Ο Pharos της άλεσης

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από PaNoSS » Πέμ Ιαν 18, 2018 8:34 pm

παιδια δεν έχω λειτουργήσει τον κ10
έχω όμως πιει καφέδες από αυτόν τον μύλο..έχω πιει καφεδαρες και τον ζαχαρωνα πολύ καιρό..
αυτο που έχω να πω κ εφόσον φοράνε τα ίδια μαχαιρια, ένας σωστά ευθυγραμμισμένος pharos είναι ακόμα καλύτερος και από τον κ10..
μολις αλεθεις τα αρώματα ξεχειλίζουν και οι γεύσεις στο φλιτζάνι δεν συγκρίνονται καν με μύλο με φλατ μαχαιρια..ειδικα 64αρια..
εγώ σου λέω πως ο ταπεινος ascaso i2 με κωνικα είναι καλύτερος και από τον mazzer mini και τον major που είχα στο προφίλ που εβγαζε..αυτό βέβαια είναι καθαρά δικη μου άποψη, που όμως από συζητήσεις κ με άλλους φίλους στο ίδιο συμπέρασμα καταληξαμε

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Ιαν 18, 2018 9:27 pm

Bασιλη με το καλο σου ερθει!
Καλη κινηση :oneup:
Με την πρωτη αλεση που θα κανεις, θα δεις τι αρωματα θα παρεις...
Θα δεις τι κανει ο συνδυασμος πραγματικων κωνικων μαχαιριων με τις χαμηλες στροφες.
Θυμαμαι οταν αλλαξα τον jolly με τον Κ10...μεγαλη διαφορα.
Θελει υπομονη ομως να στρωσουν και τα μαχαιρια, μεγαλα κωνικα = τουλαχιστον 20 κιλα καφε :o

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από ioannisz » Πέμ Ιαν 18, 2018 9:38 pm

PaNoSS έγραψε:ο ταπεινος ascaso i2 με κωνικα είναι καλύτερος
Τώρα να σου πω Παναγιώτη ότι ντρεπόμουν να το αναφέρω αυτό. Έχω και το SJ και τον i2 και στην γεύση αναζητώ μερικές φορές τον i2. Νόμιζα ότι είχα πάρει λάθος δρόμο.
Δεν ξέρω για καλύτερος αλλά πολύ κοντά σίγουρα.
Περιμένω τον Βασίλη για τον συγκριτικό και αν καταλήξει εκεί που λέει ο Γιώργος ... με βλέπω να με καταστρέφει ... και να κοιμάμαι στον καναπέ για καμιά εβδομάδα :waf:
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Ιαν 18, 2018 10:15 pm

PaNoSS έγραψε:... ο ταπεινος ascaso i2 με κωνικα είναι καλύτερος και από τον mazzer mini και τον major που είχα στο προφίλ που εβγαζε..
Πιο παλιά σε μια οχι πολύ πρόχειρη άμεση σύγκριση ανάμεσα σε ενα ascaso φιλου με τον δικό μου quamar με τα 64αρια επίπεδα ,ο ascaso έβγαλε σε μια αιθιοπία αν θυμάμαι καλα σαφώς καλύτερο καφέ εναντι του quamar.Εκτοτε δεν μπορέσαμε να επαναλαβουμε τη δοκιμή αλλά σίγουρα θυμάμαι οτι εκείνη τη φορά ο ascaso έδειξε τη δύναμή του.Απο οτι φαίνεται απο τα γραφόμενα σας - δεν ήταν τυχαίο το γεγονός.

Κατα τα άλλα οι κάτοχοι μύλων με μεγάλα κωνικά εστιάζουν κυρίως στο διαφορετικό προφίλ γεύσης και οχι στο καλύτερο.Το διαφορετικό όμως μπορεί κάποιος να το θεωρήσει και χειρότερο αν δεν ειναι του γούστου του-προσωπικά ψάχνω για το καλύτερο.Φαντάζομαι οτι ο Pharos θα μου δώσει και το διαφορετικό έναντι των όσων ξέρω μέχρι σήμερα (δεν είχα άλλο μύλο με μεγάλα κωνικά) αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει το καλύτερο.Αλλιώς αγοράζεις εναν φθηνότερο ηλεκτρικό με κωνικά ή εναν Kinu m47 και εξασφαλίζεις το διαφορετικο που δίνουν τα κωνικά μαχαίρια.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από PaNoSS » Πέμ Ιαν 18, 2018 10:34 pm

μην πέφτεις σ αυτήν την παγίδα Βασίλη..το διαφορετικό προφίλ μόνο ως προς το καλύτερο εννοούν όλοι..!!
εγώ σου λέω πάντως δε θα επιστρέψεις ποτε σε άλλο μύλο, που δε θα έχει 68 άρια κωνικα ή μεγαλύτερα κωνικα..

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από pavlosola » Πέμ Ιαν 18, 2018 11:16 pm

Ρε παιδιά έλεος, μ' έχει φάει η περιέργεια, θα σκάσω αν δεν τον δοκιμάσω.
Τάσο (tasosonic) εσύ είσαι ο πιο κοντοχωριανός μου κάτοχος Pharos.
Πότε θα με κεράσεις καφεδάκι; Να φέρω και τον comandante να τους συγκρίνουμε;

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από PaNoSS » Πέμ Ιαν 18, 2018 11:27 pm

Δεν είναι το κάτι απίστευτο τρομερό και σούπερ ουαου..
Είναι απλά η τιμή σε σχέση με την απόδοση. Γιατί δεν είναι εύκολο για όλους να σκάνε 1000 ευρώ για κ10
Και για να σκάσω 340 να πάρω kinu m47 ούτε καν..ο pharos υπερέχει..

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Ιαν 19, 2018 12:29 am

Θα εχουμε λοιπον συγκριση μεγαλων flat με μεσαιων και μεγαλων κωνικων, χειροκινητους και ηλεκτροκινητους! Ωραιος! Αν δε σου τη βιδωσει η μανιβελα με τον καιρο,πονταρω οτι θα σε κερδισει ο φαρος.
Αν καταλαβα καλα με μεταφορικα βγαινει καπου στα 350€???

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιαν 19, 2018 1:03 am

Από την αρχή που κυκλοφόρησε ο Pharos υπήρχαν ενθουσιώδη post για αυτόν ειδικά στο home barista αλλά λες στηρίζουν Αμερικάνικο προϊόν.
Αν και οι Αμερικανοί δεν είναι σαν τους Άγγλους που μπορούν να σου πουλήσουν φύκια made in UK αλλά υπήρχε μια επιφύλαξη.
Και φυσικά κάποια λειτουργικά πρόβλημα φάνηκαν με την χρήση. Όμως δεν διάβαζες παράπονα για την ποιότητα της άλεσης.
Τώρα που βασικά λειτουργικά προβλήματα έχουν λυθεί διαβάζεις πολύ καλά σχόλια για τον Pharos από την Αυστραλία μέχρι και την Γερμανία ακόμα !
Τα γράφω αυτά μήπως τα διαβάσει κάποιος και έχουμε εισαγωγέα και στη Ελλάδα.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Ιαν 23, 2018 10:33 pm

Ο μύλος κατέφτασε!
20180123_162759.jpg
Πέμπτη έγινε η παραγγελία , τρίτη είναι στα χέρια μου!

Πρώτες εντυπώσεις:
Καλή ποιοτική κατασκευή ,προσεγμένη σε λεπτομέρειες ,σκαλισμένα ανάγλυφα λογότυπα και ενδείξεις ,πολύ καλό χερούλι δεν φαίνεται να έχει μπόσικα η κατασκευή αν και ειναι εξαιρετικά απλή.Το κλειδί άλεν που ειναι για να βιδώνεις τη ρύθμιση της άλεσης ειναι ''της πλάκας'' αλλα το αναφέρει και ο κατασκευαστής του σε ενα βίντεο ''πάρτε ενα αλλο που να σας βολεύει καλύτερα''.
20180123_182114.jpg
Πρώτη δοκιμή ,ανοίγω τα μαχαίρια κατα 3/4 του κύκλου και πάω να αλέσω λίγο καφέ-ΑΔΥΝΑΤΟΝ !Δεν γυρίζει με τίποτα ο λεβιές,γυρίζει και ο μύλος μαζί αλλιώς σκαλώνει στους κόκκους το μαχαίρι.Λασκάρω περισσότερο και με πολύ δυσκολία αλέθω .Ελπίζω όταν στρώσουν λίγο τα μαχαίρια να μαλακώσει .
Συμπέρασμα πρώτο:το δύσκολο στο μύλο δεν ειναι να γυρίσεις το μοχλό αλλά να σταθεροποιήσεις τον μύλο.Αν στερεώσεις καλα το μύλο , η μανιβέλα ειναι παιχνίδι.Το ''παλικαράκι'' με το μούσι που το κάνει να φαίνεται εύκολο στα βίντεο που τον παρουσιάζει χρησιμοποιεί μια γωνιά για να μαγκώσει κάτω ο μύλος ,αλλά ποιός βιδώνει στον πάγκο του γωνιές για να στερεώνει το μύλο?
Συμπέρασμα δεύτερο:η ρύθμιση της άλεσης είναι στο περίπου και θέλει συνήθεια.Επίσης θέλει προσοχή στο πώς βιδώνεις-ξεβιδώνεις τον ρυθμιστη για να μην χαλάσει σε λίγο καιρο το κεφάλι της βίδας.Ο κατασκευαστής προτείνει αντι για μικρορύθμιση στην άλεση να παίζει ο κάτοχος με τα γραμμάρια του καφέ-κάτι ξέρει.... :down:
Συμπέρασμα τρίτο:Το ποτηράκι που μαζεύει τον αλεσμένο καφέ ,έχει πολύ μεγάλη διάμετρο και μετα ειναι δύσκολο να μεταφέρεις τον καφέ στο πορταφίλτερ χωρίς να χύσεις τον καφέ έξω αν δεν χρησιμποιείς πολύ μεγάλο funnel.Δεν φαινεται σημαντικο μειονέκτημα αλλα θέλει κάπως τον τρόπο του για να λυθεί το πρόβλημα.

Περί άλεσης παρατήρησα 2 πράγματα:
1)Η άλεση του μύλου ειναι ο ορισμός της clump-less άλεσης .Μια αφράτη σκόνη ,τελεία και παύλα.Ακόμα και ο sette έχει micro-clumping ,αντίθετα ο pharos φαινεται να μην εχει ούτε αυτό.
2)Πρώτη φορά στην οικογένεια παρατήρησαν την (έντονη?) μυρωδιά του καφέ.Σύμπτωση ή όχι?Θα δούμε.

Περί γεύσης ειναι πάρα πολύ νωρίς για να εκφράσω άποψη-επιφυλάσσομαι.Ομοίως και περι σύγκρισης μύλων.Σαν διαθλασιμετρία πάντως οι πρώτες μετρήσεις δείχνουν άλεση επιπέδου quamar m80e (64αρια επίπεδα μαχαίρια) ,ίσως και έλαχιστα καλύτερη.Ελπίζω μήπως βελτιωθεί κι άλλο με το στρώσιμο των μαχαιριών.

Πρώτη έννοια να βρώ τρόπο να αλέθω με σταθερό τον μύλο.Τα υπόλοιπα θα έρθουν με τον καιρό.Τα ξαναλέμε με βίντεο. :a048:

Απάντηση