Mahlkoenig Vario ή άλλος μύλος ?

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Σεπ 23, 2016 7:48 pm
Όνομα: Νεκτάριος
Μηχανή:: lelit Pl42 temd
Οι καφέδες μου:: Tiggrato taresso,underdog
Τοποθεσία: Χανιά

Mahlkoenig Vario ή άλλος μύλος ?

Δημοσίευση από ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ » Τετ Ιούλ 26, 2017 12:50 pm

Την βοήθεια σας παιδιά! Διαθέτω περίπου 400 ευρώ και θέλω να βρω κάποιον μύλο για οικιακη χρηση on demand (προτιμω ολα χειροκινητα να τα κανω δηλ ειμαι προθυμος να ζυγιζω πριν και μετα την αλεση )προοριζεται για οικιακη χρηση αλλα λογω πειραματων σε ιδιοκατασκευη roaster κόβω γυρω στα 200γρ. + την μερα.
Mahlkoenig Vario(έχει κωνικά μαχαίρια;) λοιπόν ή.......
Ευχαριστώ.
Υ.Γ.
ΕΧΩ ΤΗΝ LELIT PL42TEMD με τον ενσωματομενο μυλο 38μμ κωνικα.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Mahlkoenig Vario ή άλλος μύλος ?

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιούλ 26, 2017 1:10 pm

O Vario flat έχει. Ο ενσωματωμένος γιατί δεν σε καλύπτει?

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Σεπ 23, 2016 7:48 pm
Όνομα: Νεκτάριος
Μηχανή:: lelit Pl42 temd
Οι καφέδες μου:: Tiggrato taresso,underdog
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Mahlkoenig Vario ή άλλος μύλος ?

Δημοσίευση από ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ » Τετ Ιούλ 26, 2017 1:20 pm

Με καλύπτει αλλά επειδή διαβάζοντας στο φορουμ για την σπουδαιότητα του μύλου στα θεματα ομοιομορφιας άλεσης κτλ. αρχίσα να ψάχνω για 2ο μύλο.Επισης ο μυλος της lelit με προβληματίζει αργότερα εαν χρειαστεί να αλλάξω μαχαίρια θα πρέπει να λυσω ολη την μήχανη .
Στο δια ταυτα λοιπον επειδη τα κωνικα μαχαιρια με ικανοποιησαν στην lelit εχει κατι αντιστοιχο του Mahlkoenig Vario;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Mahlkoenig Vario ή άλλος μύλος ?

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιούλ 26, 2017 1:32 pm

Αυτόν που έχει η lelit πάνω είναι επιπέδου ascaso.
Σχετικά κοντά στα λεφτά που ψάχνεις σε κωνικά είναι μόνο ο sette χωρίς ζύγισμα, o οποίος όμως θέλει προσοχή με το μοτέρ αν κόβεις συνέχεια και πολύ. Μπορείς να μιλήσεις με τον barista.gr που τους φέρνει γιατί αναμενόταν η baratza να κάνει κάποιες βελτιώσεις σε αυτό το κομμάτι.
Αλλιώς πας σε χειροκίνητο kinu m47- m68, lido, pharos, helor κλπ που και αυτά δεν ξέρω αν θα σε βολέψουν αν θες να βγάζεις ποσότητες.
Αξιόλογα κωνικά με μοτέρ θα βρεις πάνω από χιλιάρικο.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Σεπ 23, 2016 7:48 pm
Όνομα: Νεκτάριος
Μηχανή:: lelit Pl42 temd
Οι καφέδες μου:: Tiggrato taresso,underdog
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Mahlkoenig Vario ή άλλος μύλος ?

Δημοσίευση από ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ » Τετ Ιούλ 26, 2017 1:49 pm

Mήπως να ψάξω και σε flat; Θα χω καλύτερο αποτέλεσμα με τον Mahlkoenig Vario σε σχεση με αυτον της lelit;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Mahlkoenig Vario ή άλλος μύλος ?

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιούλ 26, 2017 2:38 pm

To καλύτερο ή χειρότερο είναι τόσο υποκειμενικό όσο αν συγκρίνουμε ποια είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει Vario, ούτε έτυχε να πιώ από Vario, φαντάζομαι οτι θα είναι κάτι κοντά στον k3 που έχω, δλδ κάτι απλά αξιοπρεπές. Εσύ απ' ότι κατάλαβα θες το κάτι παραπάνω οπότε προτείνω, ναι, να κοιτάξεις και σε flat πχ σε mazzer, eureka zenith και πάνω, quamar...

Ατυχές το παράδειγμα, όλοι ξέρουν ότι η μεγαλύτερη ομάδα στην Ελλάδα είναι ο Παναθηναϊκός :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mahlkoenig Vario ή άλλος μύλος ?

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιούλ 26, 2017 2:57 pm

Luckees έγραψε:To καλύτερο ή χειρότερο είναι τόσο υποκειμενικό όσο αν συγκρίνουμε ποια είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει Vario, ούτε έτυχε να πιώ από Vario, φαντάζομαι οτι θα είναι κάτι κοντά στον k3 που έχω, δλδ κάτι απλά αξιοπρεπές. Εσύ απ' ότι κατάλαβα θες το κάτι παραπάνω οπότε προτείνω, ναι, να κοιτάξεις και σε flat πχ σε mazzer, eureka zenith και πάνω, quamar...

Ατυχές το παράδειγμα, όλοι ξέρουν ότι η μεγαλύτερη ομάδα στην Ελλάδα είναι ο Παναθηναϊκός :mrgreen:
Για την Πανάθα θα συμφωνήσω! Αυτό έλειπε δηλαδής, να μην αντιλαμβανόμαστε τα αυτονόητα! :mrgreen:

Λοιπόν, ο Vario, όταν 'δουλεύει' σωστά, τουτέστιν δεν βγάζει κάποιο πρόβλημα (μοτέρ, ιμάντας, μικρορύθμιση κοκ) παρουσιάζει ποιοτικά καλύτερη άλεση από τον Κ3. Ελάχιστο clamping, μεγαλύτερη ομοιομορφία στο pf, ταχύτερη άλεση. Δουλεύοντας 2 χρόνια με τον Vario, στην αρχή ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Εύκολη ρύθμιση που την 'πηγαινοφέρνεις' στα τυφλά όταν μάθεις, και φυσικά πολύ 'φιλικό' μέγεθος για οικιακή χρήση.
Όλα αυτά, αν και με τη προϋπόθεση πως ο μύλος δε θα βγάλει στο μέλλον κάποιο από τα γνωστά και χιλιοειπωμένα ελαττώματα. Άμα κάνει κάποιο από αυτά την εμφάνισή του... κλάψ' τα Χαράλαμπε!! Δεν υπάρχει γυρισμός. Αργά ή γρήγορα, ο μύλος θα παραδώσει πνεύμα.
Στο φόρουμ θα βρεις πολλές αναφορές στα θέματα του Vario. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι ντε και καλά ο κάθε vario θα παρουσιάσει δυσλειτουργία. Απλά, επειδή τα κρούσματα είναι πολλά, έχετε το στα υπόψιν σου, έτσι ώστε να είσαι σίγουρος για την επιλογή/αγορά σου.

Προσωπικά βέβαια, εγώ με όσα έχω 'τραβήξει'΄με τον συγκεκριμένο μύλο, είμαι πλέον ιδιαίτερα επιφυλακτική στο θέμα του. Και ας μη ξεχνάμε και ποια είναι η επίσημη ελληνική αντιπροσωπία. Η γνωστή και μοναδική για τις υπηρεσίες της... Eurogat! :down:

Κοντά στα χρήματα που αναφέρεις, πιστεύω μπορείς να βρεις κάτι πολύ καλύτερο σε μεταχειρισμένο. (πχ mazzer)

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Mahlkoenig Vario ή άλλος μύλος ?

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Ιούλ 26, 2017 3:20 pm

Με vario και τα προβλήματα του κανένας δεν θέλει να μπλέξει.
Για να δεις διαφορά σε σχέση με τον ascaso i2 που έχει μέσα η Lelit πρέπει να πας σε μεγάλο μύλο με μεγάλα μαχαίρια από mazzer SJ και πάνω.
Αφού ήδη έχεις ηλεκτρικό μύλο για τα δύσκολα και θέλεις καλύτερο κόψιμο για καλύτερους καφέδες (με μπαγιάτικο δεν θα δεις διαφορά) δοκιμασμένη επιλογή είναι ο Pharos όταν ξαναβγεί.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Mahlkoenig Vario ή άλλος μύλος ?

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιούλ 27, 2017 8:50 am

admin - Συντονιστικό μήνυμα - μην απαντάτε θα διαγραφεί αργότερα!

Διαγραφή τελευταίων τριών μηνυμάτων ως εκτός θέματος.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkoenig Vario ή άλλος μύλος ?

Δημοσίευση από cosini » Παρ Αύγ 11, 2017 12:29 pm

αυτος εδω Breville Smart Grinder Pro ( Sage by Heston Blumenthal the Smart Grinder Pro ) ειναι καινουργιος με κωνικα μαχαιρια , καθετη αλεση , δεν γνωριζω κατι παραπανω αλλα εχει , καλες κριτικες , καλη τιμη ( κατι λιγοτερο απο 300 ευρω ) σε ανταγωνισμο του sette 270 .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Απάντηση