Ο Pharos της άλεσης

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από tasosonic » Κυρ Μαρ 18, 2018 12:52 am

Μετά από αποχή αρκετού καιρού απο το φόρουμ μπαίνω κ βλέπω 6 νέες σελίδες μηνυμάτων για τον Φάρο.. Δεν το πίστευα ότι υπήρξε τόσο ενδιαφέρον...

Να σχολιάσω κ γω κάποια θετικά/αρνητικά του μύλου μετά από αρκετούς μήνες χρήσης του.
Στα θετικά συγκαταλέγω την έλλειψη clubbing! Πραγματικά έχω ξεχάσει τι θα πει σβολιασμα! Αφού αναρωτιέμαι ώρες ώρες αν το wdt που κάνω έχει νόημα.. Για ένα άλλο λόγο που τον λατρεύω τον μύλο είναι για το μέγεθος και το βάρος του! Πιάνει ελάχιστο χώρο στον πάγκο σε σχέση με τον jolly και μπορώ να τον μεταφέρω εύκολα κ γρήγορα όπου θέλω! Στη γεύση είμαι ικανοποιημένος Αιθιοπίες κυρίως πίνω..
Για το πρόβλημα με το μανιβέλιασμα εγώ κάνω το εξής κ ελπίζω να μην γελάσετε.. :lick: κάθομαι σε ένα καρεκλάκι ή στο σκαλοπάτι βάζω το μύλο σε ένα καθαρό σημείο στο πάτωμα, τον πατάω στο κάτω μέρος του με τα πόδια μου για να σταθεροποιηθεί εντελώς τον κρατάω κ με το δεξί χέρι αν θέλω και έτσι αλέθω απλά γρήγορα με ότι κοκο θες χωρίς να "χωρευει" ο μύλος.
Τώρα για ευθυγράμμιση μαχαιριών κ ιστορίες δεν έχω ασχοληθεί.. μένω σ αυτά που είπε κάποτε ο woodsman ότι τα κονικα μαχαίρια αυτόκεντράρονται.

Υγ Παύλο σορρυ για την καθυστέρηση αλλά σήμερα διάβασα το ποστ σου
όποτε θες έλα για καφεδάκι να μου πεις κ εσυ την άποψη σου για τον μύλο (φέτος τυγχάνει να μένω και στην όμορφη πόλη σου)

Επίσης γέλασα πολύ με το βιντεάκι του Πάνου την ώρα που κοιτάει την εκχύλιση από κάτω στη μηχανή...Το κάνω κ γω συνέχεια και μηχανικά πλέον! Απορω τι θα σκέφτονται οι φίλοι μας όταν μας βλέπουν έτσι.. :lick:

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Απρ 19, 2018 10:59 pm

Αφου απέκτησα καινούριο πάγκο μόνο για τον καφέ ,στον οποίο θα μπορούσα χωρίς τύψεις να κάνω τρύπες, κατασκεύασα σε μηχανουργείο 2 bench dogs για τον Pharos σε τιμή αντίστοιχη του να τα αγόραζα απο τις ΗΠΑ.
33.jpg
44.jpg
Τα 2 μεταλλικα στηρίγματα πιάνουν τις 2 βίδες του μύλου και αποτρέπουν το μύλο απο το να περιστραφεί κατα την άλεση αλλα και να σηκωθεί ταυτόχρονα.Πλέον με το ένα χέρι γυρίζω τη μανιβέλλα και με το άλλο απλά κρατάω λίγο την 3η βίδα του μύλου.Δεν υπάρχει αυτή η τάση του μύλου να γυρίσει όλος μαζί και θα έλεγα οτι μπορώ να αλέσω και μονο με το ενα χέρι!

Με το πιο πάνω Mod η διαδικασία της μανιβέλας έγινε παιχνίδι ακόμα και για άλεση τόσο λεπτή που μπουκώνει η μηχανή!Πλέον η όλη διαδικασία ολοκληρώνεται χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια σε <10'' και μου έχει δώσει ενα μεγάλο χαμόγελο που απολαμβάνω το μύλο μου.

Απλά δεν είναι εύκολο να την κάνουν όλοι ,γιατι δεν μπορούν ολοι να τρυπήσουν τον πάγκο της κουζίνας τους για χάρη του μύλου.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Απρ 20, 2018 12:15 am

Πολύ καλή λύση θα την εφαρμόσω στο Coffee station φίλου που θέλει ο καφές του να απαλλαγεί από τις οσμές της κουζίνας.

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από phoinix_gr » Παρ Απρ 20, 2018 11:50 am

Αρτιστι είσαι φοβερός. Μακαρι να είχα και εγω ενα φίλο σαν εσενα να με οδηγήσει στα δύσκολα βήματα του καφε.
:oneup: :oneup: :oneup:
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Απρ 20, 2018 11:55 am

Artisti έγραψε:Πολύ καλή λύση θα την εφαρμόσω στο Coffee station φίλου που θέλει ο καφές του να απαλλαγεί από τις οσμές της κουζίνας.
Πολύ σωστά θα κάνεις να το εφαρμόσεις κι εσυ. Απορώ πώς δεν το ήξερες αφου εισαι έμπειρος στο θέμα του καφέ!Κι εγω απο τότε που έβαλα τα bench dogs στον Pharos εχω γλυτώσει απο τις οσμές τις κουζίνας. Και να φανταστείς οτι η γυναίκα μου τσιγαρίζει συχνά τα φαγητά !

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Απρ 20, 2018 12:37 pm

Πάω να σώσω ένα γάμο :a030:
Φρέσκο παντρεμένος ο φίλος και εκτός της κουζίνας είναι γεμάτο το σαλόνι με "κουτιά" hifi :waf:
Οπότε όλα θα πάνε στο σαλόνι μετά το "final control" που ήδη είχε κόψει τον mazzer (έκανε θόρυβο) για να μείνει ολόκληρη η κουζίνα στη βασίλισσα...
Και όλα αυτά με όλους τους συνωμοτικούς κανόνες "το απόγευμα πάει στις φίλες της έλα από εδώ να δούμε τί θα κάνουμε" :a042:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Απρ 20, 2018 12:51 pm

χαχαχα...συνωμοσία πυρήνων του εσπρέσο.. :clap:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Απρ 20, 2018 3:05 pm

«Αγγαρεία κάνω, ποινήν εκτίω» :lol:
Που έλεγε και κάποιος πριν δέκα τόσα χρόνια.
Εγώ το είχα δει το έργο και του είχα πει από πριν να το φτιάξει αλλά τώρα έγινε παραγγελία για ρολό στο Coffee station (αμερικανιά) που με μια κίνηση θα τα εξαφανίζει όλα από κοινή θέα.
Η γκρίνια για τον μύλο όμως του βγήκε σε καλό όπως και η unica δώρο του κουμπάρου !
Στο τελευταίο έβαλα λίγο το χέρι μου :a030:

Γιάννης
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Ιαν 26, 2011 1:36 pm
Μηχανή:: Ascaso Dream
Μύλος:: OE Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Ascaso i-2
Τοποθεσία: London

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Γιάννης » Τετ Απρ 25, 2018 3:01 pm

Παρηγγειλα και εγω τον Pharos απο duismanncoffee.com και τον περιμενω μεσα στην εβδομαδα.

Καταρχην, θελω να σε ευχαριστησω Rallakias που εχεις αφιερωσει τοσο χρονο ωστε να μοιραστεις μαζι μας τις εντυπωσεις σου αλλα και τις συμβουλες.

Απο αυτα που διαβασα, το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανει ενας καινουργιος χρηστης ειναι να αλλαξει την μικρη βιδα που ρυθμιζει την αλεση, ωστε να αποφυγει το σφηνωμα της βιδας στον δακτυλιο ρυθμισης, σωστα?
Pharos adjustment collar.jpg
Rallakias έγραψε: Το πρόβλημα αποδίδεται στον δαχτύλιο της ρύθμισης που ειναι πολύ σφικτός και οσο σφίγγει η βιδα ,τόσο κάνει γωνία η νοητή ευθεία της βίδας μέσα στο δαχτυλίδι και μαγκώνει τη βίδα.Η λύση για να μην επαναληφθεί το φαινόμενο ,βρέθηκε τελικά στο να μεγαλώσει λίγο ακόμα η εγκοπή του δαχτυλιδιού για να αδυνατίσει το σφίξιμό του , αλλάχτηκε το σπείρωμα της βίδας απο Μ4 σε Μ5 για να μην στραβώνει με το σφίξιμο και μπήκε και βίδα με κεφάλι σταυροκατσάβιδου.
Αρα
1. μεγαλωνουμε το δαχτυλιδι. Η ερωτηση ειναι πως μπορει να γινει αυτο με εργαλεια σπιτιου χωρις να παμε σε μηχανουργειο..?
2. αλλαζουμε την βιδα με το κεφαλι Allen σε βίδα με κεφάλι σταυροκατσάβιδου και με σπειρωμα Μ5. Η βιδα με το σπειρωμα Μ5 (αντι για Μ4) βιδωνει καλα στο δαχτυλιδι ?

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Απρ 25, 2018 3:58 pm

Κατα πρώτον με το καλό να παραλάβεις!
Κατα δεύτερον θα σου πρότεινα να παράγγελνες και τουλάχιστον ενα bench dog που βλέπω οτι εχει διαθέσιμο το duismanncoffee.com μιας και αν μπορείς να το τοποθετήσεις κάπου λύνει σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα της δυσκολίας άλεσης.
Κατα τρίτον όπως πολύ σωστά δείχνεις στη φωτό ,ενα μελλοντικό πρόβλημα μπορεί να εμφανιστεί στο δαχτυλίδι που δείχνεις.Σκοπός μας δεν ειναι να μεγαλώσουμε το δαχτυλίδι αλλά να το κάνουμε πιο ''αδύναμο'' γι αυτό η πρώτη κινηση ειναι να μεγαλώσουμε τη σχισμή απο την απέναντι πλευρά της βίδας ώστε νε λεπτύνει το μέταλλο που κρατάει το δαχτυλίδι ενωμένο.Αυτό μπορεί να γίνει με ενα dremel αν εχεις ή με μια λεπτή πριονόλαμα για σίδερα.
Επιπλέον η βίδα δεν χρειάζεται να γίνει Μ5 ,ούτε μπορείς να κανεις εύκολα κάτι τετοιο χωρίς μηχανουργείο .Θα πρότεινα αλλαγή της βίδας με άλλη με κεφάλι σταυροκατσάβιδου ,με τη δυσκολία οτι δεν θα χωρέσει το κεφάλι της βίδας να μπεί μέσα στην τρύπα .Εκεί πρέπει να κανεις κάποια πατέντα ή κάποια ''αισθητική παραχώρηση''.
Η τρίτη λύση και πιο εύκολη για εμενα ειναι να μην ανοιγοκλείνεις συνέχεια τη βιδα στο δαχτυλίδι ,αλλά να σφίξεις τόσο το δαχτυλίδι ώστε και οταν αλέθεις να μην χάνει τη ρύθμιση του ,αλλά και όταν θέλεις να αλλάξεις εσυ τη ρυθμιση να μπορεί να περιστραφεί με λίγη σχετικά δύναμη.

Πάρε πρώτα το μύλο στα χέρια σου και μετά αφού τον δοκιμάσεις τα ξαναλέμε.

Απάντηση