Niche zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Σεπ 21, 2020 1:10 pm

Κι εμένα παιδιά δεν μου βγαίνει το ποτηράκι, changeling σχεδόν κάθε φορά. Πλέον δεν το χρησιμοποιώ καν.
Αλεθω στο pf, wdt με μια οδοντογλυφίδα, λίγο στρώσιμο και tamp.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από ioannisz » Δευ Σεπ 21, 2020 6:36 pm

Όσο και να μου άρεσε το ποτηράκι και η ιδέα του, δεν έκανε στην δική μου ρουτίνα.
Η λύση δόθηκε με άλλη βάση από ξύλο ελιάς που έχω φτιάξει όλα τα χερούλια μου.
ni00.JPG
ni01.JPG
Μπορεί να μην πέτυχε ακριβώς, αλλά κάποια στιγμή θα το ξαναδοκιμάσω.
Channelling με το ποτηράκι δεν είχα παρατηρήσει.
Πάντως να αλέθεις κατευθείαν στο pf έχει αρκετά θετικά.
Στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται και η ποσότητα που ελευθερώνεται όταν φύγει ο στατικός, που αναφέρθηκε νωρίτερα. Αμελητέα ποσότητα.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Gespresso » Δευ Σεπ 21, 2020 11:03 pm

Spoiler: show
nkout έγραψε:
Κυρ Σεπ 20, 2020 9:46 pm
Μετα απο ενα μηνα συμβιωσης με τον Niche, μπορω να κανω τη συγκριση με τον specialita που ειχα για 8 μηνες, τουλαχιστον οπως φανηκε σε εμενα.

- Επαναληψιμοτητα εκχυλισης: ισοπαλια. και οι 2 αποδειχτηκαν αριστοι σε αυτο
- Αλεση: με διαφορα η αλεση του Niche ειναι πολυ πιο αφρατη. Επισης βλεπω αρκετα λιγοτερους κοκκους στο φλυτζανι, αρα λιγοτερα fines?
- Μικρομετρικη ρυθμιση αλεσης: Πολυ καλοι και οι 2, ισως με βολευε λιγο καλυτερα ο specialita αλλα μαλλον θεμα συνηθειας
- Single dosing: δεν το συζηταω καν, niche ειναι καλυτερος με διαφορα. Ο specialita κραταει παντα 2 γρ καφε πισω απο το ελασμα που σπαει τους σβολους. Επισης δεν εχει τοσο ομοιομορφη αλεση στο single dosing κ πρεπει να κανεις διαφορες πατεντες.
- Μεταβαση απο ενα καφε στον αλλο κ επιστροφη στην αρχικη ρυθμιση: κ εδω κερδιζει ο niche με μγαλη διαφορα. Αν επιστρεψεις σε ενα νουμερο αλεσης, εχεις παλι το ιδιο αποτελεσμα. Ο specialita ηθελε παντα καποιο fine tunning στην επιαστροφη κ ενα καφε τον πεταγα συνηθως
- Γευση: ισως το πιο σημαντικο αλλα εδω δεν μου ειναι ευκολο να ειμαι αντικειμενικος. Απο τη μια πρεπει να δικαιολογησω τα σχεδον 300 ευρω που εδωσα παραπανω :lick: Απο την αλλη δεν εχω κ τοσο εξασκημενους γευστικους καλυκες. Παντως νομιζω πως οντως κανει καλυτερο καφε ο Niche, αλλα οχι με τρελη διαφορα.

Το μονο που με εχει δυσκολεψει με τον niche ειναι το ποτηρακι. Ωραιο, τουμπαρεις κ μπαινει ο καφες, αλλα το channeling παει συννεφο κ ας εχω κουνησει τον καφε δεξια αριστερα κυκλικα ή οτιδηποτε αλλο. Δοκιμασα διαφορα κ το μονο που δινει καλο αποτελεσμα ειναι να ριχω λιγο λιγο τον καφε αντι για τουμπαρισμα κ μετα wdt

Μαλλον δεν σας ειπα κ κατι που δεν ξερατε, απλα επιβεβαιωνω τα ηδη γνωστα δεδομενα
Ευχαριστούμε Νίκο. Χρήσιμο το συγκριτικό.

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Spacof » Παρ Σεπ 25, 2020 12:41 pm

Καλησπέρα,

για την πρώτη χρήση χρειάζεται να κάνω κάτι? Έναν καθαρισμό ας πούμε?

Σε περίπτωση που αλέσω αλλά στο μάτι φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι χοντροκομμένος μπορώ να τον ρίξω πάλι μέσα με ποιο μικρή ρύθμιση ?

Ευχαριστώ!

Geokary
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2016 8:24 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia baby 06 + PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: KUDU: Ethiopia Guji Allona
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Geokary » Παρ Σεπ 25, 2020 12:46 pm

Δεν χρειάζεται καθαρισμός, απλώς στην αρχη θα εχεις λιγο περισσοτερη κατακρατηση. Οι ρυθμίσεις για espresso κυμαίνονται από 20-30, εγώ μεχρι 25 εχω δει, το μικρο διάστημα που τον χρησιμοποιώ.
Όσο για το τελευταίο που ρωτάς, δες το βίντεο αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=6IjFfl- ... esHoffmann

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Παρ Σεπ 25, 2020 12:53 pm

Spacof έγραψε:
Παρ Σεπ 25, 2020 12:41 pm
Σε περίπτωση που αλέσω αλλά στο μάτι φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι χοντροκομμένος μπορώ να τον ρίξω πάλι μέσα με ποιο μικρή ρύθμιση ?
Πρεπει να τον ριξεις λιγο λιγο γιατι ολος μαζι μπορει να σου κολλησει τον μυλο. καλυτερα πετα μισο ευρω μια δοση καφε, παρα τον μυλο :P

Geokary
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2016 8:24 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia baby 06 + PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: KUDU: Ethiopia Guji Allona
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Geokary » Παρ Σεπ 25, 2020 12:57 pm

ioannisz έγραψε:
Δευ Σεπ 21, 2020 6:36 pm
Όσο και να μου άρεσε το ποτηράκι και η ιδέα του, δεν έκανε στην δική μου ρουτίνα.
Η λύση δόθηκε με άλλη βάση από ξύλο ελιάς που έχω φτιάξει όλα τα χερούλια μου.
ni00.JPG
ni01.JPG
Μπορεί να μην πέτυχε ακριβώς, αλλά κάποια στιγμή θα το ξαναδοκιμάσω.
Channelling με το ποτηράκι δεν είχα παρατηρήσει.
Πάντως να αλέθεις κατευθείαν στο pf έχει αρκετά θετικά.
Στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται και η ποσότητα που ελευθερώνεται όταν φύγει ο στατικός, που αναφέρθηκε νωρίτερα. Αμελητέα ποσότητα.
Πολύ όμορφη η κατασκευή σου!
Όπως βλέπω έχεις εναν ακόμη μύλο, τον mazzer kony, ο οποίος νομίζω έχει τα ίδια μαχαίρια με τον niche zero. Μήπως θα μπορούσες να μας πεις αν έχουν διαφορά στην γεύση του καφέ που αλέθουν; Εγώ είχα τον mazzer super jolly (τον οποίο βλεπω ότι είχες κι εσύ) και με τον niche έχω διαπιστώσει σημαντικές διαφορές, φαντάζομαι κι εσύ αναλόγως.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από ioannisz » Παρ Σεπ 25, 2020 7:38 pm

Ναι, τα μαχαίρια (δλδ η γεύση) του Kony ήταν αυτά που με οδήγησαν στην επιλογή του ΝΖ.
Βέβαια ο ΝΖ είναι φτιαγμένος για χρήση σπιτιού, όπως δηλαδή θέλω εγώ. Αλλάζεις ρύθμιση άλεσης χωρίς να σκέφτεσαι την παρακράτηση, είναι μικρός, είναι φτιαγμένος για single dose, αφράτη άλεση και εύκολα φτάνεις στο μέγιστο της γεύσης που μπορεί να σου δώσει σαν μύλος.
Το οποίο βέβαια είναι κοντά (πολύ κοντά) στον kony. Αν όμως τον Kony του βρεις το σωστό σημείο κοπής και κόψεις και κάποια γραμμάρια εκεί, τότε και η κατακράτηση μειώνεται σε μηδενικά επίπεδα και η γεύση που παίρνεις έχει άλλη λεπτομέρεια από του ΝΖ. Τονίζω εδώ ότι η διαφορά είναι μικρή και η γνώμη έρχεται από την δικιά μου γεύση, άρα εντελώς υποκειμενικό.
Λάτρης του light ψησίματος και των μεγάλων preinfusion, το τεράστιο μοτέρ του Kony με βοηθούσε στη πολύ λεπτή άλεση των κόκκων, σε αντίθεση με τον ΝΖ που ζοριζόταν λίγο, αλλά την δουλειά την έκανε.
Με τον δακτύλιο όμως στην εισαγωγή των κόκκων τα πράγματα έγιναν πολύ καλύτερα, το μοτέρ του ΝΖ δεν ζορίζεται και φυσικά αυτό το αισθάνεσαι και στην γεύση.
Όπου πάω τον παίρνω μαζί. Έχει γράψει χιλιόμετρα πολλά. Δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.
Η σύγκριση όμως με επίπεδα μαχαίρια δεν μπορεί να γίνει λόγω διαφορετικής γεύσης που είναι υποκειμενικό θέμα.
Όσες φορές έχω δοκιμάσει από τους παλιούς μου μύλους πάντως, η διαφορά στο στόμα μου είναι εμφανής.
Εξαιρείται από την κουβέντα ο Κ10 όπου μπορούμε να μιλάμε με τις μέρες για διαφορές μεταξύ αυτού και του Kony και να μην βγάζουμε άκρη. Δύο πολύ καλά μηχανάκια που όμως είναι φτιαγμένα για άλλη χρήση και όχι για σπίτι και 5-6 καφέδες την ημέρα όπου οι μισοί να είναι διαφορετικοί κόκκοι, με διαφορετικό κόψιμο.
Αλλά και πάλι αυτή είναι μια υποκειμενική άποψη. Να σημειωθεί εδώ ότι όλα τα μηχανήματά μου τα πήρα μεταχειρισμένα, οπότε και τα συμπεράσματα που έβγαλα μπορεί να έχουν και λάθος λόγω αυτού του γεγονότος.
Με κέρδισε όμως η ευχρηστία του ΝΖ, σε συνδυασμό πάντα με την γεύση που βγάζει, για χρήση στο σπίτι.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Geokary
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2016 8:24 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia baby 06 + PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: KUDU: Ethiopia Guji Allona
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Geokary » Παρ Σεπ 25, 2020 10:27 pm

Πολύ ωραία η ανάλυσή σου, σίγουρα θα βοηθήσει όποιον ψάχνει για μύλο. Σ ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Niche zero

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Σεπ 26, 2020 10:24 am

πολύ καλή ανάλυση, συμφωνεί με δεδομένα που έρχονται και από άλλες πηγές!

υπάρχουν βέβαια πάντα και αυτοί που γκρινιάζουν για κάποια θέματα, συνολικά όμως και ειδικά σε θέματα ευχρηστίας-καλαισθησίας είναι αχτύπητος χωρίς συμβιβασμούς στο αποτέλεσμα στην κατηγορία τιμής του.

ελπίζω πραγματικά να μην εμφανίσει κάτι αρνητικό σε βάθος χρόνου!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση