niche zero

Δημοσίευση από spyros12 » Παρ Μαρ 19, 2021 9:10 pm

Εχω γραφτει στην meil list..αν γνωριζεις, θα μου στειλουν meil καποιες μερες πιο νωρις κ θα με ενημερωσουν με την ακριβη ημερομηνια διαθεσης???
Η θα μ στειλουν emeil οτι αυτην τη στιγμη ειναι διαθεσιμο κ πρεπει να ειμαστε αγκαλια με το κινητο κ την πιστωτικη??
Επισης στο σαιτ γραφει πουθενα πιθανη ημερομηνια διαθεσιμοτητας μηνα η ημερομηνιας?? γιατι οσο κοιταξα βρηκα κατι.
Σευχαριστω.καλο σκ.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Παρ Μαρ 19, 2021 9:33 pm

Tomorrow! New stock tomorrow at 3pm GMT
Ετσι ηταν το τελευταιο mail.

Οχι σημερα, μη μπερδευτει κανεις

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Niche zero

Δημοσίευση από spyros12 » Παρ Μαρ 19, 2021 10:04 pm

Να εισαι καλα φιλε μου.

spiritclay
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2018 6:43 pm

Re: Niche zero

Δημοσίευση από spiritclay » Σάβ Μαρ 20, 2021 8:48 pm

σημερα παρέλαβα. η παραγγελία έγινε 1-2 μέρες πριν το τελος της χρονιάς.μαυρο χρωμα.
150 γιουρο επιπλέον τελωνειο κτλπ..νταξ μπηκαμε μεσα για τα καλά αλλά τουλάχιστον το ρημαδι ειναι στολιδι.
μηχανή δεν έχω ακομα επειδη ανέβασα το μπατζετ και απο lelit pid των 600+ παω στα διπλασια+ για ecm ή rancilio silva pro...ελπίζω να γινει τιμιο σετάκι.
σκεφτομαι να παρω λίγο κόκο απο κανα καφεκοπτειο και να δοκιμάσω φιλτρου, να παίξω λιγο με καμια ρυθμιση και κοψιματα.
Πριν την ανοιξω επισημα, προτεινετε κατι στανταρ σαν πρωτη λειτουργια, σαν καποιο πρωτο βημα?

Άβαταρ μέλους
Stefanos1000
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2020 3:31 am
Όνομα: Στέφανος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Athens

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Stefanos1000 » Σάβ Μαρ 20, 2021 11:26 pm

spiritclay έγραψε:
Σάβ Μαρ 20, 2021 8:48 pm
σημερα παρέλαβα. η παραγγελία έγινε 1-2 μέρες πριν το τελος της χρονιάς.μαυρο χρωμα.
150 γιουρο επιπλέον τελωνειο κτλπ..νταξ μπηκαμε μεσα για τα καλά αλλά τουλάχιστον το ρημαδι ειναι στολιδι.
μηχανή δεν έχω ακομα επειδη ανέβασα το μπατζετ και απο lelit pid των 600+ παω στα διπλασια+ για ecm ή rancilio silva pro...ελπίζω να γινει τιμιο σετάκι.
σκεφτομαι να παρω λίγο κόκο απο κανα καφεκοπτειο και να δοκιμάσω φιλτρου, να παίξω λιγο με καμια ρυθμιση και κοψιματα.
Πριν την ανοιξω επισημα, προτεινετε κατι στανταρ σαν πρωτη λειτουργια, σαν καποιο πρωτο βημα?
Θα σου προτεινα να επιβεβαιώσεις οτι ειναι calibrated. Εχω διαβασει καποιες αναρτησεις που
η μηχανη οταν εφτασε δεν ηταν calibrated και τα νουμερα που χρειαζοταν για να κοψει σωστα
ήταν είτε πολυ μεγαλα είτε πολυ μικρα. Αληθεια το dosing cup σε εσενα έχει εσωτερικα ridge (σκαλισμα)
ή ειναι flat?

charkyriak
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 25, 2012 7:48 pm
Όνομα: Χαράλαμπος
Μηχανή:: NS Oscar I
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Πύργος Ηλείας

Re: Niche zero

Δημοσίευση από charkyriak » Κυρ Μαρ 21, 2021 11:33 am

εμένα σίγουρα δεν ήταν
το έκανα μόνος μου και για εσπρεσσο τώρα κόβω στην περιοχή 20-25 συνήθως
Sex Mastoura Sepultura (το 2ο απλά επειδή ταιριάζει...)

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Niche zero

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Μαρ 21, 2021 11:34 am

Stefanos1000 έγραψε:
Σάβ Μαρ 20, 2021 11:26 pm
spiritclay έγραψε:
Σάβ Μαρ 20, 2021 8:48 pm
σημερα παρέλαβα. η παραγγελία έγινε 1-2 μέρες πριν το τελος της χρονιάς.μαυρο χρωμα.
150 γιουρο επιπλέον τελωνειο κτλπ..νταξ μπηκαμε μεσα για τα καλά αλλά τουλάχιστον το ρημαδι ειναι στολιδι.
μηχανή δεν έχω ακομα επειδη ανέβασα το μπατζετ και απο lelit pid των 600+ παω στα διπλασια+ για ecm ή rancilio silva pro...ελπίζω να γινει τιμιο σετάκι.
σκεφτομαι να παρω λίγο κόκο απο κανα καφεκοπτειο και να δοκιμάσω φιλτρου, να παίξω λιγο με καμια ρυθμιση και κοψιματα.
Πριν την ανοιξω επισημα, προτεινετε κατι στανταρ σαν πρωτη λειτουργια, σαν καποιο πρωτο βημα?
Θα σου προτεινα να επιβεβαιώσεις οτι ειναι calibrated. Εχω διαβασει καποιες αναρτησεις που
η μηχανη οταν εφτασε δεν ηταν calibrated και τα νουμερα που χρειαζοταν για να κοψει σωστα
ήταν είτε πολυ μεγαλα είτε πολυ μικρα. Αληθεια το dosing cup σε εσενα έχει εσωτερικα ridge (σκαλισμα)
ή ειναι flat?
to calibration έχει να κάνει μόνο με το τι νούμερα σε βολεύει να βλέπεις όπως επίσης και να ξέρεις που περίπου είναι το σημείο 0.

το τι νούμερα βλέπεις το ρυθμίζεις εσύ.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

AthanX
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2021 12:39 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
2η Μηχανή:: Not Yet
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
Οι καφέδες μου:: Espresso - Freddo Espresso

Re: Niche zero

Δημοσίευση από AthanX » Κυρ Μαρ 21, 2021 8:23 pm

spiritclay έγραψε:
Σάβ Μαρ 20, 2021 8:48 pm
σημερα παρέλαβα. η παραγγελία έγινε 1-2 μέρες πριν το τελος της χρονιάς.μαυρο χρωμα.
150 γιουρο επιπλέον τελωνειο κτλπ..νταξ μπηκαμε μεσα για τα καλά αλλά τουλάχιστον το ρημαδι ειναι στολιδι.
μηχανή δεν έχω ακομα επειδη ανέβασα το μπατζετ και απο lelit pid των 600+ παω στα διπλασια+ για ecm ή rancilio silva pro...ελπίζω να γινει τιμιο σετάκι.
σκεφτομαι να παρω λίγο κόκο απο κανα καφεκοπτειο και να δοκιμάσω φιλτρου, να παίξω λιγο με καμια ρυθμιση και κοψιματα.
Πριν την ανοιξω επισημα, προτεινετε κατι στανταρ σαν πρωτη λειτουργια, σαν καποιο πρωτο βημα?
Ποσο σου βγήκε ακριβώς μαζι με τελωνείο δηλαδη?
να υποθεσω οτι στην τελωνειαρα μας βαρανε οτι θελουν σχεδόν απο δασμούς..

δευτερον γιατι πας σε ECM η Rancilio και οχι σε Lelit PL91T η PL92T?

και Τρίτον... ECM Classika η Barista?

Ευχαριστώ για τον χρονο σου!

Απάντηση