Niche zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Niche zero

Δημοσίευση από thanasis00 » Πέμ Μαρ 02, 2023 11:37 am

4 μήνες έχουν περάσει από τη πρώτη χρήση, και θα κάνω και εγώ έναν καθαρισμό στον δικό μου πρώτη φορά, τις επόμενες μέρες. Είχε κάνει πριν λίγες μέρες και έναν θόρυβο το εξωτερικό δαχτυλίδι, σαν να έτρεμε την ώρα που έκοβε ο μύλος και να έβρισκε κάπου, και με μια μικρή κίνηση διορθώθηκε, και δε το ξανάκανε. Δε ξέρω αν έχει τύχει σε κανέναν άλλο.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Μαρ 02, 2023 12:04 pm

Κλασικο θεμα, το εξωτερικο μαχαιρι εχει αρκετο τζογο σε σχεση με τον φορεα. Οσο πιο χοντρα κοβεις, εχει κ πιο πολυ χωρο να κινηθει. Αμα βγαλεις το εξω μαχαιρι, πολυ πιθανο να εχει μαυρισει στα σημεια που τριβεται με τον φορεα. Παρολα αυτα, δεν εχει θεμα στην αλεση. Οταν υπαρχει καφες αναμεσα τους, τα κωνικα μαχαιρια ευθυγραμιζονται απο μονα τους. Οποτε μην αγχωνεσαι.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Δευ Μαρ 06, 2023 7:53 pm

AlexFocus έγραψε:
Τετ Μαρ 01, 2023 10:34 pm
Θα παρακαλουσα τους συναδελφους να καθαριζουν και το μεγαλο περιμετρικο μαχαιρι ξεβιδωνοντας τις τρεις βιδες αλεν που συγκρατουν απο την αλλη μερια το μαυρο πλαστικο/οδηγο. Θα δειτε πολυ καφε εκει που εχει φωλιασει. Τυχαια πηρε το ματι μου τη βρωμα που ειχε μαζευτει κοιταζοντας απο πλαγια τα μαχαιρια.
Φιλε Αλεξ !! Παμε δυνατα !!! Ετσι να ξαναπαρει φωτια ο μυλος μας. Οτι πιο VFM κυκλοφορει ειλικρινα..
Θα τον ανοιξω σημερα και εγω να τον καθαρισω στο σημειο αυτο , να δω τι εχει μαζεψει .. :a030:

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από AlexFocus » Τρί Μαρ 07, 2023 5:56 pm

Γεια σου φιλε Γιωργη. Ναι ξεβιδωσε εκει και βγαλε το μαχαιρι και θα δεις οτι εχει μαζεψει καφε. Τρυπωνει ο ατιμος παντου. Ειναι ενα κρυφο σημειο που αρκετοι πιστευω οτι δεν θα το εχουν ανοιξει ποτε. Και εγω τυχαια το ειδα χωρις να εχω δει προηγουμενως βιντεακια και μανουαλια :waf:
Ford Focus MkII f/l 2008

deschristi
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2017 11:46 am
Όνομα: Δέσποινα
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM pid
2η Μηχανή:: Hario V60-Aeropress
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Baratza Preciso

Re: Niche zero

Δημοσίευση από deschristi » Παρ Μαρ 10, 2023 10:27 am

Δε στέλνουν πλέον Ελλάδα ;Θέλω να αγοράσω το Flow Control Disc και δεν εμφανίζεται η Ελλάδα στις χώρες που στέλνει. Υπάρχει λύση να αγοραστεί το εξάρτημα αυτό από άλλο eshop ?

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από AlexFocus » Παρ Μαρ 10, 2023 3:02 pm

Γνωστος μου παρελαβε Niche την προηγουμενη εβδομαδα. Αν δες βρισκεις ακρη στειλε μου πμ και θα σε εξυπηρετησω.
Ford Focus MkII f/l 2008

deschristi
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2017 11:46 am
Όνομα: Δέσποινα
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM pid
2η Μηχανή:: Hario V60-Aeropress
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Baratza Preciso

Re: Niche zero

Δημοσίευση από deschristi » Τετ Μαρ 15, 2023 1:19 pm

Με την βοήθεια του Αλεξάνδρου (ΑlexFocus) απέκτησα το Niche flow control disk ,μιας κι η Niche δε στελνει πλέον τα εξαρτήματα αυτά στην Ελλάδα. Μένει να διαπιστώσω αν και πόσο βελτιώνει την ποιότητα της άλεσης το flow control disk. Σιγουρα θα μειώνεται το pop corning και θα είναι πιο ομοιόμορφη η άλεση. Ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε για την άμεση ανταπόκριση!

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Μαρ 15, 2023 1:31 pm

Πάσχει απ το ποπκορνινγκ η ποιότητα άλεσης ενός κωνικου?? Δεν το νομίζω. Απλά κ μόνο σαν εφέ επηρεάζει την διαδικασία...
Έχετε δει/γνωρίζετε εσείς κάτι διαφορετικό ??

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Τετ Μαρ 15, 2023 2:46 pm

Χωρις να μπορω να στο τεκμηριωσω, νομιζω επηρεαζει αλλα πολυ λιγοτερο σε σχεση με flat μυλο. Καπου εβλεπα ενα βιντετο του Hoffmann που ειχε βραχυκυκλωσει κουμπι του niche που πατιεται απο το καπακι κ εριχνε τους κοκκους ενα ενα με ανοιχτο το μυλο. Ελεγε πως αλεθει πιο coarse σε σχεση με το να τα ειχες πεταξει ολα μεσα, αλλα εχουν ιδια αλεση ολοι οι κοκκοι. Ισχυριζοταν πως μιλαμε για καλυτερη ποιοτητα αλεσης με αυτο τον τροπο. Αμα το βρω θα το κανω ποστ

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Τετ Μαρ 15, 2023 2:48 pm

Νομιζω το βρηκα
https://www.youtube.com/watch?v=6IjFfl-8Gu8

Απάντηση