Niche zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Niche zero

Δημοσίευση από kchoriano » Τετ Ιαν 15, 2020 10:51 am

PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 10:41 am
ερώτηση όταν αλλάζεις ρυθμίσεις από γαλλικό σε εσπρέσο και αντίστροφα χρειάζεται να "τρέξεις" λίγο καφέ να "πάρει" τις ρυθμίσεις ή γίνεται άμεσα;
Δεν γυρνάς ποτέ απότομα όλο το μεταλλικο δαχτυλίδι. Γυρνάς ανά 2-3 νούμερα. Κλείνεις το καπάκι δουλεύουν τα μαχαίρια στην νέα ρύθμιση, ανοίγεις το καπάκι και γυρνάς άλλα 2 νούμερα μέχρι να φτάσεις στην άλεση που θες. Δεν χρειάζεται να τρέξεις καφέ. Αρκεί να δουλέψει κάποια δεύτερα ο μύλος στην νέα ρύθμιση.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Niche zero

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Ιαν 15, 2020 11:18 am

kchoriano έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 10:51 am
PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 10:41 am
ερώτηση όταν αλλάζεις ρυθμίσεις από γαλλικό σε εσπρέσο και αντίστροφα χρειάζεται να "τρέξεις" λίγο καφέ να "πάρει" τις ρυθμίσεις ή γίνεται άμεσα;
Δεν γυρνάς ποτέ απότομα όλο το μεταλλικο δαχτυλίδι. Γυρνάς ανά 2-3 νούμερα. Κλείνεις το καπάκι δουλεύουν τα μαχαίρια στην νέα ρύθμιση, ανοίγεις το καπάκι και γυρνάς άλλα 2 νούμερα μέχρι να φτάσεις στην άλεση που θες.
αυτό νομίζω γίνεται όταν συναντάς αντίσταση λόγω κόκκων καφέ, αν δεν συναντήσεις αντίσταση, προχωράς κανονικά...σιγά σιγά όμως μην περιστραφεί το κάτω δαχτυλίδι και "χάσει" σε σχέση με το πάνω
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Niche zero

Δημοσίευση από kchoriano » Τετ Ιαν 15, 2020 11:52 am

PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 11:18 am
kchoriano έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 10:51 am
PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 10:41 am
ερώτηση όταν αλλάζεις ρυθμίσεις από γαλλικό σε εσπρέσο και αντίστροφα χρειάζεται να "τρέξεις" λίγο καφέ να "πάρει" τις ρυθμίσεις ή γίνεται άμεσα;
Δεν γυρνάς ποτέ απότομα όλο το μεταλλικο δαχτυλίδι. Γυρνάς ανά 2-3 νούμερα. Κλείνεις το καπάκι δουλεύουν τα μαχαίρια στην νέα ρύθμιση, ανοίγεις το καπάκι και γυρνάς άλλα 2 νούμερα μέχρι να φτάσεις στην άλεση που θες.
αυτό νομίζω γίνεται όταν συναντάς αντίσταση λόγω κόκκων καφέ, αν δεν συναντήσεις αντίσταση, προχωράς κανονικά...σιγά σιγά όμως μην περιστραφεί το κάτω δαχτυλίδι και "χάσει" σε σχέση με το πάνω
Εγώ το κάνω πάντα έτσι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αφενός γιατί είναι πολλά τα λεφτά του μύλου και αφετέρου γιατί αν γίνει καμιά στραβή θα πρέπει να τον στείλω Αγγλία.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από todoornot » Τετ Ιαν 15, 2020 1:00 pm

Όταν γυρνάς πιο coarse, δεν υπάρχει λόγος. Απλά απομακρύνεις κάτι από κάτι άλλο. Όταν σφίγγεις, εκεί καλό είναι προληπτικά, να σταματάς και να το δουλεύεις - όχι όμως με καφέ!! Το κάνεις μήπως έχει μείνει κανά μικρό κομματάκι, το οποίο σφίγγοντας και φέρνοντας κοντά τα μαχαίρια μπορεί να πιεστεί και να πιέσει με τη σειρά του και να χαλάσει κάτι. Οπότε δεν περιμένω να νιώσω αντίσταση γιατί μπορεί να είναι αργά. Από την άλλη, προσωπικά το κάνω όταν σφίγγω πάνω από πέντε βαθμίδες.

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από pagratios » Τετ Ιαν 15, 2020 9:24 pm

Οι οδηγίες χρήσης του μύλου αναφέρουν ότι κάθε 10 νουμερα προς το λεπτό πρέπει να λειτουργεί η μηχανή για 1 δευτερόλεπτο ώστε να μην έχει πρόβλημα

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Niche zero

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Ιαν 16, 2020 12:54 am

οκ με πείσατε!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Niche zero

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Ιαν 21, 2020 11:48 pm

το εσωτερικό του ΝΖ
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 9H3AXM-1Xk
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από pagratios » Τετ Ιαν 22, 2020 6:09 pm

Σήμερα ήρθε email απο indiegogo για ninche
Update 74

NFC Disk Update

Currently we are planning to have the NFC disk available to order as an extra spare part around mid-February. It will also be available with the grinder around the same time.
When we have the exact dates and details, we will be sure to let you know when it is available.
We really appreciate your excitement, but please try to avoid emailing us about this part as you will only receive the same answer.
Λένε ότι στα μέσα φεβρουαρίου θα είναι έτοιμοι να βγάλουν το NFC disk. Δεν αναφέρουν αν τελικά θα το δώσουν δωρεάν + έξοδα αποστολής.
Σχετικά με το εξάρτημα

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Konstantinos » Πέμ Ιαν 23, 2020 8:21 am

pagratios έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 6:09 pm
Λένε ότι στα μέσα φεβρουαρίου θα είναι έτοιμοι να βγάλουν το NFC disk. Δεν αναφέρουν αν τελικά θα το δώσουν δωρεάν + έξοδα αποστολής.
Στο βιντεάκι πάντως προς το τέλος λένε πως οι προηγούμενοι κάτοχοι του μύλου θα μπορούν να παραγγείλουν το εξάρτημα και θα επιβαρυνθούν μόνο το κόστος των μεταφορικών.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Ιαν 23, 2020 9:08 am

Και σε mail που έστειλε ο Κώστας (kchoriano) αυτό του απάντησαν.

Απάντηση