Niche zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
tziminhio
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από tziminhio » Παρ Μαρ 22, 2024 7:31 pm

thanasis00 έγραψε:
Παρ Μαρ 22, 2024 11:14 am
Κάνε ένα καλό καθάρισμα του μύλου να φύγει όλη η σκόνη καθαρισμού, πάρε ένα πινελάκι για ευκολία. Βγάλε και τα μαχαίρια και καθάρισε σχολαστικά και μέσα, και κάνε τη διαδικασία του calibration με το δαχτυλίδι, όπως δείχνει στο βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=jmDkR8XMtg8
Τώρα για το κόψιμο είναι ανάλογα τον καφέ και τη μηχανή, εμένα ένας στάνταρ blend που παίρνω τον κόβω στο 18-19, ενώ ένας decaf είναι κοντά στο 11-12. Άρα μια γενική απάντηση δεν υπάρχει σίγουρα για το που πρέπει να κόψεις.
Συμφωνώ πάντως για το RDT με το ψέκασμα νερού βοηθάει πολύ να μη πετάγεται ο καφές λόγω στατικού ηλεκτρισμού.
Ευχαριστώ πολύ. Το 1ο πράγμα που εκανα ηταν να καθαρισω τον μυλο και να κανω το calibration. Αρκετα οξινοι μου βγαίνουν μεχρι στιγμης οι καφεδες σε σχεση με πριν. Ίδια γρ in k out κ ιδια δευτερόλεπτα. Θα το παλεψω και αλλο...

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Μαρ 22, 2024 11:16 pm

Τα άσπρα είναι φάουλ. Συνήθως έχει λιπαντικό στις στροφές και ό,τι πάει εκεί κολλάει. Τώρα είτε grindz πήγε είτε κάτι άλλο, θα ήθελα να το καθαρίσω αλλά θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία. Στρίβει / βιδώνει ομαλά ή νοιώθεις αντίσταση από τα άσπρα; Το βασικότερο βέβαια είναι να μην χαλάσουν οι στροφές.

Σταγόνες / rdt δεν χρειαζόμουν στον niche, ενώ χρειάζομαι στον DF. Δεν ξέρω γιατί να στο κάνει.

Για την οξύτητα, για δοκίμασε και παραπάνω out με τα ίδια in.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Μαρ 22, 2024 11:19 pm

... ή ίδια in και Out με πριν, αλλά παραπάνω δευτερόλεπτα (δηλαδή ψιλότερο κόψιμο).

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Μαρ 22, 2024 11:23 pm

Και κατακράτηση 1 γρ σε κάθε καφέ, όχι δεν είναι καθόλου φυσιολογικό στον μύλο αυτό. Έβαζα μια θηλή από μπιμπερό για έξτρα φύσημα, αλλά και χωρίς αυτό καμία σχέση με 1 γρ.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Niche zero

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Μαρ 22, 2024 11:50 pm

tziminhio έγραψε:
Παρ Μαρ 22, 2024 7:31 pm
Ευχαριστώ πολύ. Το 1ο πράγμα που εκανα ηταν να καθαρισω τον μυλο και να κανω το calibration. Αρκετα οξινοι μου βγαίνουν μεχρι στιγμης οι καφεδες σε σχεση με πριν. Ίδια γρ in k out κ ιδια δευτερόλεπτα. Θα το παλεψω και αλλο...
Ναι παίξε λίγο ακόμα και θα το βρεις. Επίσης αν έχεις συνηθίσει με τα flat μαχαίρια, μη περιμένεις απαραίτητα να βρεις την ίδια γεύση από τους ίδιους κόκκους, ίσως χρειαστεί να αλλάξεις και κόκκους για να βρεις το γευστικό προφίλ που σου αρέσει.

tziminhio
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από tziminhio » Παρ Μαρ 22, 2024 11:54 pm

Καταλαβα... θ' ασχοληθω απο Δευτερα πάλι μιας και εφυγα το ΣΚ και θα επανελθω.. Ειδωμεν.. Όσον αφορά τα ασπρα οχι δεν με δυσκολευει απλα δεν αφαιρουνται, αλλα νομιζω οτι γυριζει ανετα. Κανεναν τρόπο για να τα καθαρισω ?

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από AlexFocus » Κυρ Μαρ 24, 2024 6:52 pm

Εχου ανεβει κατα καιρους φοτο απο μαχαιρια του Niche στις οποιες φαινονται κατι μικρες τελιτσες σαν φθορα/σκουρια και η αιτια ειναι μαλλον το νερο. Εγω παντως εχω συνηθισει το θεμα με το στατικο ηλεκτρισμο και δεν με ενοχλει καθολου. Μην τα θελουμε ολα σε αυτη τη ζωη :a080:
Ford Focus MkII f/l 2008

tziminhio
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από tziminhio » Τρί Μαρ 26, 2024 3:29 pm

Παιδιά μετά απο αρκετές προσπάθειες με το ιδιο blend παίρνω ενα αοπτέλεσμα με μια πικρίλα-έντονη οξύτητα στο τέλος και έχω δοιμάσει και διαφορετικές εκχυλίσεις. Δεν μπορώ να πιστέψω οτι τα κωνικά μαχαίρια έχουν τέτοια διαφορά απο τα flat. Κόψιμο κάνουν και τα 2 είδη. Δεν μπορώ να καταλάβω.. Σκέφτομαι να τον δώσω και να κρατήσω τον eureka που είχα

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Niche zero

Δημοσίευση από gsisr » Τρί Μαρ 26, 2024 7:27 pm

Πάρε κάνα άλλον καφέ ρε φίλε πριν το δώσεις. Περιμένεις από τα blend να βγάλεις άκρη. Δες αυτόν https://mokka.coffee/p/%CE%BA%CF%8C%CF% ... rla-negra/

tziminhio
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από tziminhio » Τρί Μαρ 26, 2024 8:30 pm

gsisr έγραψε:
Τρί Μαρ 26, 2024 7:27 pm
Πάρε κάνα άλλον καφέ ρε φίλε πριν το δώσεις. Περιμένεις από τα blend να βγάλεις άκρη. Δες αυτόν https://mokka.coffee/p/%CE%BA%CF%8C%CF% ... rla-negra/
Καλα δεν ειμαι και κανας ειδικος αλλα βγαζει τρελή οξύτητα και μου κανει εντυπωση. Πήρα κάτι άλλο να δοκιμάσω τώρα. Γενικά δεν θέλω οξύτητες. Θα του δώσω λίγο χρόνο ακόμα. Έχετε να προτείνετε κανέναν άλλο καφέ που να μην βγάζει τρελή οξύτητα?

Απάντηση