Niche zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
logica1
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2020 2:28 am
Μηχανή:: ECM Classika II
Μύλος:: K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από logica1 » Πέμ Ιαν 27, 2022 7:03 pm

καλησπερα ρε παιδια να κανω μια ερωτηση για τον μυλο. Δεν μπορω να βγαλω ακρη. Δεν εχω ανθρωπο στην αγγλια παρα μονο Σκωτια και απο ειδα τα δρομολογια του γνωστου λεοφορειου δεν περνανε απο το aberdeen. και δεν ξερω αν υπαρχει καποια αλλη εταιρια που να εχει δρομολογια απο εκει η καποιος αλλος τροπος/εταιρια που να κανει τριγωνικη αποστολη. Επισης εχω μπερδευτει με το κοστος τελωνειου εαν παραγγειλω κατευθειαν για ελλαδα. Καποιος εγραψε οτι πληρψσε 149. καποιος αλλος 220. Τελικα τι ισχυει? ποσο ειναι το τελικο τελωνειακο κοστος? Επισης εψαξα για ευρωπαικες αποθηκες αλλα τιποτα... μπορει καποιος να με βοηθησει να βγαλω ακρη?

vboul
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 8:09 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic PRO
Μύλος:: Eureka Mignon ORO SD

Re: Niche zero

Δημοσίευση από vboul » Τρί Φεβ 01, 2022 11:59 pm

Γεια σου φίλε,

Σου παραθέτω πρόσφατο παράδειγμα για τα έξοδα τελωνείου. Παρήγγειλα πράγματα από Αγγλία αξίας 185e. O Άγγλος το πάει στο ταχυδρομείο και μαζί με τα στοιχεία του παραλήπτη δίνει τη περιγραφή του προϊόντος και την αξία του,εδώ καμιά φορά αν είναι καμιά μικρή επιχείρηση μπορεί και να δηλώσει και μικρότερη αξία, στη προκειμένη περίπτωση δήλωσε αξία 50λίρες. Όταν φτάνει Ελλάδα περνάει από τελωνείο όπου στη δηλωθείσα αξία προστίθεται το ΦΠΑ τελωνείου (+24%) και τέλη εκτελωνισμού,που στη δικιά μου περίπτωση τα τέλη ήταν 10e(Τα τέλη εκτελωνισμού δε ξέρω πως προκύπτουν). Δηλαδή για ένα προϊόν αξίας 50 λιρών η επιβάρυνση μου έφτασε 28e.
1.PNG

Vagos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2021 7:08 pm

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Vagos » Παρ Φεβ 04, 2022 10:39 am

Τελικά ο niche που κατατάσσεται πλέον απο τη στιγμή που υπάρχουν και άλλοι μονοδοσικοί μύλοι;
Οικονομικά βρίσκεται χαμηλά, σαν απόδοση ομως;

ChristosZ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Δεκ 29, 2020 2:48 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Mara PL62
2η Μηχανή:: illy Francis x7.1
Μύλος:: Eureka Oro Sin. Dose
2ος Μύλος:: Ascaso imini i-2

Re: Niche zero

Δημοσίευση από ChristosZ » Παρ Φεβ 04, 2022 11:05 pm

Επείδη κάνω τον τελευταίο καιρό ερεύνα για αγορά single dose μύλου με μπατζέτ περίπου όσο του Niche έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα.
Οι μύλοι που έιναι περίπου σε αυτά τα χρήματα είναι ο Niche, ο DF 64- G-Iota και ο νέος eureka oro.
1) H πρώτη παρτίδα του eureka oro είχε πολλά προβλήματα και είναι ένα μεγάλο ερώτημα αν αξίζει να δωσεις 600 ευρω (Για μένα όχι). Τέλη Φλέβαρη θα έχει δωθει η δευτέρη παρτίδα που υποτίθεται οτι θα έχουν λύσει κάποια από αυτά τα θέματα.
2) Ο G-IΟΤΑ είναι μια πολύ καλή επίλογη που παίρνει και SSP μαχαίρια αλλά πρέπει να έχεις κάποιοα όρεξη να ασχολήθεις με διάφορα "tweeks" που υπάρχουν στην 3D-Print κοινότητα ωστέ να τον βελτίωσεις στο maximum
3) Τον Niche τον παίρνεις τον βάζεις στην πρίζα και τελείωνεις. Το πιο εύκολο workflow από τους υπόλοιπους. Θα τον επαιρνα όμως μόνο αν μπορούσα να γλυτώσω το τελωνείο καθως με τελωνείο το κόστος εκτοξευέται στα 800-850 ευρω.
Επίσης οι δύο πρώτοι μύλοι έχουν επιπεδα μαχαιρια ο Niche κωνικά.

Άβαταρ μέλους
dimach
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 7:04 pm
Όνομα: Αχιλλέας
Μηχανή:: ECM Classika
Μύλος:: Timemore Sculptor78s
2ος Μύλος:: Ascaso I2 mini
Οι καφέδες μου:: round cup ,taf
Τοποθεσία: Βόλος-Θεσ/νικη

Re: Niche zero

Δημοσίευση από dimach » Σάβ Φεβ 05, 2022 11:12 am

Με τελωνείο 800-850 ευρώ ....είναι καλά !
Βλέπω 600+50 λίρες μύλος και μεταφορικά = 770 euros.
Στο τελωνειό έχουμε 24% φπα + φόρος + τέλη εκτελωνισμού ?
Είναι σωστά αυτά ? Αν γνωρίζει κάποιος κάτι νεότερο ας ενημερώσει

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από slaughter » Σάβ Φεβ 05, 2022 12:21 pm

Όπως το βλέπω εγώ πάει

499+postal(50?) gbp = 650 eur
Με βάση αυτό https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/%CE% ... _final.pdf τα έξοδα ένα 25 euro + ΦΠΑ βγαίνει 831. Δεν ξέρω αν βάζουν κ τίποτα αλλά πανω

Άβαταρ μέλους
dimach
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 7:04 pm
Όνομα: Αχιλλέας
Μηχανή:: ECM Classika
Μύλος:: Timemore Sculptor78s
2ος Μύλος:: Ascaso I2 mini
Οι καφέδες μου:: round cup ,taf
Τοποθεσία: Βόλος-Θεσ/νικη

Re: Niche zero

Δημοσίευση από dimach » Σάβ Φεβ 05, 2022 7:15 pm

Ok εγώ έκανα λάθος στις 600 λίρες ...είναι 500

logica1
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2020 2:28 am
Μηχανή:: ECM Classika II
Μύλος:: K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από logica1 » Κυρ Φεβ 06, 2022 5:42 am

Τελικά δεν κρατήθηκα. Εις την ατοπον απαγωγή κατέληξα στον Niche κ πάτησα τη σκανδαλη για εναν μαυρο με αποστολή τον Μάρτιο. (Οι λευκοί έχουν αποστολή τον Απριλιο) Όπως είπε κ ο φίλος πιο πανω οι υπόλοιποι μύλοι δεν με γέμιζαν. Ο Oro είναι τραγικός για τα λεφτά που ζητάει. Ο γιωτάς (Giota Df64) πέρα του ότι εμφανισιακά δεν μου αρέσει για να πάρεις πολύ καλό αποτέλεσμα πρέπει να έχει SSP High uniformity μαχαίρια κ να είναι καλιμπραρισμενος. Αυτό σημαίνει ότι βγαίνει σχεδον στα ίδια λεφτά με Niche. Εαν προσθέσεις κ 1-2 3rd print καλούδια φτάνει ακριβώς την τιμή του Niche. Οπότε η σκεψη πλεον πήγε στα επίπεδα vs κωνικά κ αποφάσισα να παω στα κωνικά μιας κ με ενδιαφέρει περισσότερο το γεμάτο σώμα κ η σοκολατένια γεύση από οξύτητες κ μωβ φραγκοσταφυλα. Καθώς επίσης κ ότι βαριέμαι φριχτά να ασχοληθω τόσο πολύ όσο χρειάζεται ο Giota. Συν ότι μου αρέσει το workflow του Niche. Άνθρωπο στην Αγγλία δυστυχώς δεν βρήκα αλλά επικοινώνησα με άνθρωπο της μεταφορικής (μίλησα με άνθρωπο στο Λονδινο) που έχει αναφερθεί σε προηγούμενο post κ μου ειπαν ότι έχουν αποθήκες εκεί στο Λονδίνο. Οπότε θα μπορουσα να τον παραγγειλω με διεύθυνση παράδοσης στις εκεί αποθήκες τους κ από εκεί μόλις τον παραλαβουν να μου τον στειλουν Ελλαδα. Όμως έπρεπε να χρησιμοποιησω διαφορετικό όνομα από το δικό μου. Ενός Έλληνα που είναι υπεύθυνος στις αποθήκες εκεί. Κ εκεί κάπου κόλλησα. Δλδ θα το αγόραζα για κάποιον αλλον που δεν ξερω. Κ αυτός ο άλλος θα μου τον έστελνε. (Καλή την πιστη) Η μεταφορά θα κόστιζε κανά 50ρικο. Οπότε για 150 ευρω έξτρα προτιμησα να εχω το κεφάλι μου ήσυχο (κ την τσέπη μου αδεια). Γιατί δεν θα ηταν μόνο το άγχος να μην παιχτεί κάνα κοκομπλοκο. Κ δεν δω ποτέ τον μύλο. Πέρα από αυτό το άγχος ειναι κ το άγχος μην γίνει κάτι στη μεταφορα. (Η Niche σου εγγυάται οποιοδήποτε κτύπημα κατά τη μεταφορά μέχρι τη διευθυνση που έχεις δηλωσει). Καθώς κ το να Μην έχει κάποιο πρόβλημα ο μύλος ή μη μου βγάλει κάποιο πρόβλημα μέσα στο έτος της εγγύησης γιατί η εταιρία καλύπτει τα μεταφορικά έξοδα μέχρι τη διεύθυνση που δηλώνεις για αποστολή. Δλδ εαν συμβεί κάτι κτυπά ξύλο τότε θα μου στειλουν κάποιο ανταλλακτικό δωρεαν κατευθειαν Ελλάδα. Ενώ στην άλλη περίπτωση θα πρέπει να το στειλω κ να πληρωσω ταχυδρομικά κ τελωνειο Αγγλία κ από εκεί να το ξαναστειλουν στη Niche κ μετά η Niche ξανά στις αποθήκες (δωρεαν) κ από εκεί να πληρωσω μεταφορικά κ. Ξανά τελωνείο για Ελλάδα. Κ άντε να τα κανονίσεις όλα αυτά με αγνώστους. Α. Επίσης ο μύλος που θα μου ερχοταν από Λονδίνο θα ηταν με Αγγλική Μπρίζα. Δεν γίνεται να έρθει με EU. (Όλα αυτά τα ρώτησα μεσο email με τον James από τη Niche). Οπότε όλα αυτά μαζί θα ηταν υπερβολικά πολύ άγχος για 150 ευρω παραπάνω που θα σκασω σε δασμούς. Πάντως η Εθνική μου κράτησε κ κατι προμήθειες. Δλδ για 550 λίρες πλήρωσα 683 ευρώ. 644 η αξία του μύλου κ τα μεταφορικά κ από εκεί κ πέρα πλήρωσα γυρω στα 11 ευρω 2% για προμήθεια συναλλάγματος κ αλλά 27 που δεν ξερω για το λογο. (Θα παρω αύριο την Εθνική να ρωτησω). Αυτά προς το παρόν... Οταν θα εχω περισσοτερα infos από τελωνείο κλπ θα επανέλθω. (σε κάνα μήνα δλδ)

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Hatori » Κυρ Φεβ 06, 2022 8:37 am

logica1 έγραψε:
Κυρ Φεβ 06, 2022 5:42 am
Τελικά δεν κρατήθηκα. Εις την ατοπον απαγωγή κατέληξα στον Niche κ πάτησα τη σκανδαλη για εναν μαυρο με αποστολή τον Μάρτιο. (Οι λευκοί έχουν αποστολή τον Απριλιο) Όπως είπε κ ο φίλος πιο πανω οι υπόλοιποι μύλοι δεν με γέμιζαν. Ο Oro είναι τραγικός για τα λεφτά που ζητάει. Ο γιωτάς (Giota Df64) πέρα του ότι εμφανισιακά δεν μου αρέσει για να πάρεις πολύ καλό αποτέλεσμα πρέπει να έχει SSP High uniformity μαχαίρια κ να είναι καλιμπραρισμενος. Αυτό σημαίνει ότι βγαίνει σχεδον στα ίδια λεφτά με Niche. Εαν προσθέσεις κ 1-2 3rd print καλούδια φτάνει ακριβώς την τιμή του Niche. Οπότε η σκεψη πλεον πήγε στα επίπεδα vs κωνικά κ αποφάσισα να παω στα κωνικά μιας κ με ενδιαφέρει περισσότερο το γεμάτο σώμα κ η σοκολατένια γεύση από οξύτητες κ μωβ φραγκοσταφυλα. Καθώς επίσης κ ότι βαριέμαι φριχτά να ασχοληθω τόσο πολύ όσο χρειάζεται ο Giota. Συν ότι μου αρέσει το workflow του Niche. Άνθρωπο στην Αγγλία δυστυχώς δεν βρήκα αλλά επικοινώνησα με άνθρωπο της μεταφορικής (μίλησα με άνθρωπο στο Λονδινο) που έχει αναφερθεί σε προηγούμενο post κ μου ειπαν ότι έχουν αποθήκες εκεί στο Λονδίνο. Οπότε θα μπορουσα να τον παραγγειλω με διεύθυνση παράδοσης στις εκεί αποθήκες τους κ από εκεί μόλις τον παραλαβουν να μου τον στειλουν Ελλαδα. Όμως έπρεπε να χρησιμοποιησω διαφορετικό όνομα από το δικό μου. Ενός Έλληνα που είναι υπεύθυνος στις αποθήκες εκεί. Κ εκεί κάπου κόλλησα. Δλδ θα το αγόραζα για κάποιον αλλον που δεν ξερω. Κ αυτός ο άλλος θα μου τον έστελνε. (Καλή την πιστη) Η μεταφορά θα κόστιζε κανά 50ρικο. Οπότε για 150 ευρω έξτρα προτιμησα να εχω το κεφάλι μου ήσυχο (κ την τσέπη μου αδεια). Γιατί δεν θα ηταν μόνο το άγχος να μην παιχτεί κάνα κοκομπλοκο. Κ δεν δω ποτέ τον μύλο. Πέρα από αυτό το άγχος ειναι κ το άγχος μην γίνει κάτι στη μεταφορα. (Η Niche σου εγγυάται οποιοδήποτε κτύπημα κατά τη μεταφορά μέχρι τη διευθυνση που έχεις δηλωσει). Καθώς κ το να Μην έχει κάποιο πρόβλημα ο μύλος ή μη μου βγάλει κάποιο πρόβλημα μέσα στο έτος της εγγύησης γιατί η εταιρία καλύπτει τα μεταφορικά έξοδα μέχρι τη διεύθυνση που δηλώνεις για αποστολή. Δλδ εαν συμβεί κάτι κτυπά ξύλο τότε θα μου στειλουν κάποιο ανταλλακτικό δωρεαν κατευθειαν Ελλάδα. Ενώ στην άλλη περίπτωση θα πρέπει να το στειλω κ να πληρωσω ταχυδρομικά κ τελωνειο Αγγλία κ από εκεί να το ξαναστειλουν στη Niche κ μετά η Niche ξανά στις αποθήκες (δωρεαν) κ από εκεί να πληρωσω μεταφορικά κ. Ξανά τελωνείο για Ελλάδα. Κ άντε να τα κανονίσεις όλα αυτά με αγνώστους. Α. Επίσης ο μύλος που θα μου ερχοταν από Λονδίνο θα ηταν με Αγγλική Μπρίζα. Δεν γίνεται να έρθει με EU. (Όλα αυτά τα ρώτησα μεσο email με τον James από τη Niche). Οπότε όλα αυτά μαζί θα ηταν υπερβολικά πολύ άγχος για 150 ευρω παραπάνω που θα σκασω σε δασμούς. Πάντως η Εθνική μου κράτησε κ κατι προμήθειες. Δλδ για 550 λίρες πλήρωσα 683 ευρώ. 644 η αξία του μύλου κ τα μεταφορικά κ από εκεί κ πέρα πλήρωσα γυρω στα 11 ευρω 2% για προμήθεια συναλλάγματος κ αλλά 27 που δεν ξερω για το λογο. (Θα παρω αύριο την Εθνική να ρωτησω). Αυτά προς το παρόν... Οταν θα εχω περισσοτερα infos από τελωνείο κλπ θα επανέλθω. (σε κάνα μήνα δλδ)
Καλημέρα και καλώς να τον δεχτείς! Μόνο που τα κωνικά είναι για οξύτητες κ μωβ φραγκοσταφυλα και τα επίπεδα για σοκολατένια γεύση! Καλά καφεδάκια

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Niche zero

Δημοσίευση από thanasis00 » Κυρ Φεβ 06, 2022 10:59 am

Hatori έγραψε:
Κυρ Φεβ 06, 2022 8:37 am
logica1 έγραψε:
Κυρ Φεβ 06, 2022 5:42 am
Τελικά δεν κρατήθηκα. Εις την ατοπον απαγωγή κατέληξα στον Niche κ πάτησα τη σκανδαλη για εναν μαυρο με αποστολή τον Μάρτιο. (Οι λευκοί έχουν αποστολή τον Απριλιο) Όπως είπε κ ο φίλος πιο πανω οι υπόλοιποι μύλοι δεν με γέμιζαν. Ο Oro είναι τραγικός για τα λεφτά που ζητάει. Ο γιωτάς (Giota Df64) πέρα του ότι εμφανισιακά δεν μου αρέσει για να πάρεις πολύ καλό αποτέλεσμα πρέπει να έχει SSP High uniformity μαχαίρια κ να είναι καλιμπραρισμενος. Αυτό σημαίνει ότι βγαίνει σχεδον στα ίδια λεφτά με Niche. Εαν προσθέσεις κ 1-2 3rd print καλούδια φτάνει ακριβώς την τιμή του Niche. Οπότε η σκεψη πλεον πήγε στα επίπεδα vs κωνικά κ αποφάσισα να παω στα κωνικά μιας κ με ενδιαφέρει περισσότερο το γεμάτο σώμα κ η σοκολατένια γεύση από οξύτητες κ μωβ φραγκοσταφυλα. Καθώς επίσης κ ότι βαριέμαι φριχτά να ασχοληθω τόσο πολύ όσο χρειάζεται ο Giota. Συν ότι μου αρέσει το workflow του Niche. Άνθρωπο στην Αγγλία δυστυχώς δεν βρήκα αλλά επικοινώνησα με άνθρωπο της μεταφορικής (μίλησα με άνθρωπο στο Λονδινο) που έχει αναφερθεί σε προηγούμενο post κ μου ειπαν ότι έχουν αποθήκες εκεί στο Λονδίνο. Οπότε θα μπορουσα να τον παραγγειλω με διεύθυνση παράδοσης στις εκεί αποθήκες τους κ από εκεί μόλις τον παραλαβουν να μου τον στειλουν Ελλαδα. Όμως έπρεπε να χρησιμοποιησω διαφορετικό όνομα από το δικό μου. Ενός Έλληνα που είναι υπεύθυνος στις αποθήκες εκεί. Κ εκεί κάπου κόλλησα. Δλδ θα το αγόραζα για κάποιον αλλον που δεν ξερω. Κ αυτός ο άλλος θα μου τον έστελνε. (Καλή την πιστη) Η μεταφορά θα κόστιζε κανά 50ρικο. Οπότε για 150 ευρω έξτρα προτιμησα να εχω το κεφάλι μου ήσυχο (κ την τσέπη μου αδεια). Γιατί δεν θα ηταν μόνο το άγχος να μην παιχτεί κάνα κοκομπλοκο. Κ δεν δω ποτέ τον μύλο. Πέρα από αυτό το άγχος ειναι κ το άγχος μην γίνει κάτι στη μεταφορα. (Η Niche σου εγγυάται οποιοδήποτε κτύπημα κατά τη μεταφορά μέχρι τη διευθυνση που έχεις δηλωσει). Καθώς κ το να Μην έχει κάποιο πρόβλημα ο μύλος ή μη μου βγάλει κάποιο πρόβλημα μέσα στο έτος της εγγύησης γιατί η εταιρία καλύπτει τα μεταφορικά έξοδα μέχρι τη διεύθυνση που δηλώνεις για αποστολή. Δλδ εαν συμβεί κάτι κτυπά ξύλο τότε θα μου στειλουν κάποιο ανταλλακτικό δωρεαν κατευθειαν Ελλάδα. Ενώ στην άλλη περίπτωση θα πρέπει να το στειλω κ να πληρωσω ταχυδρομικά κ τελωνειο Αγγλία κ από εκεί να το ξαναστειλουν στη Niche κ μετά η Niche ξανά στις αποθήκες (δωρεαν) κ από εκεί να πληρωσω μεταφορικά κ. Ξανά τελωνείο για Ελλάδα. Κ άντε να τα κανονίσεις όλα αυτά με αγνώστους. Α. Επίσης ο μύλος που θα μου ερχοταν από Λονδίνο θα ηταν με Αγγλική Μπρίζα. Δεν γίνεται να έρθει με EU. (Όλα αυτά τα ρώτησα μεσο email με τον James από τη Niche). Οπότε όλα αυτά μαζί θα ηταν υπερβολικά πολύ άγχος για 150 ευρω παραπάνω που θα σκασω σε δασμούς. Πάντως η Εθνική μου κράτησε κ κατι προμήθειες. Δλδ για 550 λίρες πλήρωσα 683 ευρώ. 644 η αξία του μύλου κ τα μεταφορικά κ από εκεί κ πέρα πλήρωσα γυρω στα 11 ευρω 2% για προμήθεια συναλλάγματος κ αλλά 27 που δεν ξερω για το λογο. (Θα παρω αύριο την Εθνική να ρωτησω). Αυτά προς το παρόν... Οταν θα εχω περισσοτερα infos από τελωνείο κλπ θα επανέλθω. (σε κάνα μήνα δλδ)
Καλημέρα και καλώς να τον δεχτείς! Μόνο που τα κωνικά είναι για οξύτητες κ μωβ φραγκοσταφυλα και τα επίπεδα για σοκολατένια γεύση! Καλά καφεδάκια
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και αναμένουμε νεότερα για το τελικό κόστος και τους δασμούς στο τελωνείο!
Όπως τα λες, καλύτερα η πληρωμή να γίνει με κάποια revolut/n26, που δε βάζουν καπέλα στη πληρωμή σε άλλο νόμισμα, γιατί οι ελληνικές τσεκουρώνουν αρκετά.

Απάντηση