Hg-One χειροκινητος μυλος

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από harryv » Τετ Δεκ 21, 2016 4:49 pm

Ο HG είναι αντιγραφή σχεδίου κάθετης άλεσης που είχε παρουσιάσει πριν χρόνια η LM αλλά δε προχώρησε στην παραγωγή. Πολλά λεφτά για χειροκίνητος με προβλήματα στα ελαφρά ψησίματα και τζόγου. Πουλιούνται κάμποσοι από δαύτους μεταχειρισμένοι στο ΗΒ και το ebay.

Για χειροκίνητο μύλο, σημείο αναφοράς θεωρώ τον Mahlgut Handmühle MG-1 από τον οποίο έχω δοκιμάσει καφέ και απ' όσο γνωρίζω δεν παρουσιάζει κανένα από τα προβλήματα του HG. Ακολουθεί ο Pharos της ΟΕ που έχει προβλήματα τζόγου και δύσκολη έξοδο του καφέ. Και οι δύο πολύ πιο οικονομικοί από τον HG one.

Επίσης έρχονται δυναμικά οι Kinu και κάμποσοι κινέζικοι κι αυτοί με κάθετη άλεση.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Δεκ 22, 2016 10:12 am

Οι KInu δεν ειναι ιδιαιτερα πιο φτηνοι(αναλογικα παντα). Με τα 64αρια μαχαιρια παει 650. Βεβαια εχει την ωραια πατεντα με τα γραναζια που κανει πιο ευκολη την αλεση και τα 350€ της διαφορας δεν τα λες και λιγα.Για τον Mahlgut δεν μπορεσα να βρω πολλες πληροφοριες και απ'οτι ειδα δεν ειναι πουθενα διαθεσιμος.
Τωρα τους Κινεζους στα τοσο εξειδικευμενα προιοντα εγω προσωπικα εκ πειρας δεν τους εχω πολλη εμπιστοσυνη.
Για προβληματα τζογου στον Hg One δεν ειχα ακουσει. Οντως απαραδεκτο θα ηταν

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Δεκ 22, 2016 12:16 pm

Gaggia BC έγραψε:Οι KInu δεν ειναι ιδιαιτερα πιο φτηνοι(αναλογικα παντα). Με τα 64αρια μαχαιρια παει 650. Βεβαια εχει την ωραια πατεντα με τα γραναζια που κανει πιο ευκολη την αλεση και τα 350€ της διαφορας δεν τα λες και λιγα.Για τον Mahlgut δεν μπορεσα να βρω πολλες πληροφοριες και απ'οτι ειδα δεν ειναι πουθενα διαθεσιμος.
Τωρα τους Κινεζους στα τοσο εξειδικευμενα προιοντα εγω προσωπικα εκ πειρας δεν τους εχω πολλη εμπιστοσυνη.
Για προβληματα τζογου στον Hg One δεν ειχα ακουσει. Οντως απαραδεκτο θα ηταν
O M68 της Kinu υπήρχε στα 550. Ως προωθητική ενέργεια. Αν θες στείλτους email να δεις αν εξακολουθεί να ισχύει.
Ο Mahlgut εξαντλήθηκε στην 1η του έκδοση. Ετοιμάζουν τη 2η (βελτιωμένη λένε). Και οι 2 θα παίρνουν το μοτέρ που θα παρουσιαστεί ταυτόχρονα.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Δεκ 22, 2016 3:15 pm

Οσον αφορα τον Mahlgut σε συγκριση με τον HG-One βρηκα αυτη τη συζητηση:
http://www.home-barista.com/advice/mahl ... 41128.html
Εν ολιγοις λεγεται οτι η ποιοτητα αλεσης/γευση ειναι του ιδιου επιπεδου αλλα ο HG One κερδιζει σε εργονομια.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως αναφερανε οτι και σε blind test καταλαβαιναν διαφορα(θετικη) με τον χειροκινητο ακομα και σε συγκριση με τον Κ10.
Ρε μηπως να το ριξω τελικα στη μανιβελα και να αφησω τον Lelit για τον decaf της συζηγου? Και επειδη χωρο δεν εχουμε ο ενας θα ειναι στο ντουλαπι :a049:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Δεκ 22, 2016 3:42 pm

Aυτο ακριβως εγραψα σε προηγουμενο post. Φαινεται οταν ψαχνομουν για αγορα μυλου το ειχα διαβασει και γω αυτο απο κει για τον HG.
Exει μεγαλυτερα μαχαιρια απο τον Κ10 ο HG, 83mm εναντι 68mm και σε συνδυασμο με την αργη χειροκινητη αλεση μπορει να δωσει καλυτερη αλεση, αρωματα και γευσεις. Ωστοσο ειναι θεμα o τζογος, αλλα ο συγκεκριμενος HG του blind test να υποθεσουμε οτι δεν ειχε τζογο?

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Δεκ 22, 2016 3:44 pm

Στην συγκεκριμενη συζητηση αναφερεται οτι υπηρξε ενα "problem" κανα χρονο μετα την αγορα για το οποιο η εταιρεια εστειλε "λυση" με δικα της εξοδα. Δεν ξερω αν εννοουν αυτο,αλλα γενικα και σε αλλο φορουμ διαβασα οτι εχουν πολυ καλο after sales service.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιαν 17, 2017 3:01 pm

Ενα μικρο update για τον Mahlgut. Φαινεται πολυ ωραιος αν και δεν υπαρχουν λεπτομερειες οπως το μεγεθος των μαχαιριων και τιμη
http://mahlgut-manufaktur.de/en/handgrinder-mahlgut-1s/

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιαν 17, 2017 3:26 pm

Στη ουσία μιλάμε για αντιγραφή - εξέλιξη του Pharos των Γερμανών.
Και επειδή δεν έχω καμιά όρεξη να δίνω λεφτά και δη πολλά σε Γερμανούς θα περιμένω το κινέζικο αντίγραφο του σε γήινη τιμή όπως έγινε και με αυτό εδω

http://mahlgut-manufaktur.de/en/product ... er-buzzer/

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιαν 17, 2017 3:49 pm

Για τον Mahlgut έχω ζητήσει πληροφορίες αλλά δεν... ίσως περιμένουν να βγάλουν και το motor add-on και μετά να δώσουν τιμές και λοιπές λεπτομέρειες. Κάτι πήρε το μάτι μου πάντως για 6-7 κατοστάρικα χωρίς το μοτέρ.
8-) που μόλις μου έδωσαν 8-) ... 68άρια κωνικά μαχαίρια, μικρή κατακράτηση, για 17γρ περίπου 20 στροφές, έτοιμος για διάθεση μάλλον στο τέλος του επόμενου μήνα, τιμή δεν ξέρουν γιατί περιμένουν κόστος για κάποια τελευταία κομμάτια κ το μοτόρι το βλέπουν μετά από κάνα 3μηνο και αν...

Οι δε «Κινέζοι» έχουν φανεί πιο επικοινωνιακοί και έχουν δώσει αρκετές πληροφορίες. Τα εισαγωγικά είναι γιατί ο τύπος με τον οποίο επικοινώνησα στην υπογραφή του mail γράφει "Graef GmbH", με Γερμανικό όνομα και η έδρα εμφανίζεται στην Γερμανία (Χάρη είχες δίκιο).
Διαστάσεις 18εκ διάμετρος, 24 εκ ύψος, 5 κιλά βάρος, 68αρια κωνικά σαν αυτά που φοράει ο Compak F10, τα 19γρ που ρώτησα τα κόβει από 15 έως 30sec αναλόγως την ταχύτητα, κατακράτηση το πολύ 0,1γρ (αναλόγως τον κόκκο λένε και αναφέρουν και ένα "water technology" μάλλον εννοούν την RDT) 10 χρόνια εγγύηση, διαθεσιμότητα τέλος Φεβρουαρίου.
Όσο για την τιμή μου είπανε για 668 Euro + 49 Euro αποστολή με DHL Express αλλά παίζει και έκπτωση αν γίνει προπαραγγελία (Χάρη ξαναέχεις δίκιο).

Κατά συνέπεια Γιώργο ότι και να επιλέξεις στο Γερμανό θα πάνε τα λεφτά...

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιαν 17, 2017 4:23 pm

Κατσε γιατι με μπερδεψες. Τα 668€ ποιος τα ζηταει? Κινεζος στο ebay? Αν ναι βαλε link. Πολλα ειναι και παλι για Κινεζο βεβαια

Απάντηση